Star Wars: Gra karciana LCG (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Star Wars LCG

Post autor: przemoo99 »

Tak jak obiecałem czas na parę słów po 2 grach.
Grałem Jedi kontra Imperium. Gra przemyślana, podstawka już w miarę grywalna, ale lepiej kupić 2 i zbudować deki samemu.
Wynik 1:1. Jedi wygrali poprzez zdobycie 3 objective, natomiast co do Imperium nie jestem teraz pewny, czy wygrało bo skończyły mi się karty objective, a to CHYBA oznacza przegraną.
Parę rzeczy jest niedopowiedzianych w instrukcji, część z nich wyjaśnia tutorial na stronce ffg, ale wydaje mi się, że będzie parę pytań na forum ;-)

Ogólnie klimat i wykonanie 10/10, grywalność jak dla mnie 10/10 ( o 2 w nocy chcieliśmy grać jeszcze raz ;-)), niestety potencjalne dodatki mogą szybko wyczerpać temat - w oryginalnej trylogii (na której gra ma w całości bazować) może szybko zabraknąć postaci czy pojazdów. No chyba, że ffg dołoży coś "od siebie", tak jak zrobili z LotR lcg. Zobaczymy...

Podsumowując: Gra ma potencjał i już się umówiłem na nastepną sesję :-D
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: SeeM »

przemoo99 pisze:No chyba, że ffg dołoży coś "od siebie", tak jak zrobili z LotR lcg. Zobaczymy...
Jest jeszcze 500 kg kanonicznej beletrystyki.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: przemoo99 »

SeeM pisze:
przemoo99 pisze:No chyba, że ffg dołoży coś "od siebie", tak jak zrobili z LotR lcg. Zobaczymy...
Jest jeszcze 500 kg kanonicznej beletrystyki.
Wiem, same polskie wydania książek, które mam to ok 200 sztuk. Tylko że w zapowiedziach było, że będą się trzymać filmowej trylogii z ep. IV-VI. No zobaczymy...
Planszówkowy maniak... :)
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: Jacek_PL »

przemoo99 pisze:, niestety potencjalne dodatki mogą szybko wyczerpać temat - w oryginalnej trylogii (na której gra ma w całości bazować) może szybko zabraknąć postaci czy pojazdów. No chyba, że ffg dołoży coś "od siebie", tak jak zrobili z LotR lcg. Zobaczymy..
O to akurat bym się najmniej martwił, Decipher w swoim wiekopomnym dziele dojechał chyba do 1000 wzorów kart zanim zaczął korzystać z epizodów I-III. Fakt że ponad połowa z tego nie nadawała się do grania, ale akurat w tamtym formacie (CCG) o to głównie chodziło :)
Swirek
Posty: 79
Rejestracja: 14 gru 2009, 13:41
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: Swirek »

przemoo99 pisze:niestety potencjalne dodatki mogą szybko wyczerpać temat - w oryginalnej trylogii (na której gra ma w całości bazować) może szybko zabraknąć postaci czy pojazdów.
Tutaj moge sie pokusic o teze graniczaca z pewnoscia (bazujac na innych LCG od FFG) ze tym sie nie musimy martwic. Bedzie wiele roznych wersji tej samej postaci pasujacych do roznych taktyk byc moze nawet roznych frakcji :)
Yoritomo
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2012, 14:39
Lokalizacja: Bytom/Sheffield

Re: Star Wars LCG

Post autor: Yoritomo »

Hey.
Tak jak przemo napisal gralismy 2 gry i praktycznie uczylismy sie grac w trakcie sesji. Musze przyznac ze bylem troszke sceptycznie nastawiony ale postanowilem dac jej szanse i o dziwo gra sie w nia milo i przyjemnie. Tak jak wspomnial przemo gralismy Jadi vs Imperial Navy. Pierwsza gre wygralo zdecydowanie Imperial gdzie gdy przeciwnik nie moze dociagnac karty z jednej z tali przegrywa gre ( pozatym powinnismy przesuwac licznik gwiazdy smierci za kazdym razem gdy ciemna strona zniszczy objective jasnej strony ). Druga gre zdecydowanie Jadi przez zniszczenie 3 objective. Polecam ta gre wszystkim milosnikom gwiezdnych wojen i nie tylko.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Czy dobrze zrozumiałam, że na początku roku 2013 SW wyjdą w polskiej wersji językowej?
Bo w Rebelu można zamówić grę przed premierą, ale jest to angielskie wydanie. Polskiego nie widzę.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Banan2 »

Bea pisze:Czy dobrze zrozumiałam, że na początku roku 2013 SW wyjdą w polskiej wersji językowej?
Tak. W okolicach lutego.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Star Wars LCG

Post autor: Mustafa »

