Ambitne gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

Cześć wszystkim.

Na forum jestem od niedawna i widzę, że jest tutaj bardzo obszerny kapitał wiedzy. Jako, że zawsze lubiłem grać w planszówki/karcianki i to takie przy których można było spędzić wiele czasu, wymagały dużej inteligencji, (ale to chyba zależy bardziej od przeciwnika) instynktu wojownika oraz umiejętności negocjacji. Jednak najważniejsze nawet po przejściu przez dżungle zasad były zbalansowane. Jeżeli jesteście w stanie podać mi tytuły takich gier będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: pan_satyros »

Przyznam, że trudno dobrać mi grę, która spełniałby wszystkie te warunki w sensie dosłownym, ale postaram się wypisać kilka tytułów, które w znaczącym stopniu wymagają przemyślanej, często agresywnej (nie zawsze dosłownie) rozgrywki.

1. Dominant Species
2. Reef Encounter
3. Caylus
4. Shipyard
5. Chaos w Starym Świecie (ale nie wiem jak tu z balansem)

Najlepiej, gdybyś dookreślił jakie klimaty Ci odpowiadają i czy wojowniczo/negocjacyjne aspekty traktujesz dosłownie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2012, 00:48 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

Przede wszystkim dobrze jeżeli gra skierowana jest dla wielu osób. Jeżeli chodzi o aspekt wojowniczo-negocjacyjny. Ja bym nazwał to albo załatwiamy sprawę dyplomatycznie albo szykuj się na wojnę. Tak gra może mieć wiele sposób na wygranie. różne sposoby rozwoju ale najważniejsze aby każdy sposób wygrania był mniej więcej uczciwie zbalansowany. A klimat nie ma znaczenia ważne by rozgrywka była emocjonująca i wyczerpująca :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Ambitne gry

Post autor: gafik »

Poprzez Wieki
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ambitne gry

Post autor: Pierzasty »

Wpadaj na Diunę. Ta gra nie ma balansu, za to jest przegięta w każdą stronę po równo :)
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

Pierzasty pisze:Wpadaj na Diunę. Ta gra nie ma balansu, za to jest przegięta w każdą stronę po równo :)
Mówisz ?

Właśnie trochę poczytałem i powiem, że uwielbiam gdy można po szantażować, blefować oraz trzeba ekonomicznie zarządzać zasobami. Najprawdopodobniej się skuszę :)

pan_satyros pisze:Przyznam, że trudno dobrać mi grę, która spełniałby wszystkie te warunki w sensie dosłownym, ale postaram się wypisać kilka tytułów, które w znaczącym stopniu wymagają przemyślanej, często agresywnej (nie zawsze dosłownie) rozgrywki.

1. Dominant Species
2. Reef Encounter
3. Caylus
4. Shipyard
5. Chaos w Starym Świecie (ale nie wiem jak tu z balansem)
Dzięki za tytułu :) Shipyard, Caylus i Dominant Species są jak najbardziej w Naszym guście :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Ambitne gry

Post autor: schizofretka »

Brzmi jak Gra o Tron
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ambitne gry

Post autor: Dagmara »

Ja bym zaproponowała moją ulubioną Battlestar Galactica (najlepiej z dodatkami). Kooperacyjna z elementem zdrajcy. Bardzo klimatyczna, w odpowiednim towarzystwie czuję się, jakbym siedziała w środku wojny ludzi z cylonami. Każdy ma indywidualny cel, ktoś może byc ukrytym cylonem, flota wroga nadlatuje a kryzysy spadają jeden po drugim... Coś pięknego! Po każdym locie czuję się, jakbym spedziła dwie godziny w suszarce bębnowej a potem przeniosła się do maglownicy ;)

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: macike »

MalyFarciarz pisze:wymagały [...] instynktu wojownika oraz umiejętności negocjacji. Jednak najważniejsze nawet po przejściu przez dżungle zasad były zbalansowane. Jeżeli jesteście w stanie podać mi tytuły takich gier będę wdzięczny :)
Po kiego grzyba negocjacje w zbalansowanej grze?

Jedyne, co mi przychodzi do głowy to: Genua.

Z negocjami i instynktem wojownika:
Mare Nostrum (+Mythology Expansion)
Eclipse

Z instynktem wojownika i zbalansowana:
Through the Ages.

Sporo dobrych tytułów powyżej. Dodałbym: Le Havre, jakieś kolejowe (Steam, AoS, 18xx - tu instynkt wojownika i ewentualne negocjacje), Indonesia.

