Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Stephan »

Indar pisze:Ostatnio grałem właśnie Lannisterami, Greyjoyami grał rozgarnięty kolega (Tak Maćku, o Tobie mowa ) i od samego początku skoczyliśmy sobie do gardeł.
Efekt - Lannister po 4 turach leży i modli się o startową prowincję. My się tłukliśmy, a reszta robiła swoje.
Nie jestem zbyt doświadczonym graczem w GoT'a - na koncie mam ledwie 6-7 rozgrywek w pełnym składzie. Czytam sobie jednakowoż pojawiające się tu i ówdzie wątki dotyczące marnej pozycji startowej Lannisterów i przewagi Greyjoy'ów (a szczególnie krwawych walk o Riverrun, które zawsze ostatecznie wygrywa G.) i dochodzę do pewnego wniosku. Czy nie jest tak, że oba rody są po prostu skazane od samego początku na współpracę? Ostra walka bowiem osłabia obu i na dłuższą metę korzystają na niej pozstałe rody. Tak więc najrozsądniejszym rozwiązaniem dla obu wydaje się początkowy podział "stref wpływów" - w pierwszej turze Lanni bierze Riverrun i Harrenhall, zaś G. Seagard i Flint's Finger. Oboje tym samym zdobywają 5 pkt. mobilizacji; żaden ród w pierwszym ruchu nie ma więcej! Następnie Lanni skupia się na centrum, zaś Greyjoy szczypie Starka, ew. z morza nęka Tyrella. Rzecz jasna kwestią czasu jest, kiedy taki sojusz zostanie złamany. Ale to dopiero w ostatniej fazie gry i celem przejęcia od alianta ostatniego (-ich) brakującego do zwycięstwa zamku.

Pozornie ów "deal" wydaje się korzystniejszy dla Lannistera, który startuje do negocjacji z pozycji słabszego. Pozornie! Rolą czerwonego jest bowiem "uświadomienie" czarnemu, że jeżeli ten nie pójdzie na współpracę z Casterly Rock i nie skieruje swych wojsk na północ, popełni spektakularne samobójstwo, skazując się na niekończące i krwawe (Gregor!) walki o dorzecze. Tym samym nie wygra żaden z nich.

A Wy jak gracie? Czy zdarzało się w bardziej ogranej grupie, że mimo iż Greyjoy "pojechał" Lannistera i zajął Riverrun, to mimo poniesionych strat i ciągłego nękania przez resztki lannisterskich sił wygrał całą grę?
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: yanoo »

Stephan pisze:A Wy jak gracie? Czy zdarzało się w bardziej ogranej grupie, że mimo iż Greyjoy "pojechał" Lannistera i zajął Riverrun, to mimo poniesionych strat i ciągłego nękania przez resztki lannisterskich sił wygrał całą grę?
Raz zdarzyło mi się grać Greyjoyem, pójść na układ z Lannisterem... i go zerwać niemal na początku gry. W okolicach 3-4 rundy nie było co zbierać z Lannistera, tym bardziej że jeszcze chyba Tyrell mnie wspierał.

Nie pamiętam już jednak, czy udało się wygrać, na pewno byłem w czołówce :)

Pójście na Starka ma jedną wadę - dużo terenów, mało zamków.

Lannister jest chyba bardziej uzależniony od dobrych układów, ale rekompensuje sobie dobrą talią, łatwym dostępem do beczek i trzema twierdzami pod nosem. Jest w stanie chyba najszybciej zrobić sporą armię.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Stephan »

yanoo pisze:Nie pamiętam już jednak, czy udało się wygrać, na pewno byłem w czołówce
No właśnie. Główną zasadą GoT'a jest: "the winner takes it all". Biorąc to pod uwagę nie ma wielkiego znaczenia, czy się było na siódmym, czy drugim miejscu. Dlatego zastanawiam się - i brak mi tylko odpowiedniej ilości partii, by móc samemu sobie odpowiedzieć - czy wczesna wojna między Lannisterami a Greyjoyami nie uniemożliwia obojgu zajęcia miejsca pierwszego. Innymi słowy: czy rozsądne jest zwłaszcza ze strony Greyjoya (bo dla Lannistera wydaje się to być kwestią życia lub śmierci) wdawać się od początku w wyniszczające starcie tylko po to, by mieć satysfakcję z usunięcia czerwonego gracza oraz zajęcia solidnego, drugiego miejsca na koniec.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: palladinus »

Czy ktoś wie, czy jest gdzieś w sieci dostępna instrukcja po polsku do pierwszego wydania, bo Galakta na stronie ma tylko nową.
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: tomiz123 »

Witam, posiadam niemiecką edycje gry o tron. Czy ktoś byłby tak miły i mógł zrobić mi skany/zdjęcia polskich kart z Gry o Tron. Nie chciałbym zepsuć tłumaczenia moim słabiutkim niemieckim : )
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Atamán »

palladinus pisze:Czy ktoś wie, czy jest gdzieś w sieci dostępna instrukcja po polsku do pierwszego wydania, bo Galakta na stronie ma tylko nową.
Hej, w internecie chyba już nie ma, ale ja mam u siebie na dysku.

