51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: dex_pl »

Recenzja dotyczy łysego 51 - bez dodatków (NE, Zima). Wtedy Liderzy/hero byli w grze i niektórzy mogli przechowywać żetony (OIDP).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Komuś surowce z PZtami się pomieszały.
A w Zimie też są liderzy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Quetzalcoatl »

Kupiłem ten nieszczęsny dodatek, bo baaardzo lubię Nową Erę, ale po tych miażdżących opiniach, co do jakości, wahałem się. A że był w promocji...
No i moje wrażenia nt. wykonania nie są dobre, wiele elementów mnie irytuje: od papieru instrukcji (cieńszego się już chyba nie dało), przez zmianę kolorystyki i nominałów żetonów punktów, grubość żetonów (niby nic, ale czy tak ciężko zrobić 2 razy takie same żetony?), plansza Frozen City (kpina - sam mogłem taką wydrukować) po kość - dla mnie brzydka. Tych dwóch ostatnich "bajerów" nie będę używał.
Plusem, i to najważniejszym przecież, są nowe karty. Co prawda jeszcze nie grałem, ale wydają się urozmaicić grę, dojdzie sporo nowych opcji. Nowa frakcja ani mnie ziębi, ani grzeje, ale płytka z akcjami oczywiście musi być inna od wcześniejszych, ech. Poza tym nie dostałem płytki Hegemonii...
Podsumowując żal mi dupę ściska, że tak dobra gra jest tak kiepsko robiona i wydawana.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Czochrun »

Quetzalcoatl pisze:Plusem, i to najważniejszym przecież, są nowe karty. Co prawda jeszcze nie grałem, ale wydają się urozmaicić grę, dojdzie sporo nowych opcji.
Oj sporo to mało powiedziane. Te karty diametralnie zmieniają grę. Oczywiście duża zasluga w tym Frozen City, które totalnie wpływa na zmianę strategii w grze.
Quetzalcoatl pisze:Poza tym nie dostałem płytki Hegemonii...
Też na to zwróciłem uwagę, więc wysłałem do Portalu maila i dostałem taką odpowiedź:
Egzemplarz Zimy, który Pan zakupił jest prawidłowy. Nie ma w nim karty Hegemonii (frakcja ta występuje w Nowej Erze i nie potrzebuje nowych kart), a Texas ma mieć 2 karty, ponieważ jedna z nich, oznaczona w lewym dolnym rogu symbolem 51 (jak wszystkie pozostałe Frakcyjne Karty Kontaktu z Zimy) ma służyć graczom, którzy łączą Zimę z 51. Stanem, a druga jest do gry z Nową Erą.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Czochrun »

dex_pl pisze:Recenzja dotyczy łysego 51 - bez dodatków (NE, Zima). Wtedy Liderzy/hero byli w grze i niektórzy mogli przechowywać żetony (OIDP).
Oczywiście, że mogli ale tylko te, które otrzymywał gracz przy ich wybraniu. Po ich wykorzystaniu nie można lidera traktować jako magazyn. A PZ maksymalnie 5 i to też wywalczone przez cechę lidera.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mig »

Nie widzę tematu o Nowej Erze wiec zapytam tutaj.
W instrukcji do Nowej Ery jest informacja, że na stronie Portalu są dostępne dokładny przykład rozgrywki, videoprezentacja faz gry i faq. Szukałem na stronie wydawcy - bezskutecznie. Czy może ktoś wie coś na ten temat (tzn czy te materiały gdzieś są dostępne)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

Niestety, filmu na razie nie ma z przyczyn technicznych. Przepraszamy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mig »

A ten wspomniany powyżej przykład rozgrywki?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

Postaramy się przygotować taki przykład do najbliższego Gwiezdnego Pirata. Będzie przedstawiał przebieg kolejnych tur.

Póki co zapraszamy do lektury fabularnego raportu z rozgrywki w 51. Stan opublikowanego w najnowszym Gwiezdnym Piracie:
http://www.wydawnictwoportal.pl/2013/03 ... -pirat-58/
Awatar użytkownika
lastrega
Posty: 15
Rejestracja: 10 sie 2012, 10:26

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: lastrega »

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy w pudełku jest tylko instrukcja PL czy ENG też ?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: powermilk »

Polska, angielska i niemiecka.
Awatar użytkownika
lastrega
Posty: 15
Rejestracja: 10 sie 2012, 10:26

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: lastrega »

Dzięki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

Czy ktoś by mi nie podesłał na maila zasad solowej rozgrywki 51. Stanu, bo coś mój komputer nie chce otworzyć linka na stronie Portalu. Raz mi się udało, ale tekst, który był na czarnym tle był zupełnie niewidoczny, wy też tak macie?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Andy »

