1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: hancza123 »

Polskie wydanie 1989 broni cena: na i-szopie zapłaciłem 105,90zł a już widzę oferty za 99,90zł. Wersja GMT kosztuje 199zł

jeśli ten USRÓJ to jedyny problem to może nie róbmy linczu.. :D

aż tak mi to nie przeszkadza, bardziej mnie zdumiewa brak profesjonalizmu w Bardzie

Valarus, grę będę miał do końca tego tygodnia
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Atamán »

Valarus pisze:Czy ktoś miał możliwość porównania planszy wersji GMT 1989 z wersją Polską? Bo porównywanie do ZW moim zdaniem niewiele daje - plansza GMT z 1989 jest o wiele lepsza niż plansza z polskiej wersji Deluxe ZW. Jest między nimi jednak spory odstęp czasowy, więc ciężko zestawiać.
Tego niestety nie wiedziałem. Planszę do 1989 w wersji GMT widziałem raz, dawno temu, a TS GMT ma szwagier, więc porównać mogłem. Cieszę się, że i w GMT są zmiany w dobrym kierunku. :wink:

Jeśli chodzi o inne błędy, to zauważyłem jeszcze jeden. Na karcie Mur Berliński jest tekst: "W swoim najbliższym teście poparcia w NRD Komuniści ignorują modyfikator za sąsiadujące państwa kontrolowane przez Opozycjonistów." Nie ma czegoś takiego jak modyfikator za sąsiadujące państwa przy teście poparcia, łatwo się więc domyślić, że chodzi o "sąsiadujące pola kontrolowane przez Opozycjonistów", błąd jednak jest błędem. :roll:

Innych błędów nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

Atamán pisze:Na karcie Mur Berliński jest tekst: "W swoim najbliższym teście poparcia w NRD Komuniści ignorują modyfikator za sąsiadujące państwa kontrolowane przez Opozycjonistów." Nie ma czegoś takiego jak modyfikator za sąsiadujące państwa przy teście poparcia, łatwo się więc domyślić, że chodzi o "sąsiadujące pola kontrolowane przez Opozycjonistów", błąd jednak jest błędem. :roll:
No to chyba nie jest błąd, bo w pkt 6.2.4 napisano: "Dodatkowo wynik jest modyfikowany o: • +1 za każde sąsiadujące pole kontrolowane przez gracza, • -1 za każde sąsiadujące pole kontrolowane przez przeciwnika PP na testowanym polu nie modyfikują wyniku rzutu."
A na karcie oryginalnej jest tekst: "In his next support Check in Germany cancel the modifier for any adjacent spaces controlled by the Democratic Player".
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Valarus »

Wolfe: Zwróć uwagę, że tam jest napisane PAŃSTWA, a nie pola, czyli kalka z ZW, która w przypadku 1989, gdzie zamiast państw mamy miasta, nie ma żadnego sensu;)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Atamán »

No właśnie pisałem, że łatwo się domyślić o co chodzi i większość wprawionych graczy ten błąd zignoruje albo nawet go nie zauważy, bo od razu wiadomo "co autor miał na myśli". :wink:
Też był pewnie tego błędu nie wyłapał, ale karta wczoraj trafiła do mojej narzeczonej, która w żadnego TS-a ani ZW nie grała i tekst wprawił ją w zakłopotanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: GrzeL »

W instrukcji w trzech miejscach też jest użyte państwo zamiast pola.
Dwa razy na 3 s. w opisie elementów oraz w punkcie 6.2.4.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

Valarus pisze:tam jest napisane PAŃSTWA, a nie pola,
Ech, a chciałem coś pozytywnie wnieść... :-) No to może napiszę tylko, że ja wersję Barda kupię i tak, bo cena jest mocno przekonująca.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mig »

