Murano

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Murano

Post autor: KubaP »

http://boardgamegeek.com/boardgame/163413/murano

Nowy tytuł Marcusa i Inki Brand. Bardzo ciekawy mechanizm niby-mankali, ukryte cele, losowość mocno zredukowana mimo kart, fajny pomysł. Naprawdę zacne euro i do tego dość szybko się rozgrywa.
Awatar użytkownika
razul
Posty: 162
Rejestracja: 05 kwie 2011, 16:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Murano

Post autor: razul »

Hm, brzmi interesująco. Zdefiniujesz "mechanizm niby-mankali" ? :wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Murano

Post autor: KubaP »

Przepraszam, źle się wyraziłem. To bardziej rondel. Na zewnętrznej krawędzi planszy masz chyba z 17 pół akcji. Na niektórych ustawione są statki, których w sumie jest osiem. W swoim ruchu możesz za darmo przestawić jeden statek o jedno pole. Każdy kolejny ruch statkiem (tym lub innym) kosztuje odpowiednio 1, 2, 3 itd. złota. Odpalasz akcję, na której stanął ostatnio przesunięty statek. Dwa statki nie mogą stac na tym samym polu. Jeśli więc na polu, które chcesz odpalić już toi statek, to najpierw musisz ten statek przesunąć, a potem (w tym samym ruchu) wejść na świeżo odsłonięte pole.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

KubaP pisze:Przepraszam, źle się wyraziłem. To bardziej rondel. Na zewnętrznej krawędzi planszy masz chyba z 17 pół akcji. Na niektórych ustawione są statki, których w sumie jest osiem. W swoim ruchu możesz za darmo przestawić jeden statek o jedno pole. Każdy kolejny ruch statkiem (tym lub innym) kosztuje odpowiednio 1, 2, 3 itd. złota. Odpalasz akcję, na której stanął ostatnio przesunięty statek. Dwa statki nie mogą stac na tym samym polu. Jeśli więc na polu, które chcesz odpalić już toi statek, to najpierw musisz ten statek przesunąć, a potem (w tym samym ruchu) wejść na świeżo odsłonięte pole.
Kurde, brzmi naprawdę ciekawie. Brandowie mają u mnie ogromny kredyt zaufania po Pokoleniach, Saint Malo, że muszę się Murano przyjrzeć bliżej :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Murano

Post autor: siefczyk »

hajp był a potem cisza zapadła :-) więc skrobnę sam co nieco

Odczucia po pierwszej i jedynej póki co rozgrywce (4 osoby) były generalnie mieszane i bez entuzjazmu, czyli skala od "co za głupia gra, nie mam co robić" do "całkiem przyjemna gra, zagram raz jeszcze".

Ogólne informacje - 4 osoby po raz pierwszy wraz z "rozdziewiczaniem" gry i tłumaczeniem zmieściło się w 2h, spokojnie czas rozgrywki może zejść do 1.00-1.30, w zależności od stopnia zamulania na gondolach :-) Sama gra wykonana bardzo ładnie, gruba duża plansza, ładne grafiki, fajne drewno, może kolory pionków graczy ciut mało wyraziste, ale nie stanowi to jakiegoś problem. Ikonografika tak klarowna, że i tłumaczenia pola akcji praktycznie nie wymagały. Karty jasno opisane, nie pozostawiające wątpliwości co do celu, za który się punktuje czy przywileju, jaki się otrzymuje od wybudowania specjalnego budynku.

Pierwsze wrażenie z początku było, że gra się bardzo szybko skończy, że trochę za dużo miejsca na to wszystko, że zaraz tu wykupimy 2 typy budynków i po zabawie, ale potem jakoś zaczęło się to wszytko kleić, ale ... zawsze jest jakieś ale ... szczególnie na początku mieliśmy wrażenie, że nie mamy co robić a wręcz niejednokrotnie nie dało się nic robić, bo aktywne były pola, które nam nic nie dawały a na opłacenie dodatkowych przepchnięć gondolek brakowało mamony, więc poszło kilka passów - kilka z komentarzem kilka ze śmiechem :-) Z czasem gra zaczęła się rozkręcać, kombinowanie rosło, doszły na rękę ukryte cele, więc pojawiła się jakaś taktyka, blokowanie przeciwnika i....modlitwa, aby dobry kafelek lub pomocnika dociągnąć :-)...ano modlitwa w tej grze ma duży udział, bo jak to mówiają "Ty ruch robisz a Bóg kafle/karty (przy)nosi i tu właśnie los nam daje kafle, los nam daje wyprodukowane szkło, ograniczony los nam daje karty pomocników czy budynków (z 3 trzeba wybrać 1), no i los w postaci zagrania przeciwnika może spłatać Ci figla, bo w ostatnim ruchu ktoś zepsuje Ci już zrealizowany cel tudzież Ci niechcący pomoże go osiągnąć (wczoraj obie te sytuacje miały miejsce właśnie, gdzie jeden gracz popsuł niechcący cel koledze, ale kolejny go znów niechcący naprawił - ot dodatkowa huśtawka nastrojów i emocji była :-)). Oczywiście przy kupnie budynków jest możliwość wybrania budynku zamiast kupowania w ciemno, ale.... drogie to strasznie a w tej grze to to co nam potrzeba to się nazywa kasa... po prostu kasa rulez :-) bez kasy nie ma kołaczy czyli niczego - ani nie popływasz jak Ci pole przyblokują, ani budynku nie kupisz, ani gondoliera nie wstawisz ani kart postaci nie nabędziesz...więc wszystko się kręci wokół kasy i to bolało niestety :-(
Podsumowując:
Do zagrania na pewno, ale z racji losowości i niedużego ciężaru rozgrywki pozycjonuje się ona raczej w grach familijnych czy lżejszych ekonomiach (w mojej ocenie na dziś to całkiem dobry tytuł do wciągnięcia nowych graczy). Jest też szansa na znaczą regrywalność ze względu na dość dużą liczbę punktujących celów. Zobaczymy jak rozgrywka wygląda przy grze na 3 os.

