Gra o Tron HBO

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Gra o Tron HBO

Post autor: 100rk »

W związku z ukazaniem się tego tytułu mam pytane do osób, które już zagrały. Nie grałem nigdy w GoT CCG i nie mam zamiaru, taki format jak ta "uproszczona" wersja bardziej mi odpowiada, wolałbym jedynie grafiki z pierwowzoru, ale rozumiem, że dojonko musi być.
Szukam właśnie czegoś w tym stylu, duelowej karcianki łatwej w tłumaczeniu i z chwytliwym tematem, może ta okaże się dobrym przekonywaczem niewiernych?
Napiszcie jakie macie wrażenia z rozgrywki, czy jest prosta ale nie prostacka, czy da się zagrać na różne sposoby czy też, przy już z góry określonym i (na razie) nierozbudowywalnym zestawie kart, jest tylko jedna słuszna droga dla danej frakcji (czyli jaka regrywalność), jak długo realnie trwa partyjka ?
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Darboh »

Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: 100rk »

Dzięki za linka. Ciężki język, podobny do polskiego, ale coś tam da się już wywnioskować :)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Olgierdd »

Przeglądałem pobieżnie. Wygląda to na kopię GoT LCG, ale tylko z dwoma rodami i bez budowania talii. Nawet karty, które widziałem są podobne w działaniu.

Także pomimo filmowych grafik, gra może być dobra (bo LCG jest dobre ;))
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Aduanath »

Olgierdd pisze:Przeglądałem pobieżnie. Wygląda to na kopię GoT LCG, ale tylko z dwoma rodami i bez budowania talii. Nawet karty, które widziałem są podobne w działaniu.

Także pomimo filmowych grafik, gra może być dobra (bo LCG jest dobre ;))
Też mnie się tak zdaje ;) . Co nie zmienia faktu, że w sumie za tę samą cenę można mieć grę na 4 rody, a nie tylko na 2 :D . Chyba, że dla kogoś kluczową rolę odgrywa język... Ale i na to rozwiązanie można znaleźć :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: 100rk »

Kluczową rolę odgrywa cena: 100 zł vs 3000 zł :) . Język też jest bardzo ważny, bo chciałbym ją wykorzystać właśnie jako "przekonywacz" dla kilku osób, co do których nie mam wiedzy o ich zaawansowaniu w inglisz.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2013, 12:33 przez 100rk, łącznie zmieniany 1 raz.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Aduanath »

Jeśli komuś ma starczyć GoT HBO, to GoT LCG bez dodatków też starczy :D . A gdzieś czytałam, że ktoś gdzieś widział jakieś grafiki do innych rodów do GoT HBO, więc możliwe, że i do tego dodatki będą :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: jax »

Aduanath pisze: A gdzieś czytałam, że ktoś gdzieś widział jakieś grafiki do innych rodów do GoT HBO, więc możliwe, że i do tego dodatki będą :D
Dla mnie to duży poztyw (jako potencjalnego kupca GoT HBO), że mogą być kolejne rody.
Z mojego punktu widzenia najważniejsze żeby całość zachowała zamknięty charakter. Nawet jak będzie można w sposób dowolny parować rody ze sobą, to ważne żeby ich talie były zamknięte. Nie mam najmniejszej ochoty na deck building, dokupywanie kolejnych dodatków, które można mieszać itd. (gdybym miał, to bym kupował AGoT CCG/LCG - proste).
Ale chyba taki jest właśnie target GoT HBO - dla graczy nie mających ochoty na deck-building. Gdyby dochodziły kolejne rody (względnie tryb multi-player) to już w ogóle będzie miodnie :)

A grafiki filmowe są dla mnie potężnym atutem :) Oryginalne mi się podobają, ale jak nie-gracz w AGoT CCG/LCG nie jestem do nich przywiązany i wolę mocny klimat z filmu :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Aduanath »

