Angielskie/zagraniczne wersje gier

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

Jakie znacie fajne gry lub dodatki do gier będących na rynku, które nie ukazały się po Polsku albo nakład jest już wyprzedany, które oprócz instrukcji nie zawierają żadnych tekstów co pozwala w nie grać bez znajomości tego języka? Oczywiście o ile jest 1 osoba która przeczyta tą instrukcję i potem wszystko wyjaśni.
Przykładem takich gier były by Cyklady, Epoka kamienia. Jest na nich 0 tekstu. Sam mam wersję niemiecką Epoki kamienia z polską instrukcją. Pośrednio można by podciągnąć po to smallworld, tutaj jednak trzeba zaglądać do opisu ras i cech zanim się nauczy co znaczy każdy obrazek.
Warunkiem jest to że nie moze być naprawdę żadnego tekstu. nawet jeśli tylko jest to nazwa budynku. Nie psuje to wtedy tak klimatu gdy masz np polską podstawkę i angielski dodatek i pomieszane kafelki z 2 językami.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Curiosity »

Nie powiedziałbym, że mieszanie dodatków psuje klimat. To już prędzej granie w niepełną grę (samą podstawkę, czy jeden z kilku dodatków) jest gorsze.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: yosz »

Z jakiego powodu granie w grę bez dodatku nazywasz graniem w niepełną grę? Czy to że nie mam dodatku do Mage Knighta (a obecnie już dwóch) powoduje, że gra jest mniej ciekawa, zepsuta lub niedokończona?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Dabi »

To już prędzej granie w niepełną grę (samą podstawkę, czy jeden z kilku dodatków) jest gorsze.
Inną sprawą, jest że czasami dodatki wcale nie poprawiają gry a wręcz psują. Dobre gry radzą sobie często bez dodatków.

A dodatków nie lubię mieszać. Mam tak z Rune Age'm oraz Blood Bowlem. Rune age mam w wersji polskiej - nie ma dodatku w wersji polskiej i nie będzie. Blood Bowl mam w wersji angielskiej a tu akurat wydano wersję polską :D
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: KubaP »

Curiosity pisze:Nie powiedziałbym, że mieszanie dodatków psuje klimat. To już prędzej granie w niepełną grę (samą podstawkę, czy jeden z kilku dodatków) jest gorsze.
To zdanie może być prawdziwe w stosunku do Ameritrashy (im więcej dodatków do BSG tym więcej frajdy, im więcej nowych postaci w Talizmanie czy tam innym Mage Knight tym fajniej i kolorowiej i ciekawiej i ładniej). Ale w euro w 95% przypadkach dodatek psuje ciężko wypracowany przez testerów balans gry, nie dodaje nic jakości rozgrywki, itd. Wiele więc chyba zależy od tytułu i dodatku.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: NTomasz »

yosz pisze:Z jakiego powodu granie w grę bez dodatku nazywasz graniem w niepełną grę? Czy to że nie mam dodatku do Mage Knighta (a obecnie już dwóch) powoduje, że gra jest mniej ciekawa, zepsuta lub niedokończona?
nie no czy z dodatkiem czy bez dodatku :D i tak gra jest mało ciekawa:P -ot taki mały troll

a do tematu to: istnieją dodatki do gier dobrych sprawiające że gra staje się słaba lub balans w grze zostaje całkowicie rozwalony: przykłady na szybko dodatek do stone age'a, leaders do 7 wonders, oraz całe pakiety jak np naturalna śmierć dominiona
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Dabi »

To zdanie może być prawdziwe w stosunku do Ameritrashy (im więcej dodatków do BSG tym więcej frajdy, im więcej nowych postaci w Talizmanie czy tam innym Mage Knight tym fajniej i kolorowiej i ciekawiej i ładniej). Ale w euro w 95% przypadkach dodatek psuje ciężko wypracowany przez testerów balans gry, nie dodaje nic jakości rozgrywki, itd. Wiele więc chyba zależy od tytułu i dodatku.
Może być prawdziwe dla każdej gry. Bo często balans w eurograch wypracowany przez testerów jest tak samo pustym hasłem jak w przypadku innych pozycji.
Ba są przypadki kiedy eurogra bez dodatku jest po prostu zepsuta więc to nie zależy od gatunku. Nie eurogry są za to zazwyczaj bardziej obfitujące w dodatki.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Curiosity »

