Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Fleschu »

Zastanawiam się nad zakupem kolejnej mapy do TTR. Mam już USA, głównie gram w 2 osoby stąd zainteresowanie Nordikiem i Szwajcarią. W Skandynawii podoba mi się zimowa oprawa graficzna, za to Indie/Szwajcaria to aż dwie mapy w dość dobrej cenie.

Który z tych dodatków jest ciekawszy do grania w 2 osoby? Jak sprawdza się w takim składzie mapa Indii?
Dombas
Posty: 27
Rejestracja: 19 wrz 2012, 18:53
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Dombas »

Wypowiem się tylko na temat Indii/Szwajcarii, bo tylko w tę część, oprócz Europy, grałem. Szwajcaria ma parę nowych pomysłów, kilka lepszych, kilka gorszych. Jest jednak dedykowana dla 2-3 graczy, więc już przy dwóch osobach można fajnie pograć. Jednak ja zawsze wybieram Indie, bo to najlepsza mapa na jakiej grałem (przy czym próbowałem tylko Europę, Indie i Szwajcarię). Pomysł z mandalą jest fajny, ale premie są według mnie za niskie i na razie tylko raz wygrałem idąc tą taktyką. Natomiast sam projekt miast, tras i biletów jest super. Jest dużo emocji i blokowania. Mapa się świetnie skaluje przy 3-4 graczach, ale przy 2 osobach też jest przyjemnie. Niestety ja za swój egzemplarz zapłaciłem 110 zł, a dostałem planszę i z 70 kart. Kupując Nordic Countries zapłacisz ok.40 zł więcej i dostaniesz drugi, niepotrzebny komplet wagoników.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: 7koliberek9 »

Ja kupiłam obie :) Najbardziej lubimy mapę Szwajcarii ale Nordic jest niewiele z tyłu. Indie też są dobre ale bez szału. W ostatnią partię na Indiach tak nam bilety się ułożyły że graliśmy tylko na połowie mapy i było bardzo ciasno :D Generalnie jest trochę luzu ale nie ma takiego dramatu jak na Europie :roll:
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: FortArt »

Nordic to nie dodatek, a kompletna gra (z wagonami białymi, czarnymi i fioletowymi - dwa wymienione tu kolory nie występują w Europie i USA co może być przydatne do prób grania w więcej niż 5 osób w te dwa tytuły). Zimowe karty wagonów faktycznie bardzo ładne, chyba tylko Deutschland ma ładniejsze.

Nordic i Szwajcaria na dwie osoby działają bardzo dobrze, a Indie dobrze. Wadą Szwajcarii są wariantowe bilety międzynarodowe (np wyjedź z Austrii i dojedź do dowolnego innego sąsiedniego kraju) - niemal niemożliwe jest niezrealizowanie ich bo każdy kraj ma 3-5 końcówek. Co więcej jak zrobisz taki bilet to z automatu realizujesz jeszcze kilka podobnych, tylko je dobrać i punkty same lecą.

Kup obie, ale zacznij od Nordica bo jest lepszy, zaryzykuję stwierdzenie: idealny.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: jolietjake »

Nordic jest w miarę klasyczną mapą i nie wprowadza żadnych unikalnych elementów. Co prawda jeśli grałeś tylko w USA to będą tu dla Ciebie nowe promy i tunele (którego to dodatku osobiście średnio lubię).

Indie/Szwajcaria nie dość, że tańsze o 5 dych i w mniejszym pudle to dają Ci podwójną zawartość. Każda z dwóch map dodaje nowy element, Indie - Mandale, Szwajcaria - bilety międzynarodowe. Indie to chyba moja ulubiona mapa, bo dzięki nowemu elementowi Mandali wchodzi fajne kombinowanie i nabijanie combosów.

Osobiście Nordic średnio mi podszedł w porównaniu z innymi mapami, ale może to kwestia gustu lub za małego ogrania.

