Stone Age / Epoka Kamienia (Bernd Brunnhofer)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

Też mam nadzieję, że po kilku kolejnych rozgrywkach dojdziemy do większej wprawy. Na razie to trwa trochę, bo dzieci próbują liczyć same, a graliśmy dopiero dwa razy. Gdy się ma ludzików porozkładanych w kilku lokacjach i sporo narzędzi, to sumowanie oczek na kostkach, dodawanie narzędzi, obliczanie zysku z narzędziami, obliczanie zysku bez narzędzi, szacowanie czy się opłaca czy nie, trochę trwa. A jeszcze muszę przyznać, że córka należy do tych co miewają paraliż decyzyjny, czyli jest tzw myślicielem ;)
Nie znaczy to, że gra mi się nie podoba :) Rozgrywka wciągnęła wszystkich, dzieci chciały zagrać drugi raz :) Czy będą często wybierały tę grę - zobaczymy :)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Witam

Mam pytanie, chciałbym zakupić Stone Age i nie wiem jaką wersję wybrać ? Polska wersja jest droższa i trudniej dostępna, więc raczej skłaniałbym się do wersji niemieckiej. I tu mam pytanie: Czy niemiecka wersja posiada polską instrukcję (w sklepie piszą że tak) i czy jest ona kolorowa?

Chciałbym zapytać również o to czy ta gra działa dobrze na 2 osoby ?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Edwardo »

Posiada polską instrukcję i jest ona kolorowa, działa bardzo dobrze na 2 osoby :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Dziękuję za szybką odpowiedź :D
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Edwardo »

Przy czym instrukcja najprawdopodobniej nie jest na papierze kredowym tylko jest to zwykły wydruk, który sam sobie możesz zrobić- instrukcję znajdziesz bez problemu w necie.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Dabliu »

Moja niemiecka edycja od HiG zawiera polską instrukcję takiej samej jakości, jak instrukcja niemiecka, a więc na papierze kredowym.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Jeszcze jedno pytanie:
Ile zajmuje rozgrywka 2 osobowa, a ile 4 osobowa. Wiem że na pudełku napisane jest 60 - 90 minut, ale czas gry często jest inny niż ten który jest podany, więc proszę o odpowiedzi ile wam zajmuje rozgrywka w Stone Age ?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Edwardo »

u mnie 2 osoby- 3o do 45 min, 4 osoby- 1 h do max 1,5 h.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Dziękuję za odpowiedź i czekam na następne.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 240
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 69 times
Been thanked: 42 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Kondzio167 »

4 osobowe bo tylko takie grałem: 1 partia w życiu 2h, reszta zawsze poniżej 1,5h
Awatar użytkownika
kratke
Posty: 27
Rejestracja: 27 gru 2012, 08:24

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: kratke »

2-3 osoby, partie zawsze bliżej godziny niż 1.5, nawet gdy w ekipie pojawiał się nieznający gry.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Stone Age

Post autor: Grzechu »

Ja ze swojej strony moge jedynie powiedzieć, że po jednej rozgrywce na BGA postanowiłem z (prawie)małżonką od razu zakupić grę. Jest świetna. Po skończonej partii przeżyliśmy jednak mały szok. Punktacja: 338 do 335 pkt (przy różnych startegiach)!!!. Czy to normalne na początku?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

Grzechu pisze:Ja ze swojej strony moge jedynie powiedzieć, że po jednej rozgrywce na BGA postanowiłem z (prawie)małżonką od razu zakupić grę. Jest świetna. Po skończonej partii przeżyliśmy jednak mały szok. Punktacja: 338 do 335 pkt (przy różnych startegiach)!!!. Czy to normalne na początku?
A ile mieliście stosów budynków i ile budynków było w stosie?
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Dabliu »

Grzechu pisze:Ja ze swojej strony moge jedynie powiedzieć, że po jednej rozgrywce na BGA postanowiłem z (prawie)małżonką od razu zakupić grę. Jest świetna. Po skończonej partii przeżyliśmy jednak mały szok. Punktacja: 338 do 335 pkt (przy różnych startegiach)!!!. Czy to normalne na początku?
Mogło się zdarzyć. Czemu nie?
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Stone Age

Post autor: Grzechu »

