1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Valarus »

Czy ktoś zna sposób, żeby obejrzeć to w USA, gdzie vody TVP są zablokowane?
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: siefczyk »

Jeśli się dobrze wsłuchaliście w wywody tej Pani, to podkreślając walory gry, wskazała również na umiejętność manipulowania...jak było widać i słychać to umiejętność tę opanowała do perfekcji :-) Ja rozumiem, że każda pliszka swój ogonek chwali, ale kilka stwierdzeń było nie tyle niedopowiedzianych co w rzeczywistości zafałszowanych a to już tv z misją nie przystoi (w sumie nikomu nie przystoi)...generalnie lekko żenująca promocja siebie niż pokazanie gry jako takiej... przykre to trochę :-(
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Rocy7 »

siefczyk pisze:generalnie lekko żenująca promocja siebie niż pokazanie gry jako takiej... przykre to trochę :-(
w końcu Pani z działu od PR była :P.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Blacksad »

Najciekawsza jest moim zdaniem odpowiedź TVP:

"Szanowny Panie
Logo firmy Bard funkcjonowalo na ekranie tvp jak pokazywano gre !
Nie pomniejszamy jej udzialu
Nie padlo z moich ust ze jestesmy wylacznym producentem
De facto jestesmy wiekszosciowym partnerem z firma Bard przy tym przedsiewzieciu
Odpowiadamy za promocje gry
Jak zapewne pan zauwazyl w studiu byl tez przedstaeiciel IPN wystepujacy jako partner przedsiewziecia
Pozdrawiam serdecznie i zachecam do siegniecia po gre"


Niechybnie wydźwięk tej wypowiedzi kojarzy mi się z wypowiedzią pewnego hotelowego handlarza z filmu Barei:

"Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi."
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: vojtas »

Stek bzdur godny co najwyżej polityków. Chętnie bym z nią podyskutował. A tak swoją drogą o znakach interpunkcyjnych w dziale PR TVP chyba nie słyszeli.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

Odpowiedź była słana z telefonu, stąd brak znaków. Trzeba też Pani przyznać, że odpowiedź miałem na mailu 45 minut po wysłaniu pytań, więc na pewno należy jej się plus za szybką reakcję, choćby i w biegu.
Kiler
Posty: 121
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła/Stargard
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Kiler »

KubaP pisze:Odpowiedź była słana z telefonu, stąd brak znaków. Trzeba też Pani przyznać, że odpowiedź miałem na mailu 45 minut po wysłaniu pytań, więc na pewno należy jej się plus za szybką reakcję, choćby i w biegu.
w telefonie nie ma kropek i przecinków? :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: kwiatosz »

Kiler pisze: w telefonie nie ma kropek i przecinków? :D
A na klawiaturze shifta? Nie bądźmy małostkowi ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

kwiatosz pisze:
Kiler pisze: w telefonie nie ma kropek i przecinków? :D
A na klawiaturze shifta? Nie bądźmy małostkowi ;)
E tam, w dzisiejszych czasach komunikacja czasami bywa szybka i wtedy odarta nieco z elegancji. Nie czepiałbym się akurat tego.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1228 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mat_eyo »

A ja bym się jednak czepiał. Komunikacja odarta z elegancji może być wśród znajomych. Pani pracuje w dziale PR i reprezentuje swoją osobą wielką instytucję. Nie dość, że wydźwięk jej wypowiedzi jest mocno ofensywny to jeszcze ten brak polskich znaków. Jak rozumiem Kubo Ty napisałeś do niej grzecznie i poprawną polszczyzną? Jeśli tak, to jej odpowiedź jest dla mnie obraźliwa i lekceważąca. Choć w sumie co się dziwić, kazali wielkiej Pani Dyrektor gadać o jakiejś zabawce dla dzieci :twisted:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

mat_eyo pisze:A ja bym się jednak czepiał. Komunikacja odarta z elegancji może być wśród znajomych. Pani pracuje w dziale PR i reprezentuje swoją osobą wielką instytucję. Nie dość, że wydźwięk jej wypowiedzi jest mocno ofensywny to jeszcze ten brak polskich znaków. Jak rozumiem Kubo Ty napisałeś do niej grzecznie i poprawną polszczyzną? Jeśli tak, to jej odpowiedź jest dla mnie obraźliwa i lekceważąca. Choć w sumie co się dziwić, kazali wielkiej Pani Dyrektor gadać o jakiejś zabawce dla dzieci :twisted:
No jasne, że napisałem ładnie. Bardziej tu widzę naszą winę jako GF, że zrobiliśmy kopiuj-wklej, zamiast podredagować jakoś tę wypowiedź. Mail był pisany z telefonu. Dla mnie ważniejsza jest szybkość odpowiedzi (spróbuj się kontaktować na przykład z Bardem albo Galaktą), niż jej poprawność stylistyczna czy interpunkcyjna.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1228 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mat_eyo »

Nie chcę już robić totalnego offtopu, ale ostatnio napisałem do Galakty z prośbą - zgubiłem instrukcję do jednego z dodatków do WP LCG i poprosiłem o wysłanie pdf. Odpowiedź dostałem po godzinie i dwudziestu minutach z pytaniem o mój adres. Po kilku dniach dostałem list od Galakty z nową instrukcją ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

mat_eyo pisze:Nie chcę już robić totalnego offtopu, ale ostatnio napisałem do Galakty z prośbą - zgubiłem instrukcję do jednego z dodatków do WP LCG i poprosiłem o wysłanie pdf. Odpowiedź dostałem po godzinie i dwudziestu minutach z pytaniem o mój adres. Po kilku dniach dostałem list od Galakty z nową instrukcją ;)
Nie mówię o kontakcie klienckim, tylko medialnym.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1228 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mat_eyo »

Ok, oparłem się na tym:
KubaP pisze:(spróbuj się kontaktować na przykład z Bardem albo Galaktą
Wszak jestem klientem, a nie przedstawicielem mediów.

