Dracula

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
oen
Posty: 37
Rejestracja: 15 gru 2007, 18:37
Lokalizacja: Wawa

Dracula

Post autor: oen »

Witam,

podczas ostatniej gry natknęliśmy się na kilka wątpliwości. Prośba o pomoc, wszędzie poniżej skróty: HH - Hunters, DD - Dracula

1) DD wpłynął na ocean atlantycki, w tej samej turze HH wpłynął na ocean atlantycki - czy w takim przypadku odkrywana jest karta miejsca DD (ocean atlantycki)?
2) HH wpłynął na ocean atlantycki, w następnej turze DD wpłynął na ocean atlantycki - czy w takim przypadku odkrywana jest karta miejsca DD (ocean atlantycki)?
3) DD jest w Berlinie - jest to jedyna miejscowość na ścieżce i jest zakryta (HH nie widzi), jest następna tura i DD robi Hide (zostaje w Berlinie), HH puszcza kartę "newspapers report" - odkrycie najstarszej nieodkrytej karty ze ścieżki DD ale nie "DD current location" - czy w takim przypadku odkrywa się tylko kartę Berlin? czy kartę Berlin i Hide? czy żadną (bo obydwie to DD current location) z nich podpowiadając tym samym HH, że Dracula zrobił Hide?
4) cała ścieżka u DD jest zajęta (na każdym miejscu jest karta miasta) - następuje ruch DD - czy najstarsza karta schodzi ze ścieżki przed czy po położeniu kolejnej miejscowości - reasumując czy DD może wejść na miasto które jest ostatnie na ścieżce - tzn. na początku przesuwa wszystkie miasta o 1 (ostatni wypada i bierze sobie go do ręki) a później z powrotem wykłada na pierwszym miejscu miasto, które przed chwilą zabrał z ostatniego?
5) DD wchodzi do miasta w którym jest HH, powinna być walka ale DD ma kartę (Wild Horses) - DD may move HH into adjacent City
5.1) czy DD może jej użyć? (karta może być użyta jeśli HH attacks DD - kto w przypadku gdy DD wchodzi do miasta w którym jest HH kogo atakuje?
5.2) czy w tym przypadku adjacent city oznacza sąsiednie po drogach? kolejach? morzu?
5.3) czy można wyslać HH do miasta do którego (od obecnego miasta) jest postawiony roadblock na drodze?

dziękuję z góry za pomoc,
oen
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dracula

Post autor: donmakaron »

1) Nieźle się tu zaskoczyłem przeszukując instrukcję, żeby Ci odpowiedzieć, ale - NIE, karta nie jest odsłaniana. HH szuka DD w danej lokacji w swojej fazie akcji, a na morzu nie ma fazy akcji - nie ma odsłaniania kart. Ciekawe.
2) Również NIE. Jest to znaznaczone w instrukcji na koniec paragrafu dotyczącego DD wchodzącego na pole z HH (This does not apply when Dracula moves into a sea zone containing a Hunter. In that case, the Location card is still played facedown and no combat occurs.)
3) Sprawa rozwiązana w FAQ - odsłaniana jest jedynie karta Hide.
4) Karta spada ze ścieżki w wyniku położenia tam nowej karty. Nie możesz udać się do miasta znajdującego się na ścieżce, dostępne masz tylko te w talii. Oczywiście moce DD mogą temu zaradzić do pewnego stopnia. Ale tu też uwaga - to samo tyczy się mocy. Jeśli mam Wolf Form na 6 polu ścieżki - nie będę mógł go użyć we właśnie zaczynającej się turze.
5) Na karcie Wild Horses jest napisane Play this card when a Hunter has moved into Dracula´s current location and is about to begin combat with Dracula. , więc nie możesz jej użyć jeśli to DD wszedł na pole z HH. FAQ wyjaśnia, że w przypadku tej karty (oraz karty Telegraph Ahead) adjacent city oznacza city connected by a single road, więc nie ma żeglowania ani jazdy pociągiem, nie ma też przekraczania Roadblock'a.
oen
Posty: 37
Rejestracja: 15 gru 2007, 18:37
Lokalizacja: Wawa

Re: Dracula

Post autor: oen »

Hej, super. dzięki. gdzie mogę poczytać te faq?

btw. z Twoich odpowiedzi, wynika, że HH ma utrudnione nieco śledzenie po morzu (nie odkrywa się kart w żadnym z przypadków).
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Dracula

Post autor: Jan Madejski »

Nie odkrywa się, ale za to Dracula traci 1 krwi co rundę, a łowcy wiedzą, że przebywa na morzu.
oen
Posty: 37
Rejestracja: 15 gru 2007, 18:37
Lokalizacja: Wawa

Re: Dracula

Post autor: oen »

jeszcze raz dzięki za odpowiedzi - znalazłem już faq: http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... fodfaq.pdf
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Dracula

Post autor: sirafin »

oen pisze:Hej, super. dzięki. gdzie mogę poczytać te faq?

btw. z Twoich odpowiedzi, wynika, że HH ma utrudnione nieco śledzenie po morzu (nie odkrywa się kart w żadnym z przypadków).
Pewnie dlatego, że nie mają do dyspozycji śmigłowca, by sprawdzić każdy statek pływający po danym akwenie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dracula

Post autor: donmakaron »

Utrata krwi to pół biedy - czas się zatrzymuje!
bulastyx
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2013, 11:16

Re: Dracula

Post autor: bulastyx »

Jan Madejski pisze:Nie odkrywa się, ale za to Dracula traci 1 krwi co rundę, a łowcy wiedzą, że przebywa na morzu.
Wydaje mi się, że DD traci 1 krwi co drugą rundę pobytu na morzu.
ODPOWIEDZ