Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8776
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Dodatkowe karty to nie wszystko. W tym dodatku dostaliśmy robota oraz karty celów - IMHO naprawdę sporo.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Jak dla mnie karty + cele to absolutny must have. Z robota do tej pory nie korzystam w ogóle, ale i tak dodatek jest wg mnie warty swojej ceny (z koncepcyjnego punktu widzenia).
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Tak mówią osoby, które w ten dodatek grały i go mają. Niestety przekonanie do niego osób nowych nie jest już takie proste :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8776
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Nataniel pisze:Tak mówią osoby, które w ten dodatek grały i go mają. Niestety przekonanie do niego osób nowych nie jest już takie proste :)
Hmm, a niby jak te osoby weszły w posiadanie dodatku? :) Zaryzykowały i kupiły, ot cała filozofia.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Nie dałoby się go wydać taniej bez robota? Albo skleić z następnym (tGS+RvI w jednym pudle)?

Bo dodatek jest naprawdę ok, ale cena/ilość kartonu jest zdecydowanie odstraszająca.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

@Nataniel
Ano bez wątpienia.

@Curiosity
Tak czy owak sprzedaż na rynku anglojęzycznym może się jednak drastycznie różnić od tej na rynku polskojęzycznym (przecież nawet polscy posiadacze GS mają obecnie wersję angielską). GS po angielsku może się opłacać mniej niż inne dodatki, GS po polsku może się zupełnie nie opłacać.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

W GS najważniejsze są nowe karty, w drugiej kolejności cele, a na końcu robot dla zainteresowanych.

Dla kupujących gry "na wagę" zawartość GS może być szokująca, ale np. dla mnie cały Race jest po prostu bezcenny. :) Wciąż wszystkim powtarzam, że najważniejszy jest współczynnik cena/liczba rozegranych partii. Tak oceniany RftG (w tym także GS) kosztuje mnie dosłownie grosze. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: zlodziej_czasu »

zephyr pisze:Nie dałoby się go wydać taniej bez robota? Albo skleić z następnym (tGS+RvI w jednym pudle)?

o to to! na taki dodatek się piszę!

Uważam również, że jeżeli zejście ma polskie RftG oraz jest sens wydawać dodatek, który wyjdzie w tym roku to i stare dodatki cieszyłyby się podobnym zainteresowaniem. Sam jako, można powiedzieć gracz niedzielny, który posiada polską podstawkę, dumam czy dla dodatków nie zamienić jej na angielską.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Majek10 »

Andy pisze: Dla kupujących gry "na wagę" zawartość GS może być szokująca, ale np. dla mnie cały Race jest po prostu bezcenny. :) Wciąż wszystkim powtarzam, że najważniejszy jest współczynnik cena/liczba rozegranych partii. Tak oceniany RftG (w tym także GS) kosztuje mnie dosłownie grosze. ;)
+1
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

zlodziej_czasu pisze:Sam jako, można powiedzieć gracz niedzielny, który posiada polską podstawkę, dumam czy dla dodatków nie zamienić jej na angielską.
Ja mam tak samo.

Jeszcze na dodatek mam znajomych, którzy noszą się z zamiarem sprzedania kompletu ANG po taniości :mrgreen:
Heh. Jedyne co mnie powstrzymuje to, że tak naprawdę nie będę miał z kim grać, częściej niż 2-3 razy w roku :lol:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8776
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

gafik pisze:
zlodziej_czasu pisze:Sam jako, można powiedzieć gracz niedzielny, który posiada polską podstawkę, dumam czy dla dodatków nie zamienić jej na angielską.
Ja mam tak samo.

