Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: bogas »

Bea pisze:Reguły na tyle proste, że dzieciom tłumaczy się przez kilka minutek, instrukcja jasno i zwięźle napisana, (...)
Uważaj tylko przy remisach, bo w polskiej instrukcji jest błąd. Przy remisie nie wygrywa gracz rozpoczynający grę, ale przeciwnik.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bea »

bogas pisze:
Bea pisze:Reguły na tyle proste, że dzieciom tłumaczy się przez kilka minutek, instrukcja jasno i zwięźle napisana, (...)
Uważaj tylko przy remisach, bo w polskiej instrukcji jest błąd. Przy remisie nie wygrywa gracz rozpoczynający grę, ale przeciwnik.
Na szczęście doczytałam na forum. A remisy mieliśmy już chyba ze dwa, dość często się zdarzają, ciekawe czemu?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Perpetka »

Poczytałam sobie o dodatku do "małej Agri", jak ją nazywamy, i napaliłam się jak szczerbaty na suchary. Strasznie mi się podobają te nowe budynki. Psia buda - możesz trzymać po jednej owcy na nieużywanych polach nie graniczących z lasem; Rancho - zbuduj ogrodzenie za darmo, jeśli rozmnożyły ci się konie; i mój faworyt: Inseminator - rozmnażają się pojedyncze zwierzęta.

A próbował ktoś grać więcej rund niż w instrukcji? 9, 10? Korci mnie, żeby spróbować.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bea »

Perpetka pisze:Poczytałam sobie o dodatku do "małej Agri", jak ją nazywamy, i napaliłam się jak szczerbaty na suchary. Strasznie mi się podobają te nowe budynki. Psia buda - możesz trzymać po jednej owcy na nieużywanych polach nie graniczących z lasem; Rancho - zbuduj ogrodzenie za darmo, jeśli rozmnożyły ci się konie; i mój faworyt: Inseminator - rozmnażają się pojedyncze zwierzęta.

A próbował ktoś grać więcej rund niż w instrukcji? 9, 10? Korci mnie, żeby spróbować.
A mechanika coś się zmieni wraz z dodatkiem, czy tylko dochodzą te budynki? Bo jeśli tylko budynki to coś mi mówi, że kołderka będzie jeszcze krótsza.
Nie grałam nigdy dłużej, ale wydaje mi się, że 10 rund byłoby jeszcze nieźle, a czasami nawet lepiej niż 8
Bordawski
Posty: 47
Rejestracja: 22 maja 2011, 14:38

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bordawski »

mam pytanie odnośnie reguł o co chodzi z tym graczem rozpoczynającym- ten kto zaczyna pierwszą akcję musi posłać parobka po 1 szt drewna? i dopiero kolejne są dowolne?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bea »

Bordawski pisze:mam pytanie odnośnie reguł o co chodzi z tym graczem rozpoczynającym- ten kto zaczyna pierwszą akcję musi posłać parobka po 1 szt drewna? i dopiero kolejne są dowolne?
Pierwszego gracza się losuje na początku gry i zostaje on rozpoczynającym każdą rundę aż do momentu w którym drugi gracz nie postawi swojego pionka na polu akcji zmiany gracza zaczynającego. Wtedy to on właśnie zaczyna nowa kolejkę. Czyli graczem rozpoczynającym można zostać przez wykonanie konkretnej akcji tylko.

O zasady pytamy w innym dziale, pamiętaj o tym na przyszły raz.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Perpetka »

Bea pisze: A mechanika coś się zmieni wraz z dodatkiem, czy tylko dochodzą te budynki? Bo jeśli tylko budynki to coś mi mówi, że kołderka będzie jeszcze krótsza.
Sorry, jakoś umknęło mi Twoje pytanie. Nic się nie zmienia, tylko zamiast stałego zestawu budynków specjalnych się bierze losowe.
Bordawski
Posty: 47
Rejestracja: 22 maja 2011, 14:38

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bordawski »

dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Karit »

Perpetka pisze:
Bea pisze: A mechanika coś się zmieni wraz z dodatkiem, czy tylko dochodzą te budynki? Bo jeśli tylko budynki to coś mi mówi, że kołderka będzie jeszcze krótsza.
Sorry, jakoś umknęło mi Twoje pytanie. Nic się nie zmienia, tylko zamiast stałego zestawu budynków specjalnych się bierze losowe.
Myślę że jednak zmienia = wprowadza większą regrywalność. Dla mnie granie ciągle tymi samymi budynkami było już trochę nudne, zwłaszcza kiedy zawsze grałem z tym samym przeciwnikiem...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Pixa »

Jakie wyniki osiagacie w mala Agricole? Po okolo 10 partiach wykrecam wyniki okolo 40 punktowe. Slabo czy dobrze?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Alman »

