Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Zgadza się za wyjątkiem tego niedosytu. Jak ci mózg spuchnie od mrowia opcji do wyboru to jeszcze panu Rosenbergowi podziękujesz za te "tylko" 4-6 budynków specjalnych ;)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Ink »

Zgadza się. Specjalne mają to do siebie, że często są jakimś nowym źródłem zdobywania PZtów, które w ogóle nie istnieje bez nich. Dlatego nawet mimo że jest ich mało potrafią np. spowodować, że jakaś nieopłacalna (bezpośrednio) gałąź przemysłu w danej rozgrywce ma sens.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

Specjalne budynki nie mają prawie znaczenia. Najważniejsza jest kolejność budynków w stosach, no i przede wszystkim ruchy innych graczy :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: Don Simon »

Rozumiem.

Ot, obawiam sie powtarzalnosci partii przy tym samym gronie graczy. Ale wierze Wam na slowo, ze kolejnosc budynkow standardowych ma tak kolosalne znaczenie.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

Największe znaczenie mają decyzje innych graczy, które wpływają na blokady pól. Jedna z mniej powtarzalnych gier.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Budynki specjalne często mogą dać graczowi dużo punktów, więc nie są bez znaczenia. W polskiej wersji jest około 70 budynków specjalnych, dlatego regrywalność jest bardzo wysoka. Ruchy innych graczy często mogą przeszkodzić ale zawsze jest wolny jakiś inny budynek który da również nie małe korzyści :D
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Najważniejsza w tej grze jest Stal.
Im wcześniej ją masz i im więcej tym masz większe szanse na wygraną.
Żeby mieć dużo stali to potrzebny jest koks.
Też więc im więcej tym lepiej.
Dwa główne surowce o które zawsze się bijemy...
Węgiel i żelazo, które później jak najszybciej w koks i stal i kto pierwszy się dopcha do stalowych statków to więcej wyśle.
Partii mam mnóstwo za sobą i ta taktyka zawsze wygrywa...
Ciekawie się robi jak nikt nie buduje budynków
I te tony żelaza nie ma gdzie przerobić :)
Ale z reguły zawsze ktoś pęka.
Budynki o które się trzeba bić:
ten co się wysyła statki z surowcami i kopalnia węgla.
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Le Havre

Post autor: Benedetto XVII »

To mnie włąsnie zraziło do Havraka (tzn zraziło na tyle, ze nie kupiłem, zagrać mogę) - jest jedna najskuteczniejsza strategia, czyli koks + stal. Każda partia przebiegała w ten sam sposób :mrgreen: Były próbu blokowania tej strategii poprzez nie budowanie odpowiednich budynków, ale wystarczyło chwilę poczekać i na pewno się pojawialy, a gracz który kombinował z innymi surowcami nagle odkrywal że jest w głębokiej ciemnej... :mrgreen:
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre

Post autor: witek »

pabula pisze:Najważniejsza w tej grze jest Stal.
Im wcześniej ją masz i im więcej tym masz większe szanse na wygraną.
Tak? A z naszych obserwacji kluczowy jest cole/coke, a z budynków coliery. Na zbieranie duzej ilosci żelaza czesto szkoda akcji. No chyba ze ironworks wyjdzie wczesniej niz zwykle.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

nie, na samym koksie nie wygrasz.
musisz mieć stalowe statki żeby mieć gdzie wysłać ten koks.
Jak odpuścisz stal to się wkrótce obejrzysz i stalowych statków nie będzie.
Jak mam materiał to biorę wszystkie.
Nie mówię że koks nie jest ważny.
Jest również obowiązkowy, bo też drogi przy wysyłce, ale bez stali nie wyślesz...
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre

Post autor: witek »

Nie mowie ze bez stali. Ale stali wystarczy kilka znacznikow, a koksu wysylamy po 20 (edit: dobra rozpedzilem sie ok.15 + kilka na energie) . Duzo mniej akcji, a punktow olbrzymia ilosc za wysylke + przerobienie cole w koks.
Stalowe statki sa bardzo dobre, ale i na zelaznych da sie ujechac.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Właśnie doszedł do mnie mój egzemplarz, uradowany siadłem do rozpakowywania i przeżyłem mocny zawód. Jeden z sześciu arkuszy z żetonami (dokładniej pierwsza, podpisana VS PL 1) jest źle wydrukowana. Przód żetonów jest w porządku, ale za to cały tył został wydrukowany do góry nogami... Skutkuje to tym, że żetony nie mają na odwrocie tego co powinny mieć i w efekcie uniemożliwia grę. Jeszcze może brakujące żetony surowców w przewidzianej na dziś grze dwuosobowej dało by radę przeżyć, ale żetony statków (te z symbolem pożywienia) są chyba nie do zastąpienia? Miał ktoś podobną sytuację? Do kogo najlepiej się zwrócić? Sklep, dystrybutor czy wydawca?
Strasznie jestem zawiedziony bo miałem ogromną ochotę dziś zagrać :(
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Napisałem do sklepu i do Lacerty, odpisał jak na razie tylko sklep więc im już przesłałem zdjęcia i zostawiłem dalszy proces reklamacji. Mam nadzieję, że sprawa zostanie szybko załatwiona.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Mimo wadliwego egzemplarza udało mi się dziś zagrać z żoną. Pierwsza, dwuosobowa partia w wariant skrócony, udało mi się wygrać 135 do 83. Gra bardzo mi się podoba, małżonce też przypadła do gustu. Trochę martwi mnie luz na planszy, mam nadzieję, że przy większej liczbie graczy będzie ciaśniej. Poza tym trochę irytuje fakt, że zbierałem budynki na komba (np kopalnia węgla i koksownia), których użyłem... raz :/ może to kwestia skróconego wariantu, przy większej liczbie rund będzie więcej czasu na korzystanie z ustawionych kombosów. Tak czy inaczej widzę, że dostałem to co chciałem - duża dawka przeliczania jednych zasobów na drugie i kombinowania co z tym wszystkim zrobić. Le Havre ma potencjał na zostanie jedną z moich ulubionych gier.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Le Havre

