Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Don Simon »

abadura pisze:Ja we współpracy z pabula chyba zrobiłem wszystkie dodatki narodowe a także rozszerzenia BGO. Wydrukowałem je na papierze przylepnym i nakleiłem na karty z drugiego zestawu (kupiłem czeski, żeby ich dodatek mieć jako normalne karty, a skoro na zwykłe karty i tak naklejam, to co za różnica jak język jest pod spodem). Wygląd nie powala ale daje radę.

Niestety nie było mi jeszcze dane wypróbować.

Masz gdzies moze to w wersji do wydruku?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: abadura »

Don Simon pisze:Masz gdzies moze to w wersji do wydruku?
pabula umieścił to na BoardGameGeek: http://boardgamegeek.com/filepage/75451 ... rean-promo
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Furia »

Graliśmy w Cywilizację kilkanaście razy, ale zwykle były to te prostsze warianty, żeby wprowadzić nowych graczy w zasady i samemu dobrze je poznać. Wczoraj pierwszy raz zagraliśmy w wersję pełną. Do pewnego momentu szliśmy praktycznie łeb w łeb z różnicą 2-3 punktów. Potem w III erze kolega zbudował Pałac Kultury i dostał około 25 punktów. Nie było szans żeby go do końca gry dogonić. Udało mi się skończyć grę z 13 punktami mniej niż kolega od Pałacu a drugiemu koledze z różnica około 20. Czy ta karta nie jest przegięta? A może my coś źle zrobiliśmy? Inne cuda dawały reszcie graczy po mniej niż 10 punktów, a koszt mają dość podobny.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

Furia pisze:... Czy ta karta nie jest przegięta? ...
Nie jest.
Cuda trzeba w odpowiednim momencie budować, by dały maksymalny efekt.
Pałac jest dobry, ale trzeba mieć już jakiś przyrost punktów i ze 3 specjalne technologie, by zadziałał dobrze.
25 punktów z cudu to przeciętny wynik ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Furia pisze:Graliśmy w Cywilizację kilkanaście razy, ale zwykle były to te prostsze warianty, żeby wprowadzić nowych graczy w zasady i samemu dobrze je poznać. Wczoraj pierwszy raz zagraliśmy w wersję pełną.
A karty wydarzeń z III epoki podliczyliście na koniec gry? Bo te karty potrafią kompletnie odwrócić kolejność w grze.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Furia »

cezner pisze:
Furia pisze:Graliśmy w Cywilizację kilkanaście razy, ale zwykle były to te prostsze warianty, żeby wprowadzić nowych graczy w zasady i samemu dobrze je poznać. Wczoraj pierwszy raz zagraliśmy w wersję pełną.
A karty wydarzeń z III epoki podliczyliście na koniec gry? Bo te karty potrafią kompletnie odwrócić kolejność w grze.
Tak. Podliczyliśmy. Dzięki temu udało się trochę nadrobić.
Jeśli z innych cudów punktów było poniżej 10 to po prostu musimy zmienić taktykę grania, skoro 25 to średni wynik? ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Zdarzało się polecieć w kosmos za 30-40 punktów... ;)

Co do trójkowych eventów na koniec gry - pamiętacie, że rozlicza się wszystkie, zarówno current jak i future events?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

Widziałem Sagrada Familia za 44 punkty :shock:

Ale ten cud słabo wychodzi jak zagra ktoś Wpływ Polityków :P
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

Furia pisze:Graliśmy w Cywilizację kilkanaście razy, ale zwykle były to te prostsze warianty, żeby wprowadzić nowych graczy w zasady i samemu dobrze je poznać. Wczoraj pierwszy raz zagraliśmy w wersję pełną. Do pewnego momentu szliśmy praktycznie łeb w łeb z różnicą 2-3 punktów. Potem w III erze kolega zbudował Pałac Kultury i dostał około 25 punktów. Nie było szans żeby go do końca gry dogonić. Udało mi się skończyć grę z 13 punktami mniej niż kolega od Pałacu a drugiemu koledze z różnica około 20. Czy ta karta nie jest przegięta? A może my coś źle zrobiliśmy? Inne cuda dawały reszcie graczy po mniej niż 10 punktów, a koszt mają dość podobny.
Nie jestem jeszcze doświadczonym graczem, nie grałem jeszcze w pełną rozgrywkę, ale do szału mnie doprowadza jak przeciwnik dobiera Michała Anioła i Bazylikę św. Piotra. Dogonić takiego nie ma szans. Też mi się wydawało, że ta karta jest przegięta, ale pewnie w pełnej wersji gry już się tak bardzo nie nacyka punktów.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tolis »

Zawsze grałem w wersję pełną, w prostszych nie ma chyba agresji i wojen - więc kombos Michała Anioła może być nie d dogonienia, dlatego rozgrywka pełna daje możliwość wykorzystania np. Napoleona.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

