CV

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: CV

Post autor: adam_k27 »

Graliśmy wczoraj w CV i pojawiły się pewne wątpliwości.

1. Jedna z żółtych kart, bodajże "Rezydencja" Posiada napis tylko za pieniądze przy koszcie. Czy to oznacza że nie można jej zdobyć za trzy symbole szczęścia?

2. Gdy ktoś zdobędzie fabrykę (żółta karta), która daje oprócz punktów zwycięstwa na koniec gry, też jeden symbol $, to gdy potem kupi sobie np samochód to traci ten dodatkowy dochód z fabryki?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: CV

Post autor: Jan Madejski »

1. Tak
2. Tak
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: CV

Post autor: Furia »

Przy okazji skoro już mowa o Rezydencji, to czy można ją kupić za pieniądze uzyskane z innych kart poprzez zmianę innych symboli na pieniądze?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

Tak. Pieniądze to pieniądze, niezależnie od ich pochodzenia:)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: CV

Post autor: mig »

Karty zdrowia, nauki i relacji umożliwiają wybór która z nich jest aktywną. W zwiazku z tym (i nie tylko tym)kilka wątpliwości:
1. Czy możliwość wyboru istnieje tylko w momencie brania karty danego typu czy w każdym momencie gry?
2. Jeśli tylko w momencie brania karty to czy wybór dotyczy tylko karty aktywnej i tej obecnie branej, czy można jako aktywną ustawić dowolną zapisaną w CV kartę danego koloru?
3. Jeśli bierzemy dwie karty "żółte" to aktywną sami spośród nich wybieramy czy np. decyduje o tym kolejność na torze?
4. Czy naprawdę karty pracy (niebieskie) do niczego (poza celami) podczas punktowania się nie przydają???
5. Czy w przypadku "podwójnego pecha" (sześć kości pecha - dziś tyle wyszło bez potrzeby przerzutów ;) ) traci się dwie karty czy nadal jedną?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: CV

Post autor: Brylantino »

Ja mam odwrotne pytanie: czy przy wyrzuceniu 6 kości szczęścia zbieramy 2 karty za darmo, czy jednak ta zasada dotyczy tylko jednej na turę? Zastanawia mnie również działanie kart, które pozwalają zamienić dowolną ilość symboli na inny. Zamieniamy te symbole tylko z żetonów, czy z kości również się da? Bo pamiętam, iż była karta która pozwalała zamieniać symbole pecha na coś innego.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

@mig:
1. Tylko w momencie brania karty.
2. Tylko aktywnej i obecnie branej (a w zasadzie tylko obecnie branej!): w instrukcji masz napisane, że tylko POZYSKUJĄC kartę decydujesz, czy położyć ją na wierzchu stosu, czy pod inną kartą w stosie.
3. Jeśli bierzemy dwie karty majątku lub pracy naraz, decydujemy, która "spotkała nas wcześniej". Wydaje mi się, że było już to nawet gdzieś tu na forum wspominane...
4. Przydają się do pozyskania dużego majątku ;) w zasadzie jako jedyne dają regularnie kasę. Ale tak, ponieważ już się wcześniej przysłużyły do zapunktowania przez zapewnienie $$ na karty żółte, teraz liczą się tylko w celach.
5. Dwie karty - "za każde trzy symbole pecha, zgromadzone na kostkach i żetonach, gracza spotyka nieszczęście".

@Brylantino:
1. Zasada nic nie mówi o "jednej karcie na turę", lecz o trzech uśmiechniętych buźkach jako szczęściu, używanym dla uniknięcia "zwykłego" kosztu karty. 2x "3 :)" to dwie karty - na jedną wydajesz trzy buźki i na drugą też trzy.
2. Wszystkie karty, które pozwalają zamieniać symbole na inne, dotyczą zarówno symboli z żetonów, jak i kości. Jedyne ograniczenia, jakie bywają, to ograniczenia ilościowe (np. wspomnianego pecha można zmienić tylko jeden symbol na turę).
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Najata piękne dzięki! Lepiej bym tego nie ujął :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: CV

Post autor: mig »

dzięki :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: CV

Post autor: Scott »

Ja mam pytanie w kwestii rzutem kośćmi. Mam zapisaną w CV kartę nr 46, która oprócz jednego "+" daje także "3x symbol kości ze strzałkami". Na końcu instrukcji w opisie do tejże karty jest napisane "...oraz pozwala na czwarty rzut kośćmi, co standardowo nie jest dozwolone".

