Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sereg
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2014, 08:55

Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: sereg »

Witajcie drodzy koledzy i koleżanki.

Po pierwsze jako świeżak tutaj, chciałbym wszystkich serdecznie powitać :)

Do tej pory graliśmy z żoną tylko w Ankh-Morpork, oraz Dragons Ordeal. Dysk nas bardzo wciągnął, Dragon ma bardzo dobrą koncepcję (kochałem grać w Talizman za małolata), ale jest słabo zrobiony, więc pomimo kilku podejść wylądował w ciemnym rogu szafy. Graliśmy głównie we dwoje, jednak niedawno udało nam się wkręcić do rozgrywek w A-M. drugą parę, niemającą do tej pory nic wspólnego z planszówkami, jednak bardzo ich to zainteresowało, więc zacząłem szukać kolejnego tytułu, aby za szybko się Świat Dysku nie znudził.
Przejrzałem już trochę opisów gier, oraz ich wideorecenzji, jednak postanowiłem zapytać Was, jako użytkowników o poradę.

Poszukujemy czegoś zbliżonego do Ankh Morpork właśnie:
- od 2 graczy (wymagana sensowna rozgrywka przy 2 graczach, jak już mówiłem czasem gramy sami), górnego limitu nie ustalam
- duża regrywalność, aby można było wracać do tytułu, a nie od razu odstawić na półkę
- losowość
- negatywna interakcja mile widziana, choć nie wymagam
- gra nie może być za bardzo złożona, nie chcę zawalić "nowych" milionem zasad
- po polsku oczywiście
- tematyki nie określam, jesteśmy pod tym względem otwarci na propozycje.

Nie podam, nad czym myślałem, chcę poczytać, co sami podrzucicie:)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: metyu »

Stone Age, Dolina Królów, Pokolenia, Concordia, K2, Suburbia
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: MartusMarcin »

My zawsze gramy we dwójkę.
Bardzo lubimy i często wracamy m.in. do:
-Tzolkin (brak losowości, ale gra fajna)
-Dziedzictwo testament Diuka de Crecy (bardzo klimatyczna, losowość poprzez dociąganie kart, no i przede wszystkim dużo zabawy)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Odp: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: rastula »

MartusMarcin pisze: -Tzolkin (brak losowości, ale gra fajna)

a losowy układ blokad na kołach (stałe od początku gry)
a losowy dobór budynków i monumentów ( zmieniają się w trakcie gry)


a w dodatku losowy układ przepowidni i (jak się tak umówić) losowo wybrane plemię

tylko zwracam uwagę bo Tzolkin jest super!


poza tym właściwe wszystko Felda działa dobrze na 2 os ... osobiście polecam Zamki Burgundii i Trajana :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: Pixa »

Największym problemem jest znalezienie gry, ktora na 2 osoby chodzi tak samo dobrze jak we 4. Jesli odpuscicie gre w parze to polecam sprawdzic Cyklady (Cyclades) - powinno sie Wam spodobac.

Jesli negatywna interakcja nie musi dominowac w rozgrywce to obczajcie jeszcze Suburbia (swietne sie skaluje od 2 do 4 graczy). Oprocz tego fajna jest tez Epoka Kamienia (choc tutaj tryb na pare troszke kuleje)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: Maxxx76 »

Polecam Rialto. To dość niedoceniana gra, która zyskuje w kolejnych rozgrywkach :-)
Inną propozycją może być Belfort :-)
Myślałem jeszcze nad Lewis & Clark dla was :-)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

Maxxx76 pisze:Polecam Rialto. To dość niedoceniana gra, która zyskuje w kolejnych rozgrywkach :-)
Są tacy, którzy na pewno drugi raz nie zagrają, bo gra nie oferuje nic ciekawego, jest lajtowa i wszystko widać w niej od razu. :) [edit: Żeby było jasne - ja uwielbiam Rialto i się z tym nie zgadzam!]

+1 dla Rialto.
+1 dla Lewis & Clark.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 23:39 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: adam_k27 »

Epoka Kamienia,CV,Pokolenia,Letnisko,Smallworld,Magnum Sal...
sereg
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2014, 08:55

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: sereg »

OK, po przejrzeniu Waszych propozycji wyszło na to, że szukamy gry z bohaterem i jednak elementem walki pomiędzy graczami.

