Jak dbać o gry?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: mig »

mat_eyo pisze:Rysio z Klanu wymarzonym współgraczem forumowiczów? :D
:lol: :lol: :lol:

Po sąsiedzku mam hurtownię opakowań, więc u mnie - poza kilkoma grami, gdzie jest duzo elementów dobieranych ze wspólnej puli podczas gry - wszystko w zasadzie w woreczkach strunowych różnych rozmiarów siedzi. Włączając w to również talie kart, jesli wypraska jest kiepska, albo (jak w Wh:I) karty są okoszulkowane. Nic tak też nie ułatwia setupu jak "pakiety gracza" które każdy dostaje na początku do ręki i się dalej nimi zajmuje. Żadne pudełko śrubkowe tego nie zastąpi.

O gry - jak o wszystko - warto dbać. I jeśli da się to zrobić bez jakiś wielkich środków finansowych, nakładów czasu albo odbierania przyjemnosci z gry to warto. A jak nie to trudno - to tylko gra: kupka papieru, drewna i plastiku ;)

U mnie jedzenie przy grze jak najbardziej dozwolone - choć raczej nietłuszczące rzeczy. Picie też - stolik z napojami stoi obok, ale nikomu (łacznie ze mną) do głowy nie przyjdzie żeby szklanki czy kubki trzymać gdzieś daleko - wszystko (jeśli się zmieści) leży na stole z grą. Mycie rąk - normalna sprawa, ale jakoś nigdy nie musiałem nikomu tego nawet sugerować. I (odpukać), póki co, po pewnie z tysiącu partyjek w setki gier jeszcze nikomu nie zdarzyło się czegoś potłuścić, porozlewać, podrzeć, pomiętolić itp. a to, że się żeton ściera przez używanie, czy na kartach widać zużycie, albo po instrukcji widać, że była czytana a nie ogladana i to ze sporej odległości - trudno. Jak gramy w piłkę nożną to też jej w reklamówkę nie owijamy :mrgreen: (choć przyznaję, że w koszulkach tasuje się łatwiej, choć totalnie nie do zniesienia jest ślizganie się kart lezących w stosach).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Bea »

BartP pisze:Ej sory, że pytam, ale ile wy macie lat (lub wasi współgracze), że "wracacie z podwórka"? Albo że ogólnie miewacie brudne ręce? Bo to chyba ma związek z wiekiem... tak mi się wydaje przynajmniej. Gdy spotykam się ze znajomymi, gdy siadam do kompa, gdy czytam książkę, to po prostu mam czyste ręce, bo je kiedyś tam umyłem. Może dziwny, cholera, jestem.
To żyjesz człowieku w błogiej nieświadomości, a tak naprawdę na twoich pozornie czystych rękach czai się na niewinne karty cienka acz groźna warstewka obrzydliwego tłuszczu.
A tak serio to ręce każę myć czasami mężowi i głównie dzieciom. Znajomym bym nie śmiała ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: tomb »

Karty obowiązkowo koszulkowane przy grach rozwijanych o karciane dodatki. Po roku używania podstawki, nowe karty będą się odcinać, a to może zepsuć grę i/lub wygląda brzydko.
Przyznaję jednak, że koszulki mają tyle wad, co zalet.

Współgracze ręce myją sami, bez pytania. A że dłonie są zawsze brudne to widzę na przykładzie talii do K2 - zawsze gram czerwonym i zagrałem w każdą partię graną moim egzemplarzem, czyli czerwone karty były grane najczęściej. Efekt widać po złożeniu wszystkich kart razem, a nie uważam, żebym miał łapy w gorszym stanie od innych.

Koszulki zapobiegają też pozostawianiu na ślicznych grafikach (zwłaszcza na czarnym) odcisków palców. Szkoda, że nie mogę tak zabezpieczyć instrukcji gier albo moich komiksów i wkładek do płyt.

Również przekonałem się, że nie wszyscy forumowicze wypraskę uważają za integralną część składową pudełka z grą. Szat nie rozdzierałem, ale fakt został odnotowany.

Gramy zawsze na kocyku - zgrabnie się wszystko podnosi i nic się nie obciera. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Pudełka trzymam poziomo. Zastanawiałem się, jak można stawiać pudło. Przecież wszystko zjeżdża na dół, miesza się, gniecie itd.?

Innych zabezpieczeń nie stosowałem. Lakierowanie? Laminacja? - zgroza. Co to się musi wyrabiać z grą, że trzeba ją tak opancerzyć...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: lacki2000 »

A ja wszystkim swoim współgraczom każę grać w koszulkach, choć w przypadku niektórych kobiet jestem mniej restrykcyjny.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: mat_eyo »

lacki2000 pisze:A ja wszystkim swoim współgraczom każę grać w koszulkach, choć w przypadku niektórych kobiet jestem mniej restrykcyjny.
Tja a cały temat się kręci wokół brudnych, lepkich rączek :>
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: mig »

lacki2000 pisze:A ja wszystkim swoim współgraczom każę grać w koszulkach, choć w przypadku niektórych kobiet jestem mniej restrykcyjny.
a protektory tez obowiązkowe?;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Klasz
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2013, 20:13

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Klasz »

Przyznam się, że ja niektórych ludzi, z którymi grałem i widziałem jak mną elementy, nie zapraszam na rozgrywki w moje egzemplarze. No ale to na szczęście margines :wink:

Co do mycia rąk przed grą to nie byłbym taki sceptyczny :)
kislawa
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:22
Been thanked: 2 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: kislawa »

hehe jak czytam niektóre wypowiedzi to tak sobie was wyobrażam przygotowujących się do grania
Obrazek

