Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Witam

Temat ten powstał w związku z dużą ilością zapytań dotyczących crowdfundingu w Polsce oraz „jak działa wspieram.to”. Postaram się tutaj odpowiedzieć na wszystkie pytania/zagadnienia, zaczynając od tych najczęściej powtarzanych.

Słowem wstępu:

Crowdfunding - większość z Was zapewne już wie, co z definicji oznacza crowdfunding i poszukuje tutaj odpowiedzi na bardziej problematyczne zagadnienia, zatem w związku z wyjaśnieniem samej definicji pozwolę sobie tutaj zacytować Wikipedię
Spoiler:
Największe platformy na świecie: Kickstarter (bez apelacyjny lider), Indiegogo(druga największa platforma na świecie)

Wspieram.to - zapewne większość z Was również słyszała już o wspieram.to, a w szczególności fani planszówek z racji przeprowadzonych kampanii: Piwne Imperium, Pan Lodowego Ogrodu, https://wspieram.to/magnaci]Boże Igrzysko Magnaci, Teomachia:Mitologia Słowian czy obecnie Zamki Szalonego Króla Ludwika. Wspieram.to jest największą platformą crowdfudingową zarejestrowaną w Polsce i jedną z największych polskojęzycznych. Działamy od lutego 2013 roku na niemal identycznym modelu co Kickstarter (różnice pomiędzy nami omówię poniżej poniżej).

Trochę statystyk z kategorii „Gry bez prądu”:
Spoiler:
Zestaw pytań:

Ogólne

1. Zbiórka publiczna?
Spoiler:
2. Czy to jest bezpieczne i legalne?
Spoiler:
3. Wspieram.to jako pośrednik?
Spoiler:
Sposoby płatności

4. Kto odpowiada ze płatności i jak mogę zapłacić?
Spoiler:
5. Czy mogę zapłacić z zagranicy?
Spoiler:
6. Czy moja płatność jest pobierana i księgowana od razu?
Spoiler:
7. Na kickstarterze środki pobierane są w momencie zakończenia projektu, na wspieram.to nie. Dlaczego?
Spoiler:
8. Czy mogę wycofać swoją wpłatę?
Spoiler:
9. Czy mogę zrezygnować z przedmiotu, który dostałem?
Spoiler:
10. Jaki jest przepływ środków, kto trzyma wpłacone pieniądze?
Spoiler:


Nagrody/pakiety

11. Czy mogę kupić więcej niż jeden pakiet?
Spoiler:
12. Czy mogę zmienić pakiet na inny?
Spoiler:
13. Co to są dodatki?
Spoiler:
14. Kto odpowiada za realizację i dostarczenie nagród?
Spoiler:
15. Co w przypadku kiedy projektodawca nie dotrzymuje obietnic?
Spoiler:
Inne:

16. Czy projekt się udaje tylko jak zbierze 100%?
Spoiler:
17. Czy mogę zapłacić SMS-em?
Spoiler:
18. Czy warto wspierać? ;)
Spoiler:
Zachęcam do komentowania i zadawania pytań. Na wszystkie postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :)

Pozdrawiam
Kamil Rogulski
Wspieram.to
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Leser »

Wspieram.to pisze:Niestety nie. Płatność dokonywana jest od razu, nie jest to deklaracja słowna jak na kickstarterze. Polskie prawo przewiduje zwrot towaru i odzyskanie wpłaconych środków zgodnie z zasadami umowy na odległość, czyli do 14 dni.
PS. Naturalnie jest możliwe „dogadanie” się z autorem, który zaraz po zakończeniu kampanii odda, kwotę którą wpłaciłeś. Dzieje się to jednak poza wspieram.to i nie jest przez nas autoryzowane.
Ok, kumam. Problemem przy zwrocie kasy w trakcie kampanii nie jest prawo samo w sobie, lecz raczej złożoność relacji wspierający-wspieram.to-przedsiębiorca.