Jeśli masz wybrać tylko jedno z tych dwoch pudeł to uważam, że nie ma co się zastanawiać i bierz Indie/Szwajcarie. Nie ma wielkiego zróżnicowania w poziomie funu, bo Ticket to Ticket, więc wydaje mi się, że poprostu lepiej wziąć dwie zupełnie różne mapy za 90zł, niż jedną za 140zł.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Fleschu »

Dziękuję za opinie, są mocno zróżnicowane, co nie ułatwia wyboru :). Wcześniej grałam tylko w USA (którą posiadam) i w Europę (ale tylko w 4 i 5 osób).

Zdecyduję się na Indie/Szwajcarię, bo sporo osób chwali. Do tego cenowo wypada korzystniej i widzę, że bardzo szybko znika ze sklepów. Podejrzewam, że Nordica też kiedyś kupię.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Lothrain »

Zrób jak uważasz, ja tylko swoje trzy grosze wtrącę.
Nordic jest genialny na dwie osoby i da mnie to najlepsza mapa. Po prostu się nie nudzi.
Szwajcaria jest popsuta - raz poprzez bilety międzynarodowe, dwa poprzez de facto dwie trasy, które można ułożyć niezależnie od posiadanych biletów i po prostu dociągać bilety do oporu (a w tej wersji gra się kończy po wyczerpaniu biletów) - robi się z tego wyścig kto pierwszy.Po kilku powtarzalnych partiach nigdy do niej nie zasiadłem. Mapa Indii jest już ciekawsza i na dwójkę chodzi całkiem nieźle, ale jednak gorzej od ciaśniejszego Nordica.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: kaszkiet »

Lothrain pisze:Szwajcaria jest popsuta - raz poprzez bilety międzynarodowe, dwa poprzez de facto dwie trasy, które można ułożyć niezależnie od posiadanych biletów i po prostu dociągać bilety do oporu (a w tej wersji gra się kończy po wyczerpaniu biletów) - robi się z tego wyścig kto pierwszy.
Co do biletów międzynarodowych, może się to nie podobać (ale chyba wystarczy odłożyć na bok 4 karty z powtarzającymi się trasami i w czysty sposób się to naprawia). Natomiast nie jest prawdą, że gra kończy się po wyczerpaniu biletów - po prostu niewykorzystane bilety nie wracają do puli i w którymś momencie może ich zabraknąć. Ale gra się do wyczerpania wagoników, tak jak w podstawce.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1905
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: tomuch »

Jako posiadacz tylko tych dwóch wersji, powiem, że Nordic jest świetny. Na 2 osoby dużo lepszy jak Szwajcaria. W Szwajcarii dobrym pomysłem jest duża ilość tuneli, przez co nigdy nie wiadomo, czy uda się zająć daną trasę. Natomiast Indie są bardzo luźne na dwójkę, aczkolwiek można fajnie pokombinować z mandalami.

A gdyby ktoś chciał kupić Nordica (mając wcześniej USA lub Europę), to chętnie mogę odkupić jeden kolor (odpada biały, fioletowy i czarny). :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Pixa »

Kupilem drewniane wagoniki od jednego z forumowiczow - nick hsiale za 25 zl z wysylka.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Baartoszz »

Jeśli nie przeszkadza Ci ograniczenie 3-osobowe kupuj Nordica, to najlepsza mapa wg mnie (razem z Holandią). Jeśli chcesz grać w 4 osoby, no to wtedy Indie (które też są super). Obie mapy też dobrze działają dwuosobowo, z lekkim wskazaniem na Nordica. Po drugiej stronie Indii masz Szwajcarię, w którą gra się całkiem ciekawie, a po trzech partiach zauważasz popsucie tej gry. Powiedziałbym, że jest w ogóle nie warta uwagi, gdyby nie to, że na odwrocie są bardzo fajne Indie :)
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Andreal »

Podepnę się pod temat. Wspominacie, że niektóre części TTR są dobre dla mniejszej ilości graczy, inne dla większej.
A co jeśli chciałbym grać w grupie od 2 do 4 osób? Którą część wybrać? Myślałem nad Europą, sprawdzi się?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Pixa »

Jeżeli to twoj pierwszy TTR to nie masz za bardzo wyboru - musisz kupic "podstawke", a nie tylko dodatkowa mape.