Udostępniłem ją: http://notebook.kozak.operaunite.com/file_sharing/
ale ten link działa tylko, gdy mam włączony komputer (a konkretniej Operę)

Gdybyś się nie załapał na moją aktywność to podaj mi swojego maila to podeślę.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: palladinus »

Dzięki, Kozak, załapałem.
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: inshade »

Stephan pisze:Dlatego zastanawiam się - i brak mi tylko odpowiedniej ilości partii, by móc samemu sobie odpowiedzieć - czy wczesna wojna między Lannisterami a Greyjoyami nie uniemożliwia obojgu zajęcia miejsca pierwszego. Innymi słowy: czy rozsądne jest zwłaszcza ze strony Greyjoya (bo dla Lannistera wydaje się to być kwestią życia lub śmierci) wdawać się od początku w wyniszczające starcie tylko po to, by mieć satysfakcję z usunięcia czerwonego gracza oraz zajęcia solidnego, drugiego miejsca na koniec.
W GoT'a miałem nieprzyjemność grać już kilkanaście razy Lannisterami. Ciężki kawał chleba, zwłaszcza, że dwa razy zostałem po prostu wyeliminowany z gry (fakt faktem, trochę pecha miałem przy ciągnięciu kart losów bitwy). Ale bywały też rozgrywki, gdzie właśnie grając Lannisterem zająłem sobie środek mapy i byłem nie do ruszenia :wink: mimo oczywistej walki z Greyjoy'em. Ogólnie w mojej grupie zazwyczaj jest dość ostra rozgrywka pomiędzy Greyjoy'ami a Lannisterami i nierzadko ktoś z nich zajmuje właśnie pierwsze miejsce. Trzeba pamiętać, żeby planować kilka rund wprzód, żeby właśnie nie skończyć na drugim miejscu. Ogólnie rzecz biorąc bywało nawet, że ktoś pominięty już w grze wychodził na prowadzenie, także nawet wyniszczająca wojna nie przekreśla od razu szans na wygraną.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

Kolejna rozgrywka w 5 osób, ale tym razem zmieniliśmy startowe rody. Zamiast Greyjoyów wzięliśmy ród Martell (land Greyjoya wyłączony zupełnie), usunęliśmy garnizony z południa i zamieniliśmy jeden zamek po środku mapy z 2 na 1.
I gra stała się bardziej zbalansowana, "zielony" nie ma już takiej przewagi.
Wygrał Stark, który tym razem uratował swoją głowę.

I jeszcze pytania - czy ktoś wie skąd wziąć plik z okrągłymi grafikami rodów na żetony rozkazów- może ktoś widział na internecie? Tak by wydrukować i nakleić na nowo. Koszmarnie się wycierają więc pomyślałem że je naprawię :)
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: tramwajaz »

Czy ktoś może wie czy A Feast For Crows pojawi się po polsku? Wydaje się, że dodatek ten umożliwi bardziej sensowną grę w 4 osoby bez kombinowania z zasłanianiem planszy i innymi home rules.
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: FeGy »

Ma być dostępny niedługo w "druku na życzenie". Taką dostałem informację od Galakty - wydawcy.

Pozdrawiam
gervaz
Posty: 346
Rejestracja: 26 wrz 2009, 09:07
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: gervaz »

Mi też napisali, że wydadzą polską wersję - w drugiej połowie 2013
http://bitewniakowepogranicza.blogspot.com/

Blog z pogranicza gier bitewnych i reszty rozrywki bez prądu (w tym picia).
Awatar użytkownika
albercik1977
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2012, 13:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: albercik1977 »

Witam wszystkich. Nabyłem niedawno pierwsze wydanie GoT`a i szukam dodatków do niego.
Zdaję sobie sprawę że nie dostanę nowych, oryginalnie zapakowanych, ale mi to nie przeszkadza.