U mnie można, pić, jeść i robić co się chce, nawet sex ;), to tylko gry planszowe i mają służyć spędzaniu razem, miło czasu. Wiadomo dbam o nie i nie chce żeby ktoś je specjalnie zniszczył, ale np taka zgrana talia kart do ticket to ride budzi we mnie pozytywne wspomnienia. Koszulek nie lubię, zakoszulkowałem tylko 7 wonders, ale to raczej z konieczności, po kilku grach karty były strasznie pościerane.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: solkan »

mig pisze:
lacki2000 pisze:A ja wszystkim swoim współgraczom każę grać w koszulkach, choć w przypadku niektórych kobiet jestem mniej restrykcyjny.
a protektory tez obowiązkowe?;)
Jeśli chcesz kogoś zarazić grami planszowymi, by na dobre złapał planszowego bakcyla, to bez;)
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: pawel1454 »

lacki2000 pisze:Ważne by nie grać z więźniami, bo oni często grypsują.
Uprzejmie proszę o rozwinięcie tej myśli.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: lacki2000 »

pawel1454 pisze:
lacki2000 pisze:Ważne by nie grać z więźniami, bo oni często grypsują.
Uprzejmie proszę o rozwinięcie tej myśli.
Nigdy nie byłeś w gnojni czy się nie przyznajesz? :) Zawsze świeżaka pytają czy grypsuje.
http://www.wieziennictwo.fora.pl/wiezie ... nie,3.html
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Karit »

solkan pisze:
mig pisze:
lacki2000 pisze:A ja wszystkim swoim współgraczom każę grać w koszulkach, choć w przypadku niektórych kobiet jestem mniej restrykcyjny.
a protektory tez obowiązkowe?;)
Jeśli chcesz kogoś zarazić grami planszowymi, by na dobre złapał planszowego bakcyla, to bez;)
Hehehe, uśmiałem się dobrze was czytając :D :D
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Jak dbać o gry?

Post autor: djedi gamer »

Sio grypsuju!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: pawel1454 »

lacki2000 pisze:
pawel1454 pisze:
lacki2000 pisze:Ważne by nie grać z więźniami, bo oni często grypsują.
Uprzejmie proszę o rozwinięcie tej myśli.
Nigdy nie byłeś w gnojni czy się nie przyznajesz? :) Zawsze świeżaka pytają czy grypsuje.
http://www.wieziennictwo.fora.pl/wiezie ... nie,3.html
Zapytam inaczej. Czy więźniowie niszczą gry bardziej od innych graczy, że powinniśmy unikać rozgrywek z nimi?
Aha. I wcale nie grypsują tak często, jak się powszechnie sądzi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: KubaP »

Paweł. To był taki żart. Grypsują. Gry psują.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: rastula »

gry psują (grypsują) psują gry ...

capito? :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: mig »

:lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: mat_eyo »

Wow o.O albo trolling na najwyższym światowym poziomie albo... cóż ;)
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: grzemek »

...teraz czekamy aż pokaże emote: :oops:

:lol:

a wracając do tematu... widziałem gdzieś stolik speclajny pod gry planszowe z podwojnym blatem szklanym na samą plansze do gier... ale to była chyba jakaś samoróbka. Jaka gra sie sciera od biegania po planszy? nie wiem chyba takowej nie mam no moze chinczyk ale to od małych rączek dzieciaków szurających pionkami ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: kwiatosz »

Szyby są do wojennych wydanych na miękkich planszach - teraz GMT już nie za bardzo miękkie chyba wydaje, ale swego czasu Twilight Struggle leżał dobrze pod szyba albo pleksą tylko.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: rastula »

kwiatosz pisze:Szyby są do wojennych wydanych na miękkich planszach - teraz GMT już nie za bardzo miękkie chyba wydaje, ale swego czasu Twilight Struggle leżał dobrze pod szyba albo pleksą tylko.

no to chyba nic się nie zmieniło ;) (jeśli chodzi o płaskość TS)
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: djedi gamer »

A mi się marzy stolik z głębokim miejscem pod szkłem na możliwość bezkonfliktowego pozostawienia gry na następne dni. Kładziesz szybę, jesz kolację itp. lookając co chwila i rozkminiając zawiłości strategiczne sytuacji na planszy.... :shock:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: garg »

djedi gamer pisze:A mi się marzy stolik z głębokim miejscem pod szkłem na możliwość bezkonfliktowego pozostawienia gry na następne dni. Kładziesz szybę, jesz kolację itp. lookając co chwila i rozkminiając zawiłości strategiczne sytuacji na planszy.... :shock:
A wieczorem zakradasz się cichaczem i przestawiasz pionki, żeby poprawić swoją sytuację :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: lacki2000 »

garg pisze:
djedi gamer pisze:A mi się marzy stolik z głębokim miejscem pod szkłem na możliwość bezkonfliktowego pozostawienia gry na następne dni. Kładziesz szybę, jesz kolację itp. lookając co chwila i rozkminiając zawiłości strategiczne sytuacji na planszy.... :shock:
A wieczorem zakradasz się cichaczem i przestawiasz pionki, żeby poprawić swoją sytuację :mrgreen: .
Czyli lepiej oszklona pancerna gablota zamykana i otwierana komisyjnie, z pieczęcią, liczbą kluczy równą liczbie graczy. I monitoring 24/7.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Borek224 »

djedi gamer pisze:A mi się marzy stolik z głębokim miejscem pod szkłem na możliwość bezkonfliktowego pozostawienia gry na następne dni. Kładziesz szybę, jesz kolację itp. lookając co chwila i rozkminiając zawiłości strategiczne sytuacji na planszy.... :shock:
http://www.geekchichq.com/the-vizier-gaming-table.html - szyby nie ma, ale za taką cenę to pewnie dałoby się załatwić.
ODPOWIEDZ