Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Duża zmiana dla Netrunnera i LCG w ogóle. Miejmy nadzieję, że dzięki temu ożywi się trochę support dla karcianek. Ciekawe co na to Galakta.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Pewnie jak zwykle nic. Albo zamówi draft packi tylko po polsku :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Niewiele z tego zrozumiałem, powiem szczerze. Ale mam nadzieję, że będę mógł grać na dotychczasowych zasadach w domu i ze znajomymi? :wink:

W każdym razie w Planszomanii czeka już na mnie Data Pack Otwarcia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: jax »

Mnie interesuje tylko jedno zdanie z długiego przynudzania na stronie FFG:
"Except for the “draft only” cards, all cards found in draft packs are also found in normal existing (or future) LCG® products."

Turnieje kompletnie mnie nie interesują a powyższe zdanie wskazuje że jawne paczki będą dalej wydawane i to z dużą zgodnością z draft packami. Spodziewam się do tego, że w draft packach będzie brakować większej liczby kart niż w normalnych paczkach. Wg FFG draft packi maja być robione tylko z ograniczonej, odpowiednio dobranej puli kart.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: garg »

jax pisze:Mnie interesuje tylko jedno zdanie z długiego przynudzania na stronie FFG:
"Except for the “draft only” cards, all cards found in draft packs are also found in normal existing (or future) LCG® products."

Turnieje kompletnie mnie nie interesują a powyższe zdanie wskazuje że jawne paczki będą dalej wydawane i to z dużą zgodnością z draft packami. Spodziewam się do tego, że w draft packach będzie brakować większej liczby kart niż w normalnych paczkach. Wg FFG draft packi maja być robione tylko z ograniczonej, odpowiednio dobranej puli kart.
Czyli dla osoby niegrającej turniejowo nic się nie zmienia?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

garg pisze:Czyli dla osoby niegrającej turniejowo nic się nie zmienia?
Mam nadzieję. Bo w przeciwnym wypadku moja przygoda z LCG okaże się nadspodziewanie krótka.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: jax »

garg pisze: Czyli dla osoby niegrającej turniejowo nic się nie zmienia?
Wygląda że albo nic albo bardzo niewiele. Na szczęście.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Wydaje mi się, że ta zmiana ma plusi i minusy. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam jej zasadę (po przeczytaniu artykułu http://rafalkimla.znadplanszy.pl/2013/1 ... -zyje-lcg/):
Przychodzę na turniej, płacę wpisowe i dostaję karty, które sobie wybieram drogą draftu?
Jeśli tak jest, to dużą zaletą tego systemu jest to, że na pojedynczy turniej można pójść nie mając magazynu kart w domu, czyli nie wydając kupy pieniędzy mogę mieć równe szanse. Natomiast dla graczy uczestniczących w turniejach często zabawa ta będzie pewnie bardziej kosztowna.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Dla osób niezainteresowanych draftem nic się nie zmienia.

Karty draft-only to, póki co i raczej tak zostanie, nowe ID dla runner i korporacji- specjalne pod draft bez super zdolności, nieskończony influence i min. 30 kart w talii. Korporacja dodatkowo może dorzucać do decku dowolne agendy, bez restrykcji frakcyjnych.

Taka zabawa zawsze jest kosztowna, bo paczki kupione na draft są jednorazowe (jeśli chodzi o draft, możemy je sobie natomiast dorzucić do zwykłych talii constructed - ale! mają one lekko inny tył, jak karty promo, więc oficjalna gra takimi kartami tylko w nieprzezroczystych koszulkach). Na każdy turniej draftowy trzeba będzie kupić nowe draft paki (draft base pewnie będzie można recyklingować, bo każdy ma taki sam). W LCG ma to trochę mniejszy sens, w CCG w ten sposób można dostać karty, których się nie ma w kolekcji, albo jakąś rare, którą potem się sprzeda z zyskiem. W LCG najlepsze co się może zdarzyć, to uzupełnienie jedynek z core setu. Ale to większość graczy zainteresowanych turniejami ma już za sobą...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

donmakaron pisze:nowe ID dla runner i korporacji- specjalne pod draft bez super zdolności, nieskończony influence i min. 30 kart w talii. Korporacja dodatkowo może dorzucać do decku dowolne agendy, bez restrykcji frakcyjnych.
To nie są super zdolności? ;)

Ale w sumie najważniejsze, że można pozostać "nie-draftowcem" bez ujmy na honorze (i z mniejszą ujmą finansową) :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

donmakaron pisze:specjalne pod draft bez super zdolności, nieskończony influence i min. 30 kart w talii. Korporacja dodatkowo może dorzucać do decku dowolne agendy, bez restrykcji frakcyjnych.
Czyż to zupełnie nie wypacza sens tej gry?

