Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Roku

Tutaj rozmawiamy o przyznawaniu Nagrody Gra Roku dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Roku

Post autor: WRS » 08 wrz 2014, 09:47

W tym wątku chciałbym zbierać i dyskutować propozycje dot. organizacji konkursu Gra Roku.

Kilka wniosków pojawiło się już w wątku dot. edycji 2014
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję

Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Lord Voldemort » 08 wrz 2014, 12:01

Dobrze byloby je tutaj przeniesc ;)

Moj postulat to powrot do szybszego ustawienia kalendarza, tak zeby wybor gry danego roku nastepowal w okolicach czerwca, a nie listopada.
Bo to dosc zabawne jest, ze gry wydane w danym roku, nie maja szans na zostanie tytulem tegoz roku, oglaszanym tuz tuz przed szczytem sezonu sprzedazowego.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 42 times
Been thanked: 118 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 08 wrz 2014, 12:46

Lord Voldemort pisze:Moj postulat to powrot do szybszego ustawienia kalendarza, tak zeby wybor gry danego roku nastepowal w okolicach czerwca, a nie listopada.Bo to dosc zabawne jest, ze gry wydane w danym roku, nie maja szans na zostanie tytulem tegoz roku, oglaszanym tuz tuz przed szczytem sezonu sprzedazowego.
Zgadzam się z Lordem Voldermontem. Nagroda Spiel des Jahres, która miała stanowić wzór dla Gry Roku, przyznawana jest w lipcu i mogą się o nią ubiegać gry wydane w pierwszej połowie danego roku i przez cały rok poprzedni. Skoro w lipcu wiadomo, kto został laureatem, wydawca ma czas, by zwiększyc nakład nagrodzonej gry np. z 20 tysięcy egzemplarzy na 200 tysięcy, bo wiadomo, że gra z logo nagrody będzie się w sezonie dobrze sprzedawać. Gdyby tytuł Gry Roku był przyznawany podczas majowej edycji festiwalu Gramy, to po pierwsze odstęp czasowy od wydania gry do przyznania jej nagrody, skróciłby się o pół roku, a po drugie byłaby mozliwość przełożenia sukcesu prestiżowego laureata na sukces handlowy. Przy obecnych zasadach jest zaś tak, że gdyby nawet wydawca chciał zrobić dodruk nagrodzonej gry, to przed szczytem sezonu raczej nie zdąży. Inna sprawa, że ci co mieli nagrodzoną grę kupić, to już ją rok wczesniej kupili, a w chwili ogłaszania wyników plebiscytu (czyli w listopadzie) najwiekszym zainteresowaniem cieszą się nowości, pokazane właśnie w Essen
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 20:53 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Post autor: FortArt » 08 wrz 2014, 12:50

Przeniesienie na czerwiec nadal nie da im tej szansy. A ubocznym efektem będzie 5 miesięcy mniej na zapoznanie się z tytułami.

Natomiast powołania do Kapituły zdecydowanie nie powinny odbywać się za pięć dwunasta czyli w sierpniu tylko plus minus na początku roku, powiedzmy w styczniu :)

Byłbym za ograniczeniem liczby gier, które przechodzą do II etapu do 20, góra 30 w każdej kategorii. Wtedy spokojnie przez ten miesiąc każdą można by solidnie ograć na wszystkie strony.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 08 wrz 2014, 13:16

FortArt pisze:A ubocznym efektem będzie 5 miesięcy mniej na zapoznanie się z tytułami.
Lord Voldermont miał chyba na myśli ustawienie całego kalendarza wyboru. Gdyby kapitułę powołać np. w październiku, to mogłaby od razu przystąpić do akcji. Nie trzeba przecież czekac do zakończenia roku, żeby wiedzieć, jakie gry zostały wydane. Można zrobić najpierw listę gier wydanych do końca września i tymi od razu kapituła mogłaby się zająć. A ponieważ zazwyczaj na początku października już wiadomo dokładnie, co może zostać wydane do końca roku, to nietrudno tę listę na bieżąco uzupełniać. I praktycznie 1 stycznia może być gotowa lista gier, które spełniają wymogi konkursu. Czy w 4 miesiące nie da się przeprowadzić pozostałych etapów plebiscytu?
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 20:54 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: FortArt » 08 wrz 2014, 13:56

