gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: eien »

Hej :) Dawno tutaj nie byłam... Mam prośbę, szukam prezentu gwiazdkowego (jak większość teraz) dla brata i bratowej.
Coś co moga wyciągnąć kiedy odwiedzą ich znajomi, działające głównie dla 4-8 graczy.

Jak na razie z powodzeniem przyjeło się Tabu, ale wszystkie te osoby miały raczej bardzo niewielką styczność z planszówkami.

Do tej pory grali w 6!bierze (jednak liczby ich totalnie odstraszyły), Carcassone (wielu tym graczom niestety nie przypadła do gustu) oraz Wsiąść do Pociągu: Europa (ta gra spodobała się natomiast wszystkim, jednak obawiam się, że lenistwo spowoduje niewyciąganie gry z pudełka, "bo za dużo rozkładania", albo "bo nie ma miejsca")

Tak więc, najlepiej, żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca (do grania raczej na imprezach , kiedy nie ukrywajmy większość miejsca zajmują trunki i przegryzki :mrgreen: ), nie było zbyt wiele elementów (może jakaś karcianka?) i miała proste zasady. Będzie to grywane raczej sporadycznie, ale nie chciałabym by sama gra się szybko znudziła, grając ciągle w tym samym towarzystwie (choć czasem niepełnym).

Chwilowo odrzucam Czarne Historie-tylko dlatego, że niestety jest to gra raczej "jednorazowa"

Niestety na imprezowych grach totalnie się nie znam, a chyba głównie w takich musiałabym szukać... Aaa! dobrze, żeby podczas gry nie wywrócili całego stołu, czy tego co na nim! Bo obawiam się, że kilka mogłoby się skończyć w ten sposób :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję rozważyć Gringo, Blef, iKnow (ale wszystkie są dla 4-6 osób). Powyżej 6 może być Activity albo Tik-tak-bum
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: kwiatosz »

Time's Up - od 4 do 20 osób chodzi świetnie, wymaga pomyślenia, jest zabawna, wystarcza na zaskakująco długo. Polecam najbardziej jak się da :) Na tej grze w zasadzie nie da się zawieść :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: Misio205 »

Jest jeszcze Dawno, Dawno Temu. Gra w opowiadanie historii za pomocą kart. Tzn. gracz ma karty na ręku i musi opowiedzieć historię, a każde zdanie poprzeć kartą z ręki. Jeżeli nie rzuci swojej, przeciwnicy mogą użyć kart ze swojej ręki, aby "przejąć" opowiadanie historii ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: Perpetka »

Dixit! Chodzi nawet w kompletnie nieplanszówkowych gronach, o ile grono w miarę się zna.
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: eien »

grono zna się bardzo dobrze, wręcz "od zawsze" plus ich połówki, które też nie są od dzisiaj :) dzięki za podpowiedzi, będę sprawdzać wszystko jak tylko z pracy wróce :D
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: eien »

hmm... trochę mnie martwi, że Time'sup albo Activity jest jednak zbyt podobne do Tabu...

Jak na razie spodobało mi się Dixit Odyssey i Tik Tak Bum... Macie jeszcze jakieś propozycje? A co powiecie o sabotażyście?

(w Dixita sama bym chętnie pograła :P)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: Bea »

Też polecę Dixit, a prócz tego Resistance: Agenci Molocha. My się przy tym świetnie bawimy. Sabotażysta jest bardzo fajny, tylko zajmuje trochę miejsca na stole. A, i jeszcze Cytadela!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: sirafin »

Skoro już mowa o Dixit, to chyba warto zwrócić uwagę na Tajemnicze Domostwo od Portalu, premiera ma być na początku grudnia. Dixit u nas się sprawdził świetnie jako lekki tytuł, a po przeczytaniu instrukcji Domostwo wygląda na taki Dixit z bajerami.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: eien »

O Tajemniczym Domostwie czytałam już wcześniej, dla mnie ok jednak w brata nie wierzę :P Leniwa bestia i już wiem, że z samym czytaniem instrukcji będzie problem, a co dopiero jak tyle różnych kart :mrgreen: No i jednak musi to działać na 8 osób, to jednak bardzo ważne. Chyba pozostanę przy Dixicie, bo wydaje mi się, że najbardziej pasuje pod to towarzystwo, ale jeszcze dam sobie parę dni na pomyślenie...

co gorsze tyle czasu tutaj nie zaglądałam by mnie nie kusiło na następną grę (mimo, że nawet znajomi potrafią mnie obdarować jakimś małym, niedrogim tytułem na urodziny) to po dniu tutaj już mam wewnętrzną wojnę by sobie sprawić sobie samej prezent na gwiazdkę w postaci planszówki :twisted:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: Pixa »

Jak w miarę młodzi to może Jungle Speed (Prawo Dzungli)? Na imprezy super sprawa, szczegolnie po kilku piwach :-) Miejsca zajmuje bardzo niewiele, a daje sporo frajdy. Na kufle niestety trzeba uwazac :D
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: eien »

Zastanawiałam się nad Jungle Speed i nad Dobble, bardziej przychylając się do tego drugiego, bo jakoś Prawa Dżungli nie lubię zbyt specjalnie...

ale właśnie martwi się, że z tego co jest na stole nic nie zostanie :roll:
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: uocie »

8 osób do Dobbli to może być już za dużo. Może Sabotażysta? Przewracanie stołu następuje zwykle dopiero po rozgrywce ;P Albo Avalon/Agenci Molocha- ale i w Sabotażyście i tych dwóch dobrze jest znać ludzi z którymi się gra, żeby nie mieć oporów wykrzyczeć im prosto w twarz co się uważa o ich oddaniu sprawie ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: mig »

Dobble to fantastyczna gra, ale 5 (no, 6) osób to raczej max. Ale gre jak najbardziej warto mieć. Mozna sie tez przyjrzeć Oriente i Bang. Sabotażysta jest świetny ale koniecznie z rozszerzeniem. Całkiem klimatyczne mogą być Triviopodobne (Timeline, iKnow).

Spodobać sie może rownież 7 cudów. To nieco cięższa pozycja od ww (choć nadal dość prosta) ale jeśli nie ma wsród Was nieuleczalnych optymalizatorow i zamulaczy to do 7 osób moze bardzo fajnie chodzić.

Na 4-5 osób sprawdzi sie być może Cytadela lub Maskarada. Na więcej będzie chaos zbyt duży.

Wprawdzie liczby zniechęcają, ale nieco lżejsza pozycja z liczbami jest Straw.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: Tolis »

Dixit, zdecydowanie im wczesniejsze karty tym lepsze - bardziej wieloznaczne.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: gra dla "niegrających"? gra karciana, imprezowa itp

Post autor: gafik »

Jeśli nie jest za późno, to do proponowanych Agentów Molocha dodałbym For Sale (do 6 osób niestety) ale wybitnie grywalna, krótka i emocjonująca.
ODPOWIEDZ