Vandal pisze:
mig pisze:Ale tłumaczenia się z tych kostek, to czekam z niecierpliwością ;) Szykuje się niezła sieczka :D Oj, będzie się działo :D
Nie będzie żadnej sieczki, tak jak napisał Ataman i ja wcześniej, błąd nie utrudnia w żaden sposób rozgrywki.
Szykuje się jedynie niesmak dziecięcego podejścia do tematu i tak jak niesmaki po ZW, znowu parę osób więcej zadrży ręka zanim zrobią preorder kolejnego tytułu - co z punktu widzenia wydawcy produktu hobbistycznego nie jest pożądane.
No też ja właśnie o tym. Sam błąd - jak to błąd - zdarza się. Oczywiście fajnie gdyby wyciągać wnioski na przyszłość (po ZW już były oczywiste), ale imho da się go przeżyć. Nie wpływa na grywalność, jedynie na estetykę. Ale z ukrycia błędu (bo raczej tłumaczenia, że kostki znalazły się na napisie przypadkowo nikt nie kupi), to już Bard może (i powinien) się ostro tłumaczyć. Błąd można wybaczyć (niektórym wydawnictwom po wielokroć - jeśli tylko robią dobre gry (patrz: Portal)), ale ściemę i dziecinne oszustwo/kłamstewko już niespecjalnie.

Ciekawe, czy fakt posiadania poważnych partnerów (TVP, IPN), będzie na Bardzie wymuszał jakieś zachowania w celu złagodzenia wtopy. Bo pewnie z taką ściemą niespecjalnie chcą być kojarzeni.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

mig pisze:Ciekawe, czy fakt posiadania poważnych partnerów (TVP, IPN), będzie na Bardzie wymuszał jakieś zachowania w celu złagodzenia wtopy. Bo pewnie z taką ściemą niespecjalnie chcą być kojarzeni.
A nie odwrotnie raczej? Bo mam wrażenie, że fakt wielkiej premiery i współpracy z TVP spowodował chęć ukrycia błędu. Pytanie jednak, czy teraz, już po premierze będzie jakiś odzew na ten temat. :)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mig »

rzabcio pisze:
mig pisze:Ciekawe, czy fakt posiadania poważnych partnerów (TVP, IPN), będzie na Bardzie wymuszał jakieś zachowania w celu złagodzenia wtopy. Bo pewnie z taką ściemą niespecjalnie chcą być kojarzeni.
A nie odwrotnie raczej? Bo mam wrażenie, że fakt wielkiej premiery i współpracy z TVP spowodował chęć ukrycia błędu. Pytanie jednak, czy teraz, już po premierze będzie jakiś odzew na ten temat. :)
No być może. Nie mam też pojęcia na ile partnerzy przejmują się tym co dalej się z takimi patronackimi produktami dzieje. Szczerze mówiąc byłem zaskoczony (bardzo pozytywnie), że ze strony jednego z partnerów (IPN) pojawiły się jakieś merytoryczne uwagi. Zawsze miałem wrażenie, że instytucja cieszy się, bo może pokazać, że wspiera w ramach swojej misji jakieś ciekawe, nieszablonowe projekty (i ma dodatkową reklamę/PR) i na tym jej zaangażowanie w projekt się kończy. Ale może po prostu miałem złe doświadczania ze swojej wspólpracy z tego typu podmiotami. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

Co, jak co, ale dla IPNu branża planszówkowa nie jest znowu taka nieszablonowa. ;)

Mnie zmiana początkowo okrutnie zdziwiła, koszerny planszówkowicz wewnątrz mnie buntował się przeciwko takiej ingerencji w grę. Po chwili rozważań i poczytaniu opisu pól stwierdziłem, że to jednak ma sens. Informacja od Barda, że to inicjatywa IPNu całkowicie uspokoił moje obawy, co do zasadności takiej zmiany.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: jax »

rzabcio pisze:Mnie zmiana początkowo okrutnie zdziwiła, koszerny planszówkowicz wewnątrz mnie buntował się przeciwko takiej ingerencji w grę. Po chwili rozważań i poczytaniu opisu pól stwierdziłem, że to jednak ma sens. Informacja od Barda, że to inicjatywa IPNu całkowicie uspokoił moje obawy, co do zasadności takiej zmiany.
Dla mnie zmiana bez sensu. Całkowity abstrakt. O ustrój polityczny którego państwa chodzi? Wszystkich? Jednego? Którego? Jakąś średnią mam wyciągać? To się kupy nie trzyma.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mig »

rzabcio pisze:Co, jak co, ale dla IPNu branża planszówkowa nie jest znowu taka nieszablonowa. ;)

