Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Ładne arty na tych kartach
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Race for the galaxy

Post autor: Drakkainen »

Czytając wątek nt. nie wydania polskiej wersji AA zwróciłem uwagę na jedną rzecz. Rebel musiał mieć naprawdę korzystnie spisaną umowę z Rio Grande Games. Wydawnictwo otrzymało materiały przed premierą, objęte tajemnicą rynkową i wypuszcza oficjalnie wieść, że gra jest do kitu tym samym dramatycznie obniżając początkową sprzedaż w Polsce wersji angielskiej.

Naprawdę czytam to info i nie wierzę, że za to nie poleciał pozew z RGG. Może tak bardzo im nie zależy na polskim rynku, bo gdyby coś takiego się zdarzyło w Stanach to byłaby sprawa.
wydawnictwo.rebel.pl pisze: Przygotowaliśmy w ekspresowym tempie polskie tłumaczenie i skład wszystkich materiałów. W ramach finalnych testów tłumaczenia, przygotowaliśmy prototyp do rozegrania w firmie oraz na kilku zbliżających się planszówkowych imprezach. Niestety, po rozegraniu kilkunastu partii, w wielu różnorodnych składach osobowych - opinie dosłownie wszystkich graczy i nas samych były miażdżące. Wobec tego postanowiliśmy zrezygnować z druku - uznaliśmy, że dodatek w tej postaci nie ma szans na rynku.
Co innego opinia osoby napisana na forum, która twierdzi, że grała w prototyp, a co innego oficjalna informacja polskiego wydawcy puszczona na całą Polskę.
Rozumiem, że Rebel chciał by gracze wiedzieli o co chodzi, ale takie rzeczy się pisze już nieoficjalnie po forach. Tyle było tu mowy o podejściu biznesowym, nie wiem czy na miejscu Rio Grande wysłałbym Rebelowi w przyszłości jakąkolwiek grę, po to żeby się dowiedzieć że przetestowali i poinformowali potencjalnych klientów, że nie warto tego brać. Brak słów.

costi pisze:Nie zaczynajmy znowu... :roll:
Przepraszam costi, ale nie byłem kompletnie w temacie a chciałem zabrać głos.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

W sprawie niewydania AA po polsku pozostało powiedziane chyba aż nadto. Aż chciałbym odnieść się do postu Drakkainena, ale aż mi się odechciewa na myśl, że znowu zaczniemy dyskusję mającą dowieść kto lepiej zna prawa rynku, co sie komu bardziej wydaje, a co się na pewno nie wydaje, i jak im się wydaje dlaczego Rebel AA nie wydaje. Jedno jest pewne, AA po polsku, przynajmniej na razie, nie będzie (ciekawe czy jakies inne wydawnictwo będzie mogło/chciało spróbować). Nasze posty niczego tu nie zmienią. Na BGG pojawiło sie wiecej zdjęć nowych światów i developmentow. Moim zdaniem nie są takie złe. Czekam na dalsze spoilery i relacje.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Pojawił się Designer Diary do rftg:aa.

Autor w odpowiedzi na pytanie, bedzie więcej rozszerzeń, odpowiedział w komentarzu "I'll just say that we have more things in store for you all down the road", nie podając weicej szczegółów twierdząc że poprzednio za wcześnie się wygadał o rftg:AA :)
http://bgg.cc/blogpost/24926?commentid= ... ent4214809
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Nataniel pisze:Na pewno jak pojawi się w Europie dodatek po angielsku, będzie w Polsce najszybciej jak się da.
Pytanie czy ten angielski dodatek bedzie szedl bezposrednio z Niemiec (czyli ma szanse być wkrótce), czy będzie wędrować do USA i z powrotem (czyli pewnie byłby w styczniu)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

szczegółowy opis Alien Artifacts prosto od projektanta:
http://www.boardgamegeek.com/blogpost/2 ... -artifacts
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Gry ani widu ani słychu :)
Szanse na zamówienie przed dniem darmowej dostawy , praktycznie zerowe...
Ta angielska wersja rzeczywiscie idzie przez Stany, czy to Rebel się wstrzymuje zeby nie być przed Rio Grande( jak było przy którymś Dominionie...)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