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest mieś paczkę znajomych, gdzie każdy posiada tyle samo dodatków (np podstawkę i pierwszy cykl) i gdy każdy buduje talie z tego samego. Wtedy może się okazać, że bardzo długo nie zajdzie potrzeba dokupienia kolejnych dodatków a zabawa będzie przednia. Dla mnie chyba tylko taka opcja wchodzi teraz w gę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Andy, jax -> niby nic się nie zmienia, a jednak zmienia się bardzo wiele, bo może uda się Was przyciagnać na jakiś turniej :)

Baza 240 kart, z których losowane będa boosterki, to tak naprawdę core set + pierwszy cykl + może jakieś nowe specjalne wzory (raczej nie, a jeśli, to kilka-kilkanaście). Czyli możecie przyjść na turniej i zagrać tym, co znacie, bez konieczności wcześniejszego tworzenia/testowania/wygładzania talii.
Piszę o tym na GF.

Moim zdaniem pomysł jest przedni :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Odi pisze:Andy, jax -> niby nic się nie zmienia, a jednak zmienia się bardzo wiele, bo może uda się Was przyciagnać na jakiś turniej :)

Baza 240 kart, z których losowane będa boosterki, to tak naprawdę core set + pierwszy cykl + może jakieś nowe specjalne wzory (raczej nie, a jeśli, to kilka-kilkanaście). Czyli możecie przyjść na turniej i zagrać tym, co znacie, bez konieczności wcześniejszego tworzenia/testowania/wygładzania talii.
Piszę o tym na GF.

Moim zdaniem pomysł jest przedni :)
Tylko ile taka przyjemność będzie kosztować?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Odi pisze:Czyli możecie przyjść na turniej i zagrać tym, co znacie, bez konieczności wcześniejszego tworzenia/testowania/wygładzania talii.
I na każdym takim turnieju kupować nowe draft packi? Może jestem szalony, ale bez przesady! Mógłbym sobie wyobrazić (choć raczej tylko teoretycznie), że po wielu tygodniach wysiłków udaje mi się złożyć jakieś dwie talie i stawiam się z nimi na jakimś turnieju dla słabo kojarzących. Mogę się tam zrzucić na nagrodę dla zwycięzcy - to jasne! Ale kupować za każdym razem boostery? Rozumiem, że chłopaki z FFG chcą zarobić jeszcze więcej, ale uważam że zarabiają już na mnie wystarczająco.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Mi też się ten pomysł nie podoba. Najgorsze jest to, że za zapłacone pieniądze (poza możliwością gry) otrzymuje się wydraftowane karty. W CCG ma to sens, można trafić niezłe rary. W LCG raczej nie, co najwyżej uzupełnienie sobie dwójek i jedynek. Co wszyscy weterani mają dawno za sobą. Czyli dla kogo jest ten format, dla noobów? Jako noob wolałbym sobie za te 35$ kupić podstawkę albo dodatki, wiedząc, jakie karty otrzymam.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

mat_eyo pisze:Mi też się ten pomysł nie podoba. Najgorsze jest to, że za zapłacone pieniądze (poza możliwością gry) otrzymuje się wydraftowane karty. W CCG ma to sens, można trafić niezłe rary. W LCG raczej nie, co najwyżej uzupełnienie sobie dwójek i jedynek. Co wszyscy weterani mają dawno za sobą. Czyli dla kogo jest ten format, dla noobów? Jako noob wolałbym sobie za te 35$ kupić podstawkę albo dodatki, wiedząc, jakie karty otrzymam.
Do tego karty mają inny odcień rewersów, a jaki noob gra w koszulkach z nieprzeźroczystym tyłem?
Osoby myślące o turniejach raczej kolejnych kopii nie potrzebują.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