Mnie zmiana początkowo okrutnie zdziwiła, koszerny planszówkowicz wewnątrz mnie buntował się przeciwko takiej ingerencji w grę. Po chwili rozważań i poczytaniu opisu pól stwierdziłem, że to jednak ma sens. Informacja od Barda, że to inicjatywa IPNu całkowicie uspokoił moje obawy, co do zasadności takiej zmiany.
Mnie taki aspekt lokalizacji w ogóle nie przeszkadza. Zazwyczaj są to bardzo trafione pomysły. Tutaj mnie zaskoczyło, że inicjatywa zmiany nie wyszła od wydawcy, tylko od "partnera".
No, TVP też już sporo gier firmowało swoim logo (Czas Honoru, Altenatywy, Tajemnice Ojca Mateusza i pewnie coś tam jeszcze). Ale sądzę, że nadal wśród wspieranych przez nich inicjatyw (podobnie jak w IPN) planszówki stanowią raczej margines i ciekawostkę przyrodniczą ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Trolliszcze »

Hyhy, takie akcje uświadamiają nam, że jeśli chodzi o zabiegi PR-owe, polscy przedsiębiorcy ciągle znajdują się w epoce kamienia łupanego :D
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

mig pisze:No, TVP też już sporo gier firmowało swoim logo (Czas Honoru, Altenatywy, Tajemnice Ojca Mateusza i pewnie coś tam jeszcze). Ale sądzę, że nadal wśród wspieranych przez nich inicjatyw (podobnie jak w IPN) planszówki stanowią raczej margines i ciekawostkę przyrodniczą ;)
Ale IPN nie "firmuje logo" na grach, tylko je tworzy. :)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mig »

rzabcio pisze:
mig pisze:No, TVP też już sporo gier firmowało swoim logo (Czas Honoru, Altenatywy, Tajemnice Ojca Mateusza i pewnie coś tam jeszcze). Ale sądzę, że nadal wśród wspieranych przez nich inicjatyw (podobnie jak w IPN) planszówki stanowią raczej margines i ciekawostkę przyrodniczą ;)
Ale IPN nie "firmuje logo" na grach, tylko je tworzy. :)
Co nie zmienia faktu, że jest to tylko wąski wycinek działalności nie tylko IPN ale też całego BEP. Sądzę, że większość pracowników IPN nie widziała żadnej planszówki IPNowskiej na oczy, już nie mówiąc o zagraniu ;)
No, chyba, że w ramach "firmowych" prezentów na Dzień Dziecka czy na wigilię IPN daje je dla dzieciaków pracowników ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Aftar2 »

jax pisze:
rzabcio pisze:Mnie zmiana początkowo okrutnie zdziwiła, koszerny planszówkowicz wewnątrz mnie buntował się przeciwko takiej ingerencji w grę. Po chwili rozważań i poczytaniu opisu pól stwierdziłem, że to jednak ma sens. Informacja od Barda, że to inicjatywa IPNu całkowicie uspokoił moje obawy, co do zasadności takiej zmiany.
Dla mnie zmiana bez sensu. Całkowity abstrakt. O ustrój polityczny którego państwa chodzi? Wszystkich? Jednego? Którego? Jakąś średnią mam wyciągać? To się kupy nie trzyma.

a jak dla mnie się trzyma. Dotyczy ten tor głównie Polski, więc jest idealne na nasz rynek:) Gra nie ma odegrać 100% tego co się działo, bo tak za każdym razem ZSRR by przegrało. Ten tor daje nam możliwość wczucia się co by było gdyby wydarzenia z tego toru miały inny finał i jakie to pociągnęłoby za sobą skutki. Dla mnie akurat trochę oderwane od tematu w angielskiej wersji były wydarzenia na placu Tiananmen:)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Valarus »

jax pisze: Dla mnie zmiana bez sensu. Całkowity abstrakt. O ustrój polityczny którego państwa chodzi? Wszystkich? Jednego? Którego? Jakąś średnią mam wyciągać? To się kupy nie trzyma.
To bardzo dobre spostrzeżenie jest, rzeczywiście nie ma to większego sensu na dłuższą metę. No ale nic tam, jak widać większości osób to nie przeszkadza. Za to teraz mi się przypomniało, że niektóre karty przecież odnosiły się do placu Tiananmen i widzę, że całkowicie je podminiono - np. karta 53., w oryginal Li Peng, u nas Giennadij Ziuganow. Coraz więcej frywolnych zmian jak widze.