Znasz rynek lepiej ode mnie i jeśli twierdzisz, że wydawcom byłoby lepiej mieć nagrodę przed wakacjami to znaczy, że tak właśnie jest. Myślałem, że przełożenie nagrody na listopad było właśnie efektem uzgodnień z wydawcami.

Czyli można by taki scenariusz zaproponować:
  • Rozpoczęcie I etapu (ocena wszystkich gier)- 26 sierpnia 2 stycznia
  • Rozpoczęcie II etapu (ocena wybranych gier) – 2 września. 2 marca
  • Rozpoczęcie III etapu (ocena finałowej piątki)- 2 października 2 maja
  • Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród - 15 – 16 listopada połowa czerwca, jakaś planszówkowa impreza
Przy takim kalendarzu moja propozycja z ograniczeniem liczby gier w II etapie stałaby się niepotrzebna.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 08 wrz 2014, 14:33

FortArt pisze:jeśli twierdzisz, że wydawcom byłoby lepiej mieć nagrodę przed wakacjami
Ja nie jestem wydawcą, ale np. Lord Voldermont jest i to on zaproponował zmianę kalendarza. Ja tylko sprecyzowałem, jak to mogłoby wyglądać, trochę na podstawie tego, jak wygląda to w przypadku Spiel des Jahres
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 20:54 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alman
Użytkownik wspierający

Post autor: Alman » 08 wrz 2014, 20:08

Kwestię terminów trzeba by przedyskutować, ale argumenty Lorda są przekonujące. Ja natomiast zastanawiam się (patrząc na ilość tytułów wydawanych w danym roku) czy nie warto pomyśleć o nowej kategorii "Dziecięca Gra Roku" (czy coś w ten deseń). Zeszłoroczny podział na dwie kategorię to był dobry ruch.

Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Kontakt:

