Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

małe pytanie co do znacznika -1 akcja ruchu do wykonania czynności. (jest to znacznik co ma minus "pionek") Daje się go np. w scenariuszu 2 na kafelek/obszar gdzie jest mgła.
Czy mając obóz na kafelku z mgłą, czyli znacznikiem -1 na wykonywanie np. pomysłów też potrzebuję pionka więcej? Lub generalnie, mając znacznik -1 na kafelku (a nie na konkretnej akcji) do czego on się tyczny dokładnie?
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

Żeton nie znajduje się na polu konkretnej akcji, ale na kafelku/obszarze chodzi więc o akcje na tymże podejmowane czyli: eksploracja nieodkrytego obszaru (lub Mrocznej świątyni w scenariuszu 2.) albo zbieranie surowców z danego kafelka.
A jeśli masz mgłę na kafelku z obozem (lub obóz na kafelku z mgłą ;-) ) to oprócz tego, że potrzebujesz dodatkowego pionka do każdej akcji na tym kafelku (budowanie też, bo odbywa się w obozie) to dodatkowo nie otrzymujesz surowców w fazie produkcji.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, 18:01 przez AiS, łącznie zmieniany 1 raz.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

Czyli po prostu: albo -1 do eksploracji obszaru, albo -1 do zbierania surowców z kafelka (na którym oczywiście to -1 jest).
Muszę się upewnić, bo wybacz, ale trochę zagmatwanie te odpowiedź napisałeś
Generalnie co najważniejsze: nie tyczy się to wtedy budowy np. dachu do swojego obozu (nawet jeśli -1 jest na kafelku z obozem?), czy wytwarzania pomysłów?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Masz rację, nie tyczy się.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

No to w takim razie dziękuję za odpowiedź:)
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Z tą akcją budowania to bym uważał.
Skoro można wykonywać akcję budowy na innych kafelkach np: krzyże, to jest to jak najbardziej akcja na innym kafelku wyspy i efekt mgły będzie na nią działał. A co za tym idzie skoro mgła oddziałuje na akcję budowy na innych kafelkach to powinna też działać na akcję budowy na kafelku gdzie znajduję się obóz.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

ciężko to wtedy rozpatrzeć... trzeba by wtedy podzielić na akcje budowy pomysłu i akcje budowy pomysłu-krzyża
i do krzyża -1 by działało, a do pomysłu już nie. Fabularnie miałoby to sens, pytanie co na to faktyczna instrukcja
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: uday »

IMHO mgła działa na każdą akcję wykonaną na danym kaflu. Więc jeśli się ma obóz na kaflu z mgłą to wszystkie akcje budowania również są droższe o jednego piona. Tak rozumuję na podstawie mechaniki budowania krzyży na sąsiednich kaflach.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

NoMoRe pisze: Muszę się upewnić, bo wybacz, ale trochę zagmatwanie te odpowiedź napisałeś
Przyznaję, że chyba bardziej zagmatwałem niż pomogłem. Wybaczcie :-(
Poprawiłem swój poprzedni post.
gwylliam
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2014, 18:10

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gwylliam »

Jak rozpatrywać Fazę Pogody w scenariuszu Śladami dr Livingstone?
Czy dach chroni przed obrażeniami od chmur deszczowych? Wydaje się, że tak. Co zatem z chmurami śniegowymi? Tylko przedmioty specjalne jak Koce czy Piec? Szczerze to nie mam dobrego pomysłu.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

no czyli niestety, ale tak jak myślałem... ehh kochany Robinson, czyż może być trudniej?:)
gwylliam
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2014, 18:10

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gwylliam »

Nie podpowiedziales za duzo. Dalej nie mam pomyslu na rozpatrywanie Fazy Pogody w tym scenariuszu.
Jeśli przyjąć, że Dach chroni także przed chmurami śniegowymi, gra staje się zbyt łatwa.
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: NoMoRe »

Tzn ja odpisywałem w sprawie mojego pytania, szczerze mówiąc co do livingstone'a nie mam za bardzo pojęcia
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Przecież w Livingstonie jest bardzo wyraźnie napisane, że Dach, Piec, Koce itp działają na standardowych zasadach. Nie wyszukujcie problemów, tam gdzie ich nie ma.
gwylliam
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2014, 18:10

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gwylliam »

