Machi Koro / Metropolia (Masao Suganuma)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Machi Koro

Post autor: Banan2 »

Za FB Fox Games:
W połowie października Fox Games wyda dodatek Metropolia: Remont (72 karty + 1 bonusowa). Cena ~29 PLN.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Machi Koro

Post autor: evrard »

Nie wiem czy w moim pudełku Remont brakuje instrukcji, czy jej po prostu nie ma. Strona foxgames też nie działa więc mam pytanie, o co chodzi z remontowaniem budynków (karty Firma Remontowa oraz Winnica)?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Machi Koro

Post autor: Losiek »

evrard pisze:Nie wiem czy w moim pudełku Remont brakuje instrukcji, czy jej po prostu nie ma. Strona foxgames też nie działa więc mam pytanie, o co chodzi z remontowaniem budynków (karty Firma Remontowa oraz Winnica)?
Pisałem dziś w tej sprawie do FoxGames i otrzymałem informację, że instrukcja - czy też link do niej - pojawi się tu na forum. Ponadto niebawem ruszy strona FoxGames. Lisy mają nieco za małe moce przerobowe :D
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Machi Koro

Post autor: evrard »

Więc nie brakuje instukcji i co ważniejsze nie jestem ślepy. :D Dzięki za odpowiedź. Kilka dni można poczekać tym bardziej, że nowe budynki brzmią naprawde ciekawie. Oby w praktyce też tak dobrze działały.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Machi Koro

Post autor: Losiek »

Instrukcji w pudełku nie brakuje. Na odwrocie pudełka jest informacja o tym, że instrukcja jest na stronie FoxGames.pl, która to strona nie bardzo jeszcze działa.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Machi Koro

Post autor: mig »

Losiek pisze: Ponadto niebawem ruszy strona FoxGames.
Pierwszy raz o tym, że "lada chwila" strona się pojawi usłyszałem od Foxgames koło kwietnia, drugi raz w czerwcu, trzeci na koniec sierpnia. Więc był do tego "niebawem" specjalnie się nie przywiązywał ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Machi Koro

Post autor: Losiek »

mig pisze:
Losiek pisze: Ponadto niebawem ruszy strona FoxGames.
Pierwszy raz o tym, że "lada chwila" strona się pojawi usłyszałem od Foxgames koło kwietnia, drugi raz w czerwcu, trzeci na koniec sierpnia. Więc był do tego "niebawem" specjalnie się nie przywiązywał ;)
Eee tam. Zależy jak zdefiniujemy "niebawem" :twisted:
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Machi Koro

Post autor: Jarek B. »

Poniżej link do instrukcji Remontu.
http://foxgames.pl/wp-content/uploads/2 ... Remont.pdf
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Machi Koro

Post autor: evrard »

Jarek B. pisze:Poniżej link do instrukcji Remontu.
http://foxgames.pl/wp-content/uploads/2 ... Remont.pdf
O teraz wszystko jasne. Dzięki za link :D
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Machi Koro

Post autor: Losiek »

Jarek B. pisze:Poniżej link do instrukcji Remontu.
http://foxgames.pl/wp-content/uploads/2 ... Remont.pdf
Dziękuję
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Machi Koro

Post autor: Banan2 »

Jarek B. pisze:Poniżej link do instrukcji Remontu.
http://foxgames.pl/wp-content/uploads/2 ... Remont.pdf
Dlaczego rewersy kart oznakowaliście wielkim napisem Remont? To trochę psuje wersję gry, gdy na stole jest odkrytych 10 kart a reszta jest dobierana.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Machi Koro

Post autor: Jarek B. »

Banan2 pisze:Dlaczego rewersy kart oznakowaliście wielkim napisem Remont? To trochę psuje wersję gry, gdy na stole jest odkrytych 10 kart a reszta jest dobierana.
Pozdrawiam
Na rewersach znajdują się (nie)wielkie nazwy dodatków (nie tylko Remont, ale i Plus) ponieważ po wymieszaniu wszystkich kart bardzo uciążliwe byłoby dzielenie kart na poszczególne części: podstawkę, Plus i Remont. A zakładam, że wielu graczy będzie grać w różnych konfiguracjach: podstawka + Plus, podstawka + Remont, podstawka + Plus + Remont. Nie wyobrażam sobie dziele tych kart bez oznaczeń na rewersach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Machi Koro

Post autor: Epyon »

Jarek B. pisze:
Banan2 pisze:Dlaczego rewersy kart oznakowaliście wielkim napisem Remont? To trochę psuje wersję gry, gdy na stole jest odkrytych 10 kart a reszta jest dobierana.
Pozdrawiam
Na rewersach znajdują się (nie)wielkie nazwy dodatków (nie tylko Remont, ale i Plus) ponieważ po wymieszaniu wszystkich kart bardzo uciążliwe byłoby dzielenie kart na poszczególne części: podstawkę, Plus i Remont. A zakładam, że wielu graczy będzie grać w różnych konfiguracjach: podstawka + Plus, podstawka + Remont, podstawka + Plus + Remont. Nie wyobrażam sobie dziele tych kart bez oznaczeń na rewersach.
Pozdrawiam
Wystarczyło w jakimś dolnym rogu na awersie dać odpowiedni znaczek. ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Machi Koro

