Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: AkitaInu »

Hej,

Szukam gry kooperacyjnej, najlepiej na 2 osoby (i więcej ale mus to musi chodzić dobrze na dwie osoby).

Cena raczej nie jest przeszkodą (kiedyś się uzbiera :D), klimat - przeróżny.

Jest jeden warunek - na koniec gry musi być zwycięzca. Mianowicie - przez całą grę gracze mają współny cel ale na koniec wyłaniany jest ten który zrobił to najlepiej (najwięcej kasy, najwięcej punktów itp itd).

Znam szczerze mówiąc tylko jedną taką gre - Castle Panic.

Prędzej czy później ją pewnie kupie bo z opisów itp itd mi się bardzo podoba. Ale jest to gra lekka. Czy ktoś zna jakieś takie ciekawe gry ? :)

Dzięki z góry za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: Brylantino »

Czerwony Listopad, Mage Knight, Wiedźmy? (tak, wiem że Czerwony Listopad jest od 3 graczy, ale co za problem jest, aby każdy po prostu grał 2 gnomami?).

EDIT: Bym zapomniał: Cuthroat Caverns!
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: Misio205 »

+1 dla Mage Knight. Moożna grać kooperacyjnie, można drużynowo, można każdy-na-każdego. Realizujecie scenariusz i na koniec wyłaniacie najlepszego który zdobędze najwięcej punktów doświadczenia/sławy.

A co do Czerwonego Listopada to zgadzam się iż są oficjalne zasady dla 2 graczy grających po 2 gnomy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: AkitaInu »

Zaskocze Was - Mam Mage knighta, bardzo lubie ale ciężko zagrać czasami.

Owszem, spełnia on jak najbardziej warunki.

To może coś lżejszego niż mage knight jakby ktoś zaproponował (oprócz wyżej już wymienionych) :)


aha, Cutthroat Caverns nie ma wariantu dla 2 chyba :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: adam_k27 »

Hobbit i Mali Powstańcy
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: schizofretka »

Archipelago
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: _Berenice_ »

Z mniejszych gier "semi-kooperacyjnej" polecam Rok 1863 i Bohaterów Wyklętych. Ceny to około 40 i 50 zł więc można wytrzymać.

W pierwszej z nich wcielamy się w rolę powstańców, którzy wspólnie walczą z moskalami, prowadząc z nimi bitwy. Jednakże każdy z nich chce zdobyć jak największą ilość punktów chwały. Z jednej strony trzeba współpracować, aby wygrywać bitwy ( ukryta karta moskala sprawia, że tak naprawdę nie jesteśmy pewni poziomu bitwy ani wynikającej z niej nagrody). Występuje tutaj negatywna interakcja - możemy zagrywać karty na współtowarzyszy, aby podstępnie odebrać im punkty zwycięstwa lub uniemożliwić im udział w wysoko punktowanej bitwie - cóż im mniej uczestników, tym więcej chwały do rozdania. Wszystko polane gęsto historycznym sosem - bitwy z epoki, malarstwo, wiersze itd. Na minus można zaliczyć średnie wykonanie - karty nie posiadające zaokrąglonych rogów czy instrukcja, która nie mieści się do pudełka.

W Bohaterach Wyklętych wcielamy się ( niespodziewanie;) w Żołnierzy Wyklętych, którzy dzielnie stawiają czoło Władzy Ludowej. Mechanika podobna jest do Roku - nie wysyłamy tutaj jednak konkretnych oddziałów, ale konkretne osoby znane z kart historii, które przydzielamy do konkretnych akcji. Każdy z graczy posiada jednak osobny tor chwały ( tak jak w Roku) i ukryty cel, który pozwala mu zdobyć więcej punktów na koniec etapu. Może nam się również trafić karta Zdrajcy, która daje nam punkty, jeżeli niepostrzeżenie będziemy pomagać władzy komunistycznej. Tutaj jest o wiele mniej negatywnej interakcji - psuć szyki przeciwnikom możemy jedynie za pomocą wcześniejszego zajęcia interesującej nas strefie działań. Po zwycięstwie nie wszyscy dostają jednakową nagrodę np. tylko łącznik otrzymuje bonus, a dowódca rozdziela potajemnie punkty zwycięstwa. Wydaje mi się, że jest to pozycja odrobinę trudniejsza od roku.

W obie można spokojnie zagrać w ciągu 60 minut, zasady tłumaczy się parę minut - idealne jeżeli mamy ochotę trochę pogłówkować, ale nie mamy ochoty przepalić sobie zwojów myślowych. Rok sprawdza się najlepiej na trzy osoby, a Bohaterowie na 4, czuć że wtedy rozwijają skrzydła, ale sama głównie gram w partie dwuosobowe i nie odczuwam drastycznej zmiany. W skali od 1 do 5, za partie dwuosobowe dałabym 4.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: melee »

Mali Powstańcy i Wiedźmy to nie są gry kooperacyjne.. to że można przegrać z grą nie czyni jej kooperacyjną. W duchu są ściśle oparte na rywalizacji między graczami.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: adam_k27 »

melee pisze:Mali Powstańcy i Wiedźmy to nie są gry kooperacyjne.. to że można przegrać z grą nie czyni jej kooperacyjną. W duchu są ściśle oparte na rywalizacji między graczami.
A my jak gramy z dziećmi w Małych Powstańców to gramy jak w kooperacje. Początkowo grywalismy rywalizujac między sobą, ale podbieranie sobie rozkazów, wyścig dwóch graczy z tym samym rozkazem i olewanie rozkazów które były trudne do doręczenia zawsze praktycznie kończyło się przegrana wszystkich graczy. W końcu stwierdziliśmy że warto by tych Niemców ograć i zaczęliśmy grać jak coopa i w sumie tak gra się dużo fajniej.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: asiok »

Może Alcatraz: The Scapegoat ?

Zgodnie z opisem reguł - jest tu trochę inaczej niż chcesz. Jest to gra kooperacyjna ale... jeden gracz przegrywa. Przyznam że nie grałem ale chyba widziałem kilka pozytywnych recenzji.



[edit] - przepraszam - nie zauważyłem, że działa dopiero od 3 osób.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: the_ka »

Defenders of realm - coś a'la Pandemic ale jest jeden zwycięzca (robi się questy i z tego są dodatkowe punkty)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: AkitaInu »

the_ka pisze:Defenders of realm - coś a'la Pandemic ale jest jeden zwycięzca (robi się questy i z tego są dodatkowe punkty)

O, i to jest mój typ :) tylko musze uzbierać na niego kase :)

Co do reszty:

- Wiedźmy - czekam na jakieś recenzje jak na razie ;-)
- Czerwony Listopad - musze poczytać bo nie wiem nic na jej temat
- Archipelago - bardzo fajne, wchodzi na moje whish to play :)
- Bohaterowie wyklęci - przenigdy ;) Grałem trzy razy (dwie niepełne bo nie mogłem skończyć) i no ... gra jest jak dla mnie i mojej Dziewczyny tragiczna ;)
- Alcatraz niestety odpada ;)

Dzięki wielkie :) Dla wszystkich.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Szukam gry kooperacyjnej ale z wyłonieniem zwycięzcy :)

Post autor: bober »

a ja bym dorzucił CO2 , gra jest lekko kooperacyjna, razem próbujemy powstrzymać wzrost dwutlenku węgla, ale każdy musi robić to w taki sposób aby samemu wygrać grę :)
ODPOWIEDZ