To jak z tym jest? Mogę dodatkowo rzucić kośćmi 3 razy (czyli w sumie 6 razy) czy tylko jeden dodatkowy raz (w sumie 4 razy)? A może jeden dodatkowy raz ale tylko trzema kośćmi?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: CV

Post autor: rastula »

dostałem list z 3 dodatkowymi kartami o których piszą w instrukcji ...

thank u Granna
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: CV

Post autor: Jan Madejski »

Scott pisze:Ja mam pytanie w kwestii rzutem kośćmi. Mam zapisaną w CV kartę nr 46, która oprócz jednego "+" daje także "3x symbol kości ze strzałkami". Na końcu instrukcji w opisie do tejże karty jest napisane "...oraz pozwala na czwarty rzut kośćmi, co standardowo nie jest dozwolone".

To jak z tym jest? Mogę dodatkowo rzucić kośćmi 3 razy (czyli w sumie 6 razy) czy tylko jeden dodatkowy raz (w sumie 4 razy)? A może jeden dodatkowy raz ale tylko trzema kośćmi?
W sumie możesz rzucać 4 razy. Ikonka kości ze strzałkami oznacza przerzucenie kości, dlatego jest przy niej "3x" (3 przerzuty = 4 rzuty ;) )
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: CV

Post autor: Scott »

Jan Madejski pisze:
Scott pisze:Ja mam pytanie w kwestii rzutem kośćmi. Mam zapisaną w CV kartę nr 46, która oprócz jednego "+" daje także "3x symbol kości ze strzałkami". Na końcu instrukcji w opisie do tejże karty jest napisane "...oraz pozwala na czwarty rzut kośćmi, co standardowo nie jest dozwolone".

To jak z tym jest? Mogę dodatkowo rzucić kośćmi 3 razy (czyli w sumie 6 razy) czy tylko jeden dodatkowy raz (w sumie 4 razy)? A może jeden dodatkowy raz ale tylko trzema kośćmi?
W sumie możesz rzucać 4 razy. Ikonka kości ze strzałkami oznacza przerzucenie kości, dlatego jest przy niej "3x" (3 przerzuty = 4 rzuty ;) )
teraz to ma sens, dzięki ;)
Awatar użytkownika
PanMarcin
Posty: 84
Rejestracja: 01 kwie 2011, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: CV

Post autor: PanMarcin »

Dwa szybkie pytania.

1. Wyrzuciłem "pech" i układ kości/żetonów pozwalający na zakup "Stanowiska kierowniczego". Mam 1 kartę pracy w CV, więc spełniam warunek i mogę wybrać tę kartę do zakupu. Domyślam się, że nie mogę teraz z "pecha" odrzucić mojej jedynej pracy z CV i dodać "Stanowisko kierownicze" do CV? Warunki umożliwiające zakup pewnych kart muszą być spełnione nawet po odrzuceniu karty/kart?

2."Pracuś" i "Człowiek sukcesu". Dostrzegam tu niesamowitą niesprawiedliwość. "Człowiek sukcesu" wymaga dodatkowo dwóch kart majątku, aby uzyskać tą samą liczbę punktów, co "Pracuś". Czy źle rozumuję?
Będzie dobrze albo niedobrze.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: CV

Post autor: adikom5777 »

Też wczoraj zauważyłem, że te dwie karty są mocno niesprawiedliwe. Wydaje mi się, że jest to bląd na karcie Pracuś. Powinno być 1pkt na każdą kartę CV
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: CV

Post autor: adam_k27 »

PanMarcin pisze:Dwa szybkie pytania.
2."Pracuś" i "Człowiek sukcesu". Dostrzegam tu niesamowitą niesprawiedliwość. "Człowiek sukcesu" wymaga dodatkowo dwóch kart majątku, aby uzyskać tą samą liczbę punktów, co "Pracuś". Czy źle rozumuję?
Ale zbieranie kart pracy samo z siebie nie daje żadnych punktów zwycięstwa, podczas gdy zbieranie żółtych kart wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
PanMarcin
Posty: 84
Rejestracja: 01 kwie 2011, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: CV

Post autor: PanMarcin »

adam_k27 pisze: Ale zbieranie kart pracy samo z siebie nie daje żadnych punktów zwycięstwa, podczas gdy zbieranie żółtych kart wręcz przeciwnie.
Nie neguję tego. Po prostu karta celu "Pracuś" jest pod każdym możliwym względem lepsza od karty celu "Człowiek sukcesu", co moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem.
Będzie dobrze albo niedobrze.
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: CV

