Kółko planszówkowe :)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Kółko planszówkowe :)

Post autor: klema »

Chciałbym się Wam pochwalić :)
Wychowawczyni mojego syna, znająca jego i moje :) zainteresowanie grami planszowymi, poprosiła mnie o przeprowadzenie lekcji pokazowej o planszówkach. Lekcja (w szkole podstawowej) została przyjęta entuzjastycznie!!! Jakżeby mogło być inaczej, nieprawdaż? Dzieciaki po prostu oszalały, gdy zobaczyły wszystko to, co przyniosłem (a zabrałem chyba z połowę mojej kolekcji). Było mnóstwo zachwytów, okrzyków radości i pytań, pytań, pytań... Na koniec zagraliśmy w Jugle Speeda i zabawa była na całego. Dzieci wychodziły ze szkoły z wypisanym na rękach adresem Rebela :), pytały gdzie moża kupić Świat Gier Planszowych etc. Na zebraniu rodzicielskim, w tym samym dniu, rodzice opowiadali, że zaraz po powrocie do domu dzieci od razu siadały przed monitorami i szukały sobie gier. Sami byli także ogromnie zainteresowani, bo przyznawali się, że często brakuje im pomysłów na wspólną zabawę, prosili o poradę od czego zacząć itd.

Jakież było moje zdziwienie, gdy następnego dnia, zostałem przez dyrekcję szkoły zapytany, czy nie poprowadziłbym Kółka Planszówkowego w przyszłym roku szkolnym. Gdybym się nie zgodził to syn chyba wyrzuciłby mnie z domu :), więc wszystko wskazuje na to, że od września rozpoczną się regularne spotkania zabawowo-edukacyjne...

Mam nadzieję, że mi się uda. :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Brak mi slow.. Genialne.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Klema - respect! Brawo!

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Co to jednak znaczy dobry nauczyciel. W pelni popieram inicjatywe. Sam dzieci nie posiadam, lecz moze dobry pomysl malolatowi podpowiedziec...
A moze my po prostu powinnismy do szkol pojsc? Tylko wczesniej z jakim sklepem trza by sie dogadac, ile zaplaca za reklame;) Jak wiadomo, dziecko najlepszy klient...
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Świetna sprawa!
Pozazdrościć dzieciakom, które chodzą do tej szkoły :D
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kółko planszówkowe :)

Post autor: Pancho »

Wspaniała inicjatywa, gratulacje.
klema pisze:Dzieci wychodziły ze szkoły z wypisanym na rękach adresem Rebela :), pytały gdzie moża kupić Świat Gier Planszowych etc.
A za taką niespodziewaną reklamę redakcja chce podziękować wysłaniem drugiego numeru ŚGP. Podaj mi adres na priv, jak tylko pismo będzie dostępne to wyślemy do ciebie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Gratulacje! :D Genialna sprawa.

Mam tylko nadzieję, że pewien minister się tym nie zainteresuje, bo jeszcze się okaże, że w tych grach to jakieś pionki, czy żetony, które leżą na sobie i są tej samej płci...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

A możesz napisać, która klasa i jakie gry jeszcze pokazywałeś?
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Naprawdę fantastyczna sprawa. Wielkie gratulacje za podjęcie tej jakże szlachetnej misji i niesamowitej inicjatywy. Oby w nowym roku szkolnym dyrektor pamiętał, oby starczyło sił i mocy! :) Świetna rzecz.
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Groszek pisze:A możesz napisać, która klasa i jakie gry jeszcze pokazywałeś?
No wlasnie - tez jestem ciekaw w jakim wieku jest Twoj dzieciak :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

wyrazy uznania. dużo wyrazów.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Dziękuję Wam bardzo za wszystkie miłe słowa.

Tymek ma 9 lat, ale gra właściwie we wszystko, od Caylusa po Descenta (gramy już od prawie 3 lat, więc zaczynał stosunkowo wcześnie), lekcja była więc w 2 klasie podstawówki (właściwie już w 3, bo zaraz koniec roku) :). Kółko przypuszczalnie będzie w 3 grupach: młodsza podstawówka (1-3), starsza (4-6) i pewnie jeszcze gimnazjum.

Zabrałem ok. 30 gier. Wymienię nieco chaotycznie: Osadnicy, Cleopatra, Pirates Cove, Memoir, Carcassonne, Ticket to Ride Europe, Dungeoneer, Shadows over Camelot, Mystery of the Abbey, Power Grid, Runebound, Thurn und Taxis, War of the Ring, Descent, Marvel Heroes, Metro, Giganten, Elchfest, Jungle Speed, Fist of Dragonstones, Palazzo, D&D Gra Przygodowa, Wilki i owce, Antike, PitchCar, Tikal, Conquest of the Empire, Jenga, Abalone i jeszcze pewnie jakieś pominąłem.