Last but not least... cudze chwalicie, swego nie znacie:
Pret-a-Porter
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

macike pisze:
MalyFarciarz pisze:wymagały [...] instynktu wojownika oraz umiejętności negocjacji. Jednak najważniejsze nawet po przejściu przez dżungle zasad były zbalansowane. Jeżeli jesteście w stanie podać mi tytuły takich gier będę wdzięczny :)
Po kiego grzyba negocjacje w zbalansowanej grze?
Racja... balans i negocjacje ;P

Myślę, że np. Jak w Monopoly w handlu. Obietnice albo zastrzeżenia , że w razie czego Ty mi pomożesz. W 4-6 osób jak często grywam może tylko raz ktoś wygrał definitywnie. Najczęściej zostawały 2 osoby, które się rżnęły aż drugiego opuściło szczęście.

Po za tym osobiście uważam, że przyjemność z gry polega na tym z kim się gra :)
Dagmara pisze:Ja bym zaproponowała moją ulubioną Battlestar Galactica (najlepiej z dodatkami). Kooperacyjna z elementem zdrajcy. Bardzo klimatyczna, w odpowiednim towarzystwie czuję się, jakbym siedziała w środku wojny ludzi z cylonami. Każdy ma indywidualny cel, ktoś może byc ukrytym cylonem, flota wroga nadlatuje a kryzysy spadają jeden po drugim... Coś pięknego! Po każdym locie czuję się, jakbym spedziła dwie godziny w suszarce bębnowej a potem przeniosła się do maglownicy ;)

Pozdrawiam,
Dagmara
Dużo tych propozycji w najbliższym wolnym czasie przeanalizuje, którą z gier zakupić :)

Pozdrawiam Mały Farciarz :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ambitne gry

Post autor: Pierzasty »

MalyFarciarz pisze:Mówisz ?

Właśnie trochę poczytałem i powiem, że uwielbiam gdy można po szantażować, blefować oraz trzeba ekonomicznie zarządzać zasobami. Najprawdopodobniej się skuszę :)
Mówię. Jak zamierzasz być w Agresorze to daj znać :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Ambitne gry

Post autor: gafik »

MalyFarciarz pisze:...Myślę, że np. Jak w Monopoly w handlu. Obietnice albo zastrzeżenia , że w razie czego Ty mi pomożesz...
schizofretka pisze:Brzmi jak Gra o Tron
Brzmi aż grzmi...
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Ambitne gry

Post autor: charlie »

Jak czytałem ten wątek to Caylus mi się najbardziej skojarzył. Poprzez Wieki, I Dominant Species. Ale tego drugiego nie polecam ze względu na nieadekwatność ceny do zawartości. Wydaje mi się, że ktoś, kto lubi wojenne gry strategiczne powinien zabrać głos. Powinno być coś dla Ciebie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: pan_satyros »

charlie pisze:Poprzez Wieki, I Dominant Species. Ale tego drugiego nie polecam ze względu na nieadekwatność ceny do zawartości. Wydaje mi się, że ktoś, kto lubi wojenne gry strategiczne powinien zabrać głos. Powinno być coś dla Ciebie.
Gra może i nie jest najtańsza, ale łatwo dostać ją za około 228 zł, co przy tak dobrej pozycji nie jest ceną aż tak wysoką.
Jeżeli lubisz grafiki bardziej w stylu FFG warto poczekać na 3 druk, który pojawi się w marcu:
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1195578.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1198339.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1179703.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1170277.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1165927.jpg

Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej agresywnych i bezkompromisowych gier w jakie grałem :] Jak najbardziej można przy stole knuć i dyskutować o kruchych i chwilowych paktach, ale wszytko i tak kończy się morderczą walką na śmierć i życie.
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

pan_satyros pisze: Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej agresywnych i bezkompromisowych gier w jakie grałem :] Jak najbardziej można przy stole knuć i dyskutować o kruchych i chwilowych paktach, ale wszytko i tak kończy się morderczą walką na śmierć i życie.
Czytałem i oglądałem informacje na temat tej gry opisane było, że gra kończy się po 3 godzinach z hakiem. W Cywilizację jak gram z 3 braćmi też napisali, że skończy się po 3h z hakiem a Nam wychodzi średnio 5h z hakiem.

Jak to jest naprawdę ? Gra będzie dłużyła się godzinami ? wolałbym aby ponad 5h gry spędzonym na planszówce, której cena jest dość wysoka nie skończył się tym, że będzie trzeba przerywać grę bo się ciągnie godzinami.

Po prostu nie lubię przerywać gier :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: pan_satyros »

MalyFarciarz pisze:
pan_satyros pisze: Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej agresywnych i bezkompromisowych gier w jakie grałem :] Jak najbardziej można przy stole knuć i dyskutować o kruchych i chwilowych paktach, ale wszytko i tak kończy się morderczą walką na śmierć i życie.
Czytałem i oglądałem informacje na temat tej gry opisane było, że gra kończy się po 3 godzinach z hakiem. W Cywilizację jak gram z 3 braćmi też napisali, że skończy się po 3h z hakiem a Nam wychodzi średnio 5h z hakiem.