Pixa pisze:Jakie wyniki osiagacie w mala Agricole? Po okolo 10 partiach wykrecam wyniki okolo 40 punktowe. Slabo czy dobrze?
Z ciekawości sprawdziłem - w pierwszych partiach osiągaliśmy wyniki w granicach 41 - 49 pkt. Tylko dwa razy ja lub żona zeszliśmy poniżej 40 pkt.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Pixa »

Alman pisze:
Pixa pisze:Jakie wyniki osiagacie w mala Agricole? Po okolo 10 partiach wykrecam wyniki okolo 40 punktowe. Slabo czy dobrze?
Z ciekawości sprawdziłem - w pierwszych partiach osiągaliśmy wyniki w granicach 41 - 49 pkt. Tylko dwa razy ja lub żona zeszliśmy poniżej 40 pkt.
A pozniej? Ile pktow da sie wykrecic?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Kosma »

Raz mi się chyba udało koło 70 pkt. zdobyć , jeśli mnie pamięć nie zawodzi. A wyniki koło 50 są dobrymi wynikami.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Shogman »

Jeżeli duża Agricola podeszła mi i współgraczowi średnio, to jest szansa że podejdzie nam ta wersja?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bea »

Shogman pisze:Jeżeli duża Agricola podeszła mi i współgraczowi średnio, to jest szansa że podejdzie nam ta wersja?
To zależy z jakiego powodu nie podeszła wam duża agricola.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Shogman »

Bea pisze:
Shogman pisze:Jeżeli duża Agricola podeszła mi i współgraczowi średnio, to jest szansa że podejdzie nam ta wersja?
To zależy z jakiego powodu nie podeszła wam duża agricola.
Być może dlatego, że w Agricoli trzeba rozwijać się po trochę w każdej dziedzinie.
Wolimy raczej obrać jakąś drogę do zwycięstwa i nią dążyć.
Doskwierała nam również znikoma interakcja. (Graliśmy jak narazie bez małych usprawnień i pomocników)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Bea »

To obawiam się, że mała A. wam też nie podejdzie. Natomiast powinna się bardziej spodobać Caverna.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Alman »

No to doczekaliśmy się dodatków! W przyszłym tygodniu będą w Polsce http://www.lacerta.pl/index.php/regulam ... j-agricoli
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: RunMan »

[marudzenie]
Co sądzicie o wydaniu dwóch dodatków w jednym pudełku? Ja tam aż tylu nowych budynków nie potrzebuję, planowałem kupić jeden z dodatków, a tak to trochę lipa - przy tak krótkiej kołderce podejrzewam, że nowe budynki specjalne nie będą aż tak bardzo oblegane, a za taką cenę to można by już o jakiejś innej grze pomyśleć
[/marudzenie]
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: grabash4u »

A co jeżeli spodobałyby ci się 2 kafelki z pierwszego rozszerzenia i 2 z drugiego? Musiałbyś kupić 2 pudełka, a tak za SCD (która jest wyższa, od ang/niem pojedynczych rozszerzeń, o ok. 16 zł) masz je wszystkie. Uważam, że Lacerta zrobiła świetny manewr wydając od razu wszystko w jednym pudle. Ja kupię jak tylko pojawi się w sklepach.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: FortArt »

Nazwa może mylnie sugerować, że jest to tylko drugi dodatek. Lepsze byłoby coś w stylu "Więcej i jeszcze więcej budynków".

Pomysł wydania dwóch w jednym jest jak najbardziej genialny. Nie widzę powodu by płacić za dwa kartony skoro można za jeden. Ode mnie wyrazy uznania dla Lacerty za ten pomysł.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: 7koliberek9 »

Uważam że to bardzo dobre posunięcie żeby wydać oba w jednym pudle. Sugerowana cena detaliczna to 75 zł więc w sklepach będzie niższa. Myślę że ogólnie zapłacimy za te dwa dodatki o jakieś 25% taniej niż jakby były wydane osobno. Do tego oszczędność miejsca, które u mnie zaczyna być na wagę złota :lol: Ogólnie super :D
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: TTR_1983 »

bardzo dobra decyzja Lacerty. SCD wynosi 75 zł, więc pewnie za ok. 55 będzie można kupić, co jest b. dobrą ceną. Po co 2 razy płacić za pudełko, jak można raz? Do tego oszczędność miejsca na półce. Poza tym rewersy budynków pozwalają na odróżnienie dodatku. Nic tylko kupować :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: pan_satyros »

mulek18 pisze:bardzo dobra decyzja Lacerty. SCD wynosi 75 zł, więc pewnie za ok. 55 będzie można kupić, co jest b. dobrą ceną. Po co 2 razy płacić za pudełko, jak można raz? Do tego oszczędność miejsca na półce. Poza tym rewersy budynków pozwalają na odróżnienie dodatku. Nic tylko kupować :)
Trafiłeś - z rabatami niecałe 53 zł :D Świetny pomysł lacerty.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: TTR_1983 »

Lacerta odbudowuje zaufanie :mrgreen: Tak trzymać !
Dodatek zamówiony :mrgreen:
ODPOWIEDZ