Post autor: tomuch »

mat_eyo pisze:ale żetony statków (te z symbolem pożywienia) są chyba nie do zastąpienia?
Ale chodzi o te 7 żetonów zaopatrzenia, które są w porcie czy te ileśtam żetonów, które dajesz graczom, kiedy wybudują statki (żeby szybciej można było liczyć, ile kto ma już żarcia przed żniwami)?
Bo jeśli to te drugie, to nic nie tracisz - śmiało graj bez nich... (najważniejsze są żetony, które widać tu)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Le Havre

Post autor: Ryu »

mat_eyo pisze:Poza tym trochę irytuje fakt, że zbierałem budynki na komba (np kopalnia węgla i koksownia), których użyłem... raz :/ może to kwestia skróconego wariantu, przy większej liczbie rund będzie więcej czasu na korzystanie z ustawionych kombosów.
W wersji pełnej przy licznie graczy 3+ nie idzie się do nich dopchać :) W wersję 2 os. niestety nie gram...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Chodzi na szczęście o te z nadrukowaną żywnością więc tak jak napisałem wyżej udało się zagrać a pytanie pisałem przed czytaniem instrukcji i myślałem, że te żetony są ważniejsze. Brakujących żetonów zasobów też nie było za mało a do czasu gry w więcej osób powinny przyjść do mnie te prawidłowo wydrukowane. Żona właśnie zapowiedziała chęć rewanżu jutro więc jest dobrze :) po jednej rozgrywce w wariant skrócony można już siadać do pełnego?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Le Havre

Post autor: tomuch »

Ja w skrócony nigdy nie grałem... Ale właściwie to w rodzinny w Agri też nie, więc może lepiej mnie nie brać pod uwagę ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre

Post autor: witek »

mat_eyo pisze: po jednej rozgrywce w wariant skrócony można już siadać do pełnego?
Trzeba 8)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

tomuch pisze:Ja w skrócony nigdy nie grałem... Ale właściwie to w rodzinny w Agri też nie, więc może lepiej mnie nie brać pod uwagę ;)
Sam też bym zaczął od pełnego ;) ale musiałem wziąć pod uwagę żonę (która nie ma takiego doświadczenia jak ja) i czas jaki mieliśmy na grę. Z tego ostatniego w ogóle jestem zadowolony, graliśmy niecałą godzinę, co przy pudełkowych 45 minutach uważam za niezły wynik. Jutro więc dwuosobowa, pełna rozgrywka! Już nie mogę się doczekać ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Zdecydowanie w pełną grać! Szkoda czasu na skróconą (są w niej w ogóle budynki specjalne?). A na 2 Le Havre jest rewelacyjny :) Daj znać jak wam poszło 8)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Właśnie nie ma tam w ogóle budynków specjalnych. Jeszcze ich nie przeglądałem, ale mam nadzieję, że wprowadzą do gry kolejne możliwości kombinowania ;)
Moja żona jest z tych (chyba nawet nieświadomie) zwracających uwagę na pierwsze wrażenie. Nie chciałem żeby gra ją przytłoczyła milionem opcji, powiązań i kazała nad tym siedzieć kilkanaście rund. Wariant skrócony jako wprowadzenie sprawdził się fajnie, mimo że przegrała to chce grać jeszcze. No i na koniec, już po podliczeniu punktów :twisted: , podzieliłem się z nią wiedzą, że pożyczki wcale nie są takie straszne. Jeśli ktoś je bierze, to nie znaczy, że jest w kłopotach, tylko ma zmysł taktyczny :D
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Le Havre

Post autor: bamboklat »

A odkryłeś już błędnie wydrukowane karty? Czy może kosztem żetonów, karty są już dobre? Niestety Lacerta jest głucha na moje zapytania w tym temacie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mat_eyo »

Nie, nic nie widziałem, zmartwiłeś mnie. O które dokładnie karty chodzi?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

Luksusowe liniowce.

http://www.lacerta.pl/component/option, ... pic,270.0/

Mi odpisali na forum Lacerty, ale żeby choć malutkie "sorki za ten błąd, znowu ktoś coś spie...", to już nie.

Przecież takie gupie jesteśmy, że na pewno nikt tego nie zauważył albo wszystko nam jedno, więc po co mieliby zamieszczać erratę na stronie, czy też oficjalne wyjaśnienie, że o przeprosinach nie wspomnę. Jeszcze ludzie by się skrzyknęli, że chcą poprawne karty i dopiero by było.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