Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wniosą?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wniosą?

Post autor: Anglik »

Witam,

Zastanawiam się nad poszerzeniem swojej kolekcji o Gry: Terra Mystica, Robinson Crusoe, Caverny (PL - jak się w końcu pojawi), Bitwa Pięciu Armii (Lub Wojna o Pierścień), Middle Earth Quest oraz Relic. Uwzględniają poniższe gry, które już posiadam jestem ciekaw czy te gry wniosą coś nowego, czy raczej będzie to powielanie obecnie posiadanych gier.

Więc moja lista to następująca

1. Gra o Tron Druga Edycja
2. SmallWorld
3. Pociąg po Europie
4. Wysokie Napięcie
5. Osadnicy Katanu (+ dodatki Rycerze i ten co pozwala na grę dla dwóch graczy)
6. RuneWars
7. Risk Legacy
8. Eldritch Horror
9. Cluedo
10. Neuroshima Hex
11. Descent 2nd Edition + Pierwszy Duży Dodatek
12. Puerto Rico

Karcianki:
1. Star Wars LCG
2. Lord of the Rings LCG
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wnio

Post autor: Karit »

Kupiłbym Robinsona (najnowsza edycję jak niedługo wyjdzie). 2 kooperacyjne już masz ale Robinson sporo się od nich różni i dobrze dopełni tą kolekcję.

Pytanie co uważasz za powielanie - chodzi tu o kwestie tematyki, poziomu skomplikowania, typu mechaniki - jaki miałby być ten powiew świeżości?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Re: Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wnio

Post autor: Anglik »

Mechanika oraz Świerzość. Zastanawiam się bardzo nad Terra Mystica, ale czy to nie tylko taki bardziej złożony worker placement, czyli Puerto Rico?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wnio

Post autor: Wolf »

Pomijając aspekt finansowy, a licząc tylko grywalność to gdybym miał wymienić 3/4 Twojej kolekcji na Terra Mystice to nie wahałbym się ani sekundy :P. TM to dla mnie bezkonkurencyjnie gra numer 1 (a "trochę" gier mam ogranych) i niepodzielnie króluje na tym miejscu już od roku i nie specjalnie widzę na horyzoncie konkurencję. Gra posiada szereg mechanik, które świetnie współdziałają, ale żeby to w pełni docenić dobrze jest zagrać przynajmniej kilka razy. Regrywalność jest ogromna, w grze jest 14 ras i ich balans jest dużo lepszy niż można się spodziewać po takiej ilości różnorodności, przy czym należy brać pod uwagę, że siła danej rasy może być większą lub mniejsza zależnie od setupu gry (który jest jawny), więc wśród zaawansowanych graczy najlepiej jest wybierać rasy, wtedy dochodzą jeszcze smaczki w postaci kolejności wyboru rasy, która jest odwrotna do kolejności wyboru bonusów itp. Natomiast losowanie ras też jest ok, szczególnie w gronie nowym lub mieszanym, bo lepszy gracz sobie powinien poradzić zawsze, a nowy ma i tak sporo do ogarnięcia, więc niekoniecznie wykorzysta cechy specjalne. Gra różnymi rasami jest wyraźnie inna, a nawet tą samą rasą jest wyraźnie inna z gry na grę - zmienny setup i bardzo dużo zależy od tego jak grają inni i jak reagujemy na grę przeciwników.

W grze masz elementy: budowy, tworzenia połączeń, tworzenia silniczka ekonomicznego, planowania na kolejne rundy, zarządzania zasobami, wykorzystywania akcji specjalnych czy innych bonusów przy czym liczy się tutaj kolejność (np. akcji za manę można używać raz na rundę i są wspólne dla wszystkich graczy, różne rodzaje płytek bonusów ze świątyń mają ograniczoną ilość itd.). Trzeba balansować pomiędzy uzyskiwaniem krótkotrwałych korzyści, a długofalowym planem.

Ehhh... szkoda gadać.... idę grać w Terrę :P.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Terra Mystica i Inne Gry do Kole? - Czy mi one coś wnio

Post autor: mitbol »

Wolf pisze: Ehhh... szkoda gadać.... idę grać w Terrę :P.
Hahaha! Czytam post i myślę sobie "jakbym Wolfa słyszał", patrzę kto jest autorem posta i... :D
ODPOWIEDZ