Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Post autor: schizofretka »

Zagrałem dziś po raz drugi, w 4 osoby z tłumaczeniem uwinęliśmy się w trochę ponad 1.5h. Gra fajna, ale przez to że tak szybka (tylko 4 duże rundy), nie daje wrażenia osiągnięcia czegoś wielkiego - ot, kupimy kilka kafli, wyprodukujemy trochę zasobów i przetransportujemy je na właściwe miejsce. Paradoksalnie myślę, że najlepsza będzie w 6 osób - ozgrywka nie powinna się nadmiernie przeciągnąć i downtime jest niski ze względu na szybkie tury, a do gry wtedy wchodzą wszystkie kafle i można próbować planować kupno czegoś w przyszłości. W szczególności kombo - kafel produkujący zasób + kafel za niego punktujący obok jest istotne - dzisiaj nabiłem na nim 27 (z 78) punktów. W pierwszej rozgrywce, w której produkowałem kamień, nie wypadł kafelek punktujący za kamień i wynik miałem przez to na pewno niższy.

Ogólnie wrażenia pozytywne, choć jakiś zachwycony nie jestem, ale to nie jest też gra w moim typie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: tomiz123 »

Czy ma ktoś może jakąś spolszczoną instrukcję ?
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

Mógłby ktoś coś napisać o tej grze? Angielskie recenzje przeglądnąłem, jednak wolałbym usłyszeć zdanie prawdziwych znawców :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

Gra jest świetna - mało rund, mało czasu i dużo do zrobienia :) trzeba rozkręcić silniczek, ale zaraz koniec gry!
i to mi się u Richarda B w grach podoba czyli dużo kombinowania, dużo opcji, a tak mało czasu.

Dużo konfrontacji, szczególe jak podbijamy koszty użycia kafla - blokujemy komuś kafel, ale dostanie za to ludziki - dużo przeliczania, optymalizowania. Miodzio :) ten mechanizm z licytacją i odpalaniem kafli meeplami świetny.
Mi gra się bardzo podoba jest mózgożerna i jest sporo negatywnej interakcji.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Keyflower

Post autor: Piehoo »

W Polsce coś cichutko o tej grze. Rahdo jakiś czas temu strasznie sie rozpływał, i była to dla niego gra roku. Chętnie bym zagrał, ale stosunek ceny do ilości komponentów trochę zawodzi. Nie jestem jeszcze do końca przekonany. Jeszcze jakieś opinie się znajdą? Dobrze się gra na 2 osoby?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

cicho, bo gra droga i nie ma wersji PL. Nieco niższa cena przyciągnęłaby trochę osób.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Keyflower

Post autor: adikom5777 »

Gra nie jest droga, kosztuje podobnie co Imperial, Ninjato czy Rosyjskie Koleje. Jest też całkowicie niezależna językowo, nie widzę potrzeby polskiego wydania. Keyflower ma bardzo jasne i czytelne zasady, dlatego nie ma wątku o zasadach na milion stron. Jest to bardzo dobra gra z mechaniką "worker placement" oraz licytacji. Wielki plus za dostosowanie gry do większej liczby graczy, bawić się można od 2 do 6 osób. Gra trwa 4 etapy (pory roku) i w każym z etapów zdobywamy przy pomocy licytacji kafle budynków, które dokładamy do naszej wioski. Sprytne jest to, że można korzystać z budynków w wioskach innych graczy tylko jest to dla nas kosztowniejsże. Budynki są bardzo zróżnicowane i w grze nie wykorzystujemy ich wszystkich, więc gra zapewnia wysoką regrywalność. Polecam również dodatek, który poza nowymi budynkami wprowadził element pastwisk i hodowli bydła.
Jest to jedna z moich ulubionych gier.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

ale instrukcji PL też nie ma. Nadal nie widzisz sensu polskiego wydania? :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Keyflower

Post autor: KubaP »

mulek18 pisze:cicho, bo gra droga i nie ma wersji PL. Nieco niższa cena przyciągnęłaby trochę osób.
Chryste, mulek w pigułce :D 100% mulka w mulku, czyli "jaka będzie cena i czy będzie wersja PL?" :D
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 226
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: neutrino »

Piehoo pisze:Chętnie bym zagrał, ale stosunek ceny do ilości komponentów trochę zawodzi.
Możę zacznę od tego, że u mnie gra leży na półce, więc się jej pozbywam (z bólem serca:P). Ale kompletnie się z tobą nie zgodzę: w grze jest 140 meepli, sporo znaczników zasobów, fantastyczne (w mojej ocenie) kafle. Gra na pewno cieszy oko.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

