Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: TTR_1983 »

a czym się różnią? Chyba tylko nazwą :)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Hipke »

Jakby to było po naszymu, to bych kupił łot razu :twisted:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: rastula »

Hipke pisze:Jakby to było po naszymu, to bych kupił łot razu :twisted:
w sumie byłoby to nawet ciekawe zobaczyć taką śląską wersję...
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gabriel »

Ja zawsze jak patrzyłem na Magnum Sal myślałem - Filary Ziemi.
Podobieństwo Coal Baron to Magnum Sal - przynajmniej wizualnie i z odległości - spore, przez kopalnie.
Ale, wiemy przecież że duet KK to tile placement przede wszystkim (w większości gier), wersja podstawowa i zaawansowana. No i mózgożerność.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: apfrankowski »

Ja bym tu chyba nie mylił pojęć lepsze i cięższe. Owszem, wyszły cięższe gry, jak Caverna czy Glass Road, ale ciężko o tak dobrze zbalansowaną i dopracowaną grę. Podpisuję się obiema rękami pod zachwytami MisterC. Jedynie ten klimat nie zawsze jest tak odczuwalny jak bym sobie tego życzył :)
Przy okazji - krótka recenzja: http://planszowka.wordpress.com/2013/11 ... gluck-auf/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: piton »

jak jest w z ciężarem gry? bliżej familijnej czy da się coś pomóżdżyć?
W sumie jak jest to gra środka, to przestaje się interesować.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: apfrankowski »

Moim skromnym zdaniem - gra środka. _Trzeba_ pomóżdżyć, losowość indywidualna zmniejszona do minimum, jednakowoż dla mnie to gra familijna. Świetnie zrobiona, spójna, zgrana, ale jednak familijna. Ciężkość Epoki Kamienia.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: FortArt »

MisterC pisze: Dla mnie to był must buy. Ostatecznie żałuję, że mam Coal Baron, a nie Glück Auf, bo choć gra bynajmniej nie jest sucha, to w niemieckiej wersji do pełni klimatu brakowałoby już tylko pyłu węglowego na rękach ;)
Prawda? Glück Auf brzmi dużo lepiej! Polskie wydanie powinno chyba mieć tytuł "Szczęść Boże".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: bober »

Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: 100rk »

Widziałem szpeców od planszy grających w "Coal Baron" na Pionku... wrażenia poproszę ----> dowody
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Bardzo dobre!
Pełna recka jeszcze w tym roku (biorąc pod uwagę czas świąteczny, rodzinny - na pisanie zostaje parę dni, ale się sprężam)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Hipke »

Ja wczoraj kupiłem i już do mnie jedzie :twisted:

Czy ktoś się orientuje, czy gdzieś w necie jest dostępna instrukcja PL?
W pudełku będę miał angielską, także problemu nie ma, ale zawsze miło byłoby mieć pod ręką polską, np. dla żony :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: bogas »

Hipke pisze:Ja wczoraj kupiłem i już do mnie jedzie :twisted:

Czy ktoś się orientuje, czy gdzieś w necie jest dostępna instrukcja PL?
W pudełku będę miał angielską, także problemu nie ma, ale zawsze miło byłoby mieć pod ręką polską, np. dla żony :)
Tutaj na końcu opisu gry jest link do instrukcji PL.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Chyba jeszcze nie ma.
Ale zasady są prosto opisane. Nie powinno być żadnych wątpliwości co do rozgrywki.
Tylko przypilnujcie dopasowania setupu do liczby graczy.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: adikom5777 »

Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Hipke »

Podziękował za linki :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: yosz »

WRS pisze:Bardzo dobre!
Pełna recka jeszcze w tym roku (biorąc pod uwagę czas świąteczny, rodzinny - na pisanie zostaje parę dni, ale się sprężam)
Czekam na porównanie z inną grą o górnictwie ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

WRS pisze:Chyba jeszcze nie ma.
Dobrze, że dałem to "chyba" ;)
yosz pisze:Czekam na porównanie z inną grą o górnictwie ;)
Początek (jako swoisty spoiler) mogę Ci tu wkleić:
W połowie mijającego roku pojawiły się zapowiedzi nowej gry znamienitego duetu autorskiego Kramer i Kiesling. Zaprezentowana okładka z górnikami kopiącymi węgiel nasunęła wielu osobom pytanie o ewentualne podobieństwa do znakomitej skądinąd gry polskiego duetu Miłuński i Krupiński. Od razu mogę potwierdzić, że podobieństw jest wiele: wydobywa się cztery rodzaje węgla (jak soli w Magnum Sal z dodatkiem), realizuje się zamówienia na dostawę wydobytego surowca, używa się w grze pieniędzy, rozstawia się robotników, gra się od 2 do 4 osób (bez dodatku Muria). Na szczęście reszta jest różna i o tych różnicach postaram się jak najlepiej opowiedzieć.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: bogas »

