Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: meshuggah717 »

Jeśli buduję nową lokację, to punkty doliczam od razu i na koniec gry dodaje do tego co zostało mi na stole (w sensie lokacje), czy tylko na koniec zliczam punkty z lokacji? Wydaje mi się, że tak nie jest, ale w pierwszej rozgrywce nie wykręciłem nawet 50 pkt. a w temacie o grze niektórzy podają jakieś kosmiczne wyniki punktowe, więc stąd moje wątpliwości :)
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tejot »

Punkty zliczasz na bieżąco z wyjątkiem punktow za zbudowane lokacje które doliczasz na koniec.

Kosmicznymi wynikami się nie przejmuj 50 pkt. to normalna zdrowa ilość na początek :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: kdsz »

Pierwszy punkt rozdziału "Zasady ogólne" na stronie 10 instrukcji jest nieprecyzyjny i na siłę można go interpretować jak meshuggah717. Ale rozumiem, że jest to błędna interpretacja?
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

"Dobra oraz ikony w grze" str. 3
"Punkt zwycięstwa"
(...)Każda Lokacja posiada swoją wartość w PZ sprawdzaną na końcu gry.(...)

I faktycznie można byłoby błędnie tamten punkt interpretować gdyby nie stał w sprzeczności z powyższym i gdybyśmy założyli że powstaną niegdyś karty, które nie mają wartości punktowej.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: myszor »

Szybkie pytanie do frakcji Japończyków: czy Lokacji Frakcyjnej może pilnować zarówno Samuraj, jak i Żeton Obrony? Instrukcja chyba tego nie zabrania.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

Nie można kłaść żetonów obrony na lokacje frakcyjne.
Vognar
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2014, 11:03

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Vognar »

Japończycy: gdy przeciwnik splądruje ich frakcyjną lokacje nie jest ona zamieniana w fundament tylko odrzucana. Czy gracz kierujący Japończykami otrzymuje 1 drewno?
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

Vognar pisze:Japończycy: gdy przeciwnik splądruje ich frakcyjną lokacje nie jest ona zamieniana w fundament tylko odrzucana. Czy gracz kierujący Japończykami otrzymuje 1 drewno?
Otrzymanie jednego drewna jest częścią "Zamiany lokacji w Fundament", więc nie otrzymuje drewna.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

Pytania odnośnie paru kart.

Świątyna Ra - "Akcja: Wybierz lokację przeciwnika i oznacz ją żetonem Egiptu. Do końca rundy lokacja jest traktowana jak twoja własna."

Co się dzieje, jeśli nie mam już dostępnych żetonów Egiptu? (Sytuacja taka może nastąpić jeśli na stole mam Świątynię Ra i 2x Królewski basen) Przejmuję budynek i zaznaczam to w inny sposób, czy nie mogę wykonać tej akcji?

Szlak Handowy - "Akcja: Wydaj 1 żywność aby wybrać lokację frakcyjną przeciwnika i Podpisz z nią Umowę. Dobierz kartę z japońskiej talii i umieść ją zakryta pod lokacją przeciwnika, aby zaznaczyć umowę"

Co się dzieje, jeśli nie mam kart w talii, bo wszystkie leżą już na stole albo są na ręce? Podpisuję umowę i zaznaczam ją w inny sposób, czy nie mogę podpisać umowy?

Świątynia Buddy - "Produkcja: Dobierz 2 karty japońskie. Zachowaj jedną wybraną, a drugą wtasuj z powrotem do talii."

Co się dzieje jeśli:
1) W talii mam tylko jedną kartę, ale mam stos kart odrzuconych.
2) W talii mam tylko jedną kartę i nie mam stosu kart odrzuconych.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Veridiana »

To są pytania praktyczne, czy teoretyczne? Udaje Wam się wyczyścić talię frakcyjną??? :shock:
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

Praktyczne. Wczoraj w trzyosobowej partii Japończykami zabrakło mi kart na początku fazy akcji piątej rundy.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

W instrukcji jest napisane , że karty odrzucone przetasowuje się i tworzy nowy stos.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: romeck »

Ciuniek pisze:Praktyczne. Wczoraj w trzyosobowej partii Japończykami zabrakło mi kart na początku fazy akcji piątej rundy.
Ale to jednak skrajna sytuacja i w wielu grach o podobnych mechanizmach może się przytrafić. Myślę, że nie na wszystko znajdziesz odpowiedź.