Post autor: WRS » 08 wrz 2014, 22:30

Lord Voldemort pisze:Dobrze byloby je tutaj przeniesc ;)
Nie w mojej to mocy...
Lord Voldemort pisze:Moj postulat to powrot do szybszego ustawienia kalendarza, tak zeby wybor gry danego roku nastepowal w okolicach czerwca, a nie listopada.
Jest to kwestia do dyskusji.
Prócz samego wyłonienia laureata, dość ważna jest też odpowiednia oprawa.
Dawniej Pionek spełniał taką rolę wśród geeków, dziś dzięki Gramy w Gdyni trafia to do znacznie szerszego grona odbiorców.
Lord Voldemort pisze:Bo to dosc zabawne jest, ze gry wydane w danym roku, nie maja szans na zostanie tytulem tegoz roku, oglaszanym tuz tuz przed szczytem sezonu sprzedazowego.
Jakimś pomysłem byłoby rozważanie innego okresu gier do I etapu. Obecnie jest to prosty i czytelny rok kalendarzowy poprzedzający nagrodę.
Ujęcie tego np. od II kwartału 2013 do I kwartału 2014 już jakoś rozmywa określenie Gra Roku 2013. Bo gra ze stycznia (i jak to sprawdzać!?) 2013 się nie załapie, tak jak gra z kwietnia 2014...
MichalStajszczak pisze:Nagroda Spiel des Jahres, która miała stanowić wzór dla Gry Roku, przyznawana jest w lipcu i mogą się o nią ubiegać gry wydane w pierwszej połowie danego roku i przez cały rok poprzedni.
To też jest jakiś pomysł, ale wówczas gry będą dwa razy stawały do konkursu. Dość znaczna zmiana...
FortArt pisze:Natomiast powołania do Kapituły zdecydowanie nie powinny odbywać się za pięć dwunasta czyli w sierpniu tylko plus minus na początku roku, powiedzmy w styczniu :)
To jest tylko i wyłącznie, niestety, moja wina.
Zmiana koordynatora odbyła się w trakcie roku, a ja płacę teraz frycowe, za pierwsze (obym mógł jeszcze mieć szansę pokazania, że daję radę...) organizowanie konkursu.
Mam już szkic nowego harmonogramu, gdzie zaczynam wszystko od 7 stycznia ;)
A można przecież zaraz po zakończeniu bieżącej edycji, czyli końcem listopada.
Będzie lepiej. (jeśli dostanę szansę ;) )
FortArt pisze:Byłbym za ograniczeniem liczby gier, które przechodzą do II etapu do 20, góra 30 w każdej kategorii. Wtedy spokojnie przez ten miesiąc każdą można by solidnie ograć na wszystkie strony.
W nowym harmonogramie czasu na ogrywanie będzie na pewno 3 do 6 miesięcy. Stąd nie widzę potrzeby takiego odgórnego ścinania. Być może warto rozważyć podniesienie progu do 3 głosów...
Z Gry Roku wypadło by kolejnych naście tytułów.
MichalStajszczak pisze:Czy w 4 miesiące nie da się przeprowadzić pozostałych etapów plebiscytu?
Da się! Przecież teraz tak jest.
Już się pokajałem, nie kopcie mnie więcej...
Nowy harmonogram zdecydowanie rozciągnie obecnie skumulowane procesy. Da więcej czasu w kluczowych momentach.
Alman pisze:Ja natomiast zastanawiam się (patrząc na ilość tytułów wydawanych w danym roku) czy nie warto pomyśleć o nowej kategorii "Dziecięca Gra Roku" (czy coś w ten deseń). Zeszłoroczny podział na dwie kategorię to był dobry ruch.
Są takie postulaty także ze strony wydawców.
W latach ubiegłych została ta propozycja odrzucona wobec zastrzeżeń (co najmniej niektórych) członków Kapituły o brak kwalifikacji, doświadczenia z takimi grami.
Wydaje się, że do kategorii "Dziecięca Gra Roku" korzystnie byłoby powołać inną kapitułę.
Temat na pewno do poważnego omówienia.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki

Awatar użytkownika
mig
Użytkownik wspierający

Post autor: mig » 09 wrz 2014, 08:43

WRS pisze: Wydaje się, że do kategorii "Dziecięca Gra Roku" korzystnie byłoby powołać inną kapitułę.
Jednoosobowa kapituła składająca się z Scheherezade :D 8) :mrgreen:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam

Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Kontakt:

Post autor: WRS » 09 wrz 2014, 09:16

Faktem jest, że większość aktywnych, potencjalnych członków Kapituły zagrywa się w cięższych, a co najmniej dorosłych tytułach.
Oczywiście ci, którzy mają dzieci albo bywają wśród nich znają niektóre tytuły. Ale czy tak istotny ich procent, by móc pewnie wskazać te najlepsze?

Do tego dochodzi zdecydowanie specyficzna ocena takich gier. One nie mają być głupie czy prostackie, ale powinny wspierać rozwój dziecka. A kilka wątków na forum szukających gier dla milusińskich pokazuje, że oczekiwania rodziców są bardzo zróżnicowane, podobnie jak potrzeby najmłodszych.
Do tego dochodzi taki specyficzny element jak dziecko geeka. Jeśli jest od najmłodszych lat w świecie planszówek zupełnie inaczej je postrzega i często daje sobie świetnie radę z nawet zaawansowanymi tytułami.
Zatem czy testując gry dziecięce w gronie minigeeków uzyskamy rzetelną ocenę?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:

Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort » 09 wrz 2014, 10:50

WRS pisze:Jest to kwestia do dyskusji.
Prócz samego wyłonienia laureata, dość ważna jest też odpowiednia oprawa.
Dawniej Pionek spełniał taką rolę wśród geeków, dziś dzięki Gramy w Gdyni trafia to do znacznie szerszego grona odbiorców.
... z Trojmiasta. Zdecydowanie sluzy to festiwalowi Gramy, ale czy sluzy Nagrodzie?