To tyle przydługiego opisu za którego popełnienie przepraszam dopiero na końcu ;-)

ps. wybierając karty postaci punktujące na końcu trzeba się przyjrzeć czy czasem nie działają na określonej wyspie, której to nazwa finezyjnie napisana sprawiała wrażenie dodatkowego elementu zdobienia karty a nie wymogu, na czym niżej podpisany przejechał się zdrowo orientując się w połowie gry, że chyba te cele niezrealizowane zostaną ... wot ślepy w planszówki grać nie powinien:-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Murano

Post autor: FortArt »

KubaP, co z tą obiecaną recenzją?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Murano

Post autor: KubaP »

Bedzie w tym tygodniu, promise.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Murano

Post autor: FortArt »

Tu może jedno zdradzisz: kupować czy czekać na recenzję?
:)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Murano

Post autor: kwiatosz »

Badamy temat budowania hut i topienia szkła pośród fal i ryczących gondolierów, czyli recenzja Murano w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Murano

Post autor: romeck »

Jak duża jest zależność językowa w tej grze?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Murano

Post autor: kwiatosz »

Karty celów i karty budynków specjalnych mają trochę tekstu użytego jako uszczegółowienie opisania symbolami. Po ograniu dalej ten tekst czytałem, ale pewnie po samych ikonach dałoby radę - natomiast nauka tej gry na egzemplarzu w języku, którego nie znam, to zdecydowanie nie jest coś co chciałbym robić.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Murano

Post autor: romeck »

Mam obawy, że grę może wziąć na celownik któreś polskie wydawnictwo i nie chcę popełnić falstartu, więc skoro trochę tego tekstu jest, to zaczekam. Dzięki.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Murano

Post autor: siefczyk »

Murano - opinii cd :-)

Po kilku grach w różnym składzie osobowym i po małych poprawkach dot. zasad myślę, że należy się grze kilka wersów oceny :-)

Gra nie jest ciężka, jest taktyczna, po kilku grach generalna znajomość celów powoduje, że można oszacować +/- ile pkt mogą mieć na koniec gry przeciwnicy i generalnie podtrzymuję moją opinię o losowości w tej grze. Ale ta losowość kompletnie nie przeszkadza - wręcz dodaje taki smaczek rozgrywce i podtrzymuje emocje do końca gry. Bardzo dobrze działa w każdym układzie graczy, aczkolwiek przy 4 graczach gra kończy się szybciej i zdecydowanie różnice pkt są mniejsze. Muszę też zrewidować własną opinię odnoszącą się do siły oddziaływania pieniędzy w tej grze - owszem pieniądze są nadal ważne ale nie są zaciskającą się "pętlą u szyi" i można je w dość rozsądny sposób pozyskiwać, a wynika to z faktu iż przy pierwszej rozgrywce darmowy ruch był ograniczony do następnego pola akcji, a w rzeczywistości darmowy zasięg ruchu ograniczony jest dopiero następną gondolą. To rozwiązało też sygnalizowany wcześniej problem "nie mam co robić - muszę pasować", bo zawsze da się wybrać akcję dającą nam więcej niż pas = 1 moneta, a to znacznie zwiększyło grywalność i odbiór samej gry przynajmniej u części moich współgraczy :-). Rozgrywka jest naprawdę szybka, dynamiczna, nie da się zamulać (chyba że ktoś ma taką umiejętność, ze nawet w jungle speed potrafi zamulić :-)).