Wobec powyższego pojawia się jednak pytanie - czy takiej opcji nie można by udostępnić za zgodą i w porozumieniu z konkretnym przedsiębiorcą? Przykładowo: Planszóweczka otwierając projekt Zamki Szalonego Króla Ludwika stwierdza, że bardziej będzie się opłacać zezwalać wspierającym na wycofanie wsparcia w trakcie kampanii. Dlaczego nie umożliwić takiej opcji systemowo (tak jak napisałem, na wyraźne życzenie przedsiębiorcy).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Curiosity »

Z czego utrzymuje się wspieram.to?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: TTR_1983 »

Curiosity pisze:Z czego utrzymuje się wspieram.to?
też się nad tym zastanawiałem. Pewnie mają jakąś prowizję od zebranej kwoty.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: rastula »

PS. Na kickstarterze ten system działa tylko kartami kredytowymi

nie wiem co masz na myśli ale, ja płacę zwykłą kartą debetową visa i master card - taką jak wydaje 99% polskich banków do kont osobistych.

również kupując przy pomocy takiej karty na Amazon ( np w przedsprzedaży lub gdy towar jest dostępny z opóźnieniem) rachunek jest obciążony dopiero w momencie wysyłki towaru
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: rastula »

Curiosity pisze:Z czego utrzymuje się wspieram.to?

edit [zostałem uprzedzony]

jest to opisane w FAQ

Wspieram.to pobiera opłatę operacyjną 8,5% odliczaną TYLKO od zrealizowanych projektów. Prowizją nie są objęte tylko wybrane projekty, obrandowane jako "Non Profit"

Nasz operator Transferuj.pl pobiera opłatę za obsługę przelewów w wysokości 2,5% tylko od zrealizowanych projektów
(W przypadku nie zrealizowanego projektu opłaty za Transferuj.pl pokrywa Wspieram.to!)

Czy projektodawca ponosi jakieś opłaty jeśli projekt się nie uda?
Żadnych. Jeśli finansowanie projektu się nie powiedzie, wszystkie wpłaty zostają po prostu anulowane. I tyle :)
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Leser pisze:
Wspieram.to pisze:Niestety nie. Płatność dokonywana jest od razu, nie jest to deklaracja słowna jak na kickstarterze. Polskie prawo przewiduje zwrot towaru i odzyskanie wpłaconych środków zgodnie z zasadami umowy na odległość, czyli do 14 dni.
PS. Naturalnie jest możliwe „dogadanie” się z autorem, który zaraz po zakończeniu kampanii odda, kwotę którą wpłaciłeś. Dzieje się to jednak poza wspieram.to i nie jest przez nas autoryzowane.
Ok, kumam. Problemem przy zwrocie kasy w trakcie kampanii nie jest prawo samo w sobie, lecz raczej złożoność relacji wspierający-wspieram.to-przedsiębiorca.

Wobec powyższego pojawia się jednak pytanie - czy takiej opcji nie można by udostępnić za zgodą i w porozumieniu z konkretnym przedsiębiorcą? Przykładowo: Planszóweczka otwierając projekt Zamki Szalonego Króla Ludwika stwierdza, że bardziej będzie się opłacać zezwalać wspierającym na wycofanie wsparcia w trakcie kampanii. Dlaczego nie umożliwić takiej opcji systemowo (tak jak napisałem, na wyraźne życzenie przedsiębiorcy).
I tak i nie. Bowiem planszóweczka nie ma tych środków na swoim koncie, i nie ma ich wspieram.to. Środki są na transferuj.pl i zgodnie z regulaminem mogą być zwolnione, dopiero po zakończonym projekcie. Opcją mogłoby być, że po zakończeniu projektu masz np. 48h z rezygnacji z nagrody, wówczas w tym momencie do projektodawcy trafiają tylko te środki, które "nie zrezygnowały" ( a rezygnacje wracają do wspierającego). Jednak co w przypadku kiedy tych rezygnacji będzie na tyle dużo, że po ich odjęciu projekt nie osiągnie 100% - mamy tutaj efekt kickstartera. Projekt się udał i się nie udał. Jest to opcja do przedyskutowania, ale obawiam się nie za szybko będzie wprowadzona :/
rastula pisze:
Curiosity pisze:Z czego utrzymuje się wspieram.to?

edit [zostałem uprzedzony]

jest to opisane w FAQ

Wspieram.to pobiera opłatę operacyjną 8,5% odliczaną TYLKO od zrealizowanych projektów. Prowizją nie są objęte tylko wybrane projekty, obrandowane jako "Non Profit"

Nasz operator Transferuj.pl pobiera opłatę za obsługę przelewów w wysokości 2,5% tylko od zrealizowanych projektów
(W przypadku nie zrealizowanego projektu opłaty za Transferuj.pl pokrywa Wspieram.to!)