Ja kupiłem grę tydzień temu i trochę sobie pograłem, na razie Jedi vs Sith.
Gra jest fajna i trzyma klimat, jeżeli chodzi o balance między frakcjami to FFG raczej nie trzyma tutaj poziomu. Równie łatwo można jasną stroną wygrać grę w swojej drugiej kolejce jak ciemną w 3 kolejce. ale czasem rozgrywka trwa do 7 tur.
Pierwszy punkt dla ciemnej strony jest dosyć dużym bonusem na stracie.
Wraz ze startem Ciemnej strony powoduje, że moc może być zawsze po ciemnej stronie a to oznacza 6 kolejek i po grze, grając defensywnie oczywiście.
Odstraszać może też brak jakiegokolwiek "kiwania" kart i umieszczanie stosu tokenów na kartach.
Zobaczymy co będzie się działo w Hoth Cycle.
Problemem może też być tworzenie tali z różnych dodatków, bo każdy Objective to 6 stałych kart. Może się to zmieni z biegiem czasu, bo wsadzanie 5 kart po tylko żeby grać Lordem Viadro może być problematyczne.
W grze brakuje jakiegoś alternatywnego zwycięstwa wbudowanej w system.
Ale ogólnie oceniam pozytywnie i zachęcam do kupna przynajmniej jednej podstawki, wraz z muzyką z filmu i innymi zapaleńcami można naprawdę miło spędzić czas.
Czekam też na zasady oficjalne dla 4 graczy.
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Star Wars LCG

Post autor: Michałku »

Mustafa pisze:Ja kupiłem grę tydzień temu i trochę sobie pograłem
To i Ciebie spytam, kupowałeś w Polsce czy sprowadzana? Jeśli w pl to gdzie?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Star Wars LCG

Post autor: Mustafa »

Michałku pisze:
Mustafa pisze:Ja kupiłem grę tydzień temu i trochę sobie pograłem
To i Ciebie spytam, kupowałeś w Polsce czy sprowadzana? Jeśli w pl to gdzie?
Kupiona we Francji przed premierowo :) bo z tego co się orientuję to chyba nie ma jeszcze oficjalnej daty wydania :) przynajmniej na BGG nie ma :)
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Darboh »

Mustafa pisze:Ja kupiłem grę tydzień temu i trochę sobie pograłem, na razie Jedi vs Sith.
Gra jest fajna i trzyma klimat, jeżeli chodzi o balance między frakcjami to FFG raczej nie trzyma tutaj poziomu. Równie łatwo można jasną stroną wygrać grę w swojej drugiej kolejce jak ciemną w 3 kolejce. ale czasem rozgrywka trwa do 7 tur.
Pierwszy punkt dla ciemnej strony jest dosyć dużym bonusem na stracie
No to Cię nie do końca rozumiem. Jak w każdej karciance - losowość pozwala czasami badziewnym deckiem szybko wygrać z samograjką wygrywają. Ale ile takich sytuacji się zdarza?
Wraz ze startem Ciemnej strony powoduje, że moc może być zawsze po ciemnej stronie a to oznacza 6 kolejek i po grze, grając defensywnie oczywiście.
Możesz wyjaśnić? Bo nie rozumiem.
Odstraszać może też brak jakiegokolwiek "kiwania" kart i umieszczanie stosu tokenów na kartach.
Z tym stosem tokenów nie jest znowuż aż tak źle, chyba że grasz Jedi i taktykujesz przeciwnika co turę na maxa :D Ale z tym kiwaniem kartami to co masz na myśli? Bo mnie właśnie podoba się że jest kilka ciekawych synergii pomiędzy kartami, którymi można nieźle namieszać przeciwnikowi.
Problemem może też być tworzenie tali z różnych dodatków, bo każdy Objective to 6 stałych kart. Może się to zmieni z biegiem czasu, bo wsadzanie 5 kart po tylko żeby grać Lordem Viadro może być problematyczne.
Z krytykowanie buildingu decków poczekajmy, zobaczymy czym nas FFG zaskoczy. Ja widzę tu potencjał na fajną mechanikę a i zobaczymy jak się karty z poszczególnych objectiwów zazębiać będą.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: rzaba »

Na amazon.co.uk wlasnie pojawil sie Star Wars LCG za 17.63 funta (+5.10 przesylka) co daje niezła cene 23 funtów (niecałe 115 PLN) - ciekawe jest to ze sprzedawcą jest BookDepository, ktora to firma na swojej stronie sprzedaje po 28 funtow. Bierzcie póki jeszcze jest ta cena (ja juz zamowiłem)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Star Wars LCG

Post autor: Michałku »

Dzięki za info. Już zamówione ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: prz22 »