Podeślij adres na PW.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

artoro pisze:Ja w 51 stan nie grałem, ale w Nowej Erze w wariancie solo po kilkunastu partiach zawsze zdobywam ponad 40pkt., a mój rekord wynosi 51... :)
W jaki wariant solowy grasz Nową Erą? bo ja widziałam tylko ten opublikowany dla 51. Stanu...
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
artoro pisze:Ja w 51 stan nie grałem, ale w Nowej Erze w wariancie solo po kilkunastu partiach zawsze zdobywam ponad 40pkt., a mój rekord wynosi 51... :)
W jaki wariant solowy grasz Nową Erą? bo ja widziałam tylko ten opublikowany dla 51. Stanu...
Bo jest tylko taki :wink: W 51 Stanie nie było współpracy czy palenia współgraczy, więc zrobienia wariantu solo wymagało jedynie dorzucenie mechanizmu dodawania produkcji otwartych przeciwnika. Możesz jednak na tych samych zasadach pograć z kartami Nowej Ery, olać element gry z interakcją (albo wymyslić własne reguły co do tego) oraz wyrzucić z talii pare kart, które wymagają innych graczy do swego działania (lub wymyslić zastępcze reguły do nich, tak jak w instrukcji 51 Stanu solo)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

jolietjake pisze:
Bea pisze:
artoro pisze:Ja w 51 stan nie grałem, ale w Nowej Erze w wariancie solo po kilkunastu partiach zawsze zdobywam ponad 40pkt., a mój rekord wynosi 51... :)
W jaki wariant solowy grasz Nową Erą? bo ja widziałam tylko ten opublikowany dla 51. Stanu...
Bo jest tylko taki :wink: W 51 Stanie nie było współpracy czy palenia współgraczy, więc zrobienia wariantu solo wymagało jedynie dorzucenie mechanizmu dodawania produkcji otwartych przeciwnika. Możesz jednak na tych samych zasadach pograć z kartami Nowej Ery, olać element gry z interakcją (albo wymyslić własne reguły co do tego) (...)
Właśnie próbowałam to zrobić :) Co tym sadzisz? http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=23138
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

No myślę, że spoko. I nie musisz już tam nic dorabiać, ja bym wymienione przez Ciebie problemy zignorował. W końcu nie trzeba przecież tego jakoś bardzo dopieszczać, skoro to solo i grać sobie na lajcie, żeby potrenować wykorzystanie kart jak wspolgraczy nie ma i posprawdzać jakieś kombosy
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

jolietjake pisze:No myślę, że spoko. I nie musisz już tam nic dorabiać, ja bym wymienione przez Ciebie problemy zignorował.
Tak też zrobię :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

Czy planowana jest jakaś wersja online Nowej Ery?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Firenski »

Na razie chyba niestety nie... :(
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Średnio wygodnie by się grało, szczególnie na ekranie telefonu - bo to na nim rynek zbytu największy, a w przypadku tego tytułu chyba nadal za maly, zeby coś takiego miało powstać. Ale takie Zombiaki (ploty, że powstaje wersja na ipada to prawda?), Witchcraft czy Konwój to miłoby zobaczyć po cyfrowemu :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

Ja bym to widziała na BGA tak jak RftG.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Jak to ŚGP na fb już zashare'owało, na BGG pojawiło się parę ciekawych fanowskich frakcji do Nowej Ery (z czego 3 mogą być również użyte do 51. Stanu). Najciekawiej IMHO wygląda Posterunek, który dostaje ten najcienniejszy surowiec, jakim są nowe karty, a przyłączać lokacje może dzięki kiepskim kartom z ręki (prościej niż Federacja Appalachów). Koszty akcji przyjemne, ale wartości akcji już nie - więc frakcja nie wydaje się być over-powered na pierwszy rzut oka. Outpost wydaje się, że będzie powoli się rozpędzał, ale dobrze radził sobie w późniejszych etapach gry. Druga ciekawa frakcja to California ze względu na nieużywany dotąd pomysł na różne wartości żetonów i odpowiadających im akcji. Niestety wydaje mi się, że pomysł został tu źle wykorzystany, bo sytuacja, w której bardzo nam się śpieszy z akcjami na własnym podwórku nie jest bardzo częsta, a przez takie skonstruowanie frakcyjnych akcji kontaktów gra Californią się wydłuży, będzie powolniejsza i mozolniejsza. Gdyby to otrzymywane żetony miały niższą wartość, a nie akcje... no to na takim czymś możnaby zbudować ciekawą, oryginalną frakcję, w której zbieranie żetonów kontaktu z paru różnych źródeł byłoby utrudnione i przede wszystkim byłaby możliwość ograniczenia siły podboju innych graczy bez ogranicznia siły podboju własnych kart.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Czy w NE Gildia kupców ma zmienioną odległość umowy z 3 na 4, czy jest to jednak błąd na karcie frakcji?


Co do fanowskich kart:
- ciekawe, co autor myśli o tych kartach frakcji
- czy można gdzieś znaleźć plik do robienia własnych kart?


I na koniec: ciekawym, czy ewentualny przyszły dodatek wprowadzi możliwość gry solo? Ja sobie kombinuję z takim wariantem, ale na razie wyniki są niezadowalające.
ODPOWIEDZ