7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Mam wrażenie, że Wielki Mur jest bardzo mocny, szczególnie strona A, która wydaje się mocniejsza od B.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: KubaP »

Drodzy, potrzebuję szybciutko info, czy jest sens siadać w pełnym, siedmioosobowym składzie do 7 Cudów, bo tak się składa, że za kwadrans będę miał taką liczbę graczy w domu i nie wiem, czy proponować 7CŚ, czy od razu dzielić na dwa stoliki.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Jest sens dokładnie tak samo jak w każdą inną liczbę graczy 3+
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bea »

Nataniel pisze:Jest sens dokładnie tak samo jak w każdą inną liczbę graczy 3+
Popieram. W 7 cudach jedynie nie przepadam za wersją 2 osobową. Czy też tak macie? Wydaje mi się, że jest przekombinowana.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wolf »

Ja się nie zgodzę. Ta gra nie ma sensu na więcej niż 5 osób. Najlepiej 3-4 osoby. Według mnie cała idea tej gry polega na tym, że możemy z dużą dokładnością przewidzieć jakie karty dostaniemy, a wraz z większą ilością osób zostaje to całkowicie zatracone. Z tego też powodu Miasta to kiepski dodatek, wprowadzają tylko dodatkową losowość.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Wolf pisze:Ja się nie zgodzę. Ta gra nie ma sensu na więcej niż 5 osób. Najlepiej 3-4 osoby. Według mnie cała idea tej gry polega na tym, że możemy z dużą dokładnością przewidzieć jakie karty dostaniemy, a wraz z większą ilością osób zostaje to całkowicie zatracone. Z tego też powodu Miasta to kiepski dodatek, wprowadzają tylko dodatkową losowość.
Zupełnie się nie zgodzę a grałem w toto ponad 200 partii we wszystkie możliwe kombinacje graczy. Przy graniu w 4 osoby jest największa zależność od strategii wybranej przez pozostałych graczy - jeśli dwie osoby "idą w zielone" to najpewniej wygra ktoś z pozostałych, jeśli tylko jedna - właśnie ona. Nie wiem, czy gracie z "zaśką" (odkładaniem jednej karty do następnej rundy) - w tej genialnej modyfikacji, zaakceptowanej przez autora, gracze mają dużo większą kontrolę nad tym, które karty TY dostaniesz, co nieodmiennie zmniejsza przewidywalność otrzymywanych kart. Zawsze jednak jest obecny problem chowania kart jako cudów. W grze wieloosobowej ważniejszym ograniczeniem jest to, że niektóre karty surowców mogą w ogóle nie dotrzeć do gracza, ani nawet nie wystąpić u sąsiadów. Liderzy i miasta trochę to łagodzą, bo - z miastami - karty dłużej krążą, do tego pojawiają się dodatkowe opcje z jokerami czy zakupami z opłatą do puli.
No chyba, że ktoś woli szachy z losowym początkowym rozłożeniem figur ... ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bea »

Legun pisze:Nie wiem, czy gracie z "zaśką" (odkładaniem jednej karty do następnej rundy) - w tej genialnej modyfikacji, zaakceptowanej przez autora, gracze mają dużo większą kontrolę nad tym, które karty TY dostaniesz, co nieodmiennie zmniejsza przewidywalność otrzymywanych kart.
A co to takiego, i gdzie można o tym poczytać?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Firenski »

Przyłączam się do pytania Bei. Możesz podać jakiegoś linka?
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: KubaP »