Najpopularniejsze podstawki sa trzy:
USA - chodzi bardzo zle na 2 osoby, zle na 3, fajna zabawa jest od 4 osob w gore, 5 zestawow wagonikow
Europa - jak wyzej
Nordic Countries - chodzi super na 2-3 osoby, w wiecej nie da rady grac, 3 zestawy wagonikow

Dodatkowe mapy
Indie/Szwajcaria - Indie sa dobre na 3-4 osoby, Szwajcaria na 2-3. Ciezko trafic mape, ktora bylaby dobra zarowno na 2 jak i 4 osoby. Jest to mapa dodatkowa = brak wagonikow.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Andreal »

Ech, nie pocieszyliście mnie .
Miałem cichą nadzieję, że po zakupie Europy z małżonką pogram jak dzieciaki pójdą spać, a w dzień z nimi.

Płacić z kolei podwójnie nie mam ochoty.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Pixa »

Andreal pisze:Ech, nie pocieszyliście mnie .
Miałem cichą nadzieję, że po zakupie Europy z małżonką pogram jak dzieciaki pójdą spać, a w dzień z nimi.

Płacić z kolei podwójnie nie mam ochoty.
Kup Europe, pograsz z dziecmi :-) Na dwoch jest jednak tragiczna.

Ewentualnie kup Indie/Szwajcaria i osobno wagoniki - wyzej dalem ci namiary na Forumowicza, ktory sprzedaje. 4 zestawy = kolo 80 zl. Mapa = 100, razem: 180, wiec nie tak tragicznie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Lothrain »

Nie powiedziałbym, że Europa tragiczna na 2. Na pewno nie jest optymalna. Ale grałem wielokrotnie pojedynki na mapie Europy i było naprawdę dobrze - tyle, że ta satysfakcja przychodzi wraz z dużą znajomością gry (czyli pamiętaniu tras z biletów). Wtedy są emocje, ale potrzeba trochę pograć, żeby to poczuć i grać mocno konfrontacyjnie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: FortArt »

Dlaczego mówi się, że coś źle działa na 2 osoby? Bo jest za luźno i mniej jest tego co w Ticket najlepsze czyli blokowania celowego lub przypadkowego. Ale i Europa i USA mają wariant Wielkie Miasta, który ogranicza bilety do tych, które startują w wybranych miastach. I to już ułatwia blokowanie bo częściej spotkacie się na mapie.

Kup USA z dodatkiem 1910. Wydaje mi się w dwójkę ciut lepsze niż Europa.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Pixa »

Lothrain pisze:Nie powiedziałbym, że Europa tragiczna na 2. Na pewno nie jest optymalna. Ale grałem wielokrotnie pojedynki na mapie Europy i było naprawdę dobrze - tyle, że ta satysfakcja przychodzi wraz z dużą znajomością gry (czyli pamiętaniu tras z biletów). Wtedy są emocje, ale potrzeba trochę pograć, żeby to poczuć i grać mocno konfrontacyjnie.
We 2 osoby brakuje emocji - czesto kazdy buduje w swoim koncu mapy i mozna sie nawet nie spotkac. Nie ma blokowania, interakcji. Gra jest naprawde slaba we dwojke.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Baartoszz »

Pixa pisze:USA - chodzi bardzo zle na 2 osoby, zle na 3, fajna zabawa jest od 4 osob w gore, 5 zestawow wagonikow
Europa - jak wyzej
Sprzeciw! Gra 3-osobowa jest lepsza od czterosobowej, bo jest ciaśniej, a to z tego powodu, że na 3 osoby są niedostępne podwójne trasy i wszystko szybciej się blokuje. Ale o ile lepiej gra się w 3 osoby, to na 4 też jest super. Rozegrałem też mnóstwo gier dwuosobowych z dziewczyną i tutaj też wszystko dobrze działa, chociaż jakbym chciał walczyć z kumplem na noże, to wybrałbym Nordica.