Post autor: Slavko »

Czy do karty wydarzeń Fundusz emerytalny (29) mogę dodać do 2 kostek $ i dokonać zakupu Rezydencji (66)? Co dokładnie oznacza zapis za pieniądze? Co wyklucza w grze zdobycie tej karty?
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

Slavko pisze:Czy do karty wydarzeń Fundusz emerytalny (29) mogę dodać do 2 kostek $ i dokonać zakupu Rezydencji (66)? Co dokładnie oznacza zapis za pieniądze? Co wyklucza w grze zdobycie tej karty?
Musisz tę kartę zdobyć za pieniądze, a nie za trzy uśmiechnięte buźki (czyli tak, możesz użyć FE)
DannyVito
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2013, 21:55

Re: CV

Post autor: DannyVito »

Kochani, fakt, że jestem po cięzkim tygodniu pracy po 12 godzin dziennie, ale czegoś tu nie rozumiem... Celem odstresowania się po korpo - charówce, zachęcony artykułem-wywiadem z twórcą poleciałem do zabawkowego po CV i do cholery nie mogę zrozumieć po co są żetony!? Właściwie nie po co, a kiedy mam je przyznać zawodnikom. Instrukcja nie wspomina słowem o tym co mam z nimi zrobić. Czy każdy z zawodników dostaje losową pulę żetonów? Czy mają być to np po jednym żetonie z kart z planszy czy jak? Z żoną dwa razy przeczytaliśmy instrukcję - raz ja raz ona na głos - i nic nam to nie mówi... może jestem zbyt dojechany, ale serio potrzebuję relaksu z udziałem planszówki. pomóżcie! Szkoda, że instrukcja mówi o żetonach - o wykorzystaniu ich, ale jest ułożona nie po kolei co rodzi niejasności.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: CV

Post autor: WRS »

Gdy jeśli zdobywasz jakąś kartę (za kostki albo trzy uśmieszki) to na początku kolejnej rundy dobierasz żetony takie jak na dole Twoich zdobytych kart.
Ot co!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: CV

Post autor: Brylantino »

Oczywiście nie musisz tego robić, ale pomagają się one zorientować jakie typy "zasobów" mamy i produkujemy co turę, a jakie musimy wyrzucić na kościach.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: CV

Post autor: adam_k27 »

Żetony powinny odzwierciedlać symbole generowane przez aktywne karty zapisane w CV. My żetony uaktualniamy zaraz po fazie zapisu w CV, gdy juz kolejny gracz zaczyna swój ruch, bo tak jest najprościej. Żetony są sporym ułatwieniem szczególnie pod koniec gry. My po prostu kładziemy żetony bądź kości z wyrzuconymi symbolami na kartach do pozyskania, bo w ten sposób można łatwo rozplanować które karty uda się pozyskać. Oczywiście dalibyśmy radę grać bez żetonów, ale są one ułatwieniem bez którego dzieci (7 i 9 lat) miałyby problem aby grać samodzielnie, a dzieci bardzo lubią grać w CV :).
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: CV

Post autor: Malash »

adikom5777 pisze:Też wczoraj zauważyłem, że te dwie karty są mocno niesprawiedliwe. Wydaje mi się, że jest to bląd na karcie Pracuś. Powinno być 1pkt na każdą kartę CV
Też się na to natknąłem i niemało mnie to poruszyło, zwłaszcza że miałem to trudniejsze zadanie oraz 2 karty majątku+3 pracy na koniec gry.

Skoro karty pracy nie są punktowane to (jako rekompensatę za ich niską użyteczność) pracuś powinien dawać 2 pkt(a nie 1, jak powinno być na logikę punktowania), zaś człowiek sukcesu powiedzmy 4.
Obecna punktacja to absurd.
Rozumiem, że trzeba się liczyć z losowością tej gry, ale takie coś to potwarz.
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: CV

Post autor: KubaP »

Malash pisze:
adikom5777 pisze:Też wczoraj zauważyłem, że te dwie karty są mocno niesprawiedliwe. Wydaje mi się, że jest to bląd na karcie Pracuś. Powinno być 1pkt na każdą kartę CV
Też się na to natknąłem i niemało mnie to poruszyło (...)
Rozumiem, że trzeba się liczyć z losowością tej gry, ale takie coś to potwarz.
Spokojnie, to tylko gra :)

A tak serio, to Filip w prywatnej rozmowie mówił, że można dać jednej z tych kart 3 a drugiej 4 vp i będzie wtedy git.
ODPOWIEDZ