Dzięki za odpowiedzi, zagraliśmy dwie partie w 7 osób i było naprawdę OK. Tzn. nie widzę różnicy, może tylko mam jeszcze mniej poczucia kontroli nad rozgrywką :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Bea pisze:
Legun pisze:Nie wiem, czy gracie z "zaśką" (odkładaniem jednej karty do następnej rundy) - w tej genialnej modyfikacji, zaakceptowanej przez autora, gracze mają dużo większą kontrolę nad tym, które karty TY dostaniesz, co nieodmiennie zmniejsza przewidywalność otrzymywanych kart.
A co to takiego, i gdzie można o tym poczytać?
Nauczył nas tego Andy i on powinien wiedzieć, gdzie to jest na BGG. Dla nas jest to rozwiązanie oczywiste i nie wyobrażam sobie, by grać bez tego. Zasada jest banalnie prosta:
Gdy masz przekazać sąsiadowi karty, jedną odkładasz "na zaś" (kładziemy ją na planszy cudu) i bierzesz ją do ręki, gdy otrzymasz nowe karty od sąsiada. Jest ona traktowana tak jak wszystkie pozostałe trzymane w ręce karty - może być zagrana, może w następnej rundzie jednak przekazana (bo przyszły ci nowe, lepsze) lub też zostawiona na zaś raz jeszcze. Tyle. Genialnie poszerza pole manewru.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Furia »

Legun pisze:Nauczył nas tego Andy i on powinien wiedzieć, gdzie to jest na BGG. Dla nas jest to rozwiązanie oczywiste i nie wyobrażam sobie, by grać bez tego. Zasada jest banalnie prosta:
Gdy masz przekazać sąsiadowi karty, jedną odkładasz "na zaś" (kładziemy ją na planszy cudu) i bierzesz ją do ręki, gdy otrzymasz nowe karty od sąsiada. Jest ona traktowana tak jak wszystkie pozostałe trzymane w ręce karty - może być zagrana, może w następnej rundzie jednak przekazana (bo przyszły ci nowe, lepsze) lub też zostawiona na zaś raz jeszcze. Tyle. Genialnie poszerza pole manewru.
Brzmi świetnie. Koniecznie muszę zacząć ją stosować. Dzięki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

Legun napisał wszystko - chyba nie muszę już szukać źródła tego pomysłu na BGG? ;)

Wariant polecam!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: KubaP »

Andy pisze:Legun napisał wszystko - chyba nie muszę już szukać źródła tego pomysłu na BGG? ;)

Wariant polecam!
Trochę się boję, że ten wariant zrobi z 7CŚ trochę bardziej eurogrę niż bym tego od niej wymagał. W sensie wiecie, my traktujemy 7CS jako supersprawę na początek wieczoru jedna, dwie, czasem trzy partie, a potem siadamy do czegoś zdecydowanie ciężkiego i najczęściej są to typowe eurówy. 7CŚ jest fajne, zabawne, szybkie i w ogóle. Myślenie nad tym, jaką kartę zostawić na zaś = dwa razy dłuższa gra = już nie filler, a pełnoprawna gra, a skoro taka, to albo superoptymalizacyjny, minimalnie losowy euromózgożer, albo jednak nie siadamy. W moim towarzystwie Cyklady czy Mage Knight zdecydowanie się nie sprawdzą, ale już Goa, Dominant Species czy Homesteaders owszem. Kurczę, chyba trochę się zaplątałem, ale mam nadzieję, że wiecie, o co chcę zapytać: Czy wariant nazasiowy nie robi z 7CŚ zbyt "poważnej" gry?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Nie pamiętam już, jak się gra bez zaśki, lecz nie było to raczej odebrane jako jakościowe wydłużenie czasu. Paraliż decyzyjny czasem się zdarza, z rytualnym pytaniem: "czy można sobie zostawić dwie zaśki?" ;) Nie wiem tylko, czy nie zdarza się i tak. Nie bardzo też mogę porównywać sytuację moich znajomych, bo cięższych gier się jako ekipa nie tykamy.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

KubaP pisze:Czy wariant nazasiowy nie robi z 7CŚ zbyt "poważnej" gry?
Absolutnie nie! W ogóle nie odczuwa się zmiany przebiegu, charakteru czy czasu gry, jest po prostu ciekawiej.

