1984: Animal Farm

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Yamada Hanushi »

staszek pisze:Byłem,zagrałem w prototyp-nie jestem oczarowany,ale nie miałem być właściwie.
Gra jest ok-pewnie jak zagram w finalną wersję spodoba mi się bardziej-nie podoba mi się to,że można się dogadywać ot tak sobie, i powiedzmy gracz,którego trochę mniej lubimy, ma po prostu przesrane-ale może tak ma być ;)
Rozumiem ten zarzut. Podobnie przyjmowany był "Alcatraz" czy jeszcze nie wydani "Hominidzi". W obu tych tytułach gracze mogą umawiać się ze sobą tak jak chcą jednak dużo korzystniej jest współpracować ze wszystkimi. jednocześnie próbując każdego trochę naciągnąć :) Naprawdę dużo myśleliśmy o tym aby "na sztywno" ograniczać liczbę sojuszy ale doszliśmy do wniosku, że jest to strzelanie z dubeltówki do wróbla - problem jakim jest "gangowanie się" staraliśmy się rozwiązać poprzez nagradzanie zdywersyfikowanej strategii (opłaca się współpracować raz z Jackiem a raz z Agatą, w zależności od tego kto prowadzi w punktacji, ile ma zasobów w danej chwili i jak rozstawieni są agenci na planszy). Mam nadzieję, że mimo wszystko dasz grze jeszcze jedną szansę:)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Kolejarz »

Widziałem zdjęcie planszy na BGG i nie urzekła mnie szczególnie. Grafiki w Alcatraz zdecydowanie bardziej mi się podobały. Tu obszar gry nie jest taki duży i większość planszy jest tylko po to, żeby ładnie wyglądać, ale tego nie robi. ;) Szkoda.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: TTR_1983 »

Kolejarz pisze:Widziałem zdjęcie planszy na BGG i nie urzekła mnie szczególnie. Grafiki w Alcatraz zdecydowanie bardziej mi się podobały. Tu obszar gry nie jest taki duży i większość planszy jest tylko po to, żeby ładnie wyglądać, ale tego nie robi. ;) Szkoda.
mam podobne odczucia. taka nijaka...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: mig »

Po pierwszej zapowiedzi gry trafiła ona na moją wishlistę. Po publikacji okładki z wishlisty wypadła. Teraz po prezentacji essenowej znowu na niej się znalazła.
Zapowiada się rewelacyjnie. I grafiki - poza okładkową - są już do zaakceptowania :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: siemin_ »

Po obejrzeniu http://www.ustream.tv/recorded/26267332 stwierdzam, że gra wygląda zachęcająco.
Będzie można ją gdzieś w Krakowie przetestować?
Jaka jest przewidywana cena?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: schizofretka »

Bawią mnie komentarzy wymieniające konieczność negocjacji w grze z założenia nagocjacyjnej jako wady. "Agricola byłaby nawet fajna, ale nie podoba mi się, że jak ktoś się postawi na polu, to ja już nie mogę". Można nie lubić gatunku, ale nie wypada z tego powodu wydawać złego sądu o grze. Gracze zawierający sojusze kierując się czym innym niż sytuacją na planszę potrafią popsuć całkiem rozgrywkę, ale koludowanie lub irracjonalne zachowania w wymagającym euro też wystawiają zwycięzcę.

Ja nie cierpię suchych gier, ale nie mówię, że Die Burgen von Burgund są do bani, bo skoro sporo inteligentnych osób je lubi, to najwyraźniej kwestia gustu.