Czy projektodawca ponosi jakieś opłaty jeśli projekt się nie uda?
Żadnych. Jeśli finansowanie projektu się nie powiedzie, wszystkie wpłaty zostają po prostu anulowane. I tyle :)
Dokładnie, co ważne wspierający nigdy nie ponosi żadnych opłat związanych z przelewami, ani kiedy sam przelewa, anie kiedy mu oddajemy.
rastula pisze:
PS. Na kickstarterze ten system działa tylko kartami kredytowymi

nie wiem co masz na myśli ale, ja płacę zwykłą kartą debetową visa i master card - taką jak wydaje 99% polskich banków do kont osobistych.

również kupując przy pomocy takiej karty na Amazon ( np w przedsprzedaży lub gdy towar jest dostępny z opóźnieniem) rachunek jest obciążony dopiero w momencie wysyłki towaru
W Polsce na wszystkie karty się przyjęło mówić karty kredytowe, na Zachodzie przyjęło się mówić na kartę do konta osobistego - debetową (debit card), a do konta kredytowego - kredytową (credit card)
Curiosity pisze:Z czego utrzymuje się wspieram.to?
Z usług dodatkowych także tj kampanie, akcje specjalne, outsourcing
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Drakkainen »

Wspieram.to pisze: I tak i nie. Bowiem planszóweczka nie ma tych środków na swoim koncie, i nie ma ich wspieram.to. Środki są na transferuj.pl i zgodnie z regulaminem mogą być zwolnione, dopiero po zakończonym projekcie. Opcją mogłoby być, że po zakończeniu projektu masz np. 48h z rezygnacji z nagrody, wówczas w tym momencie do projektodawcy trafiają tylko te środki, które "nie zrezygnowały" ( a rezygnacje wracają do wspierającego). Jednak co w przypadku kiedy tych rezygnacji będzie na tyle dużo, że po ich odjęciu projekt nie osiągnie 100% - mamy tutaj efekt kickstartera. Projekt się udał i się nie udał. Jest to opcja do przedyskutowania, ale obawiam się nie za szybko będzie wprowadzona :/
Jestem przerażony. Czyli jak wpłacam kasę to ona wisi u pośrednika? Myślałem że chociaż wspieram.to na tym zarabia że trzyma sobie tę kasę u siebie i ona pracuje na koncie, ale okazuje się że przez 2 miechy pracuje ona dla transferuj które i tak pobiera prowizje za swoje przelewy. Naprawdę nie można tego było normalnie rozwiązać? Tzn. wpłacamy na konto wspieram.to i to wspieram.to po ufundowaniu projektu przelewa kasę na właściwe konto? I wtedy nie byłoby problemu z wycofaniem wpłaty w środku kampanii. W tej chwili wychodzi że pomiędzy wspierającym a wydawnictwem jest 2-óch pośredników zamiast jednego - paranoja.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Trampon »

"(...) Wszystkie środki, wpłacane przez wspierających trafiają na konto projektodawcy na transferuj.pl. W momencie kiedy projekt kończy się sukcesem wspieram.to zleca przelew środków na konto projektodawcy. W momencie kiedy projekt kończy się nie powodzeniem wspieram.to zleca zwrot do wszystkich wspierających. (...)"

Chciałbym się podpytać o podatkowe aspekty takiego rozwiązania, a zwłaszcza o VAT. Z punktu regulacji vatowskich środki otrzymane przed wydaniem towaru / wykonaniem usługi to zaliczki. I jako takie powinny być rozpoznane w deklaracji VAT za miesiąc (lub kwartał) w którym podatnik VAT (*) otrzymał te środki. Czy w takim razie dla projektodawcy momentem otrzymania zaliczki będzie data wcześniejsza (środki trafiają na konto projektodawcy na transferuj.to) czy tez data późniejsza (kiedy projekt zakończy się sukcesem, wspieram.to zleca przelew środków na konto projektodawcy).