Tu zaciekawił mnie Smallworld. Podobno zasady banalne, jak to wygląda w praktyce?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

sereg pisze:OK, po przejrzeniu Waszych propozycji wyszło na to, że szukamy gry z bohaterem i jednak elementem walki pomiędzy graczami.
Jeśli gra nie jest kooperacją, to element walki jest w każdej grze, na wielu płaszczyznach.
Po prostu szukacie nudnego ameritrasha. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
sereg
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2014, 08:55

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: sereg »

romeck pisze: Po prostu szukacie nudnego ameritrasha. ;)
Musiałem zajrzeć do słownika pojęć hyhy. Tak... jakkolwiek źle to pojęcie nie brzmi (czemu od razu trash?) to: tak, czegoś takiego szukamy (widzę tu właśnie podobieństwo do naszego Ankh-Morpork) Losowość gry, karty, rzuty koścmi. Wydaje mi się, że dzięki temu częściej wracamy do tytułu, który za każdym razem daje nam inne wrażenia z gry.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

sereg pisze:
romeck pisze: Po prostu szukacie nudnego ameritrasha. ;)
Musiałem zajrzeć do słownika pojęć hyhy. Tak... jakkolwiek źle to pojęcie nie brzmi (czemu od razu trash?) to: tak, czegoś takiego szukamy (widzę tu właśnie podobieństwo do naszego Ankh-Morpork) Losowość gry, karty, rzuty koścmi. Wydaje mi się, że dzięki temu częściej wracamy do tytułu, który za każdym razem daje nam inne wrażenia z gry.
Wiele eurogier też daje takie i inne wrażenia. Losowość, karty, kości, także są. :)
Raczej chodzi Ci o klimat, otoczkę, wrażenie wcielania się w kogoś, podnoszenie cech, bogactwo świata, i tak dalej, i tak dalej.
Też kiedyś od tego zaczynałem, ale szybko przeskoczyłem na euro.
Na ameritrashach się już nie wyznaję za bardzo, więc na temat samych gier nie będę się mądrować. :)

P.S. Jak ujrzałem ten temat, to od razu pomyślałem, że człowiek szuka ameritrashu, więc odpuściłem. A tu nagle ludzie zaczęli wpisywać eurogry, no to się przyłączyłem. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: Maxxx76 »

Kup Descenta :-)
sereg
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2014, 08:55

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: sereg »

romeck pisze: Wiele eurogier też daje takie i inne wrażenia. Losowość, karty, kości, także są. :)
Raczej chodzi Ci o klimat, otoczkę, wrażenie wcielania się w kogoś, podnoszenie cech, bogactwo świata, i tak dalej, i tak dalej.
Wcielanie się w kogoś jak najbardziej, zawsze byłem i jestem fanem RPG (wieeele godzin przegrane w papierowe D&D, cudowne czasy :) ), dlatego też podoba mi się np gra na dodatek ukrytymi postaciami w Świecie Dysku.

Jeżeli masz jeszcze jakieś typy (euro czy ameri, wszystko obadam), śmiało podrzucaj.
Rialto wypunktowałeś, ale sam opisałeś jako nieciekawą, więc odpada, L&C ponoć ciężka a to na pewno nie przejdzie w moim towarzystwie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

sereg pisze: Rialto wypunktowałeś, ale sam opisałeś jako nieciekawą, więc odpada.
Ejże, to było napisane z przekąsem. :D Uwielbiam Rialto, tyle że faktycznie wiele osób uważa je za lajtowe i nieciekawe. Ale nie ja! Ja jestem głosicielem prawdy o wielkości Rialto i jego niesprawiedliwym niedocenieniu przez graczy!
Ale na razie odpuść Rialto, jak i inne gry Stefana Felda.

Moim zdaniem póki co powinieneś iść za tym, czego pragniesz (ble, jak to brzmi, ale nie chce mi się szukać innego określenia). Przyjdzie moment (albo i nie przyjdzie), że nasycisz się trashami i wtedy zapragniesz czegoś innego.