Ok, doceniam, że Pani odpowiedziała bardzo szybko, zwłaszcza, że pytał nieznany w szerszych kręgach portal zajmujący się niszowym hobby ;) natomiast styl i treść odpowiedzi mi się już nie podoba.
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Comandante »

Nie narzekajcie, nie jest zle. Po tylu latach w agencjach musze przyznać, ze wazniejsza jest szybka odpowiedz niz jej forma. ;)

Rowniez dla ostatecznego odbiorcy wazniejsze jest, ze TVP wyprodukowalo gre, niz ze zrobil to Bard. Cierpi tu troche duma i proznosc wydawcy ale TVP to w skali tego rynku gigant. Ma prawo narzuacac swoje zasady gry.

Pomijam tu kwestie tego, czy TVP powinna byc "publiczna" czy jednak prywatna.

Ale potrafie sobie wyobrazic, ze TVN czy Polsat robia podobna rzecz i pokazują grę jako cos swojego. Geekowie i tak wiedza, reszta publiki i tak uwaza to za nieistotne.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Hiu »

Comandante pisze:...
Rowniez dla ostatecznego odbiorcy wazniejsze jest, ze TVP wyprodukowalo gre, niz ze zrobil to Bard. Cierpi tu troche duma i proznosc wydawcy ale TVP to w skali tego rynku gigant. Ma prawo narzuacac swoje zasady gry.

...

Ale potrafie sobie wyobrazic, ze TVN czy Polsat robia podobna rzecz i pokazują grę jako cos swojego. Geekowie i tak wiedza, reszta publiki i tak uwaza to za nieistotne.
Zdecydowanie tak :)
Poza tym - TVP rozkreca sie w swiecie planszowek. Alternatywy, Zmiennicy, Ojciec mateusz, wspolpraca przy 1989 (byly jeszcze inne tytuly ale mi uciekly).

To zapewne przyczynia sie do rozwoju rynku planszowkowego (moge sie mylic ;) ) - a na tego typu replamy w TVP mysle, ze Bard by sie nie porywal - a tak - sa i beda kolejne.

Jak dla mnie bomba.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: costi »

Dziś rano egzemplarz 1989 przewinął się też w Pytaniu Na Śniadanie.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

Że też czarna farba musiała skończyć się podczas drukowania mojego egzemplarza :P :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 108 times
Been thanked: 130 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

czy do aktualnie kupowanych egzemplarzy gry dodawane są naklejki z właściwym napisem :?:
czy wiadomo coś o "poprawionym" wydaniu gry :wink: :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1228 times
Kontakt:

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: mat_eyo »

Może w drugiej Eedycji :D
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: adikom5777 »

Naklejki są dodawane
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: GrzeL »

Nie koniecznie jest to błąd, ale nieco utrudnia grę w pierwszych partiach.
Ósme pole toru rund ma taki sam odcień jak pozostałe (w angielskiej jest jaśniejsze), a używane jest tylko w szczególnych przypadkach.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: hancza123 »

co myślicie o "walce o wpływy" podczas punktowania kraju?

mi się to nawet podoba choć mam wrażenie że wynik tej walki jest za bardzo przewidywalny. przy rozłożeniu kart np. 12-8 zdarza wam się wygrać mając 8 kart? jak do tej pory widzę że zawsze wygrywa ten który ma więcej kart
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Valarus »

Zdarza się, że osoba z mniejszą ilością kart wygra. 12-8 to już w ogóle mała różnica, wystarczy kilku liderów, których nie możesz użyć i w rzeczywistości jest to np. 9-8.

Żeby jednak nie było - moim zdaniem ta mechanika jest jednym z dwóch głównych problemów 1989 (drugim jest brak DEFCOMu). Bardzo wyciąga z gry i tylko przedłuża partię. Nie psuje gry, ale w ZW jest moim zdaniem punktowanie lepiej rozwiązane.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: clown »

Ja patrzę na walkę o wpływy pod kątem historii/klimatu. Opozycja organizuje wiece, strajki, marsze, władza im przeciwdziała, mobilizowane są wybitne indywidualności itp.
Ilość kart w talii powoduje, że do końca nie można być pewnym wygranej. Dziś np. przegrałem walkę o wpływy mając na starcie o 6 kart więcej od przeciwnika. Wydłużenie partii nie jest aż tak znaczące, bo zależy to tak naprawdę od konkretnego układu sił/ilości walk o wpływy.
Brak DEFCON mi nie przeszkadza, bo i co miałoby być zamiast niego w tej grze?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