Bgg - o co tu chodzi

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
janekboruta
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2012, 10:10

Bgg - o co tu chodzi

Post autor: janekboruta »

Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum, gram w nowoczesne gry planszowe od stosunkowo niedawna...
Mam kilka pytań, może wydadzą Wam się bzdurne, proszę o pomoc a nie ironie i szydzenie ze mnie i mojej niewiedzy (często spotykane na forach internetowych - neistety).

O co chodzi z tym całym bgg ?
Rozumiem że to największy serwis o grach na świecie, gdzie siedzi mnóstwo ludzi. Powiecie mi jak z tego korzystać ?
Jak ustawić w rankingu filtr np tylko na gry wojenne, tylko na gry kooperacyjne itp ?
O co chodzi z geekgold ?
Dlaczego nie moge kliknąć przy grze którą lubię że jestem fanem i dostać jakiejś ikonki - wyskakuje że mam 0 gold i tyle :)
Jest jakaś instrukcja, przewodnik po tej wielkiej bazie gier ?

Jeśli moje pytania są złe, proszę o zamknięcie tematu. Nie chcę tu nikogo denerwować. Pozdrawiam !
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: schizofretka »

O jejku, od czego zacząć... BGG jest dla geeków i rzeczywiście nie jest zbyt przyjazny nowym w hobby. Najlepiej sprawuje się na początek jako sposób uzyskania bardzo wielu informacji o jednej grze - po prostu wstukujesz w wyszukiwarkę i przeglądasz - komentarze przy ocenie, filmy w dziale video, recenzje w dziale forum. Potem przydatnym sposobem wyszukiwania gier w jakiś sposób spokrewnionych są geeklisty - każdy może taką utworzyć by zgrupować gry mające jakiś czynnik wspólny - czasem zupełnie nieistotny typu 'gry, które dostałem na urodziny', czasem gry dobre gry dwuoosobowe, gry wydane na targach w danym roku, itp. Na dole strony każdej gry jest lista geeklist, na której się znajduje.

Rankingiem nie warto się przejmować na początku, chyba, że z ciekawości. Ważniejsza jest średnia ocen i graf ich rozłożenia (możliwy do pokazania pod oceną). Gry poniżej 7 na początek warto w ogóle odpuścić, tak jak te z małą liczbą ocen lub ich nienormalnym rozkładem.

Jeśli chcesz zobaczyć ranking gier kooperacyjnych na przykład, wchodzisz na stronę jakiejś i klikasz w link 'cooperative play' w liście mechanik gry. Tam możesz sobie wybrać, po czym sortować - jedyny sensowny parametr to w zasadzie rank.

Geek gold to swojego rodzaju punkty, które dostaje się za dodawanie treści - recenzji, zdjęć, moderowanie tychże. Używa się go do 'kupowania' różnych bajerów mających na celu bodowę twojego wyglądu, jak awatar oraz właśnie wymienione microbadges dla fanów poszczególnych gier.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: Pierzasty »

BGG, temat-rzeka. Layout faktycznie odrzuca na pierwszy rzut oka, ale uważam go za dużo lepszy niż wiele popularnych komercyjnych serwisów. Jak stworzysz sobie konto, dostaniesz opcję zwijania niepożądanych okien (newsów, forów, filmów, reklam gier na iCośtam).

BGG to przede wszystkim baza danych na temat gier. Jeśli chodzi o fora, to warto pamiętać, że są dwa rodzaje: ogólne, jeśli chcemy pogadać po prostu o planszówkach i innych pierdołach czy znaleźć ludzi itp., oraz fora do konkretnych gier, dostępne z ich poziomu. PM-ki są ogólnoserwisowe.

Wielką zaletą BGG jest kolekcja. Wchodzisz na stronę posiadanej gry, i na dole powinieneś mieć opcję "add to my collection". Klikasz i gotowe. Super opcja żeby dać znać ludziom co mamy, co możemy przynieść, sprzedać, kupić czy w co chcemy zagrać (to też można dodać do kolekcji, odznaczasz Owned, zaznaczasz Want To Play i/lub Wishlist i jest). Przykład w moim podpisie :)

GeekGold to forma zachęcania ludzi do aktywnego i twórczego uczestnictwa w rozwoju serwisu. W przeciwieństwie do innych portali, tu takie rzeczy jak awatar czy ikonki fanów (microbadges) są płatne właśnie GeekGoldem. Można go zdobyć m.in. przez: wrzucanie zdjęć (swego czasu w siostrzanym serwisie VGG brakowało zdjęć gier komputerowych, wrzuciłem swoją kolekcję i opłaciłem chyba wszystkie bajery), filmów, recenzji (wszystko musi przejść moderację), czy od innych użytkowników, często za zasługi (szczególnie celne posty czy poszukiwane materiały). Obecnie zbierają datki na koniec roku i jest to ogromne źródło GG :)

Szukanie po mechanice już wyjaśnił Fretka, ja dodam, że geeklisty można po prostu wyszukać z poziomu głównej strony, wybierając inną opcję.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Bgg - o co tu chodzi

Post autor: gregvip »

A czy ktos mi powie jak zmienic domyslny rozmiar wyswietlanych obrazkow w galeriach (mam mediuam) bo wydaje mi się ze to mozna zmienic ale nie pamietam jak
Born to play
Moja kolekcja
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: piogar »

Ja mam zrobionego UserJS'a :)
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: pawel1454 »

gregvip pisze:A czy ktos mi powie jak zmienic domyslny rozmiar wyswietlanych obrazkow w galeriach (mam mediuam) bo wydaje mi się ze to mozna zmienic ale nie pamietam jak
My Geek > Account > Edit Layout > Default Image Size
janekboruta
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2012, 10:10

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: janekboruta »

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: gregvip »

Wielkie dzięki.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: lacki2000 »

A jak ustawić by w kolekcji były okładki polskich wydań a nie tych domyślnych?
Bo nazwę gry można zmienić na pl dwuklikiem a te obrazki to nie mam pojęcia jak...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: Olgierdd »

Obrazek zmienia się chyba jak ustawisz wydanie (nie nazwę)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: lacki2000 »

Olgierdd pisze:Obrazek zmienia się chyba jak ustawisz wydanie (nie nazwę)
O, dzięki wielkie! Szukałem po różnych kątach a to jak zwykle najciemniej pod latarnią a dokładniej chodzi o drugą kolumnę w kolekcji czyli Version
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: Hiu »

lacki2000 pisze:
Olgierdd pisze:Obrazek zmienia się chyba jak ustawisz wydanie (nie nazwę)
O, dzięki wielkie! Szukałem po różnych kątach a to jak zwykle najciemniej pod latarnią a dokładniej chodzi o drugą kolumnę w kolekcji czyli Version
obrazek mozna wstawic dowolny (z galerii bgg) - jezeli wybierzesz VERSION / CUSTOM VERSION INFO
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: FortArt »

Ktoś wie jak stworzyć własny microbadge?

↓ dziękuję
Ostatnio zmieniony 06 sty 2013, 00:15 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Bgg - o co tu chodzi

Post autor: oopsiak »

robisz obrazek 16x16 (z przezroczystościami), powinieneś wrzucić tu:
http://www.boardgamegeek.com/thread/469 ... l/page/487
i jeśli po jakimś czasie jest duży pozytywny feedback - wrzucasz tu:
http://www.boardgamegeek.com/microbadge/create
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
ODPOWIEDZ