Najlepszy wybór 1-2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: phenomen89 »

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem kolejnej gry. Z dotychczasowych doświadczeń - Carcassone - ok, Stone Age - ok, Hawana - średnio ok, Ognisty Podmuch - w parze słabo (co-op nie podszedł), solo - średnio ok, List Miłosny - bardzo słabo. Gra miała by chodzić świetnie grając samemu i na dwie osoby (z dziewczyną) i być raczej emocjonująca (interakcja, trochę losowości?). Klimat - nie fantasy (chyba że bardzo delikatne fantasy) i nie s-f. W związku z tym rozważam:
1. Osadnicy - Narodziny Imperium,
2. Lewis & Clark (chyba faworyt),
3. Agricola.

Fajnie gdyby fakt zagrania od czasu do czasu w tryb solo (powiedzmy raz w tygodniu) nie stworzył przepaści (pod względem szans na zwycięstwo) między mną a współgraczką, z którą pewnie zagramy średnio raz w miesiącu. :) Pozdrawiam i czekam na Wasze sugestie odnośnie tych tytułów - a także na nowe propozycje jeśli coś wartego uwagi zostało pominięte.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: zakwas »

Ja jestem niesiony falą Osadników, gram solo od groma, jeszcze dziś się okaże, czy ma to duży wpływ na ew. zwycięstwo mojej lubej, bo jednak sporym czynnikiem warunkującym udaną grę jest dociąg, zwłaszcza na początku. ;)
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: Jarzab »

D-Day Dice jest super - solo chodzi doskonale, ale 2 osoby to co-op, choć trochę inny niż Ognisty Podmuch. Z gier solo ostatnio sporo gram w Cards of Cthulhu, ale nie miałem okazji wypróbować na 2 osoby. Obie polecam.

Lewis & Cark miałem, ale ograny gracz (nawet w rozgrywkach solo) ma dużą przewagę nad graczami, którzy nie znają kart i zachodzących pomiędzy nimi zależności. L&C kupiłem dokładnie z taką samą motywacją co Ty, ale po kilkunastu bardzo fajnych grach solo i kilku całkiem średnich w większym składzie (oczywiście wygrywałem) gra poszła na wymianę.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: phenomen89 »

A lekko zbaczając z tematu - co w tej chwili jest najgrywalniejsze gdyby rozpatrywać tylko grę solo? Mage Knight? Robinson? Eldritch Horror? Czy może coś zupełnie innego?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: rastula »

phenomen89 pisze:A lekko zbaczając z tematu - co w tej chwili jest najgrywalniejsze gdyby rozpatrywać tylko grę solo? Mage Knight? Robinson? Eldritch Horror? Czy może coś zupełnie innego?

który Robinson? :)


moim zdaniem każda z tych gier jest grywalna solo w stopniu więcej niż satysfakcjonującym - to już bardziej zależy od tego jaki klimat jest ci bliższy - Eldricht jest zapewne najprostszy ( zarówno mechanicznie jak i do wygrania) , Mage Knight najmniej losowy. Robinson (Portalu) najbardziej frustrujący ( w sensie wyzwania)...
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: AiS »

phenomen89 pisze:A lekko zbaczając z tematu - co w tej chwili jest najgrywalniejsze gdyby rozpatrywać tylko grę solo? Mage Knight? Robinson? Eldritch Horror? Czy może coś zupełnie innego?
Mam zarówno Robinsona (ed. GOTY) jak i komplet Mage Knight (z dod. Legion + Krang) i twierdzę, że - nie tylko w wariancie solo - MK ma dużo większą regrywalność, nawet bez dodatków.
W MK nawet jeśli nie spełnisz celu misji to podliczasz punkty, widzisz jak Ci poszło i możesz porównać swoje wyniki z następną rozgrywką (lub innymi graczami), w Robinsonie masz system 0-1 (tak, tak - 0 jest pogrubione nieprzypadkowo).

P.S.
Jeśli nie mam za dużo czasu gram solo w Agricolę.
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: phenomen89 »

A Agricola solo nie jest przypadkiem sucha i monotonna?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: sqb1978 »

Agricola jest sucha solo. Ale jeśli lubisz rywalizację to wszystko będzie suche.

Co do Robinsona to przecież też można liczyć pkt na końcu. Po kilku grach jest częściej 1 niż 0, choc dużo zależy od dopasowania postaci do scenariusza.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: SaszaPL »

Solo najbardziej klimatem ociekają te gry, które są stworzone dla gry solo (Dawn of the Zeds, Darkest Night, etc.)

