Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
JuliaS
Posty: 16
Rejestracja: 08 paź 2013, 23:02

Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: JuliaS »

Planuję kupić koszulki do Urbion, Onirim i Dominiona.
Z forum dowiedziałam się że do dwóch pierwszych pasują takie:
http://www.rebel.pl/product.php/1,1580/ ... m-100.html
Ale mam kłopoty z dominionem więc jak możecie to poradźcie jakie konkretnie powinnam kupić.

Wymiary to wymiary ale pewnie ważne jest też jak to będzie działało (ślizgało się w rękach, jak się tasuje itd.) Nie mam nic zakoszulkowanego więc nie mam pojęcia.
Jakie firmy produkują najprzyjemniejsze w użyciu? Tasowaniu?

I kolejne pytanie. Dominiom schowam bez wypraski na karty ale Urbion i Onirim mają mikro pudełka więc będę musiała kupić jakieś pudełka.
I tu zaczynają się schody bo widzę że średnio wchodzi 80 sztuk w koszulkach.....Obie gry mają jakieś 110 kart.
Kiepsko poopisywane są te pudełka więc może wskażcie mi jakieś przetestowane w które wejdzie mi te 110 w koszulkach.
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: Matrin »

http://www.ultrapro.com/product_list.php?cPath=71_138

W takie pudełka wejdzie spokojnie 110 kart w koszulkach. Nawet powinno być trochę luzu - zależy od grubości kart i koszulek. Dostępne w wielu sklepach.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: jenny70 »

JuliaS pisze:Planuję kupić koszulki do Urbion, Onirim i Dominiona.

I kolejne pytanie. Dominiom schowam bez wypraski na karty ale Urbion i Onirim mają mikro pudełka więc będę musiała kupić jakieś pudełka.
Ja Dominona mam w koszulkach Mayday Standard European (zwykłych, tych cieńszych, nie premium) i mieszczą mi się w wyprasce. Jest problem z miedziakami i srebrnikami jako, że jest ich dużo, więc po kilka kart muszę chować oddzielnie, ale w wyprasce są dodatkowe miejsca, więc to nie boli.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: Pierzasty »

Ja zdecydowanie preferuję FFG, tyle że one są zarazem najdroższe (o ile pamiętam UltraPro były 2x tańsze ale z agresywnym hologramem). Są dość grube, przy pierwszym kontakcie jest panika bo karty ześlizgują się ze stosika, ale muszą się po prostu ułożyć w koszulkach i po dniu-dwóch leżenia efekt znika. Tasują się znakomicie, lepiej niż gołe.

Chimery używałem (ale w wersji Premium, czyli grubszej) i jeśli jest różnica cenowa, zastanawiałbym się nad zwykłym odpowiednikiem (tzn. taki sam model ale nie Chimera). O ile pamiętam, Chimery są 2-3 mm większe, specjalnie do kart minimalnie za dużych na standardowe koszulki. Wersja premium jest niezła, ale o ile w FFG miałem może ze 4 uszkodzone karty na ponad 1000, w kupionych przeze mnie 200 Chimerach było ich ze 20 - źle zaspawane brzegi, mocno porysowana powierzchnia itp.

Nie wiem jak będzie ze składowaniem tego w wyprasce, z tego co pamiętam to raczej średnio, szczególnie przy grubszych kartach. Ale dostałem kopię w koszulkach FFG i w wyprasce (podstawka) siedzi, więc jakoś się da ;) ostatecznie polecałbym chyba Ultra-Pro ze względu na jakość/cenę.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: najata »

Odnośnie Onirima i Urbiona - to zależy, jakie wydanie masz i jak bardzo przylegające koszulki wolisz.

Ja mam zarówno Onirim, jak i Urbion w wydaniu Z-Man Games. Po kupnie Onirima, gdy tylko zorientowałam się (rok temu), że ma wyjść druga gra tego samego autora, postanowiłam od razu zaopatrzyć się w zestaw koszulek na obie gry naraz. Kupiłam Mayday Chimerę właśnie, ale w wersji Premium, bo zwykłe były akurat niedostępne. No i trochę się niestety przejechałam na rozmiarze.

Koszulki są jakościowo świetne; na początku - jak każde - trochę się ślizgają, potem jednak kupka postawiona przestaje się rozjeżdżać. No i przy tasowaniu trzeba przyzwyczaić się do zwiększonej grubości i śliskości talii. Wracając zaś do tego nieszczęsnego rozmiaru - okazało się niestety, że o ile karty Onirima w wydaniu Z-Mana mają rozmiar 57x88,5mm (więc Chimery leżą na nich ściśle, idealnie wręcz), o tyle karty Urbiona mają 56x87mm. Co przy Chimerach daje jednak zbyt duże luzy i brzydkie zaginanie się brzegów koszulek. Może Standard American by zadziałał - tylko pytanie, czy jednak nie przydałoby się te 0,5mm luzu na włożenie karty - nie próbowałam jeszcze. Na razie Urbion leży sobie niezakoszulkowany, co mu zbytnio nie przeszkadza - karty tasuje się w zasadzie raz na grę, a i w pudełku się mieszczą.

Co ciekawe, rozmiar pudełka jest w obu grach taki sam - rozumiem, że to po to, aby przy koszulkach lepiej przylegających Urbion zakoszulkowany zmieścił się w pudełku na długość i szerokość (ale na grubość raczej nie. Chyba, że koszulki nie-Premium są znacząco cieńsze).
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: Hiu »

Jezeli nie chcecie miec problemow z rozmiarem (typu Mayday) i nie musiec nosic grubasow typu FFG - to polecam Arance Tinmen.

Cos pomiedzy. Pakowane po 100 szt. Sa ciensze od FFG - jednak jakosciowo dobre. Nigdy nie ma problemu z rozmiarem (typu kilka koszulek lub paczek ma inny rozmiar i karty w nie wchodza). Nazwy maja nie-intuicyjne - dlatego - trzeba patrzec na rozmiar i sobie dobierac.

Standard card size (szare FFG) = Standard w nazewnictwie Arcane.
Reszta sie nie pokrywa :)
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: najata »

Hiu pisze:Jezeli nie chcecie miec problemow z rozmiarem (...) (typu kilka koszulek lub paczek ma inny rozmiar i karty w nie wchodza)
Nie miałam problemu z rozmiarem koszulek w tym sensie, żeby się względem siebie różniły - miałam problem z tym, że Urbion okazał się mieć ciutkę mniejsze karty niż Onirim, a liczyłam, że będą identyczne (skoro gra jest tego samego autora, tego samego wydawnictwa i ma ten sam rozmiar pudełka oraz podobną liczbę kart). Moje paczki Mayday trzymały rozmiar :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Koszulki i pudełka na karty, prośba o poradę.

Post autor: FortArt »

Hiu pisze: (...) Nazwy maja nie-intuicyjne - dlatego - trzeba patrzec na rozmiar i sobie dobierac.

Standard card size (szare FFG) = Standard w nazewnictwie Arcane.
Reszta sie nie pokrywa :)
Mozna tez patrzec na kolor na opakowaniu. Jest taki sam jak na paczkach FFG.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