yosz pisze:Z jakiego powodu granie w grę bez dodatku nazywasz graniem w niepełną grę? Czy to że nie mam dodatku do Mage Knighta (a obecnie już dwóch) powoduje, że gra jest mniej ciekawa, zepsuta lub niedokończona?
KubaP pisze:To zdanie może być prawdziwe w stosunku do Ameritrashy (im więcej dodatków do BSG tym więcej frajdy, im więcej nowych postaci w Talizmanie czy tam innym Mage Knight tym fajniej i kolorowiej i ciekawiej i ładniej). Ale w euro w 95% przypadkach dodatek psuje ciężko wypracowany przez testerów balans gry, nie dodaje nic jakości rozgrywki, itd. Wiele więc chyba zależy od tytułu i dodatku.
Kuba już odpowiedział i pewnie ma rację (nie grywam w Euro praktycznie wcale). Ale właśnie w takie np. BSG (samą podstawkę) nie chciałbym już grać, choć jako całość to moja ulubiona gra.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

Rozmowa potoczyła sie chyba nie w tym kierunku co trzeba. Prosiłbym o propozycje gier takich jak w temacie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: adikom5777 »

Tona gier z tegorocznego Essen:
- Nauticus
- Russian Railroads
- Yunnan
- Bruxelles
- American Rails

- Ginkgopolis z dodatkiem Experts
- Alhambra plus dodatki
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

A to sa gry które mozesz polecić. Czy tylko lista premier?
Ja mam na myśli gry w które graliście i faktycznie warte są kupienia.
I czy spełniają moje założenia czyli nie ma zadnego słowa w samej grze. Tylko symbole.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Al_Dente »

Jamaica - lekka, przyjemna piracka wyścigówka
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: polaquinha »

Nie wiem czy o to Ci chodzi ale jeśli weźmiemy pod uwagę wymóg niezależności językowej gry to polecam sprawdzać to sobie na BoardGameGeek'u. Jest taka fajoska opcja w opisie, która informuje o tym.
(Wiem, ze BGG jest po angielsku ale jak w wyszukiwarkę wklepiesz sobie polską nazwę gry, to też wyskoczy :) )
np.Terra Mystica masz taką kategorię: "Language Dependence
No necessary in-game text" i to oznacza, ze gra jest niezależna językowo.
Często z tego korzystam ponieważ mój współgracz z kolei nie jest biegły w j. polskim i tez muszę wybierać gry niezależne językowo i wkurzam się, bo nie mogę dostać Seasons po angielsku :evil: Ale to taki prywatny off top.
Pozdrawiam! :)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

polaquinha pisze:Nie wiem czy o to Ci chodzi ale jeśli weźmiemy pod uwagę wymóg niezależności językowej gry to polecam sprawdzać to sobie na BoardGameGeek'u. Jest taka fajoska opcja w opisie, która informuje o tym.
(Wiem, ze BGG jest po angielsku ale jak w wyszukiwarkę wklepiesz sobie polską nazwę gry, to też wyskoczy :) )
np.Terra Mystica masz taką kategorię: "Language Dependence
No necessary in-game text" i to oznacza, ze gra jest niezależna językowo.
Często z tego korzystam ponieważ mój współgracz z kolei nie jest biegły w j. polskim i tez muszę wybierać gry niezależne językowo i wkurzam się, bo nie mogę dostać Seasons po angielsku :evil: Ale to taki prywatny off top.
Pozdrawiam! :)
Super informacja. Nie wiedziałem o tej opcji. Dzięki wielkie :)
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: polaquinha »

Cieszę się, że mogłam pomóc :)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

Jeszcze tylko jakbyś mi mogła powiedzieć czy jest opcja wyszukiwania po tym polu. Nie mogę jej nigdzie znaleźć.
Jest tylko wyświetlana jak już wejdę w konkretną grę.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Al_Dente »

Jeśli jest taka opcja to też chciałbym wiedzieć, bo nigdzie jej nie znalazłem. Z pomocą za to przychodzi google:

https://www.google.pl/?gws_rd=cr&ei=GOW ... 2&start=10

Pewnie jest bardziej optymalne kryterium, ale to pokazuje 706 wyników
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: Karit »

xelos80 pisze:Jeszcze tylko jakbyś mi mogła powiedzieć czy jest opcja wyszukiwania po tym polu. Nie mogę jej nigdzie znaleźć.
Jest tylko wyświetlana jak już wejdę w konkretną grę.
Niestety aż tak zaawansowanej opcji wyszukiwania nie ma na bgg, ale sposób od Al_Dente może Ci pomoże.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Angielskie/zagraniczne wersje gier

Post autor: xelos80 »

dzięki za pomoc :) Googiel wystarczy.
ODPOWIEDZ