Poza tym, niezłą rozrywkę dają (mi przynajmniej) Ognisty Podmuch, Pandemia, Dungeon Roll i Space Hulk: Anioł Śmierci - w te gry będziesz mógł zagrać w więcej osób niż samotnie. Myślę że najatrakcyjniejszą rozrywkę zapewni Ognisty Podmuch. Ważna jest też opcja modyfikacji poziomu trudności - w ten sposó z dziewczyną możesz grać w łatwiejszą wersję (i mniej skomplikowaną) a samotnie próbujesz opanować pożar w najbardziej hardcore'owej wersji.. Jednak skoro to Wam nie podeszło, to może spróbujcie Pandemii, ratowanie świata może Wam lepiej zasmakuje.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: phenomen89 »

Hehe, ognisty podmuch sprzedałem. Razem grało nam się dość słabo, samemu był mocno średni. Nie podoba mi się idea punktów akcji i ciągłych rzutów koścmi o czym czasem zapominałem. Poza tym za mało złożona moim zdaniem. Do gry solo chciałbym czegoś bardziej złożonego.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: coldsoul »

Bierz Mage Knighta.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: AiS »

coldsoul pisze:Bierz Mage Knighta.
Zgadzam się w 100%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: Pan_K »

AiS pisze: W MK nawet jeśli nie spełnisz celu misji to podliczasz punkty, widzisz jak Ci poszło i możesz porównać swoje wyniki z następną rozgrywką (lub innymi graczami), w Robinsonie masz system 0-1 (tak, tak - 0 jest pogrubione nieprzypadkowo).
No wybacz - w Robinsonie też można podliczać punkty.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: LordDisneyland »

Aż dziw, że nikt dotąd nie zaproponował Onirim 8)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: pingus »

LordDisneyland pisze:Aż dziw, że nikt dotąd nie zaproponował Onirim 8)
Ja na podstawie preferencji przedstawionych w temacie, bym raczej odradzał Onirim, to prosta pasjansowa gra kooperacyjna. Bardzo dobra w swojej kategorii, ale jeśli nie podchodził Flash Point to znaczy, że preferencje są inne.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: virco »

ja polece cos z wargamesow:
struggle for galactic empire
omaha beach
fire in the lake

i karcianki
pathfinder
assault on doomrock
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: AiS »

Pan_K pisze:
AiS pisze: W MK nawet jeśli nie spełnisz celu misji to podliczasz punkty, widzisz jak Ci poszło i możesz porównać swoje wyniki z następną rozgrywką (lub innymi graczami), w Robinsonie masz system 0-1 (tak, tak - 0 jest pogrubione nieprzypadkowo).
No wybacz - w Robinsonie też można podliczać punkty.
Fakt - źle się wyraziłem - punkty podliczać można, ale jak widzisz, że nie wykonałeś misji lub Twoja ekipa zginęła (często obydwa na raz) to już nawet punktów się nie chce podliczać.

Dla wyjaśnienia: nie powiedziałem też nic takiego, że tej gry nie lubię :-)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: Pan_K »

AiS pisze:
Fakt - źle się wyraziłem - punkty podliczać można, ale jak widzisz, że nie wykonałeś misji lub Twoja ekipa zginęła (często obydwa na raz) to już nawet punktów się nie chce podliczać.
Tu się akurat zgadzam: jeszcze mi się nie zdarzyło niczego podliczyć. Muszę kiedyś spróbować, tak dla sportu.

Edit: Zginąłem na wyspie kanibali w 7 rundzie (wariant solo). Punktów 15: 3. poziom broni (x3pkt) i dwie spalone wioski (x3pkt).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: phenomen89 »

Dziękuje za obszerne odpowiedzi. Mage Knight - niestety na razie odrzuciłem (może w przyszłości jako gra tylko dla siebie). Liczę na to, że jakoś wciągnę dziewczynę w grę - a Mage Knight jest na to bez szans ze względu na typowy klimat fantasy. Więc pozostaje Robinson, Lewis & Clark, Eldrich Horror, Osadnicy - narodziny imperium i Agricola. Chciałbym uporządkować to jakoś i pozostawić gry spośród wymienionych, w które:
1. Dobrze gra się solo,
2. Dobrze gra się we dwójkę,
3. Częstsza gra solo nie zdominuje totalnie rozgrywki w parze - mniej ograny gracz też powinien mieć choć pozór szansy na wygraną :),
4. Da się ją wytłumaczyć współgraczce bez zmuszania do wielokrotnego czytania instrukcji.