W mojej ocenie to dobry tytuł i zawsze chętnie w niego zagram :-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
Jak wygląda zależnośc językowa gry? Widziałem, że jest tekst na kartach - jaki jest poziom skomplikowania? Osoba nie znająca angielskiego jest w stanie z grubsza zapamiętać co poszczególne karty robią, czy jest tego za dużo/za trudno?
A może jakieś przecieki o polskim wydaniu? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Murano

Post autor: Bea »

mig pisze:Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
A widziałeś już to?
http://gradanie.znadplanszy.pl/2014/12/ ... ie-murano/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

Bea pisze:
mig pisze:Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
A widziałeś już to?
http://gradanie.znadplanszy.pl/2014/12/ ... ie-murano/
Oczywiscie :)
Ale opinii i tak jest dość mało. Zwłaszcza jak na tak chwaloną grę :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Murano

Post autor: BartP »

Powiedzcie mi proszę, czy ta gra podatna jest na fartowne dobieranie kart celów, które akurat pasują nam do sytuacji na planszy? W sensie na ile moja wygrana zależy od dobrego planowania i dostosowywania się, a na ile od farta dociągu?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Murano

Post autor: Palmer »

Jest, jeśli przyjmiesz strategię "najpierw buduję, potem dociągam".
Lepiej jest najpierw dobrać trochę kart i potem budować pod nie.
Niestety obie strategie są podatne na syndrom spieprzenia naszego celu przez przypadkowe zbudowanie przez innego gracza. Owszem, z czasem poznamy karty i mniej więcej wiemy do czego kto dąży i sami będziemy się starali jak najbardziej ukrywać z naszymi celami. Jednak może to tak zrazić, że tych kolejnych partii nie będzie ;)
Można też próbować strategii na punktowanie za robienie akcji i zbieranie kryształów, wtedy możemy mieć gdzieś sytuację na mapie, lub bardziej się skupiać na kartach "co najmniej", a nie "dokładnie".
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Murano

Post autor: dumspirospero »

mig pisze:Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
Jak wygląda zależnośc językowa gry? Widziałem, że jest tekst na kartach - jaki jest poziom skomplikowania? Osoba nie znająca angielskiego jest w stanie z grubsza zapamiętać co poszczególne karty robią, czy jest tego za dużo/za trudno?
A może jakieś przecieki o polskim wydaniu? ;)
Niedługo możesz się spodziewać recenzji na Board Times
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

dumspirospero pisze:
mig pisze:Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
Jak wygląda zależnośc językowa gry? Widziałem, że jest tekst na kartach - jaki jest poziom skomplikowania? Osoba nie znająca angielskiego jest w stanie z grubsza zapamiętać co poszczególne karty robią, czy jest tego za dużo/za trudno?
A może jakieś przecieki o polskim wydaniu? ;)
Niedługo możesz się spodziewać recenzji na Board Times
Z chęcią przeczytam, ale grę już i tak kupiłem ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1839 times
Kontakt:

Re: Murano

Post autor: Gambit »

Za...dużo...gier...na...celowniku! Oczywiście napaliłem się na Murano po prezentacji Rahdo :) Chyba przestanę go oglądać.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Murano

Post autor: windziarz44 »

mig pisze:
dumspirospero pisze:
mig pisze:Szykuje się może jakaś recenzja? Mam na radarze, kompletuję koszyk a o grze raczej cicho...
Jak wygląda zależnośc językowa gry? Widziałem, że jest tekst na kartach - jaki jest poziom skomplikowania? Osoba nie znająca angielskiego jest w stanie z grubsza zapamiętać co poszczególne karty robią, czy jest tego za dużo/za trudno?
A może jakieś przecieki o polskim wydaniu? ;)
Niedługo możesz się spodziewać recenzji na Board Times
Z chęcią przeczytam, ale grę już i tak kupiłem ;)
I tak trzymać, teraz jak najszybciej zagraj i daj znać jak bardzo się myliliśmy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

Jakby ktoś potrzebował, to na BGG jest polskie tłumaczenie instrukcji.
https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... lish-rules

Jeśli ktoś jakieś błędy/nieścisłości zauważy, to będę wdzięczny za feedback ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Murano

Post autor: GoldenDragon »

Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Murano

Post autor: mig »

Kurczę, gra jest swietna :)
Zasady proste a rozgrywka ogromnie emocjonująca. Zaskoczyło nas to, ze jest aż tyle interakcji. Wygladała raczej na zwykle euro, moze nie pasjansowe, ale bez jakiegoś wielkiego patrzenia innym na ręce. Okazało sie ze bez kontrolowania innych graczy i przewidywania ich ruchów nie ma szans na dobry wynik. Mam tylko obawy o czas gry - pudelkowa jest godzina, a nam pierwsza partia (trzyosobową) zajęła ponad dwie. I mogła potrwać jeszcze troche... Mnogość możliwości ruchu i uwzgledniania tego, żeby nie pomagać innym graczom jest tak duża podatność na paraliż decyzyjny moze byc spora. No i klimatu jest zero.

Na szczęście nic sie nie dlużyło i napięcie było do ostatnich ruchów. Brandowie nie zawiedli - wprawdzie to gra oczko trudniejsza niż Pokolenia, ale wydaje sie ze nawet do grania rodzinnego spokojnie sie nada.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