Edit: Agh, podmieniono Tank Column/Tank Man na jakieś nudne Wprowadzenie Reformy/Zatrzymanie Reformy. Symbol tamtych czasów, mimo, iż dotyczący drugiej strony globu, wyrzucony na śmietnik :?
Aftar2 pisze:Dotyczy ten tor głównie Polski, więc jest idealne na nasz rynek:)
Ale gra nie dotyczy głównie Polski, ba, wręcz przeciwnie, często Polska po 2-3 turach przestaje mieć większe znaczenie i się o niej prawie do końca gry zapomina. Ciężko więc założyć, że chodzi w nim właśnie o Polskę.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2014, 12:53 przez Valarus, łącznie zmieniany 1 raz.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

mig pisze:Co nie zmienia faktu, że jest to tylko wąski wycinek działalności nie tylko IPN ale też całego BEP. Sądzę, że większość pracowników IPN nie widziała żadnej planszówki IPNowskiej na oczy, już nie mówiąc o zagraniu ;)
No, chyba, że w ramach "firmowych" prezentów na Dzień Dziecka czy na wigilię IPN daje je dla dzieciaków pracowników ;)
Twoja logika jest nieźle zakręcona. Dla Rebela wydawanie gier też jest marginalnym zadaniem - głównie sprowadzają planszówki, propagują je, organizują Gramy i GR na innych konwentach. Na pewno też w Rebelu znajdzie się kilka osób, które niewiele wiedzą o planszówkach. Ale chyba nikomu rozsądnemu nie przyszłoby do głowy, że wydawanie gier jest dla nich "nieszablonowym" działaniem i że jedyne co robią to dawanie logo na grach, prawda? Wybacz, ale to jakiś absurd.

Ale nieważne - kończę oftop.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Dla mnie akurat trochę oderwane od tematu w angielskiej wersji były wydarzenia na placu Tiananmen:)
A o tym słyszałeś?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_ku_ ... 80%99anmen
I zgadzam się co do tego, co napisał Valarus i jax. Moim zdaniem spłaszczono zupełnie całość rozgrywających się na świecie wydarzeń. To, że akcja gry dzieje się w Europie, nie znaczy że nie miały na nią wpływu wydarzenia na świecie. Zamiast lekcji historii daje się prztyczka w nos.
Poza tym sam motyw okładki który sugeruje, że sama Solidarność rozwaliła komunę w Europie Wschodniej to gorzki żart i szyderstwo z ludzi, którzy walczyli z komuną w innych krajach.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

No teraz, to pojechałeś po bandzie. :)

- No faktycznie, bo brak historii Placu Tienanmen sprawił, że gra nagle stanie się kompletnie nie historyczna. :D
- Oryginalna okładka "1989: Dawn of Freedom" wcale nie jest lepsza. Na niej także jest wyłącznie Solidarność. Oraz sierp i młot. Bez sensu argument.

W samej grze jest dużo więcej historii, w tym ponad sto kart, każda z odrębną historią i opisem. Takie opinie przez zmianę jednego z torów, oraz okładkę to lekkie przegięcie.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2014, 13:09 przez rzabcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Nie pojechałem. Wiem, że na oryginale jest też Solidarność.
Czytam, że zmieniono nazwę wydarzeń związanych z tym torem. A to ma znaczenie. Rozumiesz znaczenie słowa symbol?
EDIT: Podobno tłumaczyłeś karty do ADP - zmieniałeś niektóre wydarzenia by były lepsze w odbiorze dla polskiego gracza, czy zostawiłeś je tak jak są?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Aftar2 »

clown pisze:
Dla mnie akurat trochę oderwane od tematu w angielskiej wersji były wydarzenia na placu Tiananmen:)
A o tym słyszałeś?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_ku_ ... 80%99anmen
I zgadzam się co do tego, co napisał Valarus i jax. Moim zdaniem spłaszczono zupełnie całość rozgrywających się na świecie wydarzeń. To, że akcja gry dzieje się w Europie, nie znaczy że nie miały na nią wpływu wydarzenia na świecie. Zamiast lekcji historii daje się prztyczka w nos.
Poza tym sam motyw okładki który sugeruje, że sama Solidarność rozwaliła komunę w Europie Wschodniej to gorzki żart i szyderstwo z ludzi, którzy walczyli z komuną w innych krajach.
ale chyba zapominasz, że to dalej gra planszowa mówiąca o wydarzeniach w tej części świata. GMT wydaje masę tytułów historycznych, bądź z historią powiązanych i wydarzenia z placu pasowałyby, gdyby przedstawiono szersze spektrum działań. Ciekawe jaki odsetek ludności Polski, Węgier, czy Czechosłowacji w tamtych czasach miał dostęp do tych wydarzeń, żeby to miało wpływ na nasz region. My mamy teraz do tego dojście, wtedy było trochę trudniej.