Mi też się grafiki filmowe podobają ;) . A co do deckbuildingu - chyba jestem dziwny stworem, bo na 6 LCG, jakie wydało FFG, mam w domu 4, ale że deckbuilding mnie przeraża, to na podstawkach poprzestaję (tym bardziej, że gram i gram, i nie czuję przesycenia, żeby mi czegoś brakowało). Chyba tylko jakiś niewielki dodatek mam do Władcy Pierścieni, ale to Narzeczony się tym bawił, więc nawet nie wiem, jak to tam jest dokładnie porobione - jak gram, to biorę daną frakcję i w budowę się nie bawię. Ale ja nie gram turniejowo, a rekreacyjnie, gier mam dużo, a czasu mało, więc same podstawki tak szybko się nie znudzą :D . Często wolę kupić nową grę, niż płacić dużą kasę za dodatki :D . Tym bardziej, że jak w inną grę pogram, to za jakąś inną zatęsknię, a wtedy znów dodatki mi niepotrzebne... :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Karit »

Mi te grafiki filmowe bardzo przeszkadzają, jakoś najbardziej lubię realistycznie malowane/rysowane obrazki, takie jak np. w SW LCG.

Czy ta gra jest tylko dla fanów serialu, czy też mechanika na tyle się broni, że nie znając tematu/historii warto pograć?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: BartP »

Mechanika się broni, to jest całkiem wymagająca gra. Sporo kombinowania, używania zdolności itp. To raczej temat doklejono niż mechanikę.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: 100rk »

Dziękuję za odpowiedzi, czuję się przekonany do zakupu :)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Vester »

Naprawdę dobry tytuł. Interakcja do sześcianu, nagłe zwroty akcji i całkiem długie partyjki (na tyle, że można je nazwać epickimi). Martin pełną gębą, a przebieg gry układa się w zgrabną fabułę.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Karit »

Czyli zakładając ze nie zamierzam kupować do tego dodatków i nie znam fabuły (może w końcu poznam :)) gra sprawi mi frajdę?

Czy pomijając tematykę można tą grę porównać do jakiś innych karcianek/planszówek?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: BartP »

Powiem tak: grałem jedynie w Grę o Tron LCG. Natomiast Gra o Tron HBO to trochę uproszczona wersja tamtego LCG-a, z predefiniowanymi taliami (brak składania talii przed grą). Mogę zatem jedynie przybliżyć Tobie mechanikę wersji LCG.

Bardzo ogólnie rzecz biorąc, wykładamy przed siebie w czasie gry karty reprezentujące postacie, miejsca i jakieś tam wpływy. Wszystko ma oczywiście specjalne zdolności. Postać może mieć 3 rodzaje ataków: militarny, intrygę lub władzę. W swojej turze możesz bodajże przeprowadzić po 1 ataku każdego rodzaju (grałem ze 3 lata temu, więc mogę się mylić). Tapujesz przykładowo dwie istoty z militarnym atakiem, których łączny "wpływ" jest 5. Jeśli przeciwnik nie może lub nie chce stapować u siebie postaci militarnych, które odeprą ten atak (pewnie co najmniej 5), to przegrywa i w konsekwencji musi zabić sobie jakąś postać ze stołu. Jeśli atakujący przegra, nic się nie dzieje. W przypadku ataku na intrygę, przegrany atakowany musi odrzucić z ręki losową kartę. W przypadku przegranej władzy, traci punkt władzy, który przechodzi do atakującego. Punkty władzy to punkty zwycięstwa w tej grze, gra się do konkretnej liczby. Jeśli atakowany nie stapuje żadnej istoty, atak uznaje się za nieodparty i atakujący zdobywa gratis jeden żeton władzy (bez względu na rodzaj ataku). Gra się generalnie toczy wokół tej władzy, jak się zdobędzie ileś tam, to się wygrywa.

Czyli z jednej strony walka na 3 różne sposoby. Rozwija to koncept Magica: kim zaatakować (stapować) i nie móc się bronić później w turze przeciwnika? Z drugiej strony jak ja zaatakuję, to on obroni (stapuje), więc też nie zaatakuje w swojej turze (bo w tej grze na początku rundy najpierw wszyscy odtapowujemy istoty i miejsca, potem jeden atakuje, potem drugi, więc jedna istota nie będzie najpierw atakować, a później bronić). Ale ataków są 3 rodzaje i nie chodzi o to, by powybijać wszystko przeciwnikowi (choć to pomaga), tylko by mieć jak najwięcej punktów władzy, co przypomina walkę o wpływy lub po trosze starą karciankę KULT.

