Pierwsza nowoczesna planszówka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:04

Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: housemdt »

Witajcie!
Chcę zakupić pierwszą nowoczesną planszówkę. Jak na razie grałem ze średnim zaangażowaniem w Fortunę i EuroMonopol(tak czytałem już, że nie są to zbyt dobre tytuły).

Moje wymagania:
1. 2-osobowa(ja i młodszy brat 13lat).
2. Ma nie nudzić po np. 20 rozgrywkach. A właśnie Fortuna nudzi...
3. Współczesna ew. średniowiecze.
4. Średnia trudność - tak żeby po tygodniu gry znało się wszystkie zasady.
5. Nie może to być gra abstrakcyjna/logiczna.
6. Długość gry 1-1,5h. Absolutne max. 2h.
7. Gra może zajmować dużo miejsca.
8. Cena do 80-90zł.

Nie wiem czy to pomoże ale jeśli chodzi o GRY KOMPUTEROWE to nie lubię strategi, budowania jakiś plemion itp. Nie wiem jak odnosi się to do gier planszowych ale nie chcę wydać prawie 100zł na coś co będzie mnie nudziło.
Darkanzai
Posty: 26
Rejestracja: 24 sie 2011, 23:39

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: Darkanzai »

Jesli nie masz nic przeciwko karciankom, sprobuj Warhammera: Inwazje. Jest to dwuosobowka (da sie poszerzyc do 2v2 za pomoca domowych zasad), czas gry jest bardzo rozny, ale zazwyczaj bedzie trwac do godziny. Zasady sa stosunkowo proste, ale poczatkujacym potrzeba chwili zeby zrozumiec dzialanie pewnych akcji. Nie powinna znudzic sie po 20 partiach, chociaz az prosi sie zeby kupic do niej dodatki :) Niestety nie jest to sredniowiecze, lecz fantasy. Jesli jednak grasz Imperium poczujesz sie jak w sredniowieczu, bo ich wojownicy przypominaja tych sredniowiecznych ;) Gre znajdziesz za ~stowe, moze troche wiecej
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: asiok »

To poważna decyzja (nie żartuję) - koniecznie poczytaj świetny poradnik znajdujący się tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212

Stale aktualizowany, naprawdę może pomóc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: 77rpm »

Inwazję odradzam, jest to wspaniała gra ale w podstawce masz tylko dwie grywalne talie - krasnale vs orki, aby pobawić się grą trzeba wporych nakładów finansowych na dodatki, zwłaszcza że są bardzo nierówne.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: szmajchel »

Ja również bardzo polecam Inwazję, świetna gra na dłuuuugi czas. Nie wymaga olbrzymich nakładów, podstawka da sporo zabawy, potem można sobie powoli kupować duże dodatki, żeby przedłużyć żywotność gry
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: parasite »

inwazja dla 13 latka ?? to już prędzej neuroshima hex - proste zasady, kolorowe fajne wydanie, dodatki, ( strzelanie się itd. )
poczytaj sobie o niej: http://neuroshimahex.pl/
housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:04

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: housemdt »

Agricola - można gdzieś znaleźć symulator?
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: piogar »

Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: lacki2000 »

A propos Agricoli to na dwóch graczy jest wersja z dopiskiem: Chłopi i ich zwierzyniec - można przeszperać sieć i znaleźć sporo recenzji.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: piogar »

Jest, ale jest duzo ubozsza i krotsza. Mam "Chlopow...", raz zagralem w pelna Agricole i polecalbym kupic od razu duza wersje.
housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:04

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: housemdt »

A myślicie, że dam radę ogarnąć tą Agricolę?
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: 77rpm »

To moja pierwsza planszówka - robi niesamowite wrażenie - za 150zł dostajesz MEGA WYPASIONE pudło.
housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:04

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: housemdt »

Ale czy dam radę pojąć reguły tej gry zanim się zniechęcę? Oglądałem 2 tutroale ale dalej nie rozumiem, niektórych elementów. Jeszcze takie pytanko. Powiedzmy kupie ją za 150zł. Za ile sprzedam używaną? W razie gdyby mi się nie spodobała mógłbym ją odsprzedać.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: piogar »

Sprzedasz za ok. 100-120. Gralem tylko raz, ale jesli okaze sie zbyt skomplikowana, to jest wariant "rodzinny", ktory podobno jest prostszy. Swoja droga gra nie jest jakas bardzo skomplikowana, ale ma na tyle duzo dodatkowych elementow urozmaicajacych rozgrywke, ze powinna starczyc na dlugo. Ewentualnie rzeczywiscie mozesz sprobowac kupic "Chlopow..." - to jest proste (bez problemu do nauczenia sie w pol godziny), gra sie przyjemnie, ale nie starczy na pewno na tyle gier co wieksza wersja.
housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:04

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: housemdt »

Nie jak już kupować te Agricolę to pełną wersję.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: schizofretka »

Możesz kupić taniej, za ~136zł (+ewentualna wysyłka): http://i-szop.pl/szukaj/1/agricola. Ogólnie ceny większości gier zaczynają się w tym przedziale i dodanie 40zł do budżetu zdecydowanie poszerzy twoje opcje. Myślę, że za 90zł powinno się sprzedać na forum, ale poszukaj sobie ogłoszeń sprzedaży i sam sobie odpowiedz.

