Innowacje czy Dominion Intryga?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mat_eyo »

Ja uważam, że jeśli chcesz coś bez negatywnej interakcji, ale jednocześnie z zauważalnym związkiem mechaniki z tematem to powinnaś brać Race for the Galaxy :D
Ostatnio zmieniony 25 lut 2014, 13:47 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: Andy »

...i unikać przejęć! :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mat_eyo »

Andy pisze:...i unikać przejęć! :mrgreen:
Których nie ma ani w podstawce ani w pierwszym dodatku ;) z pozostałymi nie grałem, więc się nie wypowiem.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mbork »

mat_eyo / mbork pisze:Ja uważam, że jeśli chcesz coś z niewielką, acz zauważalną dozą interakcji, ale jednocześnie z zauważalnym związkiem mechaniki z tematem to powinieneś brać Race for the Galaxy :D
FTFY.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mat_eyo »

mbork pisze:
mat_eyo / mbork pisze:Ja uważam, że jeśli chcesz coś z niewielką, acz zauważalną dozą interakcji, ale jednocześnie z zauważalnym związkiem mechaniki z tematem to powinieneś brać Race for the Galaxy :D
FTFY.
Nie zgodzę się, jeśli mówimy o samej podstawce to interakcji bezpośredniej nie ma w ogóle.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: sirafin »

Aż się dziwię, że evenstar nie uciekł stąd jeszcze z krzykiem :lol:
A może uciekł?
Gdybym nie znał obu gier, to po tym wątku bym miał totalny chaos w głowie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Jestem kobietą :wink: I szczerze mówiąc to faktycznie zniechęciłam sie do obu gier :P
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: rastula »

to może bierki ? :)...


taki urok opinii na forum - ludziom ciężko ( i nie dziwota) pisać o grach bez osobistego stosunku.


ja mogę powiedzieć, ze grałem we wszystkie 4 tytuły po kilkanaście razy ( zapewne za mało , żeby wychwycić wszystkie niuanse , ale wystarczająco, żeby wiedzieć o co chodzi ;)...


wszystkie 4 tytuły są BARDZO DOBRE i raczej nie sądzę żeby na którymś można się było kompletnie zwieść...


szczerze mówiąc ja bym na początek ( skoro jesteś początkująca) popatrzył na zdjęcia i wybrał tą, która ci się NAJBARDZIEJ PODOBA...

mój ranking lubienia


NChRz.
Inn.
RTtG
Dom.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: sirafin »

evenstar pisze:Jestem kobietą :wink: I szczerze mówiąc to faktycznie zniechęciłam sie do obu gier :P
Przepraszam, nie wyłapałem z kontekstu :)
Zazwyczaj w tym dziale forumowicze starają się doradzać i rozmawiać z pytającymi, zamiast skupiać się na sobie nawzajem i przekonywać, kto mówi bzdury. Trafiłaś na jakiś zły dzień ;)
Gier z góry nie skreślaj, może akurat trafią w twoje gusta. Idealnie by było, gdybyś przed zakupem obie wypróbowała, najlepiej na jakimś spotkaniu planszówkowym, z kimś kto ogólnie przybliży zasady i w prowadzi w rozgrywkę. Jeśli nie masz takiej możliwości, to może chociaż uda ci się sprawdzić rozgrywkę online (Dominion na pewno jest na ZunTzu, w razie czego w mojej sygnaturze jest link do forum, gdzie możesz go ściągnąć i z kimś zagrać).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Obejrzałam videocasta z dominiona i dziwnie to wygląda, takie pobieranie kart i tasowanie swojej talii w kółko, gdzie tu fun..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: tomuch »

evenstar pisze:Obejrzałam videocasta z dominiona i dziwnie to wygląda, takie pobieranie kart i tasowanie swojej talii w kółko, gdzie tu fun..
Bo Dominion to właśnie gra w tasowanie ;) Ale mimo wszystko jest fajna.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: Bea »

evenstar pisze:Obejrzałam videocasta z dominiona i dziwnie to wygląda, takie pobieranie kart i tasowanie swojej talii w kółko, gdzie tu fun..
Gdy po raz pierwszy to oglądałam zastanawiając się nad kupnem tej gry, dokładnie to samo sobie pomyślałam. Dziwiłam się dlaczego ta gra jest tak wysoko w rankingach, przecież tam się z pozoru nic nie dzieje. Spróbowałam zagrać online na Goko i wpadłam po uszy. Natychmiast kupiłam grę i mordowałam męża nią codziennie. Jak masz możliwość zagrania online to polecam spróbować i samemu się przekonać. Tyle, że karty tu są z angielskimi napisami.
http://www.goko.com/games/Dominion
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mbork »

sirafin pisze:Zazwyczaj w tym dziale forumowicze starają się doradzać i rozmawiać z pytającymi, zamiast skupiać się na sobie nawzajem i przekonywać, kto mówi bzdury. Trafiłaś na jakiś zły dzień ;)
Przepraszam i biję się w piersi.

Żeby było bardziej merytorycznie: Dominion ma imho niższy próg wejścia, Innovation może być trudniejsze dla początkującego. W Dominionie już w pierwszych dwóch-trzech partiach jest zabawa, w Innovation początkowo gra się bardziej na ślepo (zabawa też jest, ale parcie na wygraną jest trudniejsze).

I tylko przez pierwszą część gry jest tyle tasowania, w miarę wzrostu talii tasuje się rzadziej.
Spoiler:
Race for the Galaxy jest genialny, ale jeszcze trudniejszy na początku.

