Twilight Imperium 3rd Ed.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: skoti »

sirkozi pisze:Ktore koszulki od maydaya wybrac? Wedlug ich rozpiski mini american beda pasowac, ale np. do chaosu w starym swiecie podaja mini chimera, a te gry niby maja ten sam format kart (zolte ffg)...
Nie mam dokładnej miary… ale karty w TI są identycznej wielkości jak w Chaosie (wydanie od FFG), czyli jakieś 42 x 64mm.
Koszulki mini America mają wymiar 41 x 63 – chybaby pasowały. Koszulki mini chimera mają wymiar 43 x 65 i ja mam takie w chaosie i jest lekki luz, zarówno w kartach od Chaosa jak i TI.

A Farmer ma rację. W TI koszulki nie są aż tak bardzo potrzebne. Karty tasuje się raz na rozgrywkę i raczej nie trzyma się ich w ręku – zagrane zawsze są wyłożone na stół. Moje karty przeżyły już kilka partii bez żadnych koszulek i nie widać żadnych wytarć.
Chyba, że masz zamiar je spolszczać i nalepki wydrukujesz na kiepskiej drukarce, to one mogą się wycierać.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
McKlocki
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2013, 11:02

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: McKlocki »

Czy ktoś wie kiedy ta gra wyjdzie w 100% po Polsku?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Hiu »

Nie liczylbym na to
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Kosma »

Witam

Czy ktoś we Wrocławiu gra w TI3 i potrzebuje gracza? Nie grałem jeszcze ani razu,a chętnie bym spróbował. Ze swojej strony mogę zaoferować miłe towarzyistwo i przeczytanie reguł przed grą. :)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: farmer »

W Oleśnicy grywamy i gracz by się przydał :).
Pozostaje Twój stosunek do tej 25-cio kilometrowej odległości :oops:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: skoti »

McKlocki pisze:Czy ktoś wie kiedy ta gra wyjdzie w 100% po Polsku?
Zawsze możesz po prostu wydrukować spolszczenia na papierze samoprzylepnym i nakleić na karty.
Ja tak zrobiłem i nie wygląda źle :) a na pewno jest praktyczniej :D
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Kosma »

farmer pisze:W Oleśnicy grywamy i gracz by się przydał :).
Pozostaje Twój stosunek do tej 25-cio kilometrowej odległości :oops:

pozdr,
farm
Dzięki za propozycje,ale niestety odległość jest zbyt duża. Szukam ludzi do pogrania we Wrocławiu.
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: ananas »

Kosma pisze:
farmer pisze:W Oleśnicy grywamy i gracz by się przydał :).
Pozostaje Twój stosunek do tej 25-cio kilometrowej odległości :oops:

pozdr,
farm
Dzięki za propozycje,ale niestety odległość jest zbyt duża. Szukam ludzi do pogrania we Wrocławiu.
Ten odcinek jedzie się 15 minut? Kosma nigdy nie zostaniesz fanem TI. :D
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: skoti »

ananas pisze:Ten odcinek jedzie się 15 minut? Kosma nigdy nie zostaniesz fanem TI. :D
Nie no aż tak dobrze to nie ma... 20 min :P a dzięki S8 na bielany Wrocławskie, niemal 50km od Oleśnicy, jedzie się 30 min :-) - nie szarżując... :P


@Kosma
Jakbyś zmienił zdanie, to zapraszamy :)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2013, 15:37 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Dwntn »

McKlocki pisze:Czy ktoś wie kiedy ta gra wyjdzie w 100% po Polsku?
Również bym nie liczył na ewentualne wydanie polskie. Na BGG ktoś opublikował pełne tłumaczenia kart strategii, akcji etc. Po wydrukowaniu można je wyciąć i wsadzić w koszulki razem z oryginalnymi kartami lub jak zaproponował kolega - nadruk na papier samoprzylepny i nakleić na oryginały.

Ponadto na stronie sklepu na R znajdziesz polską instrukcję oraz tekstowe tłumaczenia kart.