Post autor: BartP »

No właśnie, tego typu oznaczenia robi się na awersie. Chyba że tak to wygląda w normalnej edycji gry również i taki był zamysł autorów (projektanta i wydawcy). Ale jeśli to pomysł polskiego wydawcy, to raczej mało trafiony.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Machi Koro

Post autor: syfon »

Co do oznaczenia kart na rewersach. Ogólnie zgadzam się - oznaczenia programowo powinny być na awersie. Jednak w przypadku tej gry trzeba by było być mega zapaleńcem aby poprzez świadomość z którego dodatku najdzie zaraz karta móc mieć istotną przewagę w grze. Awers kart w Machi Koro jest i tak pełen informacji i kolejna tylko zapchała by kartę. Z drugiej strony oczywiście możliwe jest że umiejętnie wstawiony dyskretny znaczek miałby szansę zadziałać i rozwiązywałby sprawę. Osobiście jednak uważam że obecny stan nie czyni wiele złego. Ponadto co będzie jeżeli teraz podniesie się zbyt dużo głosów o zmianę i w kolejnych dodatkach wydawcy przeniosą oznaczenie?! Zgroza! Rażąca niekonsekwencja, mogąca zabić osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi na tym punkcie (czy większość z nas ;) ). Strzeżmy się.


Pytanie do karty "Biuro Projektowe". Co oznacza tutaj "przekręć na drugą stronę"? Tapuję jak przy remoncie, czy odwracam rewersem do góry? A jeżeli odwracam rewersem do góry to, jak rozumiem, oznacza to wykluczenie karty z gry (z racji braku instytucji cmentarza w grze).
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Machi Koro

Post autor: Banan2 »

syfon pisze:Co do oznaczenia kart na rewersach. Ogólnie zgadzam się - oznaczenia programowo powinny być na awersie. Jednak w przypadku tej gry trzeba by było być mega zapaleńcem aby poprzez świadomość z którego dodatku najdzie zaraz karta móc mieć istotną przewagę w grze. Awers kart w Machi Koro jest i tak pełen informacji i kolejna tylko zapchała by kartę. Z drugiej strony oczywiście możliwe jest że umiejętnie wstawiony dyskretny znaczek miałby szansę zadziałać i rozwiązywałby sprawę. Osobiście jednak uważam że obecny stan nie czyni wiele złego.
Niby nie czyni, ale szczęśliwy nie jest. Bardzo dobrze jest to rozwiązane w grach LCG. Pomimo dużej ilości informacji na każdej karcie jest malutki znaczek z jakiego dodatku pochodzi dana karta. Ja nie niestety mam ogromny uraz po polskiej wesji Nightfalla :evil: i stąd jakiekolwiek znaczki czy napisy na rewersie budzą we mnie conajmniej mieszane uczucia.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Machi Koro

Post autor: Corsarius »

Zastanawiam się nad tą Metropolią ale obawiam się trochę czy to nie będzie zbyt trywialna zabawa. Rzeczywiście warto nabyć? :)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Machi Koro

Post autor: Banan2 »

Corsarius pisze:Zastanawiam się nad tą Metropolią ale obawiam się trochę czy to nie będzie zbyt trywialna zabawa. Rzeczywiście warto nabyć? :)
Trywialna nie jest. Na pewno jest lekka i do wytłumaczenia w 2 minuty.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Machi Koro

Post autor: palladinus »

Mnie osobiście gra rozczarowała. Gdyby nie wbudowany dodatek, to byłbym załamany. Żaden rozkład statystyczny tu praktycznie nie ma zastosowania. Trochę trąci tym, kto rzuci lepiej. Moja recenzja na blogu CiekaweGry:

Wokół japońskiego miasta – Zagrałem w „Metropolię” („Machi Koro”)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Machi Koro

Post autor: norkbes »

Wlasnie przegladam sobie instrukcje do Remontu - bo zastanawiam sie czy dokupic ten dodatek. Porownanie wersji anglojezycznej z nasza rodzima prowadzi do kilku ciekawych obserwacji. Mowie tu np. o tlumaczeniu nazwy karty Loan Office jako Parlament, Demolition Company jako Biuro projektowe, czy Tech Startup jako Centrala IT, Soda Bottling Factory jako Fabryka napojow... Rozumiem humor sytuacyjny w przpyadku Parlamentu ale zwiazek miedzy trescia karty a jej nazwa, hmm, zostal troche rozmyty - dlaczego bowiem dostajemy najpierw pieniadze, ktore potem musimy oddawac (juz Kasa pożyczkowa lub w ostatecznosci Lombard bylyby lepsze)? Najgorzej wg mnie jest w przypadku Biura projektowego bo przeciez chodzi to o Firmę rozbiórkową (zbudowany budynek po tej akcji staje sie budynkiem do zbudowania :). Tech startup tez przeciez mozna bylo przetlumaczyc z dbaloscia o tekst karty jako Nowa Firma Technologiczna.