Czy będzie można kartami z draftu grać z osobami, które tych kart nie mają? Przychodzę na turniej, kupuję draft (nieskończony influence) i potem gram tym z osobami, które nie biorą udziału w turniejach i nie mają takich 'bonusów' ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Ciekawe czy będą się również odbywać "normalne" turnieje, czy tylko te w nowym formacie?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

mafiafb pisze:Czy będzie można kartami z draftu grać z osobami, które tych kart nie mają? Przychodzę na turniej, kupuję draft (nieskończony influence) i potem gram tym z osobami, które nie biorą udziału w turniejach i nie mają takich 'bonusów' ;)
Tego typu karty mają dopisek "draft only".
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

pan_satyros pisze:
mafiafb pisze:Czy będzie można kartami z draftu grać z osobami, które tych kart nie mają? Przychodzę na turniej, kupuję draft (nieskończony influence) i potem gram tym z osobami, które nie biorą udziału w turniejach i nie mają takich 'bonusów' ;)
Tego typu karty mają dopisek "draft only".
Czy 'draft only' oznacza 'for tournament only'? Serio pytam, bo nie wiem.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: melee »

Prywatnie możesz sobie grać czym chcesz. Ale to są karty tak jakby jednorazowe, na konkretny turniej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Zgadzam się - dużo zależy od ceny, zwłaszcza w naszych warunkach.
Chodzi jednak nie tylko o pieniądze, a o wyrównanie szans, żeby i noob, i weteran, mogli się zmierzyć w wyrównanym pojedynku, z ciekawą grą wstępną ( 8) ). Już samo składanie talii będzie przecież ciekawe.

Teraz to może nie jest jeszcze rewelacyjny pomysł - w przyszłości jednak, wraz ze zwiększeniem się puli kart, draft będzie de facto jedyną szansą na mozliwość udziału w turnieju dla zwykłych noobów/casuali. Bo kupno jednego czy drugiego dodatku nic nie zmieni w sile talii, skoro na rynku będzie 700-1000 kart, z róznymi bajerami, na które po prostu nie mamy odpowiedzi. Za to draft - prosze bardzo. Obaj gracze zaczynają od zera.

Popatrzmy na AGoT LCG - 1500 kart w puli. I weź tu przyjdź na turniej z samą podstawką... A gra jest fajna!

Ponadto pewnie za jakieś dwa lata będzie nowa pula, z nowymi kartami, które już nie będą się dublować z podstawkowymi
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

melee pisze:Prywatnie możesz sobie grać czym chcesz. Ale to są karty tak jakby jednorazowe, na konkretny turniej.
Eee... znaczy kupuję na turniej i nie mogę ich później zabrać? To co się z nimi dzieje? Są niszczone?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: melee »

możesz zabrać. ale na inny turniej się nie przydadzą. jeśli nie masz podstawki i pierwszego cyklu to teoretycznie mogą ci się przydać. ale czy nie będą miały innych rewersów? nie czytałem, nie interesuje mnie ta sprawa tak czy inaczej ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Odi pisze:Chodzi jednak nie tylko o pieniądze, a o wyrównanie szans, żeby i noob, i weteran, mogli się zmierzyć w wyrównanym pojedynku, z ciekawą grą wstępną ( 8) ). Już samo składanie talii będzie przecież ciekawe.
Nie będzie ciekawe i nie wyrówna szans*. Netrunner jest tą z LCG, która najbardziej premiuje umiejętności. Wet to nadal wet, noob to nadal noob. Ten drugi będzie miał większe problemy ze złożeniem czegoś z kart dostępnych w drafcie i w późniejszym wykorzystaniu tego w grze.

Odi pisze:Ponadto pewnie za jakieś dwa lata będzie nowa pula, z nowymi kartami, które już nie będą się dublować z podstawkowymi
Wtedy się będzie dublować pewnie z czymś innym, dużymi dodatkami i kolejnymi cyklami małych.


*Tylko i wyłącznie moje zdanie, a nie jestem nieomylny ;)
ODPOWIEDZ