RFTG:AA jest w Finlandii

http://www.lautapelit.fi/Race_for_the_G ... _Artifacts
Za 25 EUR + 16 EUR przesyłka do Polski.
Ale chyba koszt przesyłki do Polski jest niezależny od liczby egzemplarzy.
Wiec jesli znalazło by sie kilka(naście) osób napalonych na kupno może wspólny zakup wyszedłby bo mało zawyzonej cenie...
Jak dla mnie nawet bez przesyłki to jest w pobliżu górnej granicy która był w stanie dać...
Tak z ciekawosci zapytam, ktoś bylby zainteresowany wspólnym zamówieniem? (A w szczególnosci ktoś z Legnicy lub Wrocławia)
p.s.
24.90 €
VAT: 24 %
Czyli jednak jest jakis kraj z wyzszym VAT niż POlska....
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zedd »

Rafal_Kruczek pisze:Czyli jednak jest jakis kraj z wyzszym VAT niż POlska....
PS: Na węgrzech mają VAT 27% i zastanawiają się czy nie podwyższyć.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ja jednak zaczekam aż się pojawi w Niemczech. Czuję, że wyjdzie taniej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

http://bgg.cc/article/14201589#14201589
W USA RFTG:AA już jest.
Co z dostepnoscią W POlsce?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Instrukcja AA do ściągnięcia: http://riograndegames.com/getFile.php?id=1813

RGG informują, że z bliższych nam okolic AA zamówili Węgrzy. U bratanków jeszcze nie kupowałem, zobaczymy ile będzie kosztował transport! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: anorak »

Trochę kicha. To wszystko chyba oznacza, że w przeciągu najbliższy 2 miesięcy AA do Polski nie trafi. Jeśli ktoś by zamawiał u Finów, to byłbym wdzięczny za PW i możliwość podłączenia się do zamówienia - może udałoby się rozłożyć koszty przesyłki na 3-4 osoby. Takie rozwiązanie by już miało sens :).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

A nie sądzisz, że z Węgier może być taniej?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Race for the galaxy

Post autor: dustptb »

Dajcie znać jakby to miało wyglądać -może i ja się dołączę :) I chyba z Węgier faktycznie może być taniej.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: anorak »

Nie wiem czy będzie taniej. Jak będzie, to super. Przy podzieleniu kosztów przesyłki na kilka osób to i tak pewnie różnica na poziomie 5 złotych, a Finowie po prostu jawią mi się jako opcja pewna i solidna. Tak czy inaczej, jeśli ktoś będzie organizował zbiorowy zakup w sklepie zagranicznym, bardzo bym się ucieszył z otrzymania PW.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Ja sprzedałem swoją podstawkę PL i wypinam się na PL-wydawcę :evil:

Teraz szukam kogoś kto ma do sprzedania kompletną ENG (podstawka i wszystkie dodatki) :mrgreen:

Będzie gorzej z wprowadzaniem neofitów (mam doświadczenia i z ENG i z PL i stwierdzam, że duużo łatwiej wprowadzać poprzez wersję PL).
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

gafik pisze:Ja sprzedałem swoją podstawkę PL i wypinam się na PL-wydawcę :evil:

Teraz szukam kogoś kto ma do sprzedania kompletną ENG (podstawka i wszystkie dodatki) :mrgreen:

Będzie gorzej z wprowadzaniem neofitów (mam doświadczenia i z ENG i z PL i stwierdzam, że duużo łatwiej wprowadzać poprzez wersję PL).
WSZYSTKIE dodatki to własnie obecny problem - mało kto na razie ma RFTG:AA
RFTG jest na tyle dobre że swego czasu zrobilem sobie "zapas" i mam podstawkę i pierwsze 3 dodatki - "nówka w folii".
Rozwazałem zakup podstwki polskiej własnie w celu łatwiejszego "wejścia" - ale się rozmyśliłem- i za te pieniądze kupiłem polskie Innowacje, gdzie tekstu jest cała masa i polska wersja ma naprawde sens.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2013, 12:35 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