Sposobów na zdobywanie władzy jest trochę więcej: ze specjalnych zdolności, z kontrolowania jakichś tam miejsc, motywów w grze jest rzecz jasna więcej, chciałem przybliżyć tak z grubsza walkę, ponieważ stanowi trzon rozgrywki.
Ufff... z reguły nie piszę tak długich postów.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: mig »

Hmmm... Nie wiem w sumie czy to jest idealne miejsce na takie kwestie, bo temat nieco szerszy, ale na nowy to chyba nie zasługuje ;)

Czy są jakieś plany dotyczące wprowadzania wariantów wieloosobowych? Pewnie jakaś partyzantka fanowska to i tak powstanie, ale może wiadomo coś o bardziej oficjalnych planach FFG? Trochę mnie zainspirowały informacje o oficjalnej wersji wieloosobowej na Warhammera: Inwazję. Może FFG zauważyło jakąś niszę? ;)
I ciągnąc ten wątek - czy jakieś słuchy chodzą co do innych wydawanych właśnie karcianek LCG. W Netrunnerze pewnie byłoby to niełatwe do zrobienia (choc, kto wie?). Ale w takich Star Warsach byłoby to chyba (przynajmniej fabularnie) do ogarnięcia. Tym bardziej, że co i rusz pojawiają się (i będą się pojawiać) nowe frakcje.

No, a wieloosobówka GoT, biorąc pod uwagę tematykę i klimat to byłoby coś rewelacyjnego i w realia tamtego świata doskonale się wkomponowujące...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: eyrmin »

Przeciez standardowe LCG GoT jest glownie wieloosobowe (max 4 graczy)? Do Star Wars'ow rowniez zostal zapowiedziany tryb wieloosobowy w duzym dodatku.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: mig »

eyrmin pisze:Przeciez standardowe LCG GoT jest glownie wieloosobowe (max 4 graczy)? Do Star Wars'ow rowniez zostal zapowiedziany tryb wieloosobowy w duzym dodatku.
W standardowe GoT LCG nie będę się ładował już ;) Wersja "okrojona" HBO w zupełności mi wystarcza :) Jeśli by w niej wprowadzono multiplayera to byłoby świetnie (choć skoro w wersji "pełnej" taki tryb jest, to prawdopodobieństwo powstania oficjalnego trybu do wersji HBO jest niemal pewne :) Super!

O trybie wieloosobowym do Star Warsów nie słyszałem - jak dla mnie rewelacja! Ten dodatek to jakoś niedługo, czy raczej odległe plany (jak to było w przypadku Wh:I, kiedy od premiery musiało upłynąć ładnych parę lat)?

W kazdym razie, póki co, na stronie FFG zarówno SW LCG jak i GoT HBO funkcjonują jako dwuosobówki...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: eyrmin »

mig pisze:O trybie wieloosobowym do Star Warsów nie słyszałem - jak dla mnie rewelacja! Ten dodatek to jakoś niedługo, czy raczej odległe plany (jak to było w przypadku Wh:I, kiedy od premiery musiało upłynąć ładnych parę lat)?
Z tej zapowiedzi wynika, ze Q4 2013.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Olgierdd »

mig pisze:W kazdym razie, póki co, na stronie FFG zarówno SW LCG jak i GoT HBO funkcjonują jako dwuosobówki...
wg instrukcji Gry o tron lcg, to tryb dwuosobowy jest wariantem :).
Tryb wieloosobowy działa bardzo przyzwoicie, o ile gracze znają już swoje talie. Inaczej jedna partia może trwać koszmarnie długo.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Bea »

Jest gdzieś dostępna instrukcja do tej gry?
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: cohlerc1 »

Instrukcja na stronie wydawcy, o tutaj ;)

Edit: jakby co zakładka "do pobrania"
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Karit »

Czy planowane są kiedykolwiek jakieś dodatki, nowe rody itp?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: Michałku »

Karit pisze:Czy planowane są kiedykolwiek jakieś dodatki, nowe rody itp?
Jeśli chcesz dodatki nowe rody itp, to lepiej od razu zainteresować się AGoT LCG zamiast jego ubogą wersją.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra o Tron HBO

Post autor: janekbossko »

sa dwa dodatkowe rody i nawet po polsku :) Jelonki i Smoki
ODPOWIEDZ