Jak masz stos kart odrzuconych, to przetasuj i leć od nowa. A jak nie masz... to trudno, peszek, handluj z tym. :)

Co do innych Twoich pytań - użyj czegokolwiek do oznaczenia - zapałki, kartki papieru, jakiegoś znacznika, albo przyjmij zasadę, że jak już czegoś zabraknie, to nie można już więcej.

W każdym razie widzę, że jedziesz po bandzie. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

zioombel pisze:W instrukcji jest napisane , że karty odrzucone przetasowuje się i tworzy nowy stos.
Wiem, ale nie miałem stosu kart odrzuconych, bo wszystkie karty leżały już na stole ;p
romeck pisze:Co do innych Twoich pytań - użyj czegokolwiek do oznaczenia - zapałki, kartki papieru, jakiegoś znacznika, albo przyjmij zasadę, że jak już czegoś zabraknie, to nie można już więcej.
No widzisz, proponujesz tutaj dwa diametralnie różne rozwiązania. ;) W instrukcji nigdzie nie jest napisane, że liczba elementów (tu chodzi mi o znaczniki Egiptu) jest ograniczona, ale nie pisze też, że nie jest ograniczona. To nie jest coś co mogę sobie interpretować jak mi się podoba, bo akurat we wczorajszej partii była to całkiem kluczowa kwestia. Przyjęliśmy, że bez kart w talii nie mogę używać Szlaku Handlowego i dosyć mocno pokrzyżowało mi to plany. Byłbym w stanie wyciągnąć jeszcze kilkanaście punktów do końca gry. A tak skończyło się: Barbarzyńcy - 97, Japończycy - 79, Rzymianie - 47.

I tak, mnie również wydaje mi się, ze to sytuacja zupełnie skrajna (to już standard, że akurat mnie takie rzeczy się przytrafiają) i nie na wszystko znalazłem odpowiedź w instrukcji. I właśnie dlatego zapytuję licząc na to, że ktoś z Portalu obserwuje ten wątek. Ewentualnie mogę też napisać bezpośrednio do nich, co też jest jakimś pomysłem. ;)
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

To wcale nie takie trudne i chyba nie rzadkie ( skoro mi tez sie udało )wyczyścić talie frakcyjna szczególnie grając Japończykami. W końcu umowy zawierasz właśnie z taką kartą, a i umowy z przeciwnikiem zawierasz kartą frakcyjną.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

Piszesz ze w instrukcji nigdzie nie jest napisane ze liczba żetonów jest lub nie jest ograniczona. Nieprawda. Na str 3 w ramce jest napisane " surowce, robotnicy i ŻETONY nie są ograniczone liczba elementów w pudełku" . A żeton świątyni ra to właśnie żeton. Oczywiście mozna sie upierać ze to twierdzenie dotyczy nieograniczonosci dóbr a żeton ra do takich nie należy. Ale surowce nie sa żetonami i sa oddzielnie wymienione
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

Okej, w takim razie problem świątyni jest już rozwiązany i nie mam więcej pytań. ;) Czytając "żetony" wizualizowałem sobie miecze, tarcze i monety, ale faktycznie żeton Egiptu tez można pod to podciągnąć. Teraz pozostaje tylko problem kończącej się talii kart.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: romeck »

