Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Curiosity »

Kubinks pisze:Wystarczy trochę matematyki. "Albo" to alternatywa. Jeśli nie możesz spełnić jednego warunku to pozostaje Ci do wyboru tylko ten drugi, więc jeśli nie masz 2 drewna to musisz otrzymać dwie rany.
Wiem, co oznacza "albo", tylko, że to jest Robinson :) Tu naczelną, można rzec, zasadą jest aby odrzucać tyle surowców/jedzenia ile się da, a za braki "płacić" ranami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

Curiosity pisze:Wiem, co oznacza "albo", tylko, że to jest Robinson :) Tu naczelną, można rzec, zasadą jest aby odrzucać tyle surowców/jedzenia ile się da, a za braki "płacić" ranami.
W FAQ jest wyjaśniony przypadek, w którym masz "obniżyć poziom dachu albo palisady o połowę". Oficjalna odpowiedź wyjaśnia, że dozwolone jest obniżenie np. zerowej palisady (o zero) nawet, gdy dach ma niezerowy poziom - a więc gdy masz wybór, możesz wybrać rozwiązanie korzystniejsze dla siebie.
Dodam, że na karcie "Niezwykle zimna noc" jest tekst: "Odrzućcie 2 drewna, albo każdy gracz otrzymuje ranę", więc poprawnie na ten temat pisała już Senthe.
Przebieg fazy nocy to zupełnie inna sytuacja: tam jest przymus zużywania zasobów i rany otrzymuje się tylko w ostateczności (m.in. dlatego tak trudno jest zebrać drewno w 1szym scenariuszu).
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

Tak jak pisałem wcześniej - jeśli autor chciałby żeby stosować zasadę "niespełnienia warunku" to na karcie napisałby "Odrzućcie 2 drewna" - wtedy za każde brakujące drewno gracze otrzymują po ranie. A tak to jeśli nie mamy conajmniej dwóch drewien to po prostu nic nie odrzucamy i dostajemy po 2 rany.

Pytanie tylko czy możemy sobie wybrać jedną z tych opcji - albo odrzucam 2 drewna (które posiadam) albo przyjmuję 2 rany...


No i po dzisiejszej rozgrywce w 3 osoby (spokojne zwycięstwo w 11 rundzie - ale to chyba dlatego, że w 1 rundzie przy eksploracji jako skarb znaleźliśmy skrzynie i nasze jedzenie nie gniło w fazie nocy - to bardzo ułatwiło rozgrywkę od samego początku ;) ) - nasunęło się kolejne pytanie co do wydarzenia :

"Przetrzebiona okolica" - W tej rundzie w Fazie Produkcji nie otrzymujecie /symbol jedzenia/ - czy to oznacza, że oprócz standardowego źródła na kafelku z obozem nie dostaję jedzenia również dzięki wnykom i skrótowi ? Po prostu nie dostaję absolutnie nic ? My tak właśnie zagraliśmy, czyli absolutnie zero żarcia w fazie produkcji i przez chwilę był mały problem ;)
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

Ale skąd masz te 2 rany? U mnie na karcie jest info, że gracze tracą po 1 ranie, a więc nie jest to "standardowe niespełnienie warunków"...
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

Jan Madejski pisze:Ale skąd masz te 2 rany? U mnie na karcie jest info, że gracze tracą po 1 ranie, a więc nie jest to "standardowe niespełnienie warunków"...
Przepraszam, coś mi się pokręciło - oczywiście nawet pierwszy raz pytając napisałem o dwóch drewnach albo jednej ranie ;)

No ale nie zmienia to faktu, że chodzi jeszcze o kwestię wyboru - czy go rzeczywiście mamy - albo odrzucamy dwa drewna albo dostajemy po ranie...
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

No i po wczorajszej partii jeszcze kilka pytań:

- wydarzenie z odrzuceniem 3 pomysłów - w FAQ nie jest to wprost wyjaśnione - jeśli w 1 scenariuszu mam sytuację, w której zostały mi tylko 3 pomysły i w tym jest ogień, a losuję wydarzenie, które nakazuje odrzucenie właśnie 3 pomysłów to rozumiem, że gra automatycznie jest przegrana, bo nie będzie możliwości zrobienia ognia, tak ?

- Czy te odrzucane pomysły wracają do talii pomysłów czy całkowicie opuszczają grę ?

- czy można odrzucać pomysły z karty scenariusza ?