Spróbuj, a jak nie będzie pasowało, to wrócisz do wariantu podstawowego.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: KubaP »

Andy pisze:
KubaP pisze:Czy wariant nazasiowy nie robi z 7CŚ zbyt "poważnej" gry?
Absolutnie nie! W ogóle nie odczuwa się zmiany przebiegu, charakteru czy czasu gry, jest po prostu ciekawiej.

Spróbuj, a jak nie będzie pasowało, to wrócisz do wariantu podstawowego.
Tak zrobię, moja ekipa już wypytywała, kiedy zaopatrzę się w dodatki (na razie mam tylko dwa dodatkowe cuda), więc na pewno ucieszą się z jakiejś innowacji :) Dzięki!

Andy, skoro już przy tym jesteśmy - jest sens w ogóle podchodzić do trybu 2osobowego?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bea »

KubaP pisze: Andy, skoro już przy tym jesteśmy - jest sens w ogóle podchodzić do trybu 2osobowego?
Pewno jest, ale np ja za nim nie przepadam. Wydaje mi się, że prowadzenie dodatkowego miasta, to za dużo ceregieli. Jakoś nie mogę się skupić wtedy na budowie swojego cudu. Spróbowałam natomiast grać we dwie osoby bez trzeciego miasta i da się, owszem, ale rozgrywka się nieco spłyca i upraszcza, mnie to osobiście tak bardzo nie przeszkadza:)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

KubaP pisze:Andy, skoro już przy tym jesteśmy - jest sens w ogóle podchodzić do trybu 2osobowego?
Pytanie nie było do mnie, lecz mimo to spróbuję odpowiedzieć ;).
Spróbowaliśmy wariantu dwuosobowego dopiero po dwóch latach grania, tuż po wejściu dodatków (bo liderów jakoś od razu nie kupiłem, kierując się tą samą obawą, którą miałeś w sprawie zaśki). Jest to faktycznie, jak pisze Bea, wyraźnie cięższa gra. Jest też więcej "psoogrodnictwa" - karty pasujące przeciwnikowi możesz wystawiać też "Heńkowi", jako normalne budynki, cuda a czasem po prostu je sprzedając. Możesz grać tym, że "Heniek" stawiając coś musi kupić od sąsiada jakiś surowiec - jak od Ciebie, to dobrze, jak od przeciwnika... Można mu też stawiać karty, za które punktują gildie. Można go podbudowywać militarnie, zmuszając przeciwnika do wyścigu zbrojeń i kilka jeszcze drobniejszych trików. Dla nas ciężar się robi w sam raz. Do tego Absolutnie Najlepsza Żona bardzo lubi 7C od tak, zaś dzięki temu wariantowi nie trzeba czekać na łikęd :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

Legun pisze:
KubaP pisze:Andy, skoro już przy tym jesteśmy - jest sens w ogóle podchodzić do trybu 2osobowego?
Pytanie nie było do mnie, lecz mimo to spróbuję odpowiedzieć ;).
Ja nie dałbym rady odpowiedzieć, bo nie próbowałem. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
k201244
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2013, 13:13

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: k201244 »

hej,
dwa pytania:
skad mozna sciagnac fanowski dodatek do 7 cudow?
ktory sklep sprzedaje dodatki liderzy/miasta? (posiadaja na stanie)
z gory dzieki za odpowiedz

edit: juz znalazlem odpowiedz na 1 pytanie...pozostaje drugie:)
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Reid666 »

k201244
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2013, 13:13

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: k201244 »

Reid666 pisze:http://www.i-szop.pl
dzieki
ale w zadnym sklepie nie ma liderow:( powinny sie jakos niebawem pojawic?
miszcz
Posty: 178
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: miszcz »

Czy ktoś wie gdzie w Polsce można zakupić 7 Cudów Świata: Wonder Pack?
Bo w Rebelu widnieje jako niedostępny.
Czy raczej tylko Ebay?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bea »

Znalazłam instrukcję do gry solowej. Niestety po niemiecku. Ktoś ma może wersję polską lub angielską? Ktoś próbował grać solo?

http://boardgamegeek.com/filepage/89943 ... nders-solo
ODPOWIEDZ