Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: charlie »

Hej,
Znajomy wpadł na pomysł, żeby siostrzeńca odwieść trochę od komputera i kupić mu grę planszową. Wiem tyle, że dzieciak ma 10 lat, w żadne gry planszowe (pewnie oprócz standardowych) nie grał, gra za to sporo na kompie i to w takie gry, gdzie trup się ściele gęsto :? . Więc poszukuję gry:

- dla 10 latka.
- z elementami walki
- klimat to trudno mi powiedzieć co lubi: wojenne, sf czy fantasy, jeśli się dowiem, dam znać. Horrorowe klimaty raczej odpadają.
- nie może być jakoś specjalnie długa i skomplikowana. Bo wcześniej w nic nie grał
- do gry z rodzicami lub rówieśnikami, standardowo 2 i więcej graczy.
- max 150 zł, a najlepiej jakby poniżej 100 zł
- fajnie jakby cieszyła oko, abstrakcja odpada

Zrobiłem wstępny rekonesans i myślałem o dwóch róznych grach: Small World i Memoir '44, co myślicie? Jestem otwarty na inne propozycje, bo w tym temacie nie jestem za dobry.
Talisman odpada, od razu mówię.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: FortArt »

SmallWorld swietny wybor. Nexus Ops moze jeszcze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: Al_Dente »

Jeśli gra w gry, w których trup ściele się gęsto, to czy small world nie będzie zbyt nudny i przyjazny? Czy talisman odpada ze względu na temat czy na mechanikę? Relic jest "ulepszonym" talismanem w świecie warhammera 40k. Też pomogłaby lista gier w które gra na kompie
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: Coen »

Mój 10-latek na komputerze raczej w gry nie gra, a z planszówek "bitewnych" ceni sobie Memoira właśnie, a ostatnio Star Wars X-Wing. Ta druga częściej ostatnio gości na stole, ale wiąże się to z ogólną jego fazą na Gwiezdne Wojny.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: gafik »

Jak przeczytałem pierwszego posta, od razu na myśl mi przyszedł Draco.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: Rune »

+1 dla Draco. Na początek przygody z planszówkami będzie w sam raz.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: schizofretka »

claustro?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: charlie »

Dzięki za propozycje.
Drako - no przecież! To będzie szybka, tańsza opcja.
Nexus Ops i X-Wing znam tylko z nazwy, więc poczytam.
O Claustrophobii myślałem - ma dość dobry czas rozgrywki, ale nie jest tak, że jest 30-stronicowa instrukcji i milion zasad? 10-latek ogarnie? Trochę na tej zasadzie odrzuciłem Warhammer: Inwazję i Władcę Pierścieni LCG. Rune Age to samo chyba, Descent i Chaos w Nowym Świecie odpadają w przedbiegach, też zbyt skomplikowane, cena i odpowiednio ze względu na czas rozgrywki i 3-4 graczy.
Al_Dente pisze:Jeśli gra w gry, w których trup ściele się gęsto, to czy small world nie będzie zbyt nudny i przyjazny? Czy talisman odpada ze względu na temat czy na mechanikę? Relic jest "ulepszonym" talismanem w świecie warhammera 40k. Też pomogłaby lista gier w które gra na kompie
Sam nie wiem, bo nie znam delikwenta. Ale Small World jest bardzo przystępny i może zagrać kilka osób (większość wymienionych jest na 2 osoby). Talisman odpada ze względu na mechanikę i własne doświadczenia. Grałem z młodzianami w wieku 8-11 lat i koszmarnie się wynudzili. O Relic nic nie wiem, więc też poczytam. Co do listy gier komputerowych, to wątpię czy ziom będzie wiedział - jutro w robocie zapytam, zapytam też jaki klimat jest najlepszy.

Myślałem, żeby gra zawierała też jakiś rozwój swojego państwa/miasta/postaci/jednostki, a zarazem miała też walkę. Zawsze mało na kompie grałem i grywam, ale takie klimaty jak Heroes of Might and Magic albo Warcraft znam. Jest coś takiego na planszy, co by zarazem spełniało oczekiwania?