- czy jeśli mamy tylko 2 pomysły do odrzucenia to czy dostajemy po 1 ranie ?

- wydarzenie "Przetrzebiona okolica" - "w tej rundzie w fazie produkcji nie otrzymujecie /symbol jedzenia/" - czy w tym przypadku nie dostajemy go również z wnyków i skrótu ? Chodzi o wszystkie możliwe źródła jedzenia czy o 1 sztukę jedzenia ?

- czy 3 drewna zrobione przez "Maszt" (tylko na stos) mogą sobie tam leżeć ile chcemy, czy muszą być ułożone na stosie w następnej rundzie przed fazą akcji ? Czy może układamy je na stosie od razu jak tylko je zrobimy ?

- Cieśla korzystając ze swoich zdolności, w dowolnym momencie może odrzucając 3 żetony determinacji pociągnąć 5 kart pomysłów i zostawić jeden. Czy może to zrobić w takiej sytuacji: wyciągamy wydarzenie, które mówi, że musimy odrzucić 3 karty pomysłów - ponieważ nieprzydatne są dla nas tylko 2 pomysły to korzystamy ze zdolności Cieśli - wybieramy jeszcze 1 z talii pomysłów i od razu odrzucamy go z pozostałymi dwoma ?
Awatar użytkownika
kratke
Posty: 27
Rejestracja: 27 gru 2012, 08:24

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kratke »

dragon77 pisze:- Cieśla korzystając ze swoich zdolności, w dowolnym momencie może odrzucając 3 żetony determinacji pociągnąć 5 kart pomysłów i zostawić jeden. Czy może to zrobić w takiej sytuacji: wyciągamy wydarzenie, które mówi, że musimy odrzucić 3 karty pomysłów - ponieważ nieprzydatne są dla nas tylko 2 pomysły to korzystamy ze zdolności Cieśli - wybieramy jeszcze 1 z talii pomysłów i od razu odrzucamy go z pozostałymi dwoma ?
Podłączę się, bo ta zdolność cieśli trochę mnie nurtuje.
Odrzucam 3 żetony determinacji, wybieram jeden z 5 pomysłów i wybrany przedmiot... jest gotowy czy "do wykonania"?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Veridiana »

Jest pomysłem, trzeba go wytworzyć.
A w opisanej sytuacji - można tak zrobić. Zdolności działają w dowolnym momencie.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dziękuję za pozytywne opinie. Przepraszam za brak odpowiedzi w trakcie weekendu.

@Peter128
Na chwilę obecną nie ma w planach gadżetów związanych z Robinsonem.

@anio99
1. Tak, oczywiście żeton pozwala na to, by ominąć regułę, która zmusza do pociągnięcia wszystkich kart.
2. Tak, można mieć poziom broni powyżej 6. Zaznacza się to dodatkowymi czarnymi znacznikami.
3. Żeton 5 uzywany jest w innych scenariuszach.

@anio99
Robienie tabelki broni z 10 wierszami nie jest dobrym pomysłem - pola bylyby małe, ciasne, znaczniki trudno by to oznaczały, plansza wyglądałaby brzydziej. Robiliśmy takie testy podczas projektowania planszy i obecny wygląd planszy i jej projekt jest optymalny.

@westwing
Tak, mgła nadchodzi od wschodu...

@Christoforos
Gratuluję wytrwałości!
Jesteś świadomy, że jeśli np. Miasto Kanibali ma siłę 21, a ty masz poziom broni 12, to znaczy, że otrzymujesz 9 ran, czyli jeśli je zaatakował Bohater z 10 punktami życia to ciężko ranny jednak przetrwał i wygrałeś? Kluczem w tym scenariuszu jest dbanie by jeden z Bohaterów był 'hodowany' na człowieka, który w finale pokona miasto - jednego gracza musicie trzymać absolutnie zdrowego i leczyć, jeśli tylko są jakieś problemy.

@dragon77
Odrzuć 2 drewna, albo każdy otrzymuje po ranie.
Musisz mieć 2 drewna i je odrzucić. Jeśli masz tylko 1 drewno, to nie wystarcza i nie ma co go odrzucać.
Wyraz albo użyty jest w znaczeniu 'musisz to zrobić, albo spotka cię kara"
Na kartach których jest wybór (zrób to albo to) stosowaliśmy wyraz LUB.