A żeby nie był OT, to ja chętnie zagram, i w Alcatraz też, bo nie miałem okazji. Jakoś na warszawskich spotkaniach nikt nie grywa w gry negocjacyjne :(
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Żucho »

siemin_ pisze:Po obejrzeniu http://www.ustream.tv/recorded/26267332 stwierdzam, że gra wygląda zachęcająco.
Będzie można ją gdzieś w Krakowie przetestować?
Zapewne niedługo trafi na Planszówkowe Wtorki w Artefakcie, ale o to najlepiej pytać samych autorów, którzy są częstymi bywalcami tych spotkań :wink: poza tym będzie można pograć na większości konwentów, na których będzie ktoś z ekipy Kuźni. Najbliższa okazja w listopadzie w Lublinie (Falkon).
siemin_ pisze:Jaka jest przewidywana cena?
99,90 zł. Od dzisiaj grę można już zmawiać w sklepie internetowym KG - http://kuzniagier.pl/sklep - razem z pozostałymi essenowymi nowościami.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: TTR_1983 »

ciekawe jak z jakością wykonania, bo plansza b.mała a 100 zl gra kosztuje.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Żucho »

Jakość wykonania dokładnie taka sama jak Alcatraz, plus gra zawiera sporo drewnianych znaczników (ponad 70), stąd cena.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Kolejarz »

Dla mnie w Alcatraz właśnie drewno pozostawiało trochę do życzenia, ale było go mało. ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: KubaP »

Jaki jest rozmiar kart w rozmiarówce FFG?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: KubaP »

Dalej niestety nie wiem, jakie koszulki pasują do Animal Farm, ale wydaje mi się, że fioletowe FFG. Do sprawdzenia. Wrażenia po rozpakowaniu:
Grę udało mi się kupić za mniej niż 80 PLN, więc też wymagania mam inne niż do droższy gier.
Pudełko - ładne, foremne, choć, co ciekawe, jest prawie kwadratem, co oznacza, że jeśli włożysz do środka instrukcję w poprzek, to pudełka nie zamkniesz.
W środku:
- Cieniutka tekturowa wypraska (w moim egzemplarzu była już podarta pod ciężarem planszy i instrukcji - generalnie do wyrzucenia, będzie tylko irytować.
- 55 kart zapakowanych w pudełeczko z podobnej tektury - rozpadło się przy próbie otwarcia.
- Żetony i plansze graczy - grubsza, przyjemna tektura, ładna grafika
- Instrukcja i karty pomocy - cieniutki kredowy papier, moja od razu ma zagięcia, reaguje na wilgoć obecną nawet w powietrzu i się roluje
- Woreczek z drewnianymi znacznikami - ot, znaczniki

Instrukcja czytelna, jasno tłumaczy nieskomplikowane zasady, choć wkradło się trochę niejasności. Napiszę więcej wieczorem. Generalnie jak za taką cenę - no spoko, nie musieli się wysilać. Choć troszkę szkoda takich głupich niedoróbek jak ta wypraska czy zamiast zafoliowanych kart zapakowanie ich w kartonowe pudełeczko o bardzo niskiej jakości. Może dziś/jutro uda mi się zagrać, to dam znać ciut więcej. Na pewno jeszcze napiszę o instrukcjowych nieścisłościach.

Edit: Zmierzyłem karty - 57x87 mm, czyli pasują Standard American - zielone w przypadku FFG.
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Yamada Hanushi »

Kuba czekam na opinie :)

W "1984:Animal Farm", "Alcatraz The Scapegoat" wraz z dodatkiem "Maximum Security" będzie można zagrać na Luzkonie, na który się wybieram.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: KubaP »

Jestem po pierwszej grze, wrażenia opiszę jutro (ale generalnie bardzo fajnie). Mam jednak trochę pytań, założyłem więc ten wątek, prośba o pomoc :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Kolejarz »

Czy gra będzie wydana w Polsce z polskim tytułem (akurat w tym przypadku powinien się sprawdzić zdecydowanie lepiej) i z polskimi napisami na komponentach? Czy premiera w Essen dotyczyła angielskojęzycznej wersji gry, czy to już ostateczny produkt na polski rynek?
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Yamada Hanushi »

@Kolejarz

Premiera dotyczyła wersji polsko-angielskiej. Wersja tylko polskojęzyczna się nie ukaże w dającej się przewidzieć przyszłości.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Kolejarz »

