Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Pandemic PL

Post autor: gafik »

Gdzie zasugerowano cenę sugerowaną?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: TTR_1983 »

gafik pisze:Gdzie zasugerowano cenę sugerowaną?
Fejs i http://www.lacerta.pl
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: sirkozi »

Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic PL

Post autor: RunMan »

gafik pisze:
Epyon pisze:
pawel1454 pisze:A czym różni się odświeżone wydanie Z Man od wydania Albi?
Dostępnością. ;)
A tak na poważnie?
Za stroną Lacerty nowe wydanie, w porównaniu do wydania Albi posiadać będzie dwie nowe karty postaci (inne niż te z dodatku On the Brink - ich opis znajduje się pod koniec polskiej instrukcji do nowego wydania, które można znaleźć na stronie Lacerty, tutaj) oraz odświeżony wygląd graficzny (nowocześniejszy wygląd planszy, kart, znaczniki szczepionek są teraz drewniane, za to znaczniki chorób z drewnianych stały się kolorowymi sześcianami z plastiku (o takimi). Ogólnie, wygląd nowego wydania widoczny na zdjęciach z BGG. Czy ładniej? Na pewno, ale chyba nie na tyle, żeby posiadacze starszego wydania mieli rzucić się po nowe.

Dodatkowo, smutna informacja:
www.lacerta.pl pisze:Stary dodatek "On the brick" nie jest zgodny z nową wersją gry. Wszystkie nowe dodatki do gry Pandemia nie będą zgodne z poprzednią wersją gry.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: FortArt »

RunMan pisze: Dodatkowo, smutna informacja:
www.lacerta.pl pisze:Stary dodatek "On the brick" nie jest zgodny z nową wersją gry. Wszystkie nowe dodatki do gry Pandemia nie będą zgodne z poprzednią wersją gry.
Tymczasem na BGG są zdjęcia z gry stara podstawka + In the Lab np tu.
Nadto na stronach Z-man Games można kupić zestaw nowych kart z nowego wydania jako Base Replacement Deck. Są też takie do On the Brink.

W każdym razie kwestia tej niezgodności nie jest taka oczywista. Być może sprawa ogranicza się tylko do innych rewersów kart.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Furan »

FortArt pisze:
www.lacerta.pl pisze:Stary dodatek "On the brick" nie jest zgodny z nową wersją gry. Wszystkie nowe dodatki do gry Pandemia nie będą zgodne z poprzednią wersją gry.
[suchar_mode=on]Bo ,,On the brick" to podróbka ,,Thick as a Brick" - nie może działać z Pandemikiem.[suchar_mode=off]
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic PL

Post autor: RunMan »

Hm, chyba faktycznie karty różnią się tylko rewersami. No cóż, w takim razie informacja na stronie jest nieco błędna i nastawiona chyba wyłącznie na większe dojonko
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Czy realne jest wydanie przez Lacertę dodatku On the Brink w nowej wersji po polsku? Może ktoś wie coś?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pandemic PL

Post autor: KubaP »

kaszkiet pisze:Czy realne jest wydanie przez Lacertę dodatku On the Brink w nowej wersji po polsku? Może ktoś wie coś?
Z tego, co wiem, to on będzie już w środku polskiego wydania, ale info do sprawdzenia.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: TTR_1983 »

W nowej wersji Pandemii jest podstawka tylko.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pandemic PL

Post autor: KubaP »

mulek18 pisze:W nowej wersji Pandemii jest podstawka tylko.
Ok, to sorry, coś mi się musiało pokiełbasić.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: TTR_1983 »

KubaP pisze:
mulek18 pisze:W nowej wersji Pandemii jest podstawka tylko.
Ok, to sorry, coś mi się musiało pokiełbasić.
Odpowiadając na powyższe pytanie Lacerta uznależnia wydanie dodatków od wyników sprzedaży podstawki.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

mulek18 pisze:
KubaP pisze:
mulek18 pisze:W nowej wersji Pandemii jest podstawka tylko.
Ok, to sorry, coś mi się musiało pokiełbasić.
Odpowiadając na powyższe pytanie Lacerta uznależnia wydanie dodatków od wyników sprzedaży podstawki.
Dzięki za odpowiedzi. A angielski dodatek jest kompatybilny z PL wersją? Bo nie wiem czy liczyć na polski.