Bea pisze:
Grzechu pisze:Ja ze swojej strony moge jedynie powiedzieć, że po jednej rozgrywce na BGA postanowiłem z (prawie)małżonką od razu zakupić grę. Jest świetna. Po skończonej partii przeżyliśmy jednak mały szok. Punktacja: 338 do 335 pkt (przy różnych startegiach)!!!. Czy to normalne na początku?
A ile mieliście stosów budynków i ile budynków było w stosie?
2 stosy po 7 sztuk. Rozgrywka była na BGA, więc błędów w rozstawieniu czy w liczeniu raczej być nie mogło :wink: .
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Stone Age

Post autor: ppski »

Czy mi sie tylko wydaje czy tez naprawde SA i LoW mimo swojej prostoty i podobnego poziomu losowosci, cieszy sie zdecydowanie lepszymi opiniami niz Egizia ? Dlaczego SA jest lepsze niz Egizia ?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Stone Age

Post autor: lacki2000 »

ppski pisze:Dlaczego SA jest lepsze niz Egizia ?
Pytanie jest tendencyjne ;) W obu grach jestę ekspertę więc muszę się wypowiedzieć :D Otóż ja bardziej lubię SA niż Egizię (po naszemu EK i DK) pomimo tego, że w SA są kości. A bardziej lubię SA bo jest wg mnie jakoś tak bardziej zbalansowana (jest takie słowo "zbalansowana"? bo mi FF podkreśla) - w Egizii te ukryte cele ze Sfinksa mogą być osiągnięte dzięki poczynaniom innych graczy, w Egizii też planowanie produkcji czy karmienia jest bardziej ograniczone niż w SA, generalnie w Egizii ta krótka kołdra jest bardzo krótka ;P - wszystko by się chciało brać i każdy ci coś podbiera, w SA też tak można ale najpierw trzeba sobie wypracować jakieś surowce do zapłaty. W Egizii silnik się rozpędza mozolnie i często są niesymetryczności w jego budowie (mam dużo żarcia i mało kamienia albo odwrotnie, nie podejdą mi karty sfinksa, albo odwrotnie) a w SA buduje się swą cywilizację w miarę równomiernie jeśli losowość sprowadzimy do procesu zarządzania ryzykiem.
Jak dla mnie SA jest lepsze ale nie jakoś tak bardzo lepsze od Egizii. Raczej obie gry są w tej samej kategorii wagowej, choć nowych chyba łatwiej przekonać/nauczyć grać w SA bo kości dają im złudne uczucie wyrównanych szans w grze z "jestę ekspertę" :twisted:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: WRS »

ppski pisze:Dlaczego SA jest lepsze niz Egizia ?
Pewnie przez bardziej intuicyjne - prostsze w sumie - zasady.
Zwłaszcza dotyczące punktowania.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
kislawa
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:22
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: kislawa »

Mi bardziej podeszła egizia, chociaż rzeczywiście w pierwszej chwil stone age wydaje się bardziej przystępne.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Stone Age

Post autor: adikom5777 »

Mi też bardziej podoba się Dolina Królów. Stone Age chętniej gram z dzzieckiem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stone Age

Post autor: mig »

A ja wolę SA. Wydaje się, że można z niej znacznie wiecej wyciągnąć strategii, planowania itd niż z Egizii. No i jest ładniejsza ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Stone Age

Post autor: MarcinG »

Dla mnie SA jest wspaniałą grą familijną, dlatego że ma przystępne zasady jest bardzo ładna i w ogóle jest lepsza od Egizii :D
Zagrałem już chyba ze 30 partii i ciągle mi się nie znudziła. Najbardziej w tej grze podoba mi się to że mogę postawić swoich ludzi gdzie chcę, a każdy z nich przyniesie mi jakieś korzyści :D
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Stone Age

Post autor: lacki2000 »

MarcinG pisze:Dla mnie SA jest wspaniałą grą familijną,
hyhy, familijną... przecież to gra pełna agresji i wredoty :)
MarcinG pisze:Najbardziej w tej grze podoba mi się to że mogę postawić swoich ludzi gdzie chcę, a każdy z nich przyniesie mi jakieś korzyści :D
nie wszędzie i nie zawsze :twisted:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Ale jak agresji? Przecież w tej grze nie ma za grosz negatywnej interakcji. Czerwonej jak proponowano na tym forum oznaczac. Nic nikomu nie możesz zniszczyć. Jest tylko rywalizacja o zasoby (surowce, budynki, karty).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: kwiatosz »

Możesz zniszczyć plany, marzenia, życie...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