Wydanie gry za granicą

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Wydanie gry za granicą

Post autor: Bardok »

Witam,

Wysłałem do największego polskiego sklepu z planszówkami, który niedawno stał się też wydawcą, prezentację swojej gry, ale po prawie 3 tygodniach czekania choćby na info czy dotarło czy nie zaczynam się zastanawiać nad innymi metodami.
Może wydanie zagraniczne?
Próbował ktoś kontaktu z zagranicznymi publisherami? Zna może jakieś namiary na chętnych do wydania gry?

Albo zawsze zostaje zainwestowanie samemu w grę, ale martwi mnie dystrybucja potem. Są jakieś hurtownie, itp?

Pozdrawiam :]
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Tothamon »

"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: konev »

Bardok pisze:Witam,

Wysłałem do największego polskiego sklepu z planszówkami, który niedawno stał się też wydawcą, prezentację swojej gry, ale po prawie 3 tygodniach czekania choćby na info czy dotarło czy nie zaczynam się zastanawiać nad innymi metodami.
Straszyłeś może Rebel sądem jeżeli ukradną Ci pomysł? ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Tothamon »

Oooo...a tak się starał nie wymówić (czyt. napisać) tego słowa... :)
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Olgierdd »

Bardok pisze:Wysłałem do największego polskiego sklepu z planszówkami, który niedawno stał się też wydawcą, prezentację swojej gry, ale po prawie 3 tygodniach czekania
Radzę uzbroić się w cierpliwość, kilkanaście dni to bardzo krótko.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: MichalStajszczak »

Olgierdd pisze:Radzę uzbroić się w cierpliwość, kilkanaście dni to bardzo krótko.
Przypuszczam, że o tej porze roku niewymieniony z nazwy sklep ma na tyle dużo pracy, że nie miał czasu na przeanalizowanie tej propozycji. (Jeżeli to ten sklep, o ktorym napisał konev, to w ostatnim czasie miał nie tylko targi w Essen i obróbke poessenowych transakcji, ale także przeprowadzkę magazynu, więc ten brak reakcji nie dziwi)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Bardok »

Ale przecież ja nie mam do nich pretensji :P
Po prostu napisałem, że w związku z tym czekaniem zastanawiam się nad zagranicznymi wydawnictwami i tyle.

Gdzie tu widzicie oskarżenia czy pretensje? ;)

Wiadomo, że każdy ma swoją pracę i różne "sezony" i nie może być na każde wezwanie, co nie znaczy, że druga strona, czyli klient, nie ma prawa się zastanowić nad innymi rozwiązaniami. Z nazwy nie wymieniłem, żeby nie było jakiejś kryptoreklamy itp. I nie nie straszyłem sądem. Spokojnie, nie mam 12 lat.

Także jak już ustaliliśmy motywy oraz tło mojego wpisu, to może ktoś odpowie na pytanie? Ma ktoś namiary na zagraniczne wydawnictwa?
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: MichalStajszczak »

Namiary praktycznie wszystkich wydawców znaleźć można w internecie. Ale jak wyślesz projekt do dużej firmy, szczególnie amerykańskiej, to najprawdopodobniej odeślą go bez otwierania i zasugerują, żeby ewentualnie skontaktował się z nimi Twój agent
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: wojo »

Z tego co pojawiło się w kilku podcastach z za wielkiej wody to czas oczekiwania na odpowiedź od wydawcy może spokojnie sięgać ponad rok (dotknęło to nawet słynnego Scotta Nicolsona). Pojawiła się nawet szokująca liczba: podobno Z-man Games dostaje nawet 7 prototypów dziennie. Myślę, że szanse wydanie dobrej gry przez polskie wydawnictwo są mimo wszystko lepsze niż przez zachodnie (część z nich faktycznie może wymagać kontaktu przez agenta o czym pisał Michał Stajszczak).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: MichalStajszczak »