W powietrzu wisi natomiast czwarta edycja Twilighta. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową politykę FFG są obawy że Twilight zostanie potraktowany jak inne Big Boxy dotychczas i otrzymamy serial pt. "Kup pan połowę tego co było za te samą cenę co poprzednio, a resztę dokupuj co pół roku w dodatkach".

Jeżeli finanse nie stoją na drodze, proponowałbym zainwestować w wersję angielską wraz z dodatkami i wydrukować sobie spolszczenia kart. Nawet jeżeli kiedyś ukaże się polska wersja, może potem być problem z polskimi dodatkami.


Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: BloodyBaron »

Poważnie? Ktoś gdzieś zapowiadał TI 4 ed.? Gdyby zrobili z tego coś krótszego poważnie bym się zainteresował. Chodziłem wokół Eclipse, ale pogralem trochę na iPad i nie podeszło mi na tyle żeby kupować planszówkę i walczyć o graczy, wiec segment Space oper/gier 4x ciagle w kolekcji nie jest zagospodarowany (nie licząc StarCraft, ale to jednak zupełnie inna gra)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Dwntn »

BloodyBaron pisze:Poważnie? Ktoś gdzieś zapowiadał TI 4 ed.? Gdyby zrobili z tego coś krótszego poważnie bym się zainteresował. Chodziłem wokół Eclipse, ale pogralem trochę na iPad i nie podeszło mi na tyle żeby kupować planszówkę i walczyć o graczy, wiec segment Space oper/gier 4x ciagle w kolekcji nie jest zagospodarowany (nie licząc StarCraft, ale to jednak zupełnie inna gra)
Oficjalnej zapowiedzi nie było, ale kilka razy przy okazji różnych wywiadów oficjele FFG przebąkiwali coś o pracy nad nową edycją TI. Możliwe że było to tylko celowe mieszanie wody by sprawdzić odzew na rynku, ale wynikło z tego naprawdę sporo spekulacji na forach BGG.

Eclipse'a do TI nie ma co porównywać, bo to jednak dwa różne gatunki, różne style rozgrywki i różny rozmach (wyobraź sobie podróż z twojego domu/bloku do osiedlowego sklepu oraz tą samą podróż, tyle że w przypadku TI - na księżyc).

Jeżeli zależy Ci na grach 4x z podobnym rozmachem, ale trwających krócej, proponowałbym Space Empires 4x wraz z dodatkiem Close Encounters. Bardzo dobra pozycja i równie mózgożerna co TI. Z lżejszych tytułów na modłę Eclipse polecam Galactic Emperor.

Gdybyś jednak zawitał kiedyś na Śląsku i miał ochotę spróbować TI, zapraszam do Chorzowa/Katowic. Organizuję tu regularne spotkania i przynajmniej raz w miesiącu udaje nam się zasiąść do stołu by rozegrać pełną rozgrywkę.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Rocy7 »

Ja tez chodzilem wokol Eclipse ale nie zalezalo mi by zostac najwiekszym ksiegowym galaktyki wybralem wiec gre bardziej w stylu TI choc krotsza Burning Suns. Na razie ogrywam prototyp czekam na pelna gre z figurkami w sierpniu 2014 ale wybor jest dosc dobry:)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Odp: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: Dwntn »

Rocy7 pisze:(...) wybralem wiec gre bardziej w stylu TI choc krotsza Burning Suns.
No tak, faktycznie jest jeszcze Burning Suns, choć obecnie dostępny jest tylko darmowy prototyp do ściągnięcia w PDF. Sama gra zapowiada się na mocnego konkurenta dla TI.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: evenstar »

Czy gra chodzi dobrze na 3 os.? Ile trwa rogrywka przy takiej ilości osób?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: mig »

Im mniej tym słabiej, bo trochę kuleje dyplomacja/polityka.
Nie grałem w 3 osoby, ale sądzę, że minimum 3-4 godziny trzeba by liczyć. No chyba, że ekipa będzie bardzo sprawna albo bardzo zamulająca :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: kaimada »

Na temat 3 graczy się nie wypowiem, ale w 4 gra chodzi bardzo dobrze. Jest szybsza i żywsza niż zwykle, interesujące jest to, że co turę gramy wszystkimi 8 kartami strategii. Zaletą tego trybu jest też czas rozgrywki czyli około 4h.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: farmer »

Generalnie, liczenie (mniej więcej) godzinę na gracza jest dobrym wyznacznikiem.