Jaka szkoda, że to sam amazon nie sprzedaje tylko pośredniczy i nie obowiązuje tu promocja z darmową wysyłką do polski powyżej 25 funtów..;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: rzaba »

sprawdzc ceny tej gry, nawet z przesylka czyli za 23 funty nigdzie taniej nie kupisz
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: prz22 »

rzaba pisze:sprawdzc ceny tej gry, nawet z przesylka czyli za 23 funty nigdzie taniej nie kupisz
Co nie zmienia faktu, że byłoby jeszcze taniej;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: rzaba »

skoncze ten off top stwierdzeniem ze darmowa przesylka w amazonie jest od 25 funtow, a to caly czas 2 funty wiecej niz 23
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: przemoo99 »

rzaba pisze:skoncze ten off top stwierdzeniem ze darmowa przesylka w amazonie jest od 25 funtow, a to caly czas 2 funty wiecej niz 23
Rozpocznę nowy off-top: gra z 2 core setami zaczyna przypominać budowanie decku ;-) A 2 pudełka to już troszkę więcej niż 25 funtów...
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: prz22 »

przemoo99 pisze:
rzaba pisze:skoncze ten off top stwierdzeniem ze darmowa przesylka w amazonie jest od 25 funtow, a to caly czas 2 funty wiecej niz 23
Rozpocznę nowy off-top: gra z 2 core setami zaczyna przypominać budowanie decku ;-) A 2 pudełka to już troszkę więcej niż 25 funtów...
przemoo99 pisze:
rzaba pisze:skoncze ten off top stwierdzeniem ze darmowa przesylka w amazonie jest od 25 funtow, a to caly czas 2 funty wiecej niz 23
Rozpocznę nowy off-top: gra z 2 core setami zaczyna przypominać budowanie decku ;-) A 2 pudełka to już troszkę więcej niż 25 funtów...
Wyjąłeś mi to z... klawiatury;) Od razu miałem na myśli większe zamówienie. Nie wspominając już o fakcie, że na amazonie można też kupić tony ciekawej fajnej literatury, której u nas nie ma. Wśród znajomych stosunkowo często montujemy zamówienia z amazona korzystając z tej naprawdę fajnej promocji. Z resztą na niej zdążył zarobić już nie jeden gracz sprzedając później na allegro drożej shoguna czy inne niedostępne swego czasu tytuły;)

Ale oczywiście - żeby nie było - zgadzam się, że to świetna cena tak czy owak za star wars lcg;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Wybaczcie jeśli moje pytania będą brzmieć głupio, ale jestem początkująca w temacie gier, szczególnie takich.
Przy nazwie gry widnieje LCG. Czy to oznacza że gwiezdne wojny będą miały też tak dużo dodatków jak na przykład Warhammer? Czy będzie się samemu kompletować swoją talię? W tym wątku przeczytałam, że radzicie grać dwoma taliami naraz, jak to się ma do instrukcji i czy to oznacza, że lepiej od razu kupić dwie gry???
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars LCG

Post autor: Vandal »

Czy tak dużo nie wiadomo, ale parę na pewno np Netrunner ma już nowy dodatek jeden 20 kart 3 miesiące po premierze, dwa kolejne są zapowiedziane na pierwszą połowę tego roku.
Wszystko zależy jak duże będzie zainteresowanie sceny turniejowej - im większe tym więcej można sprzedać.

Budowanie talii zobacz sobie na stronie FFG bo tutaj buduje się nietypowo, całymi zestawami kart.

Jeden core set ma od razu karty do ciemnej i jasnej strony, więc nie trzeba dwóch core setów....Chyba że chcesz się nastawiać na ostre turniejowe granie i potrzebujesz parę kopii niektórych kart.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Vandal pisze: Jeden core set ma od razu karty do ciemnej i jasnej strony, więc nie trzeba dwóch core setów....Chyba że chcesz się nastawiać na ostre turniejowe granie i potrzebujesz parę kopii niektórych kart.
A na czym polega "turniejowe granie'? Ma inne zasady?
I czy jest gdzieś już opublikowana polska instrukcja?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars LCG

Post autor: zephyr »

Standardowo wychodzi paczka na miesiąc, ale to zależy od konkretnej gry. Władca pierścieni po 2 cyklach dodatków przestał wychodzić. Od czasu do czasu pojawiają się większe dodatki, ale to też zależy od gry. Ostatnio CoC przerzucił się z małych paczek na duże pudła pod frakcje, i fajnie to im wyszło IMO, przynajmniej ta jedna co już wyszła i zapowiedzi następnej.

Tak czy siak kupujesz tylko i aż tyle paczek ile uważasz za sensowne. Jak sama podstawka wystarczy nie musisz nic kupować, ale jak gra się spodoba będzie dostępne mnóstwo dodatków. Jak nie grasz turniejowo, albo musisz mieć wszystko to mnogość dodatków nie przeszkadza :P

A jak naprawdę lubisz daną grę (patrz netrunner) to ciągłe odświeżanie itd. jest fajne (shut up and take my money FFG :P)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Yoritomo
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2012, 14:39
Lokalizacja: Bytom/Sheffield

Re: Star Wars LCG

Post autor: Yoritomo »

Majac jeden core set mozna zlozyc cztery talie: Jedi, Rebel Alliance, Sith i Imperial Navy (kazda po jednej kopi objective).
Wedlug regul turniejowych mozesz miec dwa te same objectives w tali a to oznacza ze drugi core set bedzie potrzebny.
ODPOWIEDZ