Ciuniek pisze: No widzisz, proponujesz tutaj dwa diametralnie różne rozwiązania. ;)
Celowo, byś mógł sam wybrać. :) Wiesz dobrze, że jeśli coś jest niedoprecyzowane, to szewskim targiem przyjmujemy jakąś wersję i się jej trzymamy.
Ciuniek pisze: W instrukcji nigdzie nie jest napisane, że liczba elementów (tu chodzi mi o znaczniki Egiptu) jest ograniczona, ale nie pisze też, że nie jest ograniczona.
I ja zapamiętałem z instrukcji, że znaczniki są nieskończone. Ale właśnie - czy tylko dobra, czy znaczniki Egiptu też? Tu znów chyba trzeba się na coś umówić i przyjąć jakąś wersję.
Ciuniek pisze: I tak, mnie również wydaje mi się, ze to sytuacja zupełnie skrajna (to już standard, że akurat mnie takie rzeczy się przytrafiają)
Znając Cię, to jakoś w ogóle mnie to nie dziwi. :lol:
Ciuniek pisze: I właśnie dlatego zapytuję licząc na to, że ktoś z Portalu obserwuje ten wątek.
No właśnie ktoś mógłby zasugerować Ignacemu, żeby się odfochał i znów zaczął odwiedzać Forum. Trzewik - potrzebujemy Cię! :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kondzio167 »

Kiedyś było powiedziane, że jeżeli w instrukcji nie ma czegoś z góry zabronionego/narzuconego to przyjmuje się wersje, że jest to dozwolone czyli: możesz podpisywać umowy w dalszym ciągu nie mając kart frakcyjnych oznaczając to w jakiś sposób.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: uday »

Jeśli nie masz już kart frakcyjnych w decku i nie masz discardu kart frakcyjnych, z których można by zrobić nowy deck, to nei możesz używać akcji Szlaku Handlowego. Trzewik odpowiedział na to na BGG.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

To akurat jest napisane dość wyraźnie nie karcie szlak handlowy. "Dobierz kartę z JAPOŃSKIEJ talii..."skoro nie masz talii to nie dobierasz i akcji nie wykonujesz. Jeśli masz kartę np "wydaj ludzika by dostać drewno " to jeśli nie masz ludzików to kladlbys jabłko by to drewno dostać??! Bez brawury.! Robisz to co na karcie jest napisane i koniec. Nie masz to nie robisz.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

1. Skoro Trzewik oficjalnie zinterpretował zapis - nie mam więcej pytań.
2. Skąd wzięła się moja wątpliwość? Przez fragment "...aby zaznaczyć umowę". Zapis na karcie Szlaku handlowego to dwa zdania. Pierwsze zdanie mówi o podpisaniu umowy, a drugie o zaznaczeniu podpisania umowy. Moja wątpliwość wynikała z niedoprecyzowania tego jak działa "zaznaczenie", jak bardzo jest to istotne itd. Kiedy używasz Świątyni Ra albo Pustyni nie kładziesz na nich żadnych zasobów, ale w jakiś sposób zaznaczasz, że w tej rundzie już z tej lokacji korzystałeś.

Tak naprawdę cały problem wynikał z wyniesionej przeze mnie z kolekcjonerskich karcianek skłonności do nadinterpretacji i szukania dziury w wordingu kart ;).
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

Na razie na szczęście teksty kart sa w miarę klarowne. Obawiam sie co będzie gdy zaczną dochodzić nowe karty, frakcje, mechanizmy... Czy nie zrobi sie swego rodzaju bałagan interpretacyjny jak było/ jest w warhamerze czy innych karciankach...
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: farmer »

Szlak Handowy - "Akcja: Wydaj 1 żywność aby wybrać lokację frakcyjną przeciwnika i Podpisz z nią Umowę. Dobierz kartę z japońskiej talii i umieść ją zakryta pod lokacją przeciwnika, aby zaznaczyć umowę"

Jak to działa?
Czy otrzymuję zasoby przynależne do umowy nadrukowanej na karcie lokacji przeciwnika (którą zaznaczyłem swoją kartą)?
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Ciuniek »

Tak. Działa to jak podpisanie umowy z kartą frakcyjną z ręki, więc od razu otrzymujesz zasoby.
ODPOWIEDZ