Dlaczego gracze twierdzą najczęściej, że gra dwuosobowa jest słaba? (mówię tu o USA i Europie) A no dlatego, że praktycznie odpada element blokowania. Miejsca jest dla obu graczy dużo, gra jest spokojna. Ale czy to źle? Jeśli chcesz spokojnie poukładać sobie wagoniki z żoną, to bardzo DOBRZE! Kupuj bez wahania. A jeśli chcesz walczyć ze swoim przeciwnikiem, no to będzie nuda. Moja dziewczyna strasznie się denerwuje, kiedy ją blokuję (tzn kiedy widać, że robię to specjalnie), dlatego wolę z nią zagrać w spokojną Europę/USA, niż walczyć o każdą trasę w Nordicu. Co innego gra z kumplem... Raz w Nordicu tak się zaczęliśmy blokować, że partia skończyła się wynikiem 50 do 25. (dla tych co nie grali: zwycięzca ma zazwyczaj około 140 pkt) I to była super gra (dla kumpla tak, ale raczej nie dla mojej dziewczyny)
na 2-3 osoby, w wiecej nie da rady grac, 3 zestawy wagonikow
Pixa pisze:Ciezko trafic mape, ktora bylaby dobra zarowno na 2 jak i 4 osoby.
Jest jedna - Holandia. W Holandii wariant dwuosobowy jest dobry o tyle, że wprowadza wirtualnego gracza, który przeszkadza i blokuje. O ile mechanicznie wszystko działa super i dzięki temu jest walka o pozycje, to jest jeden problem - upierdliwość. Trzeba cały czas pamiętać o ruchu gracza wirtualnego, co jest męczące, ja ciągle o nim zapominałem i musieliśmy cofać co chwila, no ale to było w pierwszej partii, bo Holandia na 2 os. zagrałem dopiero raz. Może po dwóch trzech partiach to już byłby automat i grałoby się płynnie. Natomiast sama mechanika tego gracza, pomysł i zwiększenie rywalizacji jest super.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: LordDisneyland »

Rozszerzę nieco pytanie- co sądzicie o "Marklin Edition" ? Podobają mi się modele tej firmy, więc myślałem nad zakupem tej wersji na początek zabawy z TtR...
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Baartoszz »

FortArt pisze:Ale i Europa i USA mają wariant Wielkie Miasta, który ogranicza bilety do tych, które startują w wybranych miastach. I to już ułatwia blokowanie bo częściej spotkacie się na mapie.
Na początku Big Cities baardzo mi się podobało. A po 5 partiach udało mi się ją zepsuć... Jest strategia wygrywająca:
1. Jak najszybciej (może to być nawet pierwszy ruch w grze) budujesz trasę Smoleńsk-Moskwa i od razu stawiasz w Smoleńsku i w Moskwie zajezdnie (te okrągłe drewniane domki - train depot, to chyba zajezdnia, jeśli nie pomyliłem nomenklatury).
2. Budujesz trasę Moskwa-Madryt.
3. Klepiesz bilety w opór.
4. Wynik przebija 200 pkt.