Z punktu widzenia nagrody najlepiej byloby ja wreczac na Konwencie "GRA ROKU". A co, jak dyskutowac to na calego :D
Nominowane tytuly bylyby pokazywane i ogrywane w trakcie takiego konwentu, sluzacego propagowaniu gier wszelakich.
Mozna by takze pokazac laureatow wczesniejszych edycji konkursu.
Zamiast wreczac nagrode "przy okazji" jakiegos konwentu/targow nalezaloby z niej uczynic cel i sens wydarzenia, ktorego wielkim finalem byloby ogloszenie zwyciezcy....

Miejsce organizacji mogloby byc rotacyjne, tak jak w przypadku POLCONu.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 09 wrz 2014, 11:09

Lord Voldemort pisze:Zamiast wreczac nagrode "przy okazji" jakiegos konwentu/targow nalezaloby z niej uczynic cel i sens wydarzenia, ktorego wielkim finalem byloby ogloszenie zwyciezcy....
któremu nagrodę wręczał by Prezydent RP, a transmisję na żywo prowadziłby pierwszy program TVP ...

A co, jak dyskutować to na całego :D

Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort » 09 wrz 2014, 11:25

MichalStajszczak pisze:któremu nagrodę wręczał by Prezydent RP, a transmisję na żywo prowadziłby pierwszy program TVP ...
A co, jak dyskutować to na całego :D
Na poczatek Prezydent / Burmistrz / Wojt miejscowosci, w ktorej odbywal by sie konwent ;)
Ale za to TVP, jako nowy duzy gracz na rynku planszowek z pewnoscia puscilby newsa (moze nie od razu w jedynce, ale od czegos trzeba zaczac). No a gdyby jeszcze nagrode miala otrzymac gra z logo TVP na pudelku.... Oj to na pewno byloby o tym glosno 8)

Peter128
Użytkownik wspierający

Post autor: Peter128 » 09 wrz 2014, 12:03

Akurat pomysł z dedykowanym konwentem jest świetny!

Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Has thanked: 18 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Post autor: Ink » 09 wrz 2014, 12:36

Weźmy i zróbcie, czy też może właśnie zgłosiliście się na organizatorów? ;)

Nie wiem, czy macie świadomość, jakim przedsięwzięciem logistycznym jest konwent rotacyjny i jakie rzesze ludzi z całej Polski są zaangażowane co roku w jego organizację.

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: FortArt » 09 wrz 2014, 13:38

A może "Gra Roku - Najlepszy Dodatek"?

Peter128
Użytkownik wspierający

Post autor: Peter128 » 09 wrz 2014, 13:49

Ink pisze:Weźmy i zróbcie, czy też może właśnie zgłosiliście się na organizatorów? ;)

Nie wiem, czy macie świadomość, jakim przedsięwzięciem logistycznym jest konwent rotacyjny i jakie rzesze ludzi z całej Polski są zaangażowane co roku w jego organizację.
Ja nie mam, ale mam świadomość, że w tytule wątku jest słowo PROPOZYCJE. Nie żądam, nie oczekuję, mówię tylko, że to świetny i wart rozważenia pomysł. Skoro robimy sporo, żeby podnieść rangę nagrody Gra Roku, to taki dedykowany jej konwent byłby czymś fenomenalnym. Gdyby był w mojej okolicy, to bardzo chętnie pomogę w jego organizacji. Poważnie.