Ostatnio z kuzynem testowaliśmy (nasz własny) wariant na 2-uch graczy:
- mniejsza galaktyka (2 kręgi)
- każdy grał 1 rasą, ale zaczynał z dwoma systemami startowymi (drugi wylosowany spośród systemów startowych ras nie biorących udziału w grze)
- w każdym systemie startowym mieliśmy normalną pulę startowymi okrętów (w dodatkowym systemi, okręty przypisane normalnie dla rasy, do której należał ten system)
- oraz każdy używał 2-uch kart strategii.

Rozłożenie startowe:

. . A O B
. O O O O
O O X O O
. O O O O
. . B O A

A - układ pierwszego gracza
B - układ drugiego gracza
O - inne układy
X - centrum galaktyki

O dziwo, świetnie się sprawdziło!
Konflikt od samego początku, bardzo dynamicznie, interesująco. No i około 2 godzin.
Polecam wypróbowanie :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: evenstar »

Hmm 3-4 godz to jest do przyjęcia :) Pogram u znajomych, a potem będe sie zastanawiać nad własnym egzemplarzem.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: farmer »

Pewnie by tak było,
dlatego w naszym wariancie 2-osobowym, każdy gracz normalnie kieruje jedną rasą.
Z tym, że planet startowych i statków startowych ma 2 razy więcej.
Ale rasa jedna, pula kart jedna, limit statków jeden etc.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: evenstar »

Instrukcja jest z tego co widziałam dość obszerna. Czy ogarnięcie zasad zajmuje dużo czasu?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: farmer »

Nie, szczerze mówiąc, zasady nie są jakieś specjalnie skomplikowane.
W sumie, kiedy już dostałem grę do łapek i przyszło mi czytać zasady, to byłem zdziwiony...
Po tych opisach, jakie to TI jest obszerne, długie etc spodziewałem się, że będzie duuuużo gorzej.
A tak na prawdę, TI nie odbiega poziomem skoplikowaniem od "zwykłego" ameritrasch'u pokroju np: Rune Wars, zaś jest prostsze od przykładowo Mage Knight'a.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: kaimada »

Tylko jedna przestroga jeśli chodzi o inwestowanie we własny egzemplarz. Wg mnie (i nie tylko wg mnie) granie w TI wymaga zainwestowania w pierwszy dodatek (Shattered Empire). Miałem raz okazję zagrać w czystego TI (już po dziesiątkach gier z 1. i 2. dodatkiem) i no niestety to nie było to samo. Jednak te pierwotne karty strategii i zwłaszcza Imperial Strategy Card nie były najlepszymi pomysłami twórców.
Ps. ostatnio wciągałem kolejne osoby do grania. Wszyscy są zdziwieni, że ta gra jednak NIE jest taka skomplikowana i długa jak wszyscy o niej mówią. Bo nie jest :P. Polecam wydrukować sobie drzewka technologii, skrót umiejętności dowódców i opis kart strategii dla nowych graczy. To ułatwia rozgrywkę.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: evenstar »

A co jest nie tak z graniem bez dodatku?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Imperium 3rd Ed.

Post autor: farmer »

Mogę tylko pogdybać (gdyż sam grałem jedynie na samej podstawce), że to samo co w każdej innej grze z dodatkiem.
Bez dodatku, gra wydaje się po prostu niepełna i okrojona.
To, w zasadzie, jest norma dla każdej gry (wyobraź sobie Stone Age'a bez kamienia i złota oraz z połową kart cywilizacji. To dalej ta sama gra, ale jakaś taka... niepełna).
Ja tego nie czuję, gdyż nie znam alternatywy (gry z dodatkiem), mogę więc cieszyć się frajdą płynącą z podstawki.

Aczkolwiek, faktycznie, nie raz już obiło mi się o (hmm) oczy, że niektóe karty strategii z podstawki (zwłaszcza ósemka) nie są specjalnie szczęśliwie zaprojektowane. Lepiej podobno sprawdza się, jmieszana talia kart z dodatku i podstawki.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