Ale tak poza tym, to najlepszą wg mnie eurogrą na początek jest Epoka Kamienia (Stone Age). Żona też powinna być zachwycona. Lewis & Clark jest znakomite, ale faktycznie może być jeszcze zbyt trudne.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
sereg
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2014, 08:55

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: sereg »

Epoka faktycznie sprawia wrażenie ciekawej gry, już zanim zacząłem ten temat zwróciła moją uwagę.
Póki co to mój typ nr 1, ale jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś propo to proszę śmiało.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: MattCarnall »

Magnum Sal chodzi dobrze na dwie osoby, a można zagrać także w czwórkę. Moim skromnym zdaniem gra lepsza od Epoki i trochę cięższa, bez kostek.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: rastula »

MattCarnall pisze:Magnum Sal chodzi dobrze na dwie osoby, a można zagrać także w czwórkę. Moim skromnym zdaniem gra lepsza od Epoki i trochę cięższa, bez kostek.

i tylko z drugiej ręki - bo nakład wyczerpany
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

MattCarnall pisze:Magnum Sal chodzi dobrze na dwie osoby, a można zagrać także w czwórkę. Moim skromnym zdaniem gra lepsza od Epoki i trochę cięższa, bez kostek.
A moim skromnym zdaniem nie ta liga. A kostki są właśnie najbardziej urokliwe.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: MattCarnall »

romeck pisze:
MattCarnall pisze:Magnum Sal chodzi dobrze na dwie osoby, a można zagrać także w czwórkę. Moim skromnym zdaniem gra lepsza od Epoki i trochę cięższa, bez kostek.
A moim skromnym zdaniem nie ta liga. A kostki są właśnie najbardziej urokliwe.
Nie zrozumiałem kompletnie o co z tą ligowością chodzi. Gdyby ją rozpatrywać w kategoriach średnio ciężkich gier ekonomicznych, to nie widzę do czego można by się doczepić.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: romeck »

MattCarnall pisze:
romeck pisze:
MattCarnall pisze:Magnum Sal chodzi dobrze na dwie osoby, a można zagrać także w czwórkę. Moim skromnym zdaniem gra lepsza od Epoki i trochę cięższa, bez kostek.
A moim skromnym zdaniem nie ta liga. A kostki są właśnie najbardziej urokliwe.
Nie zrozumiałem kompletnie o co z tą ligowością chodzi. Gdyby ją rozpatrywać w kategoriach średnio ciężkich gier ekonomicznych, to nie widzę do czego można by się doczepić.
Zwyczajnie uważam, że Magnum Sal wypada blado przy Stone Age i nie przyszłoby mi do głowy, by do siebie porównywać te dwie gry. Stone Age to niemal już dziś legenda, wyznacznik jakości, wzór worker placement i niemal idealnej gry euro, przepiękna i dopieszczona. A Magnum Sal? No w porządku, ale bez rewelacji. Euro jakich wiele. Ładna, grywalna, fajna. Ot tyle.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
myciu
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2011, 20:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: myciu »

20 odpowiedzi i nikt nie wspomniał o Agricoli?! Megaregrywalna, losowa, negatywna interakcja w sumie jest, złożona jest tylko na pierwszy rzut oka. Mocno polecam inaczej pewno nie tylko ja.
Sytro
Posty: 24
Rejestracja: 02 mar 2008, 08:39
Lokalizacja: Siedlce/Warszawa

Re: Jaką regrywalną grę dla 2+ os. kupić?

Post autor: Sytro »

sereg pisze:OK, po przejrzeniu Waszych propozycji wyszło na to, że szukamy gry z bohaterem i jednak elementem walki pomiędzy graczami.

Tu zaciekawił mnie Smallworld. Podobno zasady banalne, jak to wygląda w praktyce?
Zasady banalne - do wytłumaczenia w 5 minut max. Regrywalność duża. Interakcje też. Zdania podzielone co do tego, w ile osób lepiej grać: ja wolę w 4 czy 5, moja towarzyszka raczej woli gre w 2-3 osoby(łatwiej jest wtedy reagować na zagrania przeciwników- bo jest ich po prostu mniej i są bliżej)
ODPOWIEDZ