Awatar użytkownika
idha
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Post autor: idha » 09 wrz 2014, 14:20

Alman poruszył pomysł "Dziecięcej Gry Roku" i chciałam do tego nawiązać. Osobiście uważam to za całkiem niezły pomysł, bo gier dziecięcych wydawanych jest dużo, a z uwagi na ich mały stopień skomplikowania i często wtórną mechanikę są - mam wrażenie - automatycznie pomijane w walce o tytuł Gry Roku. Sama nie mam dzieci, ale życie tak pokierowało moje ścieżki, że zorganizowałam i nadal organizuję całkiem sporo spotkań z grami planszowymi dla dzieci w wieku podstawówkowym i mam wrażenie, że akurat tytuł Gra Roku na pudełku z grami dla dzieci da znacznie więcej rodzicom/konsumentom niż zwykłym graczom, którzy bardziej świadomie wybierają gry.

Natomiast odnosząc się bezpośrednio do ewentualnych spostrzeżeń poczynionych w temacie:
WRS pisze:Faktem jest, że większość aktywnych, potencjalnych członków Kapituły zagrywa się w cięższych, a co najmniej dorosłych tytułach.
Oczywiście ci, którzy mają dzieci albo bywają wśród nich znają niektóre tytuły. Ale czy tak istotny ich procent, by móc pewnie wskazać te najlepsze?
Jeśli tak rzeczywiście jest, można przecież pomyśleć nad wydzieleniem części Kapituły. Zresztą czasem paradoksalnie niegranie w dany typ gier pozwala na większy obiektywizm. Sama też na co dzień nie gram w gry dla dzieci, ale już po kilku spotkaniach z niegrającymi dziećmi, byłam w stanie stwierdzić, co się może takowym spodobać, a co nie (np. Pędzące Żółwie to nie jest gra dla dzieci...).
WRS pisze:Do tego dochodzi taki specyficzny element jak dziecko geeka. Jeśli jest od najmłodszych lat w świecie planszówek zupełnie inaczej je postrzega i często daje sobie świetnie radę z nawet zaawansowanymi tytułami.
Zatem czy testując gry dziecięce w gronie minigeeków uzyskamy rzetelną ocenę?
Nie rozumiem dlaczego gry dla dzieci miałoby się testować w gronie minigeeków? Wystarczy pójść do najbliższego MDK na jakieś zajęcia i zaproponować granie. Zresztą myślę, że znalazłoby się kilka osób aktywnie działających na rzecz propagowania planszówek, które, nawet jeśli wcześniej miały marzenia uszczęśliwiać wszystkich Agricolą, musiały dość szybko zweryfikować swoje poglądy :) Mnie samą życie nauczyło, że znacznie szybciej zaszczepię planszówki młodemu pokoleniu niż moim rówieśnikom, bo Ci są przede wszystkim strasznie leniwi i nawet na specjalnie dedykowane dla nich spotkania przychodzić nie mają ochoty ;) :P (a jak przychodzą, to zwykle są już zainteresowani grami i tytuł Gry Roku im niepotrzebny). Nie wiem tylko, czy osoby, które mają często do czynienia z grami dziecięcymi, prowadzą swoje blogi / publikują gdzieś materiały. To raczej mało wdzięczny temat a i pewnie publika byłaby zdecydowanie mniejsza (wyobrażam sobie, że rodzice szukając porad w kwestii rozrywki dla dziecka wchodzą na jakieś ogólne fora / strony albo pytają swoich rodziców :) ). A obserwując członków Kapituły - każdy miał chociażby epizod z pisaniem tekstów, więc rozumiem, że pod tym kątem są oni wybierani?
WRS pisze:Do tego dochodzi zdecydowanie specyficzna ocena takich gier. One nie mają być głupie czy prostackie, ale powinny wspierać rozwój dziecka. A kilka wątków na forum szukających gier dla milusińskich pokazuje, że oczekiwania rodziców są bardzo zróżnicowane, podobnie jak potrzeby najmłodszych.
Kurcze, a mnie się zawsze wydawało, że ewentualna gra roku powinna się po prostu podobać dzieciom :) Zdarzało mi się widzieć kilka gier, które w założeniu miały elementy edukacyjne i rodzice podchodzili do takich gier entuzjastycznie, natomiast dzieciaki nudziły się przy nich potwornie (np. Pluszaki rozrabiaki, które niby miały rozwijać kreatywność dzieci). Z kolei gra, która z założenia była przerobionym chińczykiem tak bardzo podobała się 5- 6-latkom, że nagle same zaczęły dodawać wyniki na kostkach, żeby tylko jak najszybciej ruszyć swoje pionki (Z drogi śledzie, pociąg jedzie - bo gra miała super lokomotywy i wyglądem bardzo do siebie dzieci zachęcała). Nie jestem więc przekonana, czy kładzenie nacisku na poszczególne walory gier to krok w dobrym kierunku przy ocenie takiej gry, choć na pewno jakieś wytyczne by się przydały. No ale to już jest kwestia do przedyskutowania gdyby w ogóle taka nagroda miała powstać.