Dla pełności: nie używam polskiej nazwy "Innowacje", bo nie przyjmuję do wiadomości istnienia brzydkiej graficznie wersji "europejskiej" gry pt. "Innovation", wydanej w pięknej formie przez Asmadi w USA (takąż wersję kupiłem sobie przez Amazona).

Edycja: a, i interakcja w Dominionie jest niewielka, w RftG tak naprawdę też (dla początkujących jest niemal całkiem niewidoczna, ale jednak jest i jest w tej grze istotna!!!), w Innovation natomiast bardzo duża, bezpośrednia i brutalna.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Dzięki za linka, wypróbuję online. Szkoda, że nie jest po polsku, ale poradzę sobie ;)

A jak się mają Innowacje w poziomie trudności do Na chwałę Rzymu oraz Nowa Era?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: mate00 »

mbork pisze:Race for the Galaxy jest genialny, ale jeszcze trudniejszy na początku.
Edycja: a, i interakcja w Dominionie jest niewielka, w RftG tak naprawdę też (dla początkujących jest niemal całkiem niewidoczna, ale jednak jest i jest w tej grze istotna!!!), w Innovation natomiast bardzo duża, bezpośrednia i brutalna.
Zgadzam się w 100%!
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: windziarz44 »

Nie wiem czemu piszesz, że innowacje są łatwiejsze niż Glory to Rome?

GTR jest dużo łatwiejszy niż innowacje,
ma interakcje, której nie ma Dominion (ok, ma ale w bardzo okrojonej formie),
ma piękne ilustracje, (Polak potrafi)
jest dużo tańszy,

W innowacje grałem i niestety zagmatwanie w tej grze jest ogromne. Jest mało intuicyjna i ma się początkowo wrażenie chaosu i przypadkowości.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: macike »

evenstar pisze:w innowacjach jest spora interakcja, ale podobno mechanika jest oderwana od tematyki i nie czuje sie klimatu rozwijania cywilizacji
Podobno deszcz nie pada nigdy w Kaliforni, a banany na drzewach rosną zamiast jabłek...

Można Innowacje obedrzeć z klimatu civki. Doświadczyłem tego w 2p online i będę się trzymał zasady z realu - nie gram 2p.
No bo kto przy zdrowych zmysłach gra civkę w trybie 2p i oczekuje klimatu rozwijania cywilizacji?

Do czasu postawki z pierwszym dodatkiem Innowacje były najlepszą implementacją civki, z jaką się zetknąłem. 40 minutowa partia pozwalała przeprowadzić swoją cywilizację przez wieki konkurując z 3 albo i 4 innymi.
Z drugim dodatkiem czas gry się wydłuża, a to już stwarza możliwość szukania alternatywnych tytułów.

GtR jest zdecydowanie łatwiejsza od Innowacji. A Dominion to gra w tasowanie - tasować nie umiem, nie gram. :(

W komentarzach dotyczących chaosu w Innowacjach jest ziarno prawdy. Nauczenie się kontrolowania rozgrywki nie jest proste. A dopóki nie rozumie się, co się dzieje, to ma sie poczucie chaosu.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Jak Innowacje są trudniejsze od Gtr to ja sie w ogóle za to nie biore. Kolega próbował mi wytłumaczyć zasady Gtr i to jakiś kosmos jest :shock: Obejrzałam videocasta Dominiona na planszolandii i jakoś mnie to nie zachęciło, suche to takie.. Nie rozumiem co tak ludzi w tym wciąga :? Ale fenomenu carcassonne też nie rozumiem :P
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: Pierzasty »

Nie są. W ogóle kwestię "Innovation kontra GtR" strzeba sprawdzić osobiście, bo zdania są BARDZO podzielone. Mi na przykład GtR w ogóle nie podeszło, ale wiem że ma wielu fanów którzy przedkładają je nad Innowacje.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: rastula »

jeśli te gry są "trudne" to ja nie wiem, które są proste ... pchełki chyba :)


oczywiście inna sprawa że nawet do pchełek może być słaba instrukcja a nasz kolego może być pedagogicznym beztalenciem który nawet pchełek nie jest w stanie wytłumaczyć :)


bądźmy szczerzy - zasady tych gier są PROSTE - oczywiście mogą one zawierać skomplikowane interakcje między kartami i wiele taktyk prowadzących do zwycięstwa - ale który element tych 3 gier jest skomplikowany to ja naprawdę nie wiem :)


przestańmy odstraszać ludzi od hobby takimi stwierdzeniami

skomplikowana to może jest Madeira...;)...ale jak się obejrzy 1 rozgrywkę to już też nie...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: Bea »

evenstar pisze:Jak Innowacje są trudniejsze od Gtr to ja sie w ogóle za to nie biore. Kolega próbował mi wytłumaczyć zasady Gtr i to jakiś kosmos jest :shock: Obejrzałam videocasta Dominiona na planszolandii i jakoś mnie to nie zachęciło, suche to takie.. Nie rozumiem co tak ludzi w tym wciąga :? Ale fenomenu carcassonne też nie rozumiem :P
A jaka gra ci się spodobała? Na tej podstawie będzie łatwiej polecić kolejną.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Mam cytadele, grałam m.in. w 7 cudów i mi się podobało, ale to chyba na 2 osoby nie chodzi dobrze..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

Mam pytanie - czy w Gtr da sie zagrać online?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: evenstar »

No i zdecydowałam się jednak na Gtr :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Innowacje czy Dominion Intryga?

Post autor: windziarz44 »

to napisz później jak Ci podeszło.
ODPOWIEDZ