W zaawansowanej wersji jest agresja. Można nawet próbować zaciukać lidera, co usilnie staram się robić, ale przeciwnik zawsze mocno go broni.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

mate00 pisze:W zaawansowanej wersji jest agresja. Można nawet próbować zaciukać lidera, co usilnie staram się robić, ale przeciwnik zawsze mocno go broni.
99% gier z Michałem Aniołem i bazyliką, kończy się porażką tego, kto się odważył na takie rozwiązanie i zabójstwo lidera nie ma z tym nic wspólnego. :twisted:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

Sandman pisze:99% gier z Michałem Aniołem i bazyliką, kończy się porażką tego, kto się odważył na takie rozwiązanie i zabójstwo lidera nie ma z tym nic wspólnego. :twisted:
To pozostaje chyba tylko zabójstwo samego gracza. ;)

Mniemam, że mówisz o wersji pełnej? W momencie, w którym Michał schodzi ze sceny, przyrost kultury może drastycznie spaść i wtedy łatwiej delikwenta dogonić.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Mate: oczywiście, że o wersji pełnej. Rozegrasz kilka(set) partii to sam się przekonasz, że MA należy do słabszych liderów z epoki I.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

W pełnej wersji MA zwykle produkuję kulturę nie dla cywilizacji, której przewodzi ale dla tej (tych), która będzie najsilniejsza. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Michał Anioł jest pokusą, żeby ostro iść w budynki kulturalne i/lub cuda, co niestety często kończy się ograniczeniem wydatków na zbrojenia i wywieszeniem flagi "łatwe punkty do zdobycia". A jeśli używa się go w umiarkowany sposób, to można całkiem nieźle na tym wyjść - a jeśli oprócz niego ma się Bazylikę, to punkty lecą dość sprawnie przy minimalnym nakładzie sił. Wszystko, jak zwykle, zależy od układu na stole.
W każdym razie, jeśli ktoś mocno ciśnie MA, to naturalnym ruchem reszty graczy jest inwestycja w siłę militarną i grabież zdobyczy kulturalnych - normalne gonienie jest bez sensu.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

mst pisze:W pełnej wersji MA zwykle produkuję kulturę nie dla cywilizacji, której przewodzi ale dla tej (tych), która będzie najsilniejsza. ;-)
Dokładnie. Mi się kiedyś zdarzyło polecieć w kosmos za 52 pkt bodajże, ale to miażdżąca gra była z kompletem naukowców :) Wczesny Leonardo i szybkie komputery :)
Najsłabszymi z impaktów są produkcyjne, zwłaszcza rolnictwo.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Jabol »

Ile realnie trwa rozgrywka w 4 graczy? :)
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

zależy od sporej liczby czynników, ale z reguły:

dla znających dobrze grę - 3 h
dla całkiem noobów - ponad 5 h

uwaga będę uśredniał:
biorac pod uwagę to, ze gra się około 20 rund, w każdej średnio 7-8 decyzji trzeba podjąć, mamy około 150 decyzji na gracza. nawet gdyby podejmował je w ciągu 30 s każda, i tak potrzebowałby na to 75 minut. 4 graczy zatem potrzebuje realnie 300 minut...

mam nadzieję, że pomogłem :mrgreen:
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

Decyzji to się podejmuje kilka ;) Kilkanaście zastanowień, reszta to oczywiste ruchy :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: bartek_mi »

ragozd pisze:Decyzji to się podejmuje kilka ;) Kilkanaście zastanowień, reszta to oczywiste ruchy :)
Które ponadto są wykonywane w turze innych graczy :)
Dice Hate Me :(
Raltay
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2013, 20:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Raltay »

Czy planowany jest dodruk polskiej wersji (w tym roku)? Niestety w żadnym sklepie nie można dostać, a na allegro nieliczne nówki występują z przebitką ponad 200%...
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Marek.F »

Niestety w chwili obecnej nie wiadomo kiedy pojawi się kolejne wydanie. Czech Board Games pracuje nad nową edycją Cywilizacji - ze zmienionymi zasadami, które mają przyspieszyć i uczynić rozgrywkę bardziej płynną. Nie ma jednak terminu zakończenia tych prac (ani nawet gwarancji sukcesu), więc na razie wstrzymujemy się z dodrukiem.
Czasem nie potrzeba wiele wysiłku, żeby coś znaleźć:P
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

Raltay pisze:Czy planowany jest dodruk polskiej wersji (w tym roku)? Niestety w żadnym sklepie nie można dostać, a na allegro nieliczne nówki występują z przebitką ponad 200%...
Ja chętnie sprzedam swój egzemplarz w takim razie - nówka na Allegro 299 zł :) . Grywam i tak tylko online ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: evenstar »

A za ile byś sprzedał? Też szukałam i też znalazłam tylko na all
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
ODPOWIEDZ