Pomoże ktoś uporządkować te gry według moich wymagań? :) Zdaję sobię sprawę że zbieram się do tego zakupu jakbym kupował co najmniej samochód lub mieszkanie - ale już tak mam. :)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: Maxxx76 »

Nie grałem w EH, więc pominę ową grę w moim zestawieniu.
Ad 1. Wg mnie we wszystkie rozgrywka solo jest na podobnym poziomie samozadowolenia:-)
Ad 2. Podobnie jak pkt 1:-)
Ad 3. Robinson najbardziej spełnia Twoje oczekiwania, później Agricola, Lewis & Clark i na końcu Osadnicy NI.
Ad 4. Tu przodują Osadnicy, później Agricola, L&C a na końcu Robinson :-)
Jednakże to zestawienie ma jeden minus wg mnie, a mianowicie nie uwzględnia tego, że to różne gry są :-) Robinson to taka euro przygodowa kooperacja, Agricola i L&C to klasyczne konfrontacyjne euro z worker placement i ograniczoną interakcją, natomiast Osadnicy NI to konfrontacyjna karcianka z negatywną interakcją:-)
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: Bardias »

Jest jeszcze inna gra Uwe Rosenberga warta uwagi - Le Havre. Można grać solo, bardzo dobrze chodzi na dwie osoby, łatwo tłumaczy się zasady.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: lintu »

Faktycznie, Le Havre jest przyjemne solo i dobrze działa na 2 osoby. Zmusza szare komórki do sporego wysiłku, ale jest zarazem dość suche, co nie każdej niewiaście się spodoba ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: tomb »

Na http://www.boiteajeux.net można grać w Agricolę solo. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł do tego typu rozgrywek, jeśli lubisz śrubować wynik (LH pewnie też się nada, ale nie próbowałem, za to rozgrywka dla dwóch graczy jest dla mnie ciekawsza, niż w Agri).

Nie wiem, jak jest w EH, ale Horror w Arkham, choć solo satysfakcjonujący, to wymaga jednak prowadzenia kilku postaci na raz, co przy masie zasad i możliwości nie jest dobrym pomysłem dla pierwszych rozgrywek.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: LordDisneyland »

Swoją drogą, dopiero na tym forum zdałem sobie sprawę, jak wiele kobiet nie lubi szeroko pojętej fantastyki. Co i rusz w wątkach przejawia się warunek "Ino nie fantasy i sf" :D Trochę mnie to zaskakuje...
Cóż, jedynego ratunku upatruję w dr.Knizii, który wymyśli kolejną niezłą grę z na siłę dodanym tematem, tym razem wielkiej , romantycznej i niespełnionej miłości, najlepiej w wydaniu kostiumowym 8) Wilk syty i owca cała ;)
Przepraszam za to zejście z tematu...ale musiałem :)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Najlepszy wybór 1-2 osoby

Post autor: michalldz90 »

phenomen89 pisze:Dziękuje za obszerne odpowiedzi. Mage Knight - niestety na razie odrzuciłem (może w przyszłości jako gra tylko dla siebie). Liczę na to, że jakoś wciągnę dziewczynę w grę - a Mage Knight jest na to bez szans ze względu na typowy klimat fantasy. Więc pozostaje Robinson, Lewis & Clark, Eldrich Horror, Osadnicy - narodziny imperium i Agricola. Chciałbym uporządkować to jakoś i pozostawić gry spośród wymienionych, w które:
1. Dobrze gra się solo,
2. Dobrze gra się we dwójkę,
3. Częstsza gra solo nie zdominuje totalnie rozgrywki w parze - mniej ograny gracz też powinien mieć choć pozór szansy na wygraną :),
4. Da się ją wytłumaczyć współgraczce bez zmuszania do wielokrotnego czytania instrukcji.

Pomoże ktoś uporządkować te gry według moich wymagań? :) Zdaję sobię sprawę że zbieram się do tego zakupu jakbym kupował co najmniej samochód lub mieszkanie - ale już tak mam. :)

Mam Lewis & Clark od marca i po początkowym zachwycie, gra ostatnio leży na półce i się kurzy. Po części to wina Tzolkina, który zmiażdżył tą grę chyba pod każdym aspektem, poza tym, że tutaj możesz zagrać solo. Gra solo w L&C bardzo fajna i jak dla mnie dosyć trudna, w dodatku jak zaczniesz ogarniać to możesz sobie podnieść poziom trudności przez modyfikacje rodzaju terenu na trasie, oraz wysunięcie dalej w trasie Mackenziego. Ale wracając do sedna. Nie odradzam Ci zakupienia tej gry, bo jest ona bardzo przyjemna (świetna grafika, ciekawa rozgrywka, im więcej graczy tym więcej frajdy), ale nie wzybdza tyle emocji u mnie co Tzolkin. W większym gronie chętnie sięgne po L&C, bo szczerze mówiąc bardzo mało grałem na 2+ graczy, a wydaje mi się, że dopiero wtedy ta gra pokazuje na co ją stać :) Na 2 graczy jest fajnie, poprostu :) Moim zdaniem ta gra prosi się o jakiś dodatek, bo czasem czegoś w niej brakuje. Może poprostu więcej kart, albo wprowadzenie zróżnicowanych kart bohaterów początkowych, jakieś zdarzenia, które utrudniają podróż po trasie (zmiana pogody, zmiana kosztów, rozboje, napady, bunty indian), albo może jakieś pojedynki pomiędzy graczami, żebo było więcej interakcji np. ataki na łodzie, kradzież surowców, kradzież indian :D
ODPOWIEDZ