Jeszcze może tak z innej beczki - Ghost Stories. Sam mam i bardzo lubię, ale raczej gram solo. Jakieś doświadczenia z graniem w GS z dziećmi?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: adam_k27 »

SmallWorld to świetny wybór. Mam i polecam :) Jak macie conajmniej 3 graczy to pomyślcie też o Łowcach Smoków.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: Al_Dente »

Tak sobie myślę, że wszystkie proponowane tu (i znane mi) gry są bardzo dobre, ale dla 10 latka wybierałbym pod konkretnego dzieciaka, a nie "z grupy dobrych gier na początek". Jeśli np gra w World of Warcraft, to zastanowiłbym się nad wersją planszową (tylko nie Warcraft - Boardgame), bo wiem, że tematyka mu siądzie. Dodatkowo poszedłbym pewnie w stronę jakiejś gry z miniaturkami, dla dzieciaka może to być duża atrakcja, budowanie armii z miniaturek lub pokonywanie takich potworów dodaje realizmu, a dodatkowo można je na swój sposób pomalować, co też może być dobrym sposobem na odciągnięcie od kompa jeśli siądzie i pomysłem na pozakomputerowe hobby.

Ogólnie wydaje mi się, że kluczowe będzie tutaj w co on gra, co lubi, bo np. nawet najlepsza gra może mu nie podejść jako "coś co ma go odciągnąć od ulubionej gry komputerowej". Zaznaczam, że nie dzieci nie mam, tak tylko strzelam, ale gralem/gram sporo w gry komputerowe :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: adam_k27 »

Jest np Heroes of might and magic w wersji planszowej. Nie polecam, a wręcz odradzam i to z kilku powodów. Po pierwsze gry planszowe będące przeniesieniem na planszę gier znanych z komputerów, nawet jak nie są próbą odcinania kuponów i zarobienia na popularności gry komputerowej i tak siłą rzeczy musza być pod pewnymi względami uboższe od komputerowych odpowiedników. Za to silną stroną planszówek jest mozliwość gry w kilka osób, interakcje pomiędzy graczami, gra z żywym przeciwnikiem. Dlatego moim zdaniem nie ma co szukać odpowiedników gier komputerowych w które dzieciak grywa, ale w formie planszowej, ale po prostu poszukać ciekawych gier planszowych, odpowiadających preferencjom chłopaka.

PS. w Wymienionego tu Drako nie grałem, ale też wydaje mi się dobrym pomysłem.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: Al_Dente »

Racja, nie chodziło mi o odpowiedniki gier komputerowych, raczej o tematyczne (lub pod względem mechaniki) odpowiedniki gier/zainteresowań. Mam Warcraft - boardgame i nigdy bym jej nie polecił komuś kto zagrywał się w Warcrafta 3 mimo, że gra była na niej wzorowana. W3 to dynamiczny RTS, na planszy to jest zupełnie inna gra. WoWa podałem jako przykład (mimo, że nie grałem) bo wygląda świetnie (wykonanie, miniaturki).
Bardziej chodziło mi o to, że zamiast Small Worlda lub osadników kupiłbym coś innego - jeśli gra np. w diablo, myślałbym o dungeon crawlerach lub grach typu Descent (może wiekowo nieodpowiedni przykład, chociaz...). Jeśli zbiera GI JOE (nie wiem co się teraz zbiera;) ) to przyjrzałbym się grom z miniaturkami. Dlatego dla mnie lista jego gier/zainteresowań jest bardziej kluczowa dla takiego wyboru niż lista uniwersalnie dobrych gier dla starszych dzieci.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: kapitanzbik »

Mam 7 latka. Smallworld średnio podszedl ale memoir furrore zrobilo i na dodatek małe wprowadzenie do historii. Polecam
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: kapitanzbik »

Mam 7 latka. Smallworld średnio podszedl ale memoir furrore zrobilo i na dodatek małe wprowadzenie do historii. Polecam
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 124
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Dla 10-latka - dość prosta, walka.

Post autor: game_maniac »

Witam,

Ja potestowalem "pare" gier na moim 9-cio latku i polecam:

1) Memoir 44 - tak jak pare innych osob pisalo - gra ciekawa i wprowadza do historii
2) K2 - u mnie sprawdzila sie rewelacyjnie - w miare prosta i niedluga
3) Osadnicy z Catanu - rewelacyjnie sprawdza sie zwlaszcza z dodatkami
4) Runebound - fajny zamiennik Talizmana
5) Wsiasc do pociagu - gra bardzo fajna, latwa ale moj syn szybko sie nie znudzil
6) Wojna o pierscien - u mnie sie rewelacyjnie sprawdzilo, ale rozumiem ze tu moze byc nieco klopotow, bo gra trudna

Pozostaje takze pare innych tytulow logicznych i imprezowych ale to bardziej jako przerywnik :D :
1) Roj
2) Dobble
3) Pojedynek robotow

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