Tak czy siak jeżeli ktoś z posiadaczy chce się pozbyć obu dodatków to ja jestem chętny.
Uprzedzając pytania: mam dojście do drugiej edycji GoT`a. Chciałbym jednak skompletować pierwszą edycję z dodatkami.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich planszowym maniaków.
Ż4.
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: zewsi »

albercik1977 pisze:Witam wszystkich. Nabyłem niedawno pierwsze wydanie GoT`a i szukam dodatków do niego.
Zdaję sobie sprawę że nie dostanę nowych, oryginalnie zapakowanych, ale mi to nie przeszkadza.

Tak czy siak jeżeli ktoś z posiadaczy chce się pozbyć obu dodatków to ja jestem chętny.
Uprzedzając pytania: mam dojście do drugiej edycji GoT`a. Chciałbym jednak skompletować pierwszą edycję z dodatkami.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich planszowym maniaków.
Spójrz tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=24331
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rocy7 »

Mnie ostatnio strasznie wkurza sytuacja gdy gram z pewną parą oni grają na zasadzie by "jedno z nich wygrało" co przy grze w 4 osoby, przy czym 4 osoba gra dość pasywnie zniechęca mnie do gry. Mechanika (ograniczenia ilości jednostek na polu, ograniczenie wielkości armii) w zasadzie powoduje iż 1 graczowi ciężko wygrać starcie 1 na 2. Jest jakaś możliwość oprócz zmiany graczy:P? Myślę że może po prostu muszę im dawać odległe rody? :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Odp: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Senthe »

Zmień graczy. Warunkiem koniecznym do zbalansowanej gry jest aby wszyscy dążyli tylko do własnego zwycięstwa i nikt sobie stuprocentowo nie ufał. Twoi znajomi psują grę. Przydzielenie odległych rodów w niczym nie pomoże, szczególnie przy 4 graczach.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Dabi »

Zmienić grę jest prościej niż zmienić znajomych. Musi być bardzo specyficzny typ gracza aby ta gra rozwijała skrzydła. Mnie mimo, że nie mam problemu z takimi graczami to skutecznie zniechęca do tego tytułu.

A najgorsze co może się zdarzyć to gra w GoTa bez sojuszy żadnych ;)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Senthe »

Niestety, GoT po prostu wymaga ogarniętych graczy do sensownego grania, inaczej się nie da. Także jeśli Rocy7 życzy sobie grać w GoTa, to zadziała tu tylko wymiana współgraczy, jeśli niekoniecznie, to oczywiście można też wymienić grę.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rocy7 »

Senthe pisze:
Wymiana graczy jest średnio możliwa niestety (znaczy inni mają rzadziej czas) a w kwestii wymiany gry to sprawdził się jedynie Świat Dysku (przynajmniej narazie nie odkryli jak sobie pomagać:P) i gry w stylu Descent.

Szkoda trochę bo mi się GoT podoba ale to mała przyjemność grać bez szans na wygraną, GoT po prostu rzadziej będzie gościł na stole.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: BloodyBaron »

Czy ktoś wie czy galakta planuje polskie wydanie a feast for crows? Wyglada ze trzeba będzie kupić wersję ang.
_________
Moje gry
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: tramwajaz »

BloodyBaron pisze:Czy ktoś wie czy galakta planuje polskie wydanie a feast for crows? Wyglada ze trzeba będzie kupić wersję ang.
Spójrz parę postów wyżej. Galakta wyda PL, tak przynajmniej informują jak się ich zapytam via mail.
b3nio
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2012, 15:38

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: b3nio »

Witam, z racji tego, że niedługo dodruk drugiej edycji mam takie pytanie -Czy GoT nada się na pierwszą "poważną" planszówkę dla grupy 4-6 ogarniętych ( czyt. chętnych do gry, gotowych spędzić przy stole nawet 5 godzin ), czy lepiej sięgnąć po coś lżejszego?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

GoT jest całkiem dobra na początek dla ogarniętych. Nie ma w niej zbyt skomplikowanych reguł, ważne żeby potrafili skakać sobie do gardeł i zawierać sojusze kiedy trzeba.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Peter128 »

I zrywać je, kiedy trzeba, bez obrażania się na siebie.
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: jawohl »

Hej,

w internecie znajduję różne informacje, w różnych miejscach inne..

W nowej drugiej edycji GoT jakie koszulki pasują na karty?

Na stronach sklepów są informacje o kartach -
42 karty Rodów
30 kart Westeros

z kolei na BGG -
(House Cards, Westeros Cards, Wildling Cards)
Number of Cards: 81
(Tides of Battle Cards)
Number of Cards: 24

A mayday sleeves.pft z kolei mówi, że jest tylko jeden rozmiar kart..

Nie wiem więc jakie koszulki kupić razem z grą, by pasowały..
ODPOWIEDZ