Dobrze. Zatem na przykładzie: mam jeden poziom Dachu. W Fazie Pogody wypada chmura deszczowa. Dach działa i Pierwszy Gracz jest bezpieczny. Tak?
W kolejnej turze wypada chmura śniegowa. Dach nie działa i o ile nie posiadam żadnych przedmiotów, które zniwelują efekt chmury - wszyscy dostaja po jednej Ranie. Tak?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

No tak.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

gwylliam pisze:Dobrze. Zatem na przykładzie: mam jeden poziom Dachu. W Fazie Pogody wypada chmura deszczowa. Dach działa i Pierwszy Gracz jest bezpieczny. Tak?
W kolejnej turze wypada chmura śniegowa. Dach nie działa i o ile nie posiadam żadnych przedmiotów, które zniwelują efekt chmury - wszyscy dostaja po jednej Ranie. Tak?
Co to znaczy Pierwszy Gracz? Chmury działają na wszystkich w obozie przecież.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Pynio pisze:
gwylliam pisze:Dobrze. Zatem na przykładzie: mam jeden poziom Dachu. W Fazie Pogody wypada chmura deszczowa. Dach działa i Pierwszy Gracz jest bezpieczny. Tak?
W kolejnej turze wypada chmura śniegowa. Dach nie działa i o ile nie posiadam żadnych przedmiotów, które zniwelują efekt chmury - wszyscy dostaja po jednej Ranie. Tak?
Co to znaczy Pierwszy Gracz? Chmury działają na wszystkich w obozie przecież.
Podobnie jak dach. Wszyscy w obozie są bezpieczni. Nie jest bezpieczny tylko ten, kto spędza noc poza obozem. Ale na niego też chmura nie działa w tym sensie, że noc w poza obozem rozpatruje się wg standardowych zasad dla takiej sytuacji.
(Zaznaczam, że nie grałem w Livingstone'a - wypowiadam się na podstawie stwierdzenia, że tam to wszystko działa standardowo).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
gwylliam
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2014, 18:10

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gwylliam »

W Livingstonie reguły Fazy Pogody zostały zmodyfikowane. Rezultaty rzutów pomarańczową kością pogody odczytuje się: chmura deszczowa - Pierwszy Gracz dostaje Ranę. Chmura śniegowa - wszyscy gracze dostają Ranę. Adnotacja niżej przed efektami można bronić się jak w standardowych zasadach np Dach, Piec, Koce itd.
Wszystko pięknie. O ile chmury deszczowe problemów w nie stwarzają, to przy sniegowych mam problem. W zasadach chmura śniegowa ma dwa efekty. Po pierwsze należy odrzucić drewno, by się ogrzać, po drugie posiadać Dach jak przed deszczem. Gdy nie spełnia się warunków - Rana za każdy brakujący poziom Dachu, brak drewna.
Pytanie: które efekty zastępują zasady specjalne scenariusza?
Mam wrażenie, że się zapętlilem trochę.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Bo szukasz dziury w całym :P
Chmura śniegowa - wszyscy gracze dostają Ranę. Adnotacja niżej przed efektami można bronić się jak w standardowych zasadach np Dach, Piec, Koce itd.

[qoute] W zasadach chmura śniegowa ma dwa efekty. Po pierwsze należy odrzucić drewno, by się ogrzać, po drugie posiadać Dach jak przed deszczem. Gdy nie spełnia się warunków - Rana za każdy brakujący poziom Dachu, brak drewna. [/quote]

To wyżej w grze w Livingstone'a, to niżej w grze wg standardowych zasad.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Czy wielkie liście ze znalezisk są jednorazowe? Zakładam,że tak. Ale co ze starą płachtą z 3 scenariusza? Jednorazowa, czy wielorazowa?
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

Wg instrukcji - wszystkie żetony odkryć są jednorazowe, jeżeli na karcie scenariusza nie zaznaczono inaczej (np. sztylet obrzędowy w scenariuszu 2.)

Tak więc zarówno wielkie liście jak i stara płachta (scenariusz 4. a nie 3. :-)) są jednorazowe.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Tak zagraliśmy (numer scenariusza wziąłem ze łba, więc sorki za pomyłkę). I sromotnie przegraliśmy.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Post pod postem - trudno. Scenariusz 6 "Rodzinka Robinsonów" załatwił mnie już 4 razy. Czy wypadająca na Kartach Wydarzeń księga, która obniża zbierane surowce o połowę oznacza, że jak mam 1 drewno i 1 żarcie to nie dostaję nic? Masakra jakaś.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Połowę sumy - czyli 1 żarcie lub 1 drewno :)
ODPOWIEDZ