(*) pytanie dotyczy sytuacji gdzie projektodawcą jest firma będąca podatnikiem VAT.

Kolejne, związane z powyższym, pytanie dotyczy sytuacji gdy projektodawcą jest ktoś nie będący podatnikiem VAT (np osoba fizyczna, nie prowadząca - do tej pory - działaności gospodarczej - która ma pomysł na grę i chce go zrealizować za pomocą crowfundingu właśnie). Załóżmy że w ramach takiej akcji zbierze kwotę powyżej 150 tys zł (limit dla VAT, w uproszczeniu). Czy po otrzymaniu środków nie stanie się automatycznie podatnikiem VAT?

Aha, zastrzeżenie:
Spoiler:
Edit: poprawione drobne błędy w tekście
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze: I tak i nie. Bowiem planszóweczka nie ma tych środków na swoim koncie, i nie ma ich wspieram.to. Środki są na transferuj.pl i zgodnie z regulaminem mogą być zwolnione, dopiero po zakończonym projekcie. Opcją mogłoby być, że po zakończeniu projektu masz np. 48h z rezygnacji z nagrody, wówczas w tym momencie do projektodawcy trafiają tylko te środki, które "nie zrezygnowały" ( a rezygnacje wracają do wspierającego). Jednak co w przypadku kiedy tych rezygnacji będzie na tyle dużo, że po ich odjęciu projekt nie osiągnie 100% - mamy tutaj efekt kickstartera. Projekt się udał i się nie udał. Jest to opcja do przedyskutowania, ale obawiam się nie za szybko będzie wprowadzona :/
Jestem przerażony. Czyli jak wpłacam kasę to ona wisi u pośrednika? Myślałem że chociaż wspieram.to na tym zarabia że trzyma sobie tę kasę u siebie i ona pracuje na koncie, ale okazuje się że przez 2 miechy pracuje ona dla transferuj które i tak pobiera prowizje za swoje przelewy. Naprawdę nie można tego było normalnie rozwiązać? Tzn. wpłacamy na konto wspieram.to i to wspieram.to po ufundowaniu projektu przelewa kasę na właściwe konto? I wtedy nie byłoby problemu z wycofaniem wpłaty w środku kampanii. W tej chwili wychodzi że pomiędzy wspierającym a wydawnictwem jest 2-óch pośredników zamiast jednego - paranoja.
Nie. Już tłumaczę. W czasie trwania kampanii: gdyby te środki "wpadały" na nasze konto to w tym momencie już nie jesteśmy pośrednikiem, a sprzedającym - a nie jesteśmy. Gdyby te środki wpadały od razu do projektodawcy to jest ryzyko, że te pieniądze w magiczny sposób znikną jak projektodawca zobaczy, że projekt się nie uda. Środki trzymane na transferuj są najbezpieczniejsze dla wszystkich stron. Po za tym one są trzymane na naszym subkoncie na transferuj, zatem mamy w pełni władzę nad nimi, a transferuje "nie może nimi obracać".

win-win-win.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Drakkainen »

Wspieram.to pisze: I tak i nie. Bowiem planszóweczka nie ma tych środków na swoim koncie, i nie ma ich wspieram.to. Środki są na transferuj.pl i zgodnie z regulaminem mogą być zwolnione, dopiero po zakończonym projekcie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Środki trzymane na transferuj są najbezpieczniejsze dla wszystkich stron. Po za tym one są trzymane na naszym subkoncie na transferuj, zatem mamy w pełni władzę nad nimi, a transferuje "nie może nimi obracać".

win-win-win.
To jak jest w końcu? :roll:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: rastula »

jak w banku :)
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze: I tak i nie. Bowiem planszóweczka nie ma tych środków na swoim koncie, i nie ma ich wspieram.to. Środki są na transferuj.pl i zgodnie z regulaminem mogą być zwolnione, dopiero po zakończonym projekcie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Środki trzymane na transferuj są najbezpieczniejsze dla wszystkich stron. Po za tym one są trzymane na naszym subkoncie na transferuj, zatem mamy w pełni władzę nad nimi, a transferuje "nie może nimi obracać".