anorak pisze:Nie wiem czy będzie taniej. Jak będzie, to super. Przy podzieleniu kosztów przesyłki na kilka osób to i tak pewnie różnica na poziomie 5 złotych, a Finowie po prostu jawią mi się jako opcja pewna i solidna. Tak czy inaczej, jeśli ktoś będzie organizował zbiorowy zakup w sklepie zagranicznym, bardzo bym się ucieszył z otrzymania PW.
Jak na razie mój podobny apel nie spotka się z szerokim odzewem. Ale takze perosze o informacje czy ktos byłby zainteresowany.
Napisałem w tej sprawie (tzn. czy bedą sprowadzać i czemu nie ma Polski na liscie krajów z któych zamówiono RFTG:AA http://bgg.cc/article/14273510#14273510) e-mail do Rebela. I dosatałem odpowiedż, że planują takie zamówienie
"Oczywiście będziemy to sprowadzać. Jak tylko trafi do europejskich dystrybutorów, od razu to sprowadzimy, ale nie mamy jeszcze konkretnej daty." (16 grudnia) .No mała jest szansa, że pojawi sie przed świetami - skoro dzisiaj nie ma.
Czarno tez widze szanse że wspólnego zamówienie z zagranicy, udałoby się zorganizować przed Nowym Rokiem.
Ja już wrzuciłem na luz - jak będzie to bedzie - miało być w 2012 - jak bezie w 2014 też dobrze....
Ostatnio zmieniony 20 gru 2013, 12:37 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: RUNner »

Ja zrobiłem dokładnie odwrotnie - sprzedałem wersję ENG z dodatkiem i kupiłem PL, żeby obniżyć próg wejścia dla nowych graczy. Mimo że na kartach tego tekstu za wiele nie ma, to jednak jakoś łatwiej wytłumaczyć pewne zasady. Miałem obawy, czy spolszczenie nie popsuje klimatu gry, ale okazało się że w tej kwestii nie popełniono większych błędów.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

gafik pisze:Ja sprzedałem swoją podstawkę PL i wypinam się na PL-wydawcę :evil:
Ja tak samo.

Sytuację na Węgrzech śledzę i będę śledził nadal dzięki córce-hungarystce ;) Na razie nie mają AA, jak się pojawi, będę informował.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

Na BGG pojawiła się wideo recenzja AA autorstwa eekamouse'a: http://boardgamegeek.com/video/38548/ra ... ended-univ

Całkiem ciekawe to nowe rozszerzenie. Karty wydają się być lepiej zrównoważone niż w TGS (dalej pozostaje moim rozszerzeniem nr 1, ale brakowało mi tam chociażby dopieszczenia Uplifta), dając możliwości rozwoju na wielu polach. Alien Orb wypada zdecydowanie gorzej - wydłuża grę, ale czyni z RftG coś zupełnie nowego - produkcja i konsumpcja nie są już najważniejszymi akcjami - na pierwszy plan wysuwa się się eksploracja i wykładanie planet, zwłaszcza militarnych. Z drugiej strony, zmiana tempa gry, które jest jedną z najważniejszych cech RftG, wkurza - mamy Walk for the Galaxy? :)), Dzięki AA, z jednej gry mamy dwie, podobne, ale z inaczej rozłożonymi akcentami. Części się pewnie ten nowy Race nie spodoba, ale dla mnie wygląda interesująco (przynajmniej od strony kart).

P.S. Z poprzednimi rozszerzeniami było podobnie - karty OK, natomiast przejęcia czy prestiże jakoś rzadziej trafiały na stół. Czego to sie nie robi, aby utrzymac wysoką cenę produktu.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: rzaba »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Łącznie z transportem 25 GBP, czyli ok. 125 PLN. Nienajgorzej, do rozważenia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

Miejmy nadzieję, że po przerwie światecznej, 3królach, remanentach oraz innych zabobonach ktoś wreszcie sprowadzi AA do Polski. Chciałbym już wypróbować te nowe karty:)
Ashes to ashes, dice to dice...
ODPOWIEDZ