Jak to jest naprawdę ? Gra będzie dłużyła się godzinami ? wolałbym aby ponad 5h gry spędzonym na planszówce, której cena jest dość wysoka nie skończył się tym, że będzie trzeba przerywać grę bo się ciągnie godzinami.

Po prostu nie lubię przerywać gier :)
Zależy od ilości graczy, my w 4 osoby graliśmy ~2,5h, ale przy takich emocjach szybko zleciało.
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

Minęło trochę czasu od kiedy pisałem w tym temacie i chciałbym podbić temat, bo zbliżają się święta i postanowiłem zabrać się za kupno gry planszowej dla moich braci.

Wiadomo, że dobre gry, które wcześniej podaliście są ciągle aktualnie, ale chciałem się zapytać czy zostały wydane nowe gry, które można by było podpiąć do listy?

Na przykład Tzolk'in, który pojawił się ostatnio na boardgamearena i chociaż nie zagrałem w nią jeszcze to widzę, że wielu graczy chętnie zasiada do stołu z tą grą.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Ambitne gry

Post autor: rattkin »

Jak już wspomniano wcześniej, negocjacje w grach raczej wykluczają balans. Tego rodzaju gry, to inna zupełnie działka. Grą środka, gdzie trzeba trochę powalczyc, pokombinować i negocjować będzie pewnie Cosmic Encounter.

Neuroshima Hex, Tezeusz, Tash-Kalar, gry 4X (Twilight Imperim 3, Eclipse, Rex itd.)
bardziej w stronę karcianą - Seasons, wszystkie popularne LCG (z Android: Netrunner na czele)

Tzolkin to raczej gra dla graczy z wbudowanym kalkulatorem, instynktu wojownika ani wielkiej inteligencji nie wymaga :) - ale w swojej klasie jest bardzo dobra.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ambitne gry

Post autor: Ouragan »

Ludzie jakie wy widzicie negocjacje w TTA? :lol:

Jedyne co mi przychodzi co do gier któe zawiera wszystkie elementy które wymieniłeś to:

1) Here I stand - wymaga jednak samych dobrych graczy, bo to oni muszą czuwać na balansem
http://boardgamegeek.com/boardgame/17392/here-i-stand
2) Twilight Empire - może mieć pewne problemy z balansem
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... red-empire

Niestety oba wymagają masę czasu

Inna gra która idealnie wpasuje się w Twoje wymagania to

Struggle of the Empire - gra która właściwie nie jest znana szerszemu gronu, a szkoda bo jest na prawdę dobra.

http://boardgamegeek.com/boardgame/9625 ... of-empires
We wszystkich tych grach masz element planowania, negocjacji i walki.
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Ambitne gry

Post autor: MalyFarciarz »

Dzięki za odpowiedź.
Zgadzam się z Ouragan, że w TTA nie ma negocjacji, ale sama gra w sobie jest naprawdę genialna.

Zarówno czas gry i pieniądze nie mają znaczenia przy wyborze gry. Ba, nawet lepiej, jeżeli gra będzie czasochłonna. Lubimy posiedzieć nawet 5 godzin nad grą na samym początku zanim załapiemy cały mechanizm. Mieliśmy tak z Civką i podobało Nam się kombinowanie jak najlepiej spożytkować swój ruch.

Wykluczyłbym z listy gry,w której mechanizm działa na zasadzie połóż i zabierz, więc w Tzolk'in pogram sobie przez boardgamearena, a na świętą sprezentuje raczej Twilight Empire, o którym myślałem już rok temu.

Jest może jakaś możliwość pogrania online w te planszówki ? Ewentualnie poszukam na stronie czy gdzieś we Wrocławiu są organizowana jakieś spotkanie w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ambitne gry

Post autor: Ouragan »

a może Boże Igrzysko? Jest tam pewna doza negocjacji, aczkolwiek nie jest to najwaazniejszy element gry.
Pan Irys
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2013, 11:59
Lokalizacja: Międzyrzecz/Wrocław

Re: Ambitne gry

Post autor: Pan Irys »

Mały, jeśli chodzi o gry, to przydałoby się jeszcze świetne zakończenie rozgrywki.

Porównując Caylusa z Civi końcówki są zdecydowanie różne. O ile w Civi emocje się potęgują i na końcu jest jeszcze chora walka o zwycięstwo, gdzie wszyscy aż kipią ze zdenerwowania, to w Caylusie mi właśnie tego brakuje. Nie ma tam dobrego zakończenia. Wygląda to mniej więcej tak: grasz, grasz i nagle koniec. Wszystko nagle się ucina i nie masz pojęcia jak się cieszyć z takiej wygranej. Przynajmniej ja tak odczuwam, chociaż Ernest też takie ma zastrzeżenia.

W związku z tym chciałbym dodać jeszcze jeden aspekt, aby zakończenie rozgrywki było emocjonujące i nie nagłe.
ODPOWIEDZ