Czyli polska jest tylko instrukcja i może spód pudełka? Szkoda, już w Alcatraz niektóre napisy były tylko po angielsku, trochę miałem nadzieję, że to jednorazowy przypadek. Rozumiem, że napisy na kartach nie mają znaczenia dla rozgrywki, ale po co w takim razie w ogóle się pojawiają, jeśli to problem, żeby były po polsku? No i naprawdę szkoda Folwarku Zwierzęcego.
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Yamada Hanushi »

@Kolejarz

Polska jest instrukcja, spód pudełka, karta z referencjami i wszystko inne co jest niezbędne do gry (jeśli coś pominąłem:)). Szkoda, to prawda. Też mi się marzy wydawanie polskojęzycznych gier ale jest wiele przyczyn dlaczego tak się nie stanie - od czysto ekonomicznych, przez marketingowe po kulturowe. Z chęcią je przedstawię ale chyba w innym wątku :)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Kolejarz »

Ja chętnie je poznam. :) A skoro udaje się wydawać polskojęzyczne wersje zagranicznych hitów, to mam nadzieję, że i z rodzimymi tytułami w końcu się uda!
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Yamada Hanushi »

To odpowiadam :) Łatwiej zlokalizować grę zagraniczną niż wydać polską, bo:
1. lokalizowana gra została już przetestowana przez graczy; ma recenzję i całą masę opinii różnych graczy; sprowadza się "bezpieczny", w sensie ryzyka ekonomicznego, produkt
2. lokalizowana gra ma zrobiony już marketing - piszą o niej serwisy, powstają podcasty itd.
3. gry z zagranicy są lepiej oceniane niż krajowe, trochę na zasadzie: "A Niemieckie samochody to..."- dygresja: IMHO ma to swoje głębsze psychologiczne podłoże, a nie jest cechą zarezerwowaną tylko dla branży planszówek. Polacy generalnie nie cenią samych siebie, swoich wyrobów, kompetencji, historii itd. (Przyznam, że nawet ostatnio na seminarium doktoranckim widziałem badaniach, w których Polacy uznawali siebie i swój naród za dużo mniej...komponenty niż Niemców, Włochów, Hiszpanów).
4. lokalizowany produkt ma wsparcie wielkich wydawców - błyszczysz światłem odbitym od FFG, Z-man-a itd.
5. lokalizowany produkt jest często (nie zawsze) łatwiejszy produkcyjnie (jest zrobiona cała specyfikacja produkcji)

Trudniej wydać (tylko)polskojęzyczną grę ponieważ w Polsce rynek gier planszowych (przynajmniej ten dla graczy 16+) wcale nie jest jakiś superduży - inaczej mówiąc istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wydawca nie sprzeda gry, którą wyprodukował (i nie jest to tylko zależne od jakości gry). Jeśli gra ma więcej niż jedną wersję językową to ów nadmiar może zostać wyeksportowany za granicę. Mogę powiedzieć, że np. Alcatraz sprzedaje się w nieporównywalnie większym nakładach zagranicą niż w Polsce (jeśli chodzi o skalę zjawiska to tak 1:10).

Osobiście marzę aby w Polsce środowisko boardgamerów się rozwijało i rosło - wydaje mi się, że spędzanie wspólnie czasu przy planszy jest okazją i do rozumów i do zabawy i do wysiłku intelektualnego - IMO idealny mix :)
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 1984: Animal Farm

Post autor: Żucho »

Kolejarz pisze:Szkoda, już w Alcatraz niektóre napisy były tylko po angielsku, trochę miałem nadzieję, że to jednorazowy przypadek.
Właśnie ukazała się nowa wersja Alcatraz, polsko-hiszpańska, gdzie wszystkie teksty, łącznie z będącymi do tej pory tylko po angielsku nazwami lokacji, kart zadań i szantaży zostały przetłumaczone.
ODPOWIEDZ