Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: macike »

kwiatosz pisze:Porażka go tak zdeterminowała, że jednak przypomniał sobie, że przed chwilą osiągnął sukces ;)
Albo jak ten rabin co to w sobotę znalazł walizkę pieniędzy i tak żarliwie się nad nią modlił, że w otoczeniu walizki zrobiła się niedziela.
Dla chcącego nic trudnego, rozumiem. :mrgreen:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: uday »

kwiatosz pisze:Porażka go tak zdeterminowała, że jednak przypomniał sobie, że przed chwilą osiągnął sukces ;)
Nie chodzi mi o sytuację, że przerzuca się kość która określa, czy jest sukces, czy porażka (żetony determinacji), tylko sytuacja w której z kości dostajemy 2 żetony determinacji i chcemy je wykorzystać na przerzucenie kości ran, czy przygody. Tak czy siak, w wątku stricte o zasadach wyczytałem, że żetony determinacji zdobyte podczas fazy akcji też muszą poczekać do końca tej fazy.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Kośćmi rzucasz na raz. To chyba logiczne, że nie możesz skorzystać z ich wyniku, żeby przerzucić jedną z nich. Co to stwierdzenia, że żetony determinacji zdobyte podczas fazy akcji też muszą poczekać do końca tej fazy jest to nieprawdą. W niektórych przypadkach tak jest w innych nie.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: uday »

There are rules as intended, and rules as written.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

To dalej by było: robił dach, ale się na niego zawalił - ale tak go to zdeterminowało, że noga mu się zrosła? Natomiast można używać żetonów determinacji zdobytych w poprzedniej akcji.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

W instrukcji na stronie 14 w rozdziale dotyczącym Dostępnych i przyszłych surowców jest mniej więcej jasno wyjaśnione odnośnie determinacji.

"Żetony determinacji - jeżeli możliwość wykonania jakiejś akcji uzależniona jest od użycia determinacji to gracz powinien je posiadać w momencie planowania" i przykład z cieślą i jego zdolnością zmniejszania kosztu budowy o 1. Nie wyjaśnia to niestety wszystkiego, chociażby ja dalej nie wiem czy grając Cieślą i korzystając ze zdolności Złota rączka muszę żetony wydać podczas planowania czy podczas wykonywania akcji. W opisie zdolności jest "... aby uzyskać dodatkowy pionek podczas _wykonywania_ akcji budowy".

Odnośnie przerzucania kostek uday ma rację i tylko logika blokuje przerzucanie innych kostek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

No to logiczne i oczywiste - do zrobienia akcji musisz mieć tak jak zasoby - chodzi mi o przerzucanie kostek - o czym była rozmowa głównie (ale nie tylko - to fakt).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
trzewik

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: trzewik »

Wrzuciliśmy na stronę Portal Games materiał dla fanów gry, którzy chcą tworzyć własne rozwinięcia i dodatki. Zapraszam do pobrania, znajdziecie tam materiały do tworzenia kart przedmiotów, postaci i pomysłów.

Zapraszam do twórczej zabawy na stronę Portalu!
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Dr_Kecaj »

dzięki Ignacy :)

a można wiedzieć, jak nazywa się lub skąd pobrać czcionkę użytą w robinsonie?
Kupię Szczura rogatego PL
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Banan2 »

No i mamy miejsce 17.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pieprzowa »

agrhrh... niech tylko minie sesja, to zrobie sobie maraton z robinsonem! już od kilku tygodni leży na półce i tak smutno zagląda z nadzieją, że tym razem po niego sięgne. serce się kraja :/
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Blueberry »

pieprzowa pisze:agrhrh... niech tylko minie sesja, to zrobie sobie maraton z robinsonem! już od kilku tygodni leży na półce i tak smutno zagląda z nadzieją, że tym razem po niego sięgne. serce się kraja :/
Mam to samo :) tylko u mnie oprócz sesji jeszcze jest problem, że nie ma z kim zagrać, a w pojedynkę nie lubię :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Banan2 pisze:No i mamy miejsce 17.
Pozdrawiam
No proszę! Ciekawa jestem czy dojdzie do pierwszej dziesiątki. Nie żałujcie mu dobrych opinii na BGG i skrobnijcie jakiś komentarz to prędzej się będzie piął w górę. Ja w każdym razie wciąż trzymam kciuki. Czy w przeszłości jakaś polska gra zawędrowała tak wysoko?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
Banan2 pisze:No i mamy miejsce 17.
Pozdrawiam
No proszę! Ciekawa jestem czy dojdzie do pierwszej dziesiątki. Nie żałujcie mu dobrych opinii na BGG i skrobnijcie jakiś komentarz to prędzej się będzie piął w górę. Ja w każdym razie wciąż trzymam kciuki. Czy w przeszłości jakaś polska gra zawędrowała tak wysoko?
Patrząc po Average Rating to wbić do pierwszej dziesiątki może dałby radę, jakby więcej głosów zebrało.
Chyba najwyżej kiedykolwiek z polskich był NS Hex, który wbił się do pierwszej setki, ale oczywiście nie tak wysoko. W moich osobistych ocenach ma wyższą od Robinsona nawiasem mówiąc :D Ale ciężko to tak też obiektywnie porównać...
Joliet Jake na BGG
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: Pixa »