Awatar użytkownika
kdsz
Użytkownik wspierający
Has thanked: 58 times
Been thanked: 43 times

Post autor: kdsz » 09 wrz 2014, 15:05

To się raczej nie uda. Jak porównać grę dla dwulatka z tytułem skierowanym do dzieci starszych? Trzeba by przyznawać nagrodę w różnych kategoriach wiekowych. No i najważniejsze - opinia dorosłych (i doświadczonych!) członków kapituły a opinia dzieciaków to dwie zupełnie różne sprawy. Moja córka lubi "Jurasik" a nie cierpi "Budowy zamku", a ja z kolei uważam, że ten drugi tytuł bije Jurasik na głowę. Która gra jest zatem lepsza?

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 09 wrz 2014, 15:09

kdsz pisze:To się raczej nie uda. Jak porównać grę dla dwulatka z tytułem skierowanym do dzieci starszych?
Być może w Niemczech nie wiedzieli o tym, że to się nie może udać i dlatego przyznają nagrodę Kinderspiel des Jahres

Awatar użytkownika
kdsz
Użytkownik wspierający

Post autor: kdsz » 09 wrz 2014, 15:20

Nigdy nie słyszałem o tej nagrodzie. Ale nie kwestionuję faktu, że dla wydawców taki plebiscyt ma sens. Podtrzymuję jednak opinię, że gier dla dzieci nie da się rzetelnie porównać, więc rekomendacja niemieckiej kapituły nie ma dla mnie żadnej wartości.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2014, 15:48 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
idha
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Post autor: idha » 09 wrz 2014, 15:31

kdsz pisze:Podtrzymuję jednak, opinię, że gier dla dzieci nie da się rzetelnie porównać, więc rekomendacja niemieckiej kapituły nie ma dla mnie żadnej wartości.
Dla Ciebie nie ma sensu, tylko że Ty jesteś graczem. A wielu rodziców zatrzymało się na etapie Grzybobrania i właśnie taką grę dziecku kupią (o ile kupią planszówkę). Ewentualnie kupią coś co ładnie wygląda w Empiku (choć to znacznie rzadsze) i pal licho, jeśli to będą Pędzące Żółwie, ale kiedyś podszedł do mnie ojciec 8-latka, który kupił Podaj Cegłę i chciał, żebym wytłumaczyła grę jemu i dziecku... Zaznaczę, że to była ich pierwsza gra. Może takie wyróżnienie jednak planszówkom by się przysłużyło?

Awatar użytkownika
kdsz
Użytkownik wspierający

Post autor: kdsz » 09 wrz 2014, 15:44

Ja to rozumiem. Natomiast nie mam pojęcia jak kapituła porówna gry Tęcza i Mare Balticum. Obie znakomite

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 09 wrz 2014, 15:59

kdsz pisze:gier dla dzieci nie da się rzetelnie porównać
A czy da się rzetelnie porównać gry "nie dla dzieci'"?

ODPOWIEDZ