Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Witam,
Szukamy nowej gry która może spełnić poniższe warunki:
1. 95 procent rozgrywek 2 osobowych;
2. Niska losowosc;
3. Wysoka regrywalnosc;

Posiadamy: Caylus, Samuraj, Glen more, K2, Zaginione miasta, Pandemic, Cytadela, Warhammer core. Najczęściej gramy w Caylusa.

Zastanawiamy się nad:
1. Zamki burgundii;
2. Bora bora;
3. Tzolkin.

Słyszeliśmy dobre opinie o CO2 i keyflower.

Co polecacie? Może jakieś inne gry różniące się zdecydowanie mechanika od Caylusa?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Shubgami »

A Few Acres of Snow
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: DarkSide »

Wybór do zastanawiania doskonały W "Zamkach..." jest losowość kontrolowana ;) i jest to atut tej gry. Jeśli lubicie Felda to jeszcze spróbujcie "W roku smoka". Polecam również ten wątek: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=22137
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Bea »

Nie wiem jak dobrze chodzi na 2 osoby ale inne warunki chyba spełnia Terra Mystica.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Perpetka »

Ale w zasadzie szukacie czegoś podobnego do Caylusa, bo lubicie, czy już się Wam znudził i szukacie nowych wrażeń?

Osobom, które lubią Caylusa, polecałabym inne worker placementy - Agricola duża i mała, Tzolkin.

Osobom szukającym czegoś innego niż mają, poleciłabym Kamień Gromu - deck building z klimatem, Race for the Galaxy, Through the Ages.

Zamki Burgundii możecie spróbować online na boiteajeux.net , Feld jest specyficzny, albo się go kocha, albo nienawidzi.

Tzolkin jest w sumie trochę podobny do Caylusa (losowość minimalna, zbieranie i wydawanie surowców), ale na tyle inny, że można grywać i mieć oba. Ja się właśnie zakochałam.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: KubaP »

Myślę, że Caylus==>Tzolkin.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Dzięki wszystkim za rady. Szukamy czegoś świeżego odbiegajacego od Caylusa.
Nieukrywam że lubimy mozdzyc:))

Słyszałem ze w roku smoka słabo chodzi na 2 osoby, czy się mylę?

A co myślicie o co2 i keyflowers?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: mig »

azzido pisze: Słyszałem ze w roku smoka słabo chodzi na 2 osoby, czy się mylę?
Mylisz się :)
Gry Felda zwykle chodzą na dwie osoby bardzo dobrze. W roku smoka nie jest wyjątkiem od tej reguły.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Hehe dzięki mig:)

Jest tyle gier cudownych wspaniałych., że ciężko jest się na coś zdecydować, ale widzę po komentarzach ze wymiata Tzolkin:))
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: MarcinG »

Dla mnie Tzolkin jest przereklamowany. Pomieszano w nim wiele rozwiązań z lepszych gier i wyszło słabo...

Lepiej kupić coś Felda (ostatnio wydał 4 nowe gry :shock: ) albo Agricolę
Bordawski
Posty: 47
Rejestracja: 22 maja 2011, 14:38

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Bordawski »

a może Mr Jack , my z żoną nałogowo zagrywaliśmy się swego czasu w osadników z katanu karcianych, dobre jest też Drako ale tam już jest więcej losowości
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Perpetka »

CO2 i Keyflowers niestety nie grałam, ale Breesa (tego od wszystkich Key-cośtam) uwielbiam Reef Encounter. Mega zmóżdżacz o koralach zżerających się nawzajem na rafie koralowej.

Jeśli chcecie móżdżyć, to Feld może Wam nie podejść losowością, ja lubię popykać w Zamki online, ale traktuję je raczej jako lekką pozycję.

Dla mnie królową gier planszowych jest Agricola... To jest owszem worker placement tak jak Caylus, ale jak dla mnie wrażenia z gry są diametralnie inne.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: metyu »

może troyes?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: kdsz »

Brass!

oraz Puerto Rico, Pret-a-Porter, W roku smoka
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Tyrek »

Jeśli nie odstraszą was gry abstrakcyjne to polecam coś z projektu GIPF - inwestycja na dziesiątki jeśli nie setki gier.

Najlepiej na początek YINSH albo DVONN - sporo się dzieje, rozgrywka jest w miarę szybka i podoba się nawet nowicjuszom w tym temacie :) U nas ostatnio hit popołudniowy w ogródku piwnym (średnio około 8 / 10 gier w tygodniu), pomimo sporej ilości innych tytułów i tego że GIPFY mamy już od ponad pół roku w kolekcji ;)

Są jeszcze ZERTZ - ale to już mocna abstrakcja - gra świetna, ale na początek przygody z GIPF'em nie polecam. Tytułowy GIPF (czyli pierwsza gra z serii) lekko odstrasza siermiężnym wykonaniem (w pozostałych grach elementy dużo lepszej jakości) i jest chyba najmniej "intrygująca" w rodzinie.

TZAAR i PUNKT nie próbowałem.

Generalnie DVONN i YINSH polecam bo jak "zaskoczy" to macie rewelacyjny stosunek ceny do ilości rozegranych partii oraz emocji towarzyszących ;)
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Dzięki wszystkim.

Osadnicy z katanu moja pierwsza gra planszowa:)) duza losowosc, gra super, ale oddałem za darmo młodej koleżance.

Brass nie jest od 3 osób?

Agricola grałem 2 razy, ta gra to cudo że tak powiem, ale szukamy coś poza trylogia żywienia.

Tyrek pojechał pięknie, gry których nazwy ciężko wymowic, no i polecane przez mense:)))Moje IQ na poziomie około 90 więc może być ciężko.