Wniosek? Kto pierwszy zrobił trasę Smoleńsk-Moskwa ten wygrał, czyli ten kto pierwszy dobrał dwie pomarańczowe karty.
FortArt pisze:Kup USA z dodatkiem 1910. Wydaje mi się w dwójkę ciut lepsze niż Europa.
W USA 1910 grałem dopiero 3 razy, ale wygląda spoko. Być może nie tutaj nie będzie problemu najsilniejszej trasy jak w Europie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Lothrain »

Pixa pisze:
Lothrain pisze:Nie powiedziałbym, że Europa tragiczna na 2. Na pewno nie jest optymalna. Ale grałem wielokrotnie pojedynki na mapie Europy i było naprawdę dobrze - tyle, że ta satysfakcja przychodzi wraz z dużą znajomością gry (czyli pamiętaniu tras z biletów). Wtedy są emocje, ale potrzeba trochę pograć, żeby to poczuć i grać mocno konfrontacyjnie.
We 2 osoby brakuje emocji - czesto kazdy buduje w swoim koncu mapy i mozna sie nawet nie spotkac. Nie ma blokowania, interakcji. Gra jest naprawde slaba we dwojke.
Hmm... Ile razy zagrałeś we dwójkę? Nie ma blokowania? Nie blokuj, jak nie chcesz, ale z pewnością przegrasz nie reagując na zagrania przeciwnika. Gra we dwójkę na tej mapie to wyścig - wyścig w realizacji nie tylko swojej długiej trasy, ale przynajmniej dwóch najbardziej punktujących tuneli/promów. Nie ma dobierania biletów w nieskończoność. Zrobić swoje i skończyć, zanim przeciwnik ochłonie. Szybko i skutecznie. Tylko wrednie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Pixa »

Lothrain pisze:
Lothrain pisze:Nie powiedziałbym, że Europa tragiczna na 2. Na pewno nie jest optymalna. Ale grałem wielokrotnie pojedynki na mapie Europy i było naprawdę dobrze - tyle, że ta satysfakcja przychodzi wraz z dużą znajomością gry (czyli pamiętaniu tras z biletów). Wtedy są emocje, ale potrzeba trochę pograć, żeby to poczuć i grać mocno konfrontacyjnie.

Hmm... Ile razy zagrałeś we dwójkę? Nie ma blokowania? Nie blokuj, jak nie chcesz, ale z pewnością przegrasz nie reagując na zagrania przeciwnika. Gra we dwójkę na tej mapie to wyścig - wyścig w realizacji nie tylko swojej długiej trasy, ale przynajmniej dwóch najbardziej punktujących tuneli/promów. Nie ma dobierania biletów w nieskończoność. Zrobić swoje i skończyć, zanim przeciwnik ochłonie. Szybko i skutecznie. Tylko wrednie.
Zaraz wyjdzie, ze TTR byl projektowany pod dwie osoby ;-) Garalem 2-3 razy, bylo slabo. Lubie grac w TTR ale w minimum 4-5 osob.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Lothrain »

Europa z pewnością nie była projektowana pod dwie osoby, ale nieprawdą jest, ze rozgrywka jest beznadziejna i niegrywalna. Tylko tyle i aż tyle.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Ticket to Ride: Nordic czy Indie/Szwajcaria

Post autor: Amiata »

LordDisneyland pisze:Rozszerzę nieco pytanie- co sądzicie o "Marklin Edition" ? Podobają mi się modele tej firmy, więc myślałem nad zakupem tej wersji na początek zabawy z TtR...
Jeśli chodzi o modele to każda karta wagonika jest inna i prezentuje faktyczne wagony, np. cysterny Shell. Sama mapa jest ok, jest tam dodatkowy mechanizm pasażerów, jeżeli grasz pierwszy raz w TtR to można grać nawet i bez tych pasażerów na zasadach z klasycznej wersji. O ile w Europę przyjemnie mi się grało w 2 osoby i nie było nudno, tak w Marklin praktycznie każda rozgrywka wygląda tak samo: jeden gracz bierze zachodnie (krótki trasy i dużo pkt z pasażerów) a drugi wschodnie (długie trasy, dużo pkt za budowę) Niemcy. Oczywiście na więcej osób nie ma tego problemu.
ODPOWIEDZ