win-win-win.
To jak jest w końcu? :roll:
Może faktycznie do końca się nie wyraziłem jasno. Transferuj nie może nimi obracać. My po zakończonym projekcie możemy je przelać na konto projektodawcy lub dokonać zwrotu.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Drakkainen »

Wspieram.to pisze: Może faktycznie do końca się nie wyraziłem jasno. Transferuj nie może nimi obracać. My po zakończonym projekcie możemy je przelać na konto projektodawcy lub dokonać zwrotu.
Rozumiem, oczywiście. Tylko w takim razie kwestia zwrotu nie podchodzi pod żadne ustawy jak to było sugerowane w innych tematach (albo ja tak zrozumiałem) tylko jest to kwestia umowy pomiędzy transferuj.pl a wspieram.to.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: BartP »

Dokładnie. A skoro tak, użytkowników portalu nie interesują tego typu techniczne kwestie, więc... cóż, poradźcie sobie jakoś z tym ;].
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

BartP pisze:Dokładnie. A skoro tak, użytkowników portalu nie interesują tego typu techniczne kwestie, więc... cóż, poradźcie sobie jakoś z tym ;].
Nie do końca bo z momentem płatności dokonujesz faktycznie zakupu.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Drakkainen »

Wspieram.to pisze:
BartP pisze:Dokładnie. A skoro tak, użytkowników portalu nie interesują tego typu techniczne kwestie, więc... cóż, poradźcie sobie jakoś z tym ;].
Nie do końca bo z momentem płatności dokonujesz faktycznie zakupu.
Ok, nie znam się na prawie więc proszę o klaryfikację. Czyli jak ktoś płaci w sklepie internetowym za grę w przedsprzedaży, po czym rezygnuje z niej zanim gra faktycznie dojdzie do sklepu to właściciel sklepu obchodzi/łamie prawo zwracając klientowi kasę na konto? Jeśli nie, to w tym przypadku mamy dokładnie taki sam przypadek i wciąż nie wiem w czym tak naprawdę problem,
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze:
BartP pisze:Dokładnie. A skoro tak, użytkowników portalu nie interesują tego typu techniczne kwestie, więc... cóż, poradźcie sobie jakoś z tym ;].
Nie do końca bo z momentem płatności dokonujesz faktycznie zakupu.
Ok, nie znam się na prawie więc proszę o klaryfikację. Czyli jak ktoś płaci w sklepie internetowym za grę w przedsprzedaży, po czym rezygnuje z niej zanim gra faktycznie dojdzie do sklepu to właściciel sklepu obchodzi/łamie prawo zwracając klientowi kasę na konto? Jeśli nie, to w tym przypadku mamy dokładnie taki sam przypadek i wciąż nie wiem w czym tak naprawdę problem,
Hmm nie chcę pomylić się w tej kwestii, więc zaczerpnę informacji od prawnika. Z tego co pamiętam problemem jest to, że środki nie trafiają do autora projektu od razu.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Trampon pisze:"(...) Wszystkie środki, wpłacane przez wspierających trafiają na konto projektodawcy na transferuj.pl. W momencie kiedy projekt kończy się sukcesem wspieram.to zleca przelew środków na konto projektodawcy. W momencie kiedy projekt kończy się nie powodzeniem wspieram.to zleca zwrot do wszystkich wspierających. (...)"

Chciałbym się podpytać o podatkowe aspekty takiego rozwiązania, a zwłaszcza o VAT. Z punktu regulacji vatowskich środki otrzymane przed wydaniem towaru / wykonaniem usługi to zaliczki. I jako takie powinny być rozpoznane w deklaracji VAT za miesiąc (lub kwartał) w którym podatnik VAT (*) otrzymał te środki. Czy w takim razie dla projektodawcy momentem otrzymania zaliczki będzie data wcześniejsza (środki trafiają na konto projektodawcy na transferuj.to) czy tez data późniejsza (kiedy projekt zakończy się sukcesem, wspieram.to zleca przelew środków na konto projektodawcy).