Jeszcze na dodatek mam znajomych, którzy noszą się z zamiarem sprzedania kompletu ANG po taniości :mrgreen:
Heh. Jedyne co mnie powstrzymuje to, że tak naprawdę nie będę miał z kim grać, częściej niż 2-3 razy w roku :lol:

A po co zmieniać? Polska podstawka jest w pełni kompatybilna z angielskimi (niemieckimi, francuskimi, włoskimi etc.) dodatkami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Po prostu lubię jak jest jednolicie :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Nie jest, w RftG są referencje do konkretnych nazw kart (poza tym ok)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MattCarnall »

Andy pisze:W GS najważniejsze są nowe karty, w drugiej kolejności cele, a na końcu robot dla zainteresowanych.

Dla kupujących gry "na wagę" zawartość GS może być szokująca, ale np. dla mnie cały Race jest po prostu bezcenny. :) Wciąż wszystkim powtarzam, że najważniejszy jest współczynnik cena/liczba rozegranych partii. Tak oceniany RftG (w tym także GS) kosztuje mnie dosłownie grosze. ;)
Kto zainwestował, ten potem nie żałował. Zresztą prawda jest taka, że kasę wydajemy na dużo gorsze gry. Zaciskać zęby i nabywać, czas leczy rany :roll:
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Race for the galaxy

Post autor: Net »

Przyjaciele
odpowiedzcie proszę na post Piotra Sobczyka zamieszczony w recenzji dodatku The Brink of War na rebelu. Pozwalam sobie go w całości zacytować:
"Z wielką przykrością, ale po dłuższej eksploatacji muszę jednak obniżyć ocene tego dodatku. Dodatek jest bardzo interesujący zawiera mnóstwo świetnych pomysłów. Wszystkie zalety, o których pisałem w poprzednim komentarzu nadal mu przypisuję.

Jednak Race For The Galaxy z tym dodatkiem staje się już nieco... przyciężki. Jeszcze dłuższy czas przygotowania i sprzątania gry (więcej kart do przetasowania i elementów do ustawienia), a w trakcie gry więcej elementów, na które trzeba zwracać uwagę (prestiż, karta search/prestige). Różnice w wynikach graczy są zazwyczaj znacznie wyższe niż w poprzednich dodatkach, więc rzadziej odnosi się wrażenie, że gra była wyrównana. Ponadto rzeczą, którą irytuje mnie najbardziej jest fakt, że nowo wprowadzone karty są tak potężne, że pojawiają się na stole niemal bez przerwy, bo prawie zawsze bardziej opłaca się wyłożyć jedną z nowych kart (z tego dodatku) zamiast starej. Wobec tego niektóre ciekawsze stare karty, które w poprzednich dodatkach były całkiem użyteczne teraz odchodzą do lamusa, bo są po prostu przyćmione. Podobnie ma się sprawa ze światami startowymi, nie ma co porównywać światów z oryginalnego RFTG z nowymi światami początkowymi, które doszły w BoWie - prawie zawsze wybiera się te z BoWa.

Dlatego po kilkudziesięciu grach w BoWa wróciliśmy do gry z poprzednim dodatkiem, RvI, przy którym nadal bawimy się doskonale i który sprawia wrażenie bardziej zbalansowanego. A nasze pojedynki wydają się bardziej zacięte i wyrównane niż w BoWie.

Nie znaczy to, że raz na jakiś czas nie będziemy wracać do tego dodatku. Bo pomimo wszystkich wymienionych tutaj uwag, jest to nadal świetny dodatek i - tak jak już pisałem - z wielkim bólem zabieram mu jedno oczko z oceny."

Koniec cytatu. Przeglądając statystyki partii rozegranych na keldonie BoW miażdżąco wygrywa z pozostałymi dodatkami: 4-ro lub 5-cio krotnie więcej jest rozegranych nim partii niż każdym pozostałym. Jak to w takim razie jest z tym dodatkiem? Czy rzeczywiście posiada takie mankamenty jak rozbalansowanie rozgrywki potężnymi kartami? Jeśli tak, to dlaczego znakomita większość graczy gra ten dodatek? Jaka jest Wasza ocena?
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MattCarnall »

W zeszłym roku w maju zadałem podobne pytanie, także czytając ową wypowiedź:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... start=1800

wtedy Andy odpowiedział: Nieprawda.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Nieprawda.