Dziękuję za szacuneczek. Cytując innego klasyka 'Cieszę się, że zespół [graczy] pozytywnie zareagował [na Robinsona].

@dragon77
Twoja interpretacja karty przetrzebiona okolica jest właściwa.

@dragon77
1. Odrzucenie pomysłów - jeśli nie ma w zespole Stolarza, który ponownie wymyśli ten przedmiot, to tak, gra jest przegrana (choć przy dużym szczęściu można jeszcze wygrać, są przygody, które pozwalają pociągnąć kartę pomysłu).

2. Wracają do talii pomysłów.

3. Tak.

4. Brzmi to bez sensu, ale dla zachowania spójności mechaniki i reguł, tak, jest to ewidentne nie spełnienie żądania.

5. 0 jedzenia.

6. Trafiają na stos od razu w chwili zbudowaniu Masztu.

7. Niestety, nie, Cieśla nie może cofnąć czasu. Jego zdolność jest do wykorzystania w dowolnym momencie, więc będzie mógł użyć jej natychmiast, ale jednak PO rozpatrzeniu instrukcji z pociągniętej karty.

@kratke
Wyciągasz pomysł na przedmiot.

@veridiana
Z przykrością muszę się nie zgodzić :)
W dowolnym momencie, ale nie łamiąc kolejności czasu. Użyjesz jej w dowolnym momencie ale nie możesz sprawić, by zakręcić czasem i mieć ten dodatkowy pomysł przed pociągnieciem karty, którą właśnie pociągnęłaś, a która mówi odrzuć 3 pomysły.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

dragon77 pisze: - Cieśla korzystając ze swoich zdolności, w dowolnym momencie może odrzucając 3 żetony determinacji pociągnąć 5 kart pomysłów i zostawić jeden. Czy może to zrobić w takiej sytuacji: wyciągamy wydarzenie, które mówi, że musimy odrzucić 3 karty pomysłów - ponieważ nieprzydatne są dla nas tylko 2 pomysły to korzystamy ze zdolności Cieśli - wybieramy jeszcze 1 z talii pomysłów i od razu odrzucamy go z pozostałymi dwoma ?
Wydawnictwo Portal pisze: W dowolnym momencie, ale nie łamiąc kolejności czasu. Użyjesz jej w dowolnym momencie ale nie możesz sprawić, by zakręcić czasem i mieć ten dodatkowy pomysł przed pociągnieciem karty, którą właśnie pociągnęłaś, a która mówi odrzuć 3 pomysły.
To w takim razie nie mogę też zrobic tak jak pisałem wcześniej w pytaniach i wątpliwościach czyli :

Żołnierz moze użyć swojej specjalności w dowolnym momencie, czy w związku z tym można zrobić tak, że mamy poziom broni na 4. Idziemy na polowanie, odkrywamy kartę bestii i gdy okazuje się, że bestia ma np. siłe 5, to mogę wtedy użyć specjalności zołnierza, podnoszącej jednorazowo poziom broni, żeby nie odnieść ran ? A obniżenie poziomu broni wynikające z bestii, obniża poziom pierwotny broni, w opisanym przypadku obniża z 4 ?

Z powyższej interpretacji wychodzi,że podnieść broń mogę tylko przed wyciągnięciem karty bestii.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Zdolność Furia pozwala czasowo podnieść Broń na potrzeby danego starcia i można jej użyć w trakcie starcia.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Ile czasu zajęło wam opanowanie instrukcji i zasad gry w takim stopniu by rozegrać płyną partię?
Ja dziś siedziałam 4 godziny nad instrukcją, zagrałam pół pierwszego scenariusza, połowy rzeczy z instrukcji nadal nie rozumiem i czuję się już jak kretynka :/ Moje morale spadło do minus 3 co najmniej (w realu).
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

Serio? Mnie wystarczyło przeczytać raz i spokojnie zagrałam. Potem doczytałam szczegóły - odnośnie przenoszenia schronienia, Piętaszka, przerzucania kości itd. Po trzech partiach było już jak sądzę bezbłędnie. Przynajmniej nie robiliśmy błędów, które niektórzy opisywali na forum.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Furia pisze:Serio? Mnie wystarczyło przeczytać raz i spokojnie zagrałam.
Pewno dlatego, że ogólnie masz większe doświadczenie w grach. Ja przy każdym ruchu miałam mnóstwo wątpliwości i szukanie odpowiedniego fragmentu w instrukcji żeby te wątpliwości rozwiać, interpretowanie go, zajmowało wieki.
Muszę jeszcze raz przeczytać instrukcję, może teraz więcej szczegółów zapamiętam.
Tak czy owak, jednak sądzę, że gra by zyskała, gdyby była ciut mniej skomplikowana.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Aduanath »