Zeby nie bylo, ze tylko narzekam - cena dodatku jest bardzo ok - to tak jak jakby pakiet danych A:NR kupic za 18 zl :)

Pytanie do grajacych w Metropolie (PLUS) bo podstawe chyba kazdy sobie odpuszcza - jak sie gra z Remontem? Do mnie osobiscie przemawia wariant a la Dominion z 15 kartami losowo wybieranymi z puli (5 blue, 5 green, 2 red, 3 purple) - z zachowaniem synergii miedzy kartami w puli - zamiast tradycyjnego 10(+1). Przy takim setupie, zakup dodatku jak najbardziej ma sens - tym bardziej ze dodaje mase negatywnej interakcji. Z drugiej jednak strony, przy standardowym trybie rozgrywki (M+) czas na tego chwilera moze sie zrobic zbyt dlugi..
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

Re: Machi Koro

Post autor: dezwior »

Pytanie: czy polska "Metropolia plus", mająca rzekomo dodatek, jest grywalna w 5 osób, czy nadal działa na 4?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Machi Koro

Post autor: vincentblack »

dezwior pisze:Pytanie: czy polska "Metropolia plus", mająca rzekomo dodatek, jest grywalna w 5 osób, czy nadal działa na 4?
Metropolia w polskim wydaniu ma dodatek Metropolia Plus ale nie ma dodatkowych kart tzw. "nieruchomości specjalnych" dla 5 gracza (których wybudowanie stanowi warunek zwycięstwa), więc grywalna na 5 osób nie jest. Chyba że by sobie te 7 kart czymś zastąpić (np. dorobić - ich się nie tasuje, leżą przed graczem przez całą grę). Inna sprawa, czy wtedy gra by dobrze działała (downtime, szybko zmieniająca się pula kart utrudniająca planowanie kolejnych ruchów).
CezarIXen
Posty: 27
Rejestracja: 09 cze 2014, 10:28
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice/Wrocław

Re: Machi Koro

Post autor: CezarIXen »

[/quote]
vincentblack pisze:
dezwior pisze:Pytanie: czy polska "Metropolia plus", mająca rzekomo dodatek, jest grywalna w 5 osób, czy nadal działa na 4?
Metropolia w polskim wydaniu ma dodatek Metropolia Plus ale nie ma dodatkowych kart tzw. "nieruchomości specjalnych" dla 5 gracza (których wybudowanie stanowi warunek zwycięstwa), więc grywalna na 5 osób nie jest. Chyba że by sobie te 7 kart czymś zastąpić (np. dorobić - ich się nie tasuje, leżą przed graczem przez całą grę). Inna sprawa, czy wtedy gra by dobrze działała (downtime, szybko zmieniająca się pula kart utrudniająca planowanie kolejnych ruchów).

Z dorobionymi kartami da się grać na 5 osób, downtime nie jest zbyt duży, a zmieniająca się pula karta szybciej to plus, jeśli zwiększy się ilość pozycji na rynku na 12 (ewentualnie trochę więcej, ale tego już nie testowałem zbyt czesto). Trzeba też dać Kuterowi Łowca Tuńczyków ograniczenie, że jeden na osobę, bo inaczej osoba, którą go kupi więcej ma przewagę zbyt znaczną. No i nie polecam wtedy mieć karty wydawnictwa w grze również, bo też niszczy balans na 5 osób zbyt mocno (choć prawdę powiedziawszy karty wydawnictwa zawsze usuwam z rozgrywki, nawet na 3 i 4 osoby ). Jeśli da się te drobne zmiany, gra na 5 osób jest tak samo radosna jak 3 i 4 osobowa.
norkbes pisze:
Pytanie do grajacych w Metropolie (PLUS) bo podstawe chyba kazdy sobie odpuszcza - jak sie gra z Remontem? Do mnie osobiscie przemawia wariant a la Dominion z 15 kartami losowo wybieranymi z puli (5 blue, 5 green, 2 red, 3 purple) - z zachowaniem synergii miedzy kartami w puli - zamiast tradycyjnego 10(+1). Przy takim setupie, zakup dodatku jak najbardziej ma sens - tym bardziej ze dodaje mase negatywnej interakcji. Z drugiej jednak strony, przy standardowym trybie rozgrywki (M+) czas na tego chwilera moze sie zrobic zbyt dlugi..
.
Plus i remont na zwyczajnych zasadach robią się zbyt długie, sam fakt, że ilość budynków jest tak dużą, sprawia, że kupienie odpowiedniej kombinacji wydłuża czas, a czekanie na odpowiednie karty na rynku zmniejsza trochę przyjemność rozgrywki. Może miałem też pecha w ułożeniu kart, ale remont od tego czasu kurzy się na półce. Jednak wariant, który zaproponowałeś mógłby poprawić tę wadę.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Machi Koro

Post autor: Blacksad »

Trochę odkopuję temat, ktoś miał okazję zagrać w wersję Machi Koro Legacy? Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Machi Koro

Post autor: piechotak »

Skoro temat odkopany, to i jak się dołączę: wiadomo coś na temat dodruku?
ODPOWIEDZ