Czas setupu w ogóle się nie zmienia (co za różnica, czy trzeba potasować 130 czy 160 kart?), część strategii została uzupełniona (np. Rebel / Imperium, przejęcia), doszły nowe (prestiż). Balans nie jest w żaden sposób zachwiany, a nowe światy startowe są może i fajne, ale przy okazji mocno sytuacyjne i jeśli strategia nie podejdzie to będą g... warte.
Innymi słowy: ktoś marudzi albo nie potrafi się dostosować do nowych strategii, jakie oferuje dodatek.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

MattCarnall pisze:wtedy Andy odpowiedział: Nieprawda.
I teraz potwierdzam to z pełnym przekonaniem.

W dwóch ostatnich partiach (w tym jedna wczoraj wieczorem) wyniki były bardzo zbliżone - 66:61 i 63:51. Wcześniej też nie zauważyłem "rozjeżdżania się" wyników pod wpływem BoW. Obecności przegiętych kart, w tym światów startowych, nie stwierdzam. Bardzo często mając do wyboru świat startowy z BoW i wcześniejszy, wybieram ten drugi - to przecież zależy głównie od tego, co ma się na ręce startowej.

Jedyne z czym mogę się zgodzić, to wydłużenie setupu: wysypanie żetonów prestiżu z torebki zajmuje dodatkowe 0,003 sekundy, wyjęcie karty search 0,03 sekundy. Oczywiście chowanie tych elementów po grze jest znacznie bardziej czasochłonne, możliwe że wydłuża czas pakowania o ćwierć, albo nawet jedną trzecią sekundy.

Zatem, jeśli komuś brakuje czasu na granie, to gorąco odradzam Brink of War! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Gdzieś tam wcześniej padło stwierdzenie że podstawka + AA to będzie zupełnie "nowa gra" i że może być problem z dodatkami.
Czy z 1 dodatkiem tGS będzie kompatybilna czy trzeba będzie wywalać karty?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Będą tak naprawdę dwie gry:

Podstawka + 3 "stare" dodatki
Podstawka + nowy dodatek (AA)

Dodatki stare nie będa "kompatybilne" z AA.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: ja_ak »

Trzeba będzie wywalać karty.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waffel »

ja_ak pisze:Trzeba będzie wywalać karty kupić nową podstawkę.
Chyba autokorekta Ci szwankuje ;)
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: ja_ak »

waffel pisze:
ja_ak pisze:Trzeba będzie wywalać karty kupić nową podstawkę.
Chyba autokorekta Ci szwankuje ;)
Tylko troszkę :wink:
Ja osobiście zaopatrzę się w drugą podstawkę :D a jak inni forumowicze zamierzają sobie poradzić w to już nie wnikam i nie oceniam :wink:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Majek10 pisze:
Andy pisze: Dla kupujących gry "na wagę" zawartość GS może być szokująca, ale np. dla mnie cały Race jest po prostu bezcenny. :) Wciąż wszystkim powtarzam, że najważniejszy jest współczynnik cena/liczba rozegranych partii. Tak oceniany RftG (w tym także GS) kosztuje mnie dosłownie grosze. ;)
+1
Właściwie to producent już mi dopłacił do tej gry :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

yosz pisze:
Dodatki stare nie będa "kompatybilne" z AA.
Nawet tGS?
Na zdrowy rozum to nie ma tam nic takiego co powinno wykluczać używalność tego dodatku, nie wprowadza nic nowego poza "goalami" - których w sumie można nie używać. Taka teoria na dobranoc ;)

A tak w ogóle, co ma być w tym dodatku AA? Czemu nie będzie kompatybilny z resztą?
ODPOWIEDZ