KubaP pisze:
mulek18 pisze:cicho, bo gra droga i nie ma wersji PL. Nieco niższa cena przyciągnęłaby trochę osób.
Chryste, mulek w pigułce :D 100% mulka w mulku, czyli "jaka będzie cena i czy będzie wersja PL?" :D
musisz się zawsze czepiać? Na filmach wydajesz się sympatycznym gościem, a w rzeczywistości jesteś zarozumialcem, przeświadczonym o swojej zajebistości, któremu wiecznie o coś chodzi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Keyflower

Post autor: KubaP »

Mulek, Przejrzyj swoje posty na forum. 99% z nich to teksty o tym, że gra jest za droga/ile będzie kosztować oraz czy jest polska wersja. I się już tak nie denerwuj, przecież nie powiedziałem Ci nic złego, więcej dystansu, a i ja wezmę sobie do serca uwagę o zarozumialstwie, dobra? :)

Keyflower to świetny tytuł, który jest niezależny językowo, może jednak spróbuj w niego zagrać, co?
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

KubaP pisze:(...) a i ja wezmę sobie do serca uwagę o zarozumialstwie, dobra? :)
ok :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: berni »

KubaP pisze:a i ja wezmę sobie do serca uwagę o zarozumialstwie, dobra? :)
E tam, na długo Ci starczy? Za tydzień zapomnisz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

O proszę, jaki ładny temat, nawet znalazł się Kuba bez ironii ;] i wzajemne zapewnienie o poprawie.
A tak w temacie, to mimo że jestem antyfanem licytacji, ta tutaj wygląda akurat nietypowo, więc ciekawie. Trzeba będzie się tytułem zainteresować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Keyflower

Post autor: KubaP »

berni pisze:
KubaP pisze:a i ja wezmę sobie do serca uwagę o zarozumialstwie, dobra? :)
E tam, na długo Ci starczy? Za tydzień zapomnisz.
Będę się starał, obiecuję :mrgreen:
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 226
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: neutrino »

Oj już przestańcie się przepraszać, brać do serca i takie tam ;) Jak już robicie offtop, to się przynajmniej pokłóćcie.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 12 times

Re: Keyflower

Post autor: 7koliberek9 »

Grałam w składzie dwuosobowym i uważam że to bardzo dobra gra a licytacja meeplami jest świetna. Trzeba starać się zapamiętać w jakiej ilości danego koloru przeciwnik zgarnia ludziki żeby potem nie naciąć się podczas licytacji :)

Polska instrukcja bardzo by się przydała. Z angielskim u nas słabo i gdyby nie filmik Rahdo to nie porwałabym się na jej kupno.

Myślę o dodatku, testował ktoś?
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

Kupiłem, zagrałem, zachwyconym!
Dużo kolorowych elementów, różnorodne, losowo dobierane płytki, każda gra inna - to lubię.
Proste zasady i ogromne możliwości kombinowania, przeszkadzania przeciwnikom, wszystko tak jak pisali przedmówcy, chyba zepchnie Puerto Rico z pierwszego miejsca moich ulubionych gier. Gorąco polecam, przebrnięcie przez angielską instrukcję nie będzie problemem. :)
Awatar użytkownika
arminger
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2009, 11:13

Re: Keyflower

Post autor: arminger »

A ja kupiłem na Pionku nową za 105 zł hehe
(tak tylko się chwalę - sam się zdziwiłem ceną)
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

:O Skąd się bierze takie tanie gry? Na wszystkich targach tak jest?
Awatar użytkownika
arminger
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2009, 11:13

Re: Keyflower

Post autor: arminger »

No właśnie nie - dlatego byłem bardzo zdziwiony.
Było jakieś stoisko z nowymi grami. W większości nic ciekawego ale był również Keyflower i Nations a na ścianie karteczka wszystko -30%. Na poczatku myślałem, że te ceny już zawierają upust a okazało się, że Keyflower po 149zł to przed upustem :o
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Keyflower

Post autor: Piehoo »

Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: mig »

Czy ktoś ma może przetłumaczoną instrukcję? Skrót zasad (niekoniecznie wideo;)?

Albo choć angielską w jakimś edytowalnym (pod MS Word) pliku - moje amatorskie sposoby konwersji pliku pdf z instrukcją angielską do doca średnio się udały - całość instrukcji nadal jest jako obrazek:/ Najwyżej podłubię przy tłumaczeniu...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: mig »

MisterC pisze:Ja mam, ale na razie na papierze, trzeba wklepać, dociąć ilustracje, jeszcze chwilę mi to zajmie.
To jak będzie gotowe, to chętnie bym skorzystał :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