A co do zawartości podstawki, z tego co czytałem w nowej wersji są 2 dodatkowe postacie w stosunku do starej, ale nie z On the Brink.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic PL

Post autor: RunMan »

Tak, stronę/dwie strony wcześniej w tym temacie wrzucałem linka do polskiej instrukcji nowego wydania (do znalezienia również na stronie Lacerty) w której to znajdują się opisy nowych postaci.

Angielskie wydanie dodatku powinno być kompatybilne z polską podstawką, o ile tylko nie okaże się, że karty różnią się nieco odcieniem rewersów itd. - choć i to nie powinno uniemożliwiać rozgrywki
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Pandemic PL

Post autor: gafik »

Dodatków żadnych nie ma w wydaniu polskim. Chyba, ze mi się takie trafiło.
Dodano tylko (aż) dwie nowe postacie, czyli 2 karty "Szef Planu B", "Specjalista ds. Kwarantanny" i odpowiadające im pionki. Teraz w "podstawce" jest do wyboru 7 postaci. To wszystko.

Też liczę na dodatki :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: FortArt »

A co z kartami? Rewersy są zmienione?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Kupiłem. Liczę na to, że m.in. mój wkład spowoduje wydanie dodatku :)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Parę słów i fajnych zdjęć ode mnie :)
http://planszoholik.pl/2013/11/04/pande ... nie-batow/
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Rafal_Kruczek »

Matt Leacock nie spoczął na laurach i już w przyszłym roku wypuszcz kolejną grę z serii
http://bgg.cc/blogpost/24785/time-to-sa ... ndemic-the
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Pandemic PL

Post autor: Merigold »

Grałam ostatnio w pandemic i to co mnie strasznie razi to nazwy chorób. Jak w grze można nazwać choroby: czarna, żółta, czerwona. Doprawdy żal. Tyle mamy pięknych chorób które można by dopasować do obrazków wirusów i bakterii które są na planszy. Szkoda
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic PL

Post autor: RunMan »

Nie wiem jak w nowym wydaniu, do starego dorzucona była kartka a4 z opisem poszczególnych chorób. Nie wiem, czy nowa wersja dalej używa tej samej kolorystyki na poszczególnych kontynentach (Europa/Ameryka Płn. - niebieski, Afryka/Ameryka Płd. - żółty, Azja centralna - czarny, Daleki Wschód/Australia - czerwony), ale pamiętam, że niebieski miał symbolizować wąglik, czerwony - wirus SARS.

Dodatkowo na BGG pewnie znalazłoby się z kilka tematów odnośnie nazywania wirusów przez graczy, tutaj pierwszy z brzegu wypluty przez google
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Pandemic PL

Post autor: gafik »

Merigold pisze:Grałam ostatnio w pandemic i to co mnie strasznie razi to nazwy chorób. Jak w grze można nazwać choroby: czarna, żółta, czerwona. Doprawdy żal. Tyle mamy pięknych chorób które można by dopasować do obrazków wirusów i bakterii które są na planszy. Szkoda
TAK! Jak można tak zepsuć?!
W pierwszym polskim wydaniu od albi były to nazwane choroby: dur, wąglik, cholera, sars... o ile pamiętam (miałem, sprzedałem i kupiłem nową :evil: )
Walka z wąglikiem jest emocjonująca. Walka z niebieską chorobą jest żenująca...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: FortArt »

I dobrze. A kto to dziś pamięta co to był ten SARS i o co chodziło z wąglikiem? Dawne dzieje panie szanowny.

Generalnie sztuczny problem. Nikt graczom nie przeszkadza nadać nazwy chorobom jakie sobie życzą.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Pandemic PL

Post autor: gafik »

FortArt pisze:I dobrze. A kto to dziś pamięta co to był ten SARS i o co chodziło z wąglikiem? ...
Ja pamiętam... to wystarczy.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: FortArt »

gafik pisze:
FortArt pisze:I dobrze. A kto to dziś pamięta co to był ten SARS i o co chodziło z wąglikiem? ...
Ja pamiętam... to wystarczy.
Jasne, ale koperty z wąglikiem to jednak było kilkanaście lat temu. Dzisiejsze 20-latki martwiły się wtedy zadaniami domowymi z plastyki, co one tam pamiętają z tego, jak nie pogooglają nazwa nic im nie powie. No to sobie za niebieską chorobę podstawią co tam akurat będzie modne dziś, jutro czy w czasie gdy w nią zagrają.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