Thunderstone - ktory?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Thunderstone - ktory?

Post autor: janekbossko »

Witam,

Zastanawiam sie od czego zaczac. Dodatkow i wersji jest juz sporo, sam celuje w advance ale nie wiem czy od konkretnej podstawki czy od starter setu.
Moze ktos obeznany poda plusy i minusy...gre znam ale z nowa wersja nie mialem doczynienia :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: RUNner »

Ja zaczynałem od polskiej wersji czyli Kamień Gromu, jednak szybko okazało się że chcę więcej! Postawiłem na Thunderstone Advaced: Towers of Ruin, a później jeszcze dokupiłem dodatek Caverns of Bane. Starter Set jest w mojej opinii nieopłacalny.
W zasadzie do dobrej zabawy wystarczy ToR. Zawiera wystarczająco dużo kart żeby się szybko nie znudzić. Siłą Thunderstona jest mechanika dobrze wpisana w klimaty fantasy, a niekoniecznie jakaś wielka różnorodność kart. Mimo że posiadam CoB, to jeszcze żadnej karty z tego dodatku nie wykorzystałem do gry póki co.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: zbajszek »

Ja też polecam Advance. Mam Towers of Ruin i choć chciałoby się więcej kart to jednak nawet to co jest w pudełku starcza. Jeżeli znasz grę i ją lubisz to Starter Seta nie opłaca się kupować, to jest wersja żeby ludzie mogli sobie zobaczyć jak to wygląda. Ewentualnie można go potraktować jako dodatek, bo ma inne karty niż ToR.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: Zet »

To, że Advance, to nie podlega żadnej dyskusji.
Ale można rozważyć wersję Numenera. Nowa podstawka w nowym świecie, tylko nie mam pojęcia jak będzie wygladała kwestia dodatków - czy będą robili je specjalnie pod ten świat, czy to jednorazowa odskocznia.
Oczywiście karty pewnie można mieszać z ToR i innymi, ale klimat jest na tyle odmienny, że być może komuś to będzie przeszkadzać.
Gdybym nie miał ToR, CoB i RoC, to sam bym myślał o Numenerze (zawsze to miła odmiana od typowego fantasy).
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: windziarz44 »

Ja zacząłbym od Thunderstone Advance - plus dorzuciłbym avatary i familiare. To fajne dodatki do rozgrywki. Numenera mam ale jeszcze w folii, czeka na odpakowanie. Ale wyglądana to, że tez jest dobrym początkiem.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: janekbossko »

Niestety z tego co widze dostepna jest tylko podstawka ta najnowsza.
Ciekaewe na ile jest miodna w porownaniu do oryginalu...moze ktos pokusi sie o porownanie?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: RUNner »

janekbossko pisze:Niestety z tego co widze dostepna jest tylko podstawka ta najnowsza.
Czyli co?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: janekbossko »

Czyli Numenera
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: windziarz44 »

Wczoraj rozpakowałem swoją edycję Numenery. I jakie zmiany? Po pierwsze dorzucono K20. Są miejsca i rzut kostką decyduje czy coś dobrego czy złego nam się stanie. Szanse są na to minimalne - ale taka nowość. Poza tym punkty doświadczenia (XP) są różnokolorowe i dzięki temu w różny sposób można się rozwijać. Oczywiście mamy do czynienia z nowymi potworami, nowymi itemami czy bohaterami. Ale jak widzę (jeszcze nie grałem) to thinderstone advance z ulepszeniami, także w ciemno mogę polecić i mówię brać.
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: KarbonX »

Thunderstone Numenera to najbardziej złożony dodatek ze wszystkich do tej pory wydanych. Bardzo dużo możliwości robienia złożonych combosów, niektóre potwory dość trudne lub posiadające specyficzne wymogi na pokonanie.
Moim zdaniem jest to najlepsza część Thunderstona i obowiązkowy zakup dla każdego fana serii.

Zastanawiałbym się jednak nad poleceniem go osobie nie mającej wcześniej kontaktu z tą grą, może warto byłoby przemyśleć, czy nie zacząć od Towers of Ruin.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: Zet »

Mam do Was pytanie - czy mieszanie Numenery z resztą Adv. wygląda sensownie? Czy klimat bardzo na tym bardzo cierpi? No i czy mechanicznie pozostaje to spójne, czy np trzeba uważać przy losowaniu?
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: KarbonX »

Mechanicznie wszystko spójne, karty fajnie współgrają (zobacz np. Honormain + Shock Nodule). Playtesty były robione razem z poprzednimi dodatkami, więc wszystko działa, tak jak w każdym innym secie i nie ma co się bać.

Takie zderzenie 2 klimatów mi odpowiada, ale to kwestia indywidualna. Pomyśl, że gra nadal toczy się w świecie Numenery, tylko te nowoczesne artefakty są dużo rzadsze, więc herosi nadal muszą często stosować "zwykłe" bronie i przedmioty.
Zresztą w Numenerze też znajdziesz standardowe miecze, sztylety, kusze, plecaki itp.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2013, 23:21 przez KarbonX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: RUNner »

Mnie odstrasza takie pomieszanie konwencji. Albo fantasy albo sf, oba klimaty lubię oddzielnie, natomiast podanych łącznie nie trawię.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Thunderstone - ktory?

Post autor: KarbonX »

Sukces Numenery RPG na Kickstarterze związany jest właśnie z ciekawym pomieszaniem tych 2 konwencji, czyli tzw. "science fantasy". Starsze dodatki Thunderstone'a dorzucają tylko trochę więcej "fantasy" do "science", co mi zresztą bardzo odpowiada.

Jedną istotniejszą różnicą pomiędzy najnowszym dodatkiem a poprzednimi jest to, że w Numenerze wszyscy herosi to ludzie, więc po dołączeniu jej do wcześniejszych setów we wiosce ludzie będą pojawiać się częściej.
ODPOWIEDZ