(*) pytanie dotyczy sytuacji gdzie projektodawcą jest firma będąca podatnikiem VAT.
Te pytanie również wybiega po za moją wiedza i muszę to sprawdzić. Projektodawca otrzymuje środki do 48h od zakończenia projektu i to od tego momentu moim zdaniem powinien się rozliczać.
Trampon pisze: Kolejne, związane z powyższym, pytanie dotyczy sytuacji gdy projektodawcą jest ktoś nie będący podatnikiem VAT (np osoba fizyczna, nie prowadząca - do tej pory - działaności gospodarczej - która ma pomysł na grę i chce go zrealizować za pomocą crowfundingu właśnie). Załóżmy że w ramach takiej akcji zbierze kwotę powyżej 150 tys zł (limit dla VAT, w uproszczeniu). Czy po otrzymaniu środków nie stanie się automatycznie podatnikiem VAT?
Tego nie wiem i muszę sprawdzić, ale też nei za bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś zarabia milion zł rocznie to ma się stać płatnikiem VAT?
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Drakkainen »

Wspieram.to pisze: Hmm nie chcę pomylić się w tej kwestii, więc zaczerpnę informacji od prawnika. Z tego co pamiętam problemem jest to, że środki nie trafiają do autora projektu od razu.
Zaczynam rozumieć. Grę kupuję od wydawnictwa więc tylko wydawnictwo ma prawo mi oddać pieniądze przed czasem, a skoro nie dysponuje tymi pieniędzmi to nie może.

A nie lepiej byłoby że płacę wspieram.to za "usługę zakupu gry" wtedy mogę zrezygnować z usługi i wspieram.to wówczas oddaje kasę. Było brane takie rozwiązanie pod uwagę?
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze: Hmm nie chcę pomylić się w tej kwestii, więc zaczerpnę informacji od prawnika. Z tego co pamiętam problemem jest to, że środki nie trafiają do autora projektu od razu.
Zaczynam rozumieć. Grę kupuję od wydawnictwa więc tylko wydawnictwo ma prawo mi oddać pieniądze przed czasem, a skoro nie dysponuje tymi pieniędzmi to nie może.

A nie lepiej byłoby że płacę wspieram.to za "usługę zakupu gry" wtedy mogę zrezygnować z usługi i wspieram.to wówczas oddaje kasę. Było brane takie rozwiązanie pod uwagę?
Taka usługa musiałaby być opodatkowana. Podatkiem musielibyśmy obciążyć wspierającego, zatem koszt pakietu byłby droższy. Później musielibyśmy tą usługę wykonać i rozliczać się fakturowo z autorem projektu - a co w przypadku osób prywatnych, które nie są podatnikami VAT? Polskie prawno jest na tyle skomplikowane i można je intepretować na tyle sposobów, że może się okazać, że to gra nie warta świeczki i chyba samo allegro by się tego nie podjęło.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Leser »

Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze: Hmm nie chcę pomylić się w tej kwestii, więc zaczerpnę informacji od prawnika. Z tego co pamiętam problemem jest to, że środki nie trafiają do autora projektu od razu.
Zaczynam rozumieć. Grę kupuję od wydawnictwa więc tylko wydawnictwo ma prawo mi oddać pieniądze przed czasem, a skoro nie dysponuje tymi pieniędzmi to nie może.

A nie lepiej byłoby że płacę wspieram.to za "usługę zakupu gry" wtedy mogę zrezygnować z usługi i wspieram.to wówczas oddaje kasę. Było brane takie rozwiązanie pod uwagę?
Wspieram.to - o ile nie jest to jakieś Wasze tajne know-how, to może przedstawcie kompleksowo zagadnienia prawne związane z tym modelem biznesowym. Mamy tutaj ewidentne przemieszanie problematyki cywilno-prawnej (strony umów, uprawnienie do zwrotu towaru) z kwestiami prawno-podatkowymi (moment i konsekwencje wpłaty środków) oraz próbę salomonowego rozwiązania galimatiasu związanego z przestarzałymi regulacjami ustawowymi. Jako że prawo nie nadąża za praktyką zwykle istnieje kilka sposobów jego obejścia. "Usługa