Poza tym jestem po lekturze instrukcji do CO2 i muszę przyznać że chyba lacerta oraz Lacerda się wzbogacą dzięki mnie; )))

A Notre Dam, Macao co to za gry? A moze Hansa Teutonica?
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Tyrek »

To polecanie przez mensę to jako reklamę można potraktować i lekko przymknąć oczko ;) Jak by Cię zainteresowało to można online sobie pograć i zobaczyć z czym to się je.

Brass ma wariant dla dwóch graczy - nie jest to oficjalny wariant, ale gra się rewelacyjnie (niektórzy nawet powiedzą, ze lepiej niż w trzy osoby).

Co do CO2, które rozpatrujesz, generalnie ja miałem i sprzedałem. Po kilku (kilkunastu już może) grach, tak mnie ta gra zdenerwowała, że nie miałem ochoty do niej siadać kolejny raz ;) Początkowo byłem zachwycony, ale mój entuzjazm z każdą grą bladł :( Fakt, ze w dwie osoby o dziwo grało mi się lepiej niż w większym gronie (dużo więcej elementów można było kontrolować).

Brass w moim odczuciu jest zdecydowanie fajniejszy :) Ale to też co kto lubi, bo to zdecydowanie inne gry. Kupując CO2 przygotuj się na ciągłe przesuwanie na planszy różnych znaczników i co ważniejsze pamiętanie o tym. Niby nic, ale czasami potrafiło być irytujące ;)

A i jeszcze W roku Smoka - mam od paru dni. Dopiero rozegrałem dwie gry z moją lubą (tylko na dwie osoby) i cały czas jestem głodny ;) Moja pierwsza gra Felda i bardzo pozytywne odczucia :) Co prawda to tylko "sucha" optymalizacja, ale daje sporo frajdy i u mnie aspiruję na grę miesiąca :D
Ostatnio zmieniony 13 maja 2013, 22:08 przez Tyrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: espresso »

Brass! Wg pudełka od 3 osób, ale jest wariant dla 2, których chodzi równie dobrze.
Zamki Burgundii i Pret-a-Porter też są super.

A jakby się trafiła używka (nowe już nie do kupienia), to polecam moją ulubioną grę dla dwóch osób: Wikingowie.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Indar »

Dla dwóch, dla pary - Zimna Wojna. Gwarantuje spalenie zwojów.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Kurde makabrejszon decyzja jest coraz trudniejsza:)

Tyrek rzeczywiście CO2 to taka kicha?

Jeszcze W roku smoka polecacie, jestem w szoku, nie wiem co wybrać jeszcze Zimna Wojna - jak żyć jak tu takie dylematy :)

A co z Notre Dam lub Macao ?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Indar »

Zainteresuj się Zimną Wojną, poczytaj o grze.
Spełnia wszystkie Twoje wymagania, poza tymi 5% - bo gra jest TYLKO dla 2.
Losowość mała, i gwarantuję Ci że każda rozgrywka będzie inna. Aż dziwię się że nikt o niej nie wspomniał - być może powodem było to że jakiś tam % pozostawiasz dla 3 osób.
No i jak ktoś napisał wyżej - Agricola.
Od myślenia aż rozbolą Was głowy, gra rewelacyjnie się skaluje (2, 3 - bez problemu) a możliwość wyboru różnych akcji sprawi że się nie znudzicie.
Ja sugeruję właśnie te 2: Zimna Wojna albo Agricola.
Dużo gram w obie ze swoją Panią i bardzo sobie chwali. Ale ZW czasem nie chce, mówi że boli od niej głowa i trzeba za dużo kombinować ;)
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Tyrek »

@azzido

Nie można powiedzieć, że CO2 to aż taka kicha. Wydaje mi się, że niektórym ta gra bardziej podpasuje, a innym mniej. Tak jest z każdym tytułem. Mnie zmęczyło to ciągłe kontrolowanie i pamiętanie o przebiegu gry (tutaj przesuń się na torze technologii za zrobienie tego, tutaj za co innego, a tutaj za coś jeszcze innego, a teraz masz dodatkowa możliwość przesunąć się jeszcze na innym torze, tutaj zmień cenę CEP'a na rynku, tutaj dodaj CEPa, tam zdejmij itp.) Sporo tego jest, współgracze nie zawsze o tym pamiętają i to był dla mnie jeden z czynników męczących (chociaż nie mam z tym zazwyczaj problemu w innych grach ;) ) Niby na pierwszy rzut oka się to fajnie zazębia, ale coś mi nie grało :(

Drugim czynnikiem, który mnie zniechęcił to mała kontrola gry (ale to się głównie objawia przy grze powyżej 2 osób). Ciężko coś sobie zaplanować do przodu na kilka tur, bo sytuacja może się boleśnie zmienić ;)

CO2 na pewno warto sprawdzić, ale osobiście wydaje mi się, że możesz na tym etapie zrobić lepszy wybór - taki Brass na ten przykład :twisted:

Notre Dame będę miał może na koniec tego tygodnia, to ewentualnie po zagraniu mogę coś skrobnąć, o ile nie podejmiesz już jakiejś decyzji :)
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: azzido »

Brass na 2 osoby się wiąże z tym że muszę wydrukować mapę tak ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: mig »

niekoniecznie. można na normalnej mapie oznaczyć niektóre miasta jako "nieaktywne".
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Gra dla pary - niska losowosc, wysoka regrywalnosc

Post autor: Tyrek »

Ja zasłaniam niewykorzystane miasta kartami, które nie biorą udziału w grze przy 2 osobach. Jedyne o czym trzeba pamiętać to połączenie kanałem do Szkocji, ale to pikuś :)
ODPOWIEDZ