Bea pisze: Tak czy owak, jednak sądzę, że gra by zyskała, gdyby była ciut mniej skomplikowana.
Obejrzyj jakiś filmik typu "jak grać" - jest ich kilka - i usiądź na spokojnie. Gra jest prosta i po kilku rozgrywkach sama zobaczysz, że skomplikowana nie jest, i wytłumaczenie zasad komuś nie zajmuje wiele... Jednak faktem jest, że instrukcje do gier nie są najlepszą stroną Portalu ;) . Chociaż większych problemów nie mieliśmy, dwa razy instrukcja, kilka informacji z forum i już wszystko jasne ;) .
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Gra mi się na tyle podoba, że chyba nie dam łatwo się zniechęcić. Na razie grę wypożyczyłam. Za te kilka dni muszę zdecydować czy mi się podoba i czy jestem w stanie swobodnie w nią grać i czerpać przyjemność. Filmiki na pewno obejrzę :)
Awatar użytkownika
Robuzz
Posty: 138
Rejestracja: 09 lis 2007, 12:07
Lokalizacja: Czeladź/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Robuzz »

Bea pisze: Tak czy owak, jednak sądzę, że gra by zyskała, gdyby była ciut mniej skomplikowana.
Ja mam wrażenie, że gra by straciła na tym :)

A jeśli chodzi o przygotowanie do pierwszej rozgrywki polecam obejrzeć sobie filmik instruktażowy ze strony portalu :)
I will learn to breathe water.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Aduanath »

Bea pisze:Na razie grę wypożyczyłam.
Wnioskuję, że znasz kogoś, kto zna tę grę? Może poproś o wytłumaczenie instrukcji? Pokazanie palcem co na planszy z czym się je, też zawsze da trochę więcej, niż same filmiki, czy suche czytanie instrukcji (chociaż filmiki też są baaardzo pomocne ;) ) :)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: 100rk »

Filmiki są konieczne, instrukcja to tylko dodatek :)
Poważnie - nie czytaliśmy wcale instrukcji, obejrzeliśmy tylko 3 filmiki na stronie gry (przygotowanie + 2 części przykładowej rozgrywki) i do instrukcji zaglądałem tylko gdy spotykaliśmy jakieś niezrozumiałe ikony. Zagraliśmy tak trzy partyjki, spisaliśmy wątpliwości i dopiero zaczęliśmy sprawdzanie (instrukcja + forum). O dziwo nie popełniliśmy jakichś rażących błędów. Ja się z założenia boję instrukcji z Portalu, wersje video wychodzą im znacznie lepiej :twisted:
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Bez przesady, instrukcja nie jest taka zła. Choć fakt, że jakoś bardzo dobra też nie. Przeczytałem ją raz, zagrałem i po tym doczytałem wątpliwości. Filmików nie oglądałem i spokojnie udało mi się grać bez błędów. Oczywiście bez błędów jeśli chodzi o zasady bo błędy w decyzjach były oj były, za pierwszym razem gra rozniosła Rozbitków w siódmej turze :)
Ojek
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2012, 07:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ojek »

Przyznam, że ciężko było się zabrać za rozpoczęcie rozgrywki. Najpierw przeczytałem dwa razy instrukcję, rozłożyłem planszę i trwało to tyle czasu, że mi się odechciało grać:) Kolejnym razem już zagrałem kilka rund, więc zapoznałem się z mechaniką gry w praktyce. Przeczytałem jeszcze raz instrukcję i w trzeciej rozgrywce już wszystko było jasne.

Myślę, że największym problemem na początku było rozłożenie gry. Dlatego obejrzenie filmiku na stronie Portalu na pewno ułatwi zaznajomienie się z grą.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Aduanath pisze: Wnioskuję, że znasz kogoś, kto zna tę grę? Może poproś o wytłumaczenie instrukcji? Pokazanie palcem co na planszy z czym się je, też zawsze da trochę więcej, niż same filmiki, czy suche czytanie instrukcji (chociaż filmiki też są baaardzo pomocne ;) ) :)
Niestety nie, muszę sobie radzić sama :)

Ojek pisze:Przyznam, że ciężko było się zabrać za rozpoczęcie rozgrywki. Najpierw przeczytałem dwa razy instrukcję, rozłożyłem planszę i trwało to tyle czasu, że mi się odechciało grać:) Kolejnym razem już zagrałem kilka rund, więc zapoznałem się z mechaniką gry w praktyce. Przeczytałem jeszcze raz instrukcję i w trzeciej rozgrywce już wszystko było jasne.