Argument o okładce i motywie z Solidarnością jest mocno nietrafiony, a przynajmniej nietrafiony jeżeli skierowany przeciwko polskiemu wydawcy, bo jak dla mnie w PL wersji okładka została stonowana, żeby nie kuć tak w oczy jak w angielskiej wersji. Tam masz typowy pojedynek: Solidarność vs ZSRR i twarz dziwnego faceta, która za wielką wodą mało komu coś mówi.

Jeżeli według Ciebie ten tytuł daje prztyczka w nos, zamiast lekcji historii, to w takim razie nie ma takich gier, które uczą.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Absolutnie o tym nie zapominam. Tylko moim zdaniem było tak, że ktoś (w Bardzie, IPNie, nieważne) założył, że polski odbiorca to debil, który nie skojarzy znaczenia Placu Tienanmen dla przebiegu wydarzeń w Europie i zastąpił go "Usrojem".
Ciekawe jaki odsetek ludności Polski, Węgier, czy Czechosłowacji w tamtych czasach miał dostęp do tych wydarzeń, żeby to miało wpływ na nasz region. My mamy teraz do tego dojście, wtedy było trochę trudniej.
I tutaj się mylisz - miało, i to duży. Ten wpływa nazywa się: radio. Ktoś kiedyś powiedział, że radio jest najważniejszym wynalazkiem czasów rewolucji i ja się pod tym podpisuję. Algierczycy pacyfikowani przez Francuzów dzięki odbiornikom radiowym wiedzieli, że FLN nadal istnieje. Wietnamczycy chowali radia przed przyjściem VietCongu, ci ostatni szczególnie polowali na nie. O RWE nawet nie wspomnę. Kawał historii.
Argument o okładce i motywie z Solidarnością jest mocno nietrafiony, a przynajmniej nietrafiony jeżeli skierowany przeciwko polskiemu wydawcy, bo jak dla mnie w PL wersji okładka została stonowana, żeby nie kuć tak w oczy jak w angielskiej wersji. Tam masz typowy pojedynek: Solidarność vs ZSRR i twarz dziwnego faceta, która za wielką wodą mało komu coś mówi.
Oczywiście jest to zarzut nie tylko do polskiego wydawcy. Ale np. wydanie niemieckojęzyczne powinno mieć Mur Berliński na okładce nie sądzisz? Zamiast przesady wolę uniwersalność. Taką, jak ma np. ZW - genialna i uniwersalna.
Jeżeli według Ciebie ten tytuł daje prztyczka w nos, zamiast lekcji historii, to w takim razie nie ma takich gier, które uczą.
Uczą, tylko nie należy pozwalać na manipulacje. Ziuganow zamiast Penga? Bo debil w Polsce nie sprawdzi kto to był Li Peng, a Ziuganowa zna? Śmiech na sali.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Aftar2 »

clown pisze: Uczą, tylko nie należy pozwalać na manipulacje. Ziuganow zamiast Penga? Bo debil w Polsce nie sprawdzi kto to był Li Peng, a Ziuganowa zna? Śmiech na sali.

z całym szacunkiem dla ogólnie "ludzi", ale tak, moim zdaniem trzeba przekazywać młodym informację w kawałkach, bo jak ich się zaleje ilością nazwisk, to będą za leniwi, żeby sprawdzić. Niestety czasy kiedy mogłeś zastanawiać się, czy załapią kto to Peng i może lepiej Ziuganow dawno minęły. Teraz byłoby dobrze, jakby większość <18 wiedziała kto to ten Ziuganow był. Takie czasy. Będąc 12-14 lat temu w podstawówce sam musiałem szukać takich informacji, bo już wtedy mało kto uczył o czasach najnowszych. W sumie do końca liceum prawie o tym się nie mówiło. Teraz pewnie jest jeszcze gorzej.

Osobiście skupienie się na wydarzeniach i intensyfikacja w regionie Europy uważam za trafioną. Ty sądzisz inaczej i tyle.
ODPOWIEDZ