Gra nie jest specjalnie trudna, chociaż ma nienajlepiej napisaną instrukcję i kilka nietypowych przypadków. Najlepiej, jeśli znalazłbyś kogoś, kto by Ci wytłumaczył - sprawdź w dziale spotkań, czy ktoś jest w twojej okolicy, każdy gracz ze stażem zną Agricolę ;) Tutaj masz niezłe wprowadzenie: http://www.boardgamegeek.com/geeklist/2 ... item858355 Obejrzyj (+jeśli dobrze rozumiesz angielski, b. dobre video Scotta pozycję wyżej), przeczytaj instrukcję tutaj: http://www.lacerta.pl/component/option, ... info/id,8/
Jeśli będziesz miał jakieś pytania, zadaj je w dziale pytań i na pewno uzyskasz odpowiedzi.

Bottom line: to bardzo dobra gra, jedna z najlepszych i wszyscy będą Ci ją polecać, ale zdecydowanie strategiczna - trzeba dużo myśleć i kombinować. Losowości nie ma w ogóle, więc jeśli wolałbyś walczyć ze smokami, to nie ta pozycja.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: Epyon »

Agricola ma BARDZO nieprzystępną instrukcję. Zdecydowanie odradzam jako pierwszą planszówkę i podobnie jak ktoś wyżej, odsyłam do poradnika. Gdybym miał coś konkretnego polecić, to może Small World, K2, Ticket to Ride (np. Nordic Countries - jest bardzo fajny na 2-3 osoby, ale nawet w Europę się gra fajnie, z tym że jest nieco luźniej na planszy).
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: piogar »

Ticket to Ride jest w podobnej cenie co Agricola, a w przeciwienstwie do niej jest banalny i sadze ze po paru grac moze sie znudzic. Zalezy czy chcesz prosta gre, niewymagajaca specjalnego planowania do przodu (wtedy Ticket jest bardzo fajny), czy cos nad czym z przyjemnoscia posiedzisz i sie pozmozdzasz przez dluzszy czas (wtedy wzialbym Agricole).

Jesli chodzi o gry na poczatek to nie wydaje mi sie, zeby dobrym kryterium bylo "jak najprostsza gra". Ja zaczalem przygode z planszowkami od SM:Civ, pozniej GoT 2ed, Eclipse, Chaos, TI, wiec tytuly dosc skomplikowane, ale nie wywolaly u mnie zniechecenia, zagubienia ani niczego takiego (na plus zadzialal fakt, ze zawsze mialem kogos kto wytlumaczyl mi zasady). Jesli zainteresowany gra na komputerze w bardziej wymagajace gry, niz polegajace na jak najszybszym strzelaniu fpp, to sadze ze bardziej skomplikowana gra lepiej sie dla niego nada.

Odnosnie zasad: jest mnostwo filmikow na YT, ktore pomagaja opanowac zasady (przynajmniej z grubsza, a szczegoly mozna doczytac z instrukcji).
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: metyu »

Neuroshima hex wydaje się pasować do stawianych przez autora tematu kryteriów.
Pan Kościel
Posty: 7
Rejestracja: 21 lis 2012, 14:31

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: Pan Kościel »

Ja powiem tak: Neuroshima Hex - jest szybka, ciekawa, taktyczna i ma fajny klimat. W dodatku oferuje wiele dodatków oficjalnych i nie oficjalnych mocno urozmaicających rozgrywkę, nie znudzi się więc szybko, a zawsze można kogoś zaprosić do gry 3 czy 4 osobowej(w różnych wariantach), w dodatku kosztuje około 70zł, a i dodatki nie są jakoś super drogie. Drugą opcją jest Dominion - gra też niezbyt skomplikowana(ale dająca do myślenia), a przy okazji niesamowicie regrywalna, w dodatku posiada ogrom dodatków, samemu też łatwo o własne i jest to gra którą szybko da się nauczyć, także innych, cena też w miarę przystępna bo około 100 złotych. Agricolę na start odradzam, tym bardziej że nie jest to gra najłatwiejsza i najtańsza.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: 77rpm »

Jak nie załapiesz Agricoli to wejdziesz na Skype, odpalimy wersję online, ja trzasnę piwko i wszystko Ci wytłumaczę :)
Agricola to prosta gra.
P.S. Tak kiedyś myślałem - nie wolicie zamiast recenzji gier oglądać video-instrukcji ? :) Muszę zobaczyć jak to wyjdzie i nagrać tutorial do Nowej Ery.
Awatar użytkownika
bigben
Posty: 175
Rejestracja: 12 paź 2012, 11:13
Lokalizacja: Katopato

Odp: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: bigben »

Wolimy, szczegolnie do ciezszych z zakrecona instrukcja jak agricola.
Do agricoli jest wlasnie taka video instrukcja na planszolandii o ile sie nie myle.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: nikozja_dg »

Też polecałabym Neuroshimę Hex. Fajne rysunki, dużo możliwości, proste zasady, no i cena w przedziale cenowym. W dodatku dobrze działa na 2 osoby.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
nillu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lis 2011, 08:50
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: nillu »

aż dziw bierze że nikt jeszcze nie wspomniał o Carcassonne
gra spełnia każdy wymóg i jest postrzegana za najbardziej uniwersalną pozycję na rynku gier. polecałbym zacząć od niej właśnie
anuczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2011, 18:28

Re: Pierwsza nowoczesna planszówka

Post autor: anuczka »

nillu pisze:aż dziw bierze że nikt jeszcze nie wspomniał o Carcassonne
gra spełnia każdy wymóg i jest postrzegana za najbardziej uniwersalną pozycję na rynku gier. polecałbym zacząć od niej właśnie
niestety często z nią bywa tak, że można odnieść wrażenie niczym nie zmąconej nuuudy i uogólnić to na resztę gier :)
ODPOWIEDZ