Myślę, że największym problemem na początku było rozłożenie gry. Dlatego obejrzenie filmiku na stronie Portalu na pewno ułatwi zaznajomienie się z grą.
Twoje słowa są bardzo pocieszające. Myślę, że teraz po pierwszej połowie partii czas na ponowną instrukcję i filmiki i będę mogła grać dalej już płynniej. Największe problemy mam z kartami przygód i ich zmianami miejsca i dwuczęściowym działanie. Muszę się temu dokładniej przyjrzeć.
Grę rozłożyłam z instrukcją bez problemu, ten filmik akurat wcześniej oglądałam :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

Bea pisze:
Furia pisze:Serio? Mnie wystarczyło przeczytać raz i spokojnie zagrałam.
Pewno dlatego, że ogólnie masz większe doświadczenie w grach. Ja przy każdym ruchu miałam mnóstwo wątpliwości i szukanie odpowiedniego fragmentu w instrukcji żeby te wątpliwości rozwiać, interpretowanie go, zajmowało wieki.
Muszę jeszcze raz przeczytać instrukcję, może teraz więcej szczegółów zapamiętam.
Tak czy owak, jednak sądzę, że gra by zyskała, gdyby była ciut mniej skomplikowana.
Możliwe, że masz rację. Osobiście nie narzekam na instrukcje Portalu. Za to np. instrukcję do Caylusa musiałam przeczytać ze 3 razy, żeby mieć pojęcie jak grać. Jakoś do mnie nie dotarła. Wszyscy narzekają na instrukcje do Agricoli a dla mnie jest ona absolutnie zrozumiała, więc chyba ze mną coś nie tak. ;)
Co do kart wydarzeń. Po wyjęciu z talii czytasz i wprowadzasz w życie tylko górną część karty. Następnie umieszczasz ją na polu wydarzeń po prawej. Jeśli jest tam jakaś karta przesuwasz ją na lewe pole. Jeśli na lewym polu jest jakaś karta to zdejmujesz ją z planszy i wprowadzasz efekt opisany na samym dole. Może choć trochę pomogłam. ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Tak samo jest gdy ciągniesz kartę z tali przygód (eksploracja, zbieranie surowców lub budowa). Czytasz i wprowadzasz w życie tylko górną część, samą kartę wtasowujesz w talię wydarzeń. Po wyciągnięciu z niej karty przygody rozpatrujesz dolną część i odrzucasz kartę. Jeśli na wierzchu talii wydarzeń była przygoda to i tak później ciągniesz jedną kartę wydarzeń.
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Dora »

Filmiki wg mnie są podstawą... obejrzałam kilka nagrań z rozgrywek i jak dostałam grę do rąk, to zaczęłam grać w sumie bez czytania instrukcji. Potem dopiero przeczytałam porządnie, odkryłam błędy, poprawiłam. Generalnie wydaje mi się, że nie wdrożyłabym się w żadną grę bez oglądania kilku filmików z rozgrywek (no, chyba że ktoś tłumaczy zasady, to co innego :) ). Powodzenia :)

Mnie solo ostatnio udało się uratować Jenny, natomiast jak graliśmy we dwójkę, to szczęście nie dopisało i biedna nam umarła (a nawet gdyby nie ona, to ja bym była następna w fazie morale :P ). Za późno pokazał nam się kafel z terenem potrzebnym do wytworzenia liny (a totemów na kaflach też nie było wystarczająco), więc bidula została uratowana ledwo żywa i dobiły ją niespełnione wymagania co do palisady ;)

Bo dobrze rozumiem, że uratowanie Jenny raczej nie potrwa krócej niż 4 rundy, bo:
1 runda - odnalezienie terenu potrzebnego do wytworzenia liny
2 - wytworzenie liny
3 - budowa tratwy
4 - eksploracja na tratwie?
Tzn nie ma możliwości, aby w tej samej rundzie zbudować tratwę i zaraz potem na niej eksplorować?
ODPOWIEDZ