Ta lekcja jednak polegała li tylko na pokazaniu, że "coś takiego jest" (więc taka masa pudełek zrobiła niesamowite wrażenie), a nie na konkretnym zapoznawaniu ich z jakimiś tytułami (na to przyjdzie czas od września) :). Mnie zaś chodziło głównie o pokazanie im, że przed kompem siedzą najczęściej sami (okazało się również, że często "upychani" przez rodziców...), a planszówki to zabawa wszak zbiorowa i równie emocjonująca.

Oczywiście największe zainteresowanie wzbudziły przygodówki (nie tylko wśród chłopców), bo tu potwory, tam labirynty, walki, supermani etc. :) Ulubionymi grami mojego syna są War of the RIng, Antike i St.Petersburg, więc mam nadzieję, że i innym dzieciakom spodobają się nie tylko przygodówki.

PS. Właśnie się dowiedziałem, że we wtorek mam pokazówkę w kolejnej klasie :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Post autor: TuReK »

w ktorej to szkole?
:)
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

TuReK pisze:w ktorej to szkole?
:)
TAK na Barlickiego :) Jak wiesz, to szkoła niepubliczna i ambitna, może właśnie dlatego się zdecydowali :)
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

Jestem pod wrażeniem - mam nadzieję, że się uda! :D
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

klema pisze:
TuReK pisze:w ktorej to szkole?
:)
TAK na Barlickiego :) Jak wiesz, to szkoła niepubliczna i ambitna, może właśnie dlatego się zdecydowali :)
No wlasnie ... szkoly publiczne niestety dosc czesto maja zbyt "tradycyjne" podejscie.
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

AvantaR pisze: No wlasnie ... szkoly publiczne niestety dosc czesto maja zbyt "tradycyjne" podejscie.
Dokładnie, od kilku lat robię prezentacje w szkołach z atari go... pomijam tu różnicę między grami, chodzi o podejście nauczycieli w szkołach... dzieci były bardzo zainteresowane, chciały grać i grać, a nauczyciele? Gdy zapraszałem do wspólnej zabawy z dziećmi to czasami uciekali (kobiety brały torebki i do drzwi) z sali!! Tragedia :(
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

:) Atari go, specjalnie na tę okazję kupiłem i zostawiłem im w prezencie.

Nauczyciele w tej szkole są w większości młodzi i otwarci na nowe pomysły. Myślę, że to właśnie sprawiło, iż zainteresowali się tak bardzo, zobaczymy...
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Ja pamietam, jak chodzilem do szkoly podstawowej to na swietlicy mozna bylo pograc w rozne gry planszowe. Jakies labirynty i inne takiego. Super by bylo jakby dzieciaki w dzisiejszych czasach mogly pograc na swietlicach w nowoczesne gry :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

AvantaR napisał:
Super by bylo jakby dzieciaki w dzisiejszych czasach mogly pograc na swietlicach w nowoczesne gry
W niektórych szkołach w Warszawie (i to publicznych) jest to mozliwe. Ale jest kilka problemów. Po pierwsze świetlice sa przeznaczone w zasadzie dla klas 1-3, czyli dzieci w wieku 7-10 lat. Dlatego starają się kupować takie gry, którą są do opanowania dla 8-latka. Po drugie zazwyczaj w świetlicach są ogromne tabuny dzieci (np. 150). Przy takiej ilości trudno o stworzenie warunków odpowiednich do grania i o zapewnienie bezpieczeństwa sprzętu. Niektóre świetlice mają więc dwie grupy gier: większa ilość tanich gier popularnych typu chińczyk, warcaby czy grzybobranie, do których dzieci maja dostęp bez ograniczeń. I drugą grupę gier, trzymanych w szafie i udostępnianych konkretnym osobom wtedy, gdy jest już mało dzieci czyli np. po 15.
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 102 times
Been thanked: 23 times

Post autor: ram »

Gratulacje i powodzenia :)

Pozdrawiam.
Raleen
Posty: 855
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o gry wojenne czy ogólnie mówiąc historyczne to łatwo można to podpiąć pod kółko historyczne na uczelni. Znam co najmniej dwa przypadki gdzie to działa z sukcesem.
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Niedługo bedę miał praktki w szkole podstawowej, to może tez takie cos zaproponuje :D

Ale inicjatywa bardzo dobra, gratuluje i życze jak najlepszego rozwinięcia kółka :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dowiedziałem się właśnie, że w jednej z podwarszawskich miejscowości, pręznie działająca Rada Rodziców zespołu szkół (podstawówka + gimnazjum) załatwiła grant w wysokości 6 tysiecy złotych na zakup gier planszowych dla szkolnego koła gier. I kupili za to sporo ambitnych pozycji, np. Eufrat i Tygrys, Wysokie Napiecie, Wsiąść do Pociągu itd.
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Michale, czy istnieje możliwość, abyś się dowiedział skąd i jak ów grant zdobyli... czy to byli sponsorzy? fundusze szkolne? ministerialne?...
ODPOWIEDZ