Kilka lat temu na Games Fanatic przedstawiałem fragmenty książki Briana Tinsmana "The Games Inventors Guidebook" (można to znaleźć w zakładce "Tworzenie gier"). Przytoczę tutaj jeden krótki fragment rozmowy autora z przedstawicielem niewielkiego amerykańskiego wydawnictwa:
Brian: Ile pomysłów na nowe gry dostajesz rocznie?
Frank: Setki. Przypuszczam, że około 500.
Brian: Ile z tych 500 zostaje wydanych?
Frank: Pobieżnie przeglądam wszystkie. Około 100 nie zostaje odrzuconych na pierwszy rzut oka, z tego może dwa tuziny przechodzi do etapu testowania. I z nich średnio 3 rocznie trafiają na rynek.
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Tothamon »

MichalStajszczak pisze:I z nich średnio 3 rocznie trafiają na rynek.
Nie ma się co od razu zrażać, w końcu szanse nadal są większe niż przy grze w Totka :P
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: kwiatosz »

Tothamon pisze:
MichalStajszczak pisze:I z nich średnio 3 rocznie trafiają na rynek.
Nie ma się co od razu zrażać, w końcu szanse nadal są większe niż przy grze w Totka :P
Tu by trzeba chyba liczyć szanse z przeliczeniem na godziny pracy ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Tothamon »

kwiatosz pisze:Tu by trzeba chyba liczyć szanse z przeliczeniem na godziny pracy ;)
Z moich obliczeń wynika, że szanse rozkładają się mniej więcej po równo: albo się uda, albo i nie... :P
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: ignatus »

Zapomnieliście jeszcze o jednym aspekcie- gra musi być dobra.Samo "wylosowanie do testów" niewiele daje.A to że mama i siostra mówią że jest super,mega wypas- niewiele znaczy:D
Początkujący weteran
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Yamada Hanushi »

@Bardok

Wydanie gry zagranicą jest bardzo, bardzo trudne ale nie niemożliwe - przyznam, że osobiście zabrakło mi bardzo niewiele (rozbiliśmy się o warunki umowy).

Sugerowałbym cztery rzeczy:
1. Wizyta na targach w Essen - koniecznie spotkaj się z wydawcą twarzą w twarz, bo mailami wszystkiego nie załatwisz.
2. Zrezygnuj z wielkich wydawnictw. Duzi wydawcy działają na takiej samej zasadzie jak każda duża firma (powolne procesy decyzyjne, duża niechęć do nowości i zmiany itd.). Średni lub mały wydawca jest kogoś kogo potrzebujesz na początku.
3. Nie zniechęcaj się i działaj szeroko tzn. próbuj kontaktować się z maksymalnie dużą ilością wydawnictw. I koniecznie przedstaw maksymalnie dopracowany projekt, postaraj się też aby forma owej prezentacji była ciekawa.
4. Ostatnie i najważniejsze: zastanów się co w Twojej grze jest lub Twojej osobie jest na tyle wartościowego aby wydawca podjął ryzyko zdalnej współpracy. Jeśli jest to po prostu kolejna gra o zamkach albo kolejna gra logiczna to masz problem :)

Bardzo chciałbym, żeby jakiś polski Autor zaczął współpracować z zagranicznym Wydawcą bezpośrednio, a nie poprzez polskie wydawnictwa. Myślę, że pomogło by to całemu środowisku branżowemu.

Życzę wytrwałości i trzymam kciuki!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: MichalStajszczak »

Yamada Hanushi pisze:Bardzo chciałbym, żeby jakiś polski Autor zaczął współpracować z zagranicznym Wydawcą bezpośrednio, a nie poprzez polskie wydawnictwa.
Chyba były już takie przypadki (na pewno był jeden)
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Yamada Hanushi »

Michał a możesz napisać komu się udało?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: BartP »

Filip Miłuński wydał Vampire Empire w White Goblin Games. I Orzeł i Gwiazda wyszło jako Strike of the Eagle w Academy Games.
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Wydanie gry za granicą

Post autor: Yamada Hanushi »

Czyli da się :) i bardzo dobrze, nic tylko się cieszyć.
ODPOWIEDZ