Udało się zagrać dwóosobową partyjkę i mogę podpisać się pod recenzją WRS. Bardzo sympatyczna gra z wielce zadowalającym poziomem kombinowania w bardzo rozsądnym czasie. Pierwsza gra z tłumaczeniem zajęła godzinkę i m.in. dlatego gra zostaje w kolekcji. Drugi powód jest taki, że gra dostała "lajka" od żony, a to najmocniejszy argument żeby gra nie zmieniła właściciela.
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Odp: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: tramwajaz »

Muszę przyznać że ta gra jest na prawdę świetna jeżeli chodzi o stosunek prostoty zasad do ilości kombinowania. Gra jest bardzo intuicyjna, moim zdaniem łatwiej tu złapać o co chodzi już w pierwszej grze niż na przykład w Stone Age. Bardzo fajny ciąg mechanizmów daje nam poczucie obsługiwania maszynki do robienia punktów co na pewno jest dobrym sposobem wprowadzania w hobby. Grałem w 2 i 3 osoby i chyba na 3 jest troche lepiej ale na 2 jest szybko i przyjemnie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Dzięki za miłe słowa... :)

A już po publikacji recenzji zauważyłem wyraźniej dwie sprawy.

* ostatnie ruchy bywają jałowe... w sensie, że jeśli dobrze się nie przygotujemy (albo przeciwnicy nam podbiorą nasze pomysły na grę), to właściwie tylko do banku po marki warto iść.
No bo ani nowych zamówień (przecież za niezrealizowane są pkty w plecy), ani nowych kafli kopalni (bo zwykle to nierównowagę wprowadza i mamy w plecy)... Jeżdżenie dla jeżdżenia (czyli blokowania) i te marki... Wygląda to czasami tak, że przy asekuracji (planuję z uwzględnieniem oporu przeciwników) może się udać lepiej i te ostatnie akcje są mało satysfakcjonujące.
* zastanawiam się, czy komuś udało się uzyskać dobry (powtarzalny) wynik kupując po taniości żółte kafle i mieniając dwie kostki żółte na dowolne inne. To raczej zapomniana opcja, a wydaje się kusząca. Sporo kasy oszczędzamy, można (no właśnie nie jestem pewien ;) ) więcej zamówień wysłać. Tylko szkoda tej końcowej premii za lepszy węgiel...
Z pamięci pisząc mamy w grze 12 kafli z żółtym węglem, po 6(?) podwójnych i pojedynczych. Co daje 18 kostek węgla... czyli 9 dowolnych... hmmm... gdyby elastycznie połączyć to z tymi brązowymi...

Ale najważniejsze, że nie ma paraliżu jak w Tikalach i innych produkcjach tej spółki, a jest poczucie solidności - jak zawsze.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: bogas »

WRS pisze:(...)
* ostatnie ruchy bywają jałowe... w sensie, że jeśli dobrze się nie przygotujemy (albo przeciwnicy nam podbiorą nasze pomysły na grę), to właściwie tylko do banku po marki warto iść.
No bo ani nowych zamówień (przecież za niezrealizowane są pkty w plecy), ani nowych kafli kopalni (bo zwykle to nierównowagę wprowadza i mamy w plecy)...
Fakt, nowe zamówienia nie, ale nowe kafle kopalni to już zależy. Za puste wagoniki w kopalni może być od 10 do 13 punktów. Za nierównowagę jest -2VP za jeden kafel, więc warto. Oczywiście oprócz kupienia nowego kafla trzeba go jeszcze wyczyścić i to jest większy problem, ale rzecz warta jest rozpatrzenia.
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: tramwajaz »

WRS pisze:* zastanawiam się, czy komuś udało się uzyskać dobry (powtarzalny) wynik kupując po taniości żółte kafle i mieniając dwie kostki żółte na dowolne inne. To raczej zapomniana opcja, a wydaje się kusząca. Sporo kasy oszczędzamy, można (no właśnie nie jestem pewien ;) ) więcej zamówień wysłać. Tylko szkoda tej końcowej premii za lepszy węgiel...
Z pamięci pisząc mamy w grze 12 kafli z żółtym węglem, po 6(?) podwójnych i pojedynczych. Co daje 18 kostek węgla... czyli 9 dowolnych... hmmm... gdyby elastycznie połączyć to z tymi brązowymi...
Moim zdaniem to się opłaca jeżeli wypełnisz w pierwszej rundzie czarne zlecenie z samochodem lub pociągiem. Jeżeli uda Ci się dzięki temu zapewnić sobie przewagę w czarnym kolorze przez całość gry to jest to 15 punktów. Do tego może się to przydać przy wypełnianiu małych zleceń ale z interesującymi Cię pojazdami. Wszystko zależy od tego jakie zlecenia się pojawią. Np. Dwa pojedyncze czarne można zapełnić 4 żółtymi kostkami za 10 ruchów jeżeli dobrze liczę.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Czyli jest jeszcze parę pomysłów, którymi ta sympatyczna gra może nas mile zaskoczyć ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