Za mega irytujaca wade Robinsona uwazam niedodanie przez wydawce wydrukowanych kart przedmiotow specjalnych do kazdego scenariusza. Po prostu latwo o nich zapomniec i zdarzalo mi sie to na tyle czesto, ze sam musialem je wydrukowac. Ale niestety druk na kartoniku w jakosci takiej jak oryginal kosztowal mnie (+ laminowanie kart postaci i scenariuszy, wydruk dodatkowych 2 scenariuszy i kart cech postaci) 50 zł. Wolalbym zeby zadbal o to Portal i wydal gre o 10-20 zl drozsza, ale lepsza. Co do instrukcji - do II wydania nie ma sie co czepiac. Przeczytalem ja dwa razy, potem 2-3 partie z instrukcja i spokojnie mozna grac bez.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kdsz »

Robinson już na miejscu 15 i mocno naciska Caylusa
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Juz 14 :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bartekwts
Posty: 40
Rejestracja: 05 gru 2012, 22:30

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bartekwts »

Już na 13 pozycji. Szykujcie szampany, bo zaraz pęknie pierwsza 10!
"Take my love, take my land. Take me where I cannot stand. I don't care, I'm still free. You can't take the sky from me."
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hipke »

Moglibyście komentować turniej szachowy :wink:
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Wyjdę pewnie na jakiegoś hejtera albo antypatriotę, ale ta gra nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Top50 spoko, top30 może, ale top10? :roll:
Awatar użytkownika
sugai
Posty: 108
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:22

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sugai »

sirkozi pisze:Wyjdę pewnie na jakiegoś hejtera albo antypatriotę, ale ta gra nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Top50 spoko, top30 może, ale top10? :roll:
Zasługuje. Jak dla mnie najlepszy coop jaki dotychczas wyszedł.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: zioombel »

sirkozi pisze:Wyjdę pewnie na jakiegoś hejtera albo antypatriotę, ale ta gra nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Top50 spoko, top30 może, ale top10? :roll:
mógłbyś podać jakieś argumenty?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

sirkozi pisze:Wyjdę pewnie na jakiegoś hejtera albo antypatriotę, ale ta gra nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Top50 spoko, top30 może, ale top10? :roll:
Skoro doszła tam sama, bez przekupywania głosujących czy oszukiwania przy podliczaniu głosów, to znaczy że zasługuje.
Co to znaczy że gra ma x miejsce w rankingu? To znaczy że tylu i tylu osobom się podoba. Oczywiście Ty też możesz oddać tam swój głos i też możesz nim wpłynąć na pozycję tej gry. Próbuj.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomb »

zioombel pisze:
sirkozi pisze:Wyjdę pewnie na jakiegoś hejtera albo antypatriotę, ale ta gra nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Top50 spoko, top30 może, ale top10? :roll:
mógłbyś podać jakieś argumenty?
E, tam. Opinia jak każda. Według mnie ponad połowa gier z pierwszej 10 na swoją pozycję nie zasługuje. A sporo takich, co powinno być w czołówce, nie mieści się w pierwszej 200-tce. Top 10 jest po prostu za krótkie.

Robinsonowi zaś gorąco dopinguję.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Po prostu na tej liście można znaleźć gry lepsze od Robinsona.

A co mi się nie podobało. Po pierwsze bajki o wyeliminowaniu efektu dominującego gracza. Zwykły bullshit. Mi to nie przeszkadzało ze względu na dobrych współgraczy, ale niesmak pozostał. Nie grałem w Battlestara, ale wydaje mi się, że motyw zdrajcy dużo lepiej rozwiązuje ten problem, niż rzekome rozwiązanie z Robinsona.
Po drugie i najważniejsze mechanice brakuje jakiegoś 'flow'. Osoby z którymi grałem stwierdziły, że jest po prostu nudna. Ja się broniłem przed takim stwierdzeniem, ale problem był widoczny. Chodzi mi o to, że mechanika się nie zazębia, jedno nie wynika z drugiego, za każdym razem musiałem sobie przypominać "aha teraz jednak trzeba zrobić tamto". Brakuje jakichś łączników, tworzenia tzw. silniczków. Kto grał w coś od Felda (Zamki Burgundii) powinien wiedzieć co mam na myśli. Tam wszystko działa idealnie, jedno wynika z drugiego i gra ma ten, nazwijmy to, flow. I to dla mnie jest głównym powodem dla którego Robinson nie zasługuje na tak wysokie miejsce, wśród takich mechanicznych pereł jak wspomniane Zamki, Agricola, Wysokie Napięcie czy Puerto Rico.

Otoczka, klimat gry - jestem na tak. Mechanika - mogło być lepiej. Na obniżenie noty wpływa też dla mnie masakryczny czas setupu. Widać w tym wpływ Chvatila, który zajmuje nieodległe miejsce ze swoim Mage Knightem. ;)

Na początku wystawiłem 9, po kolejnych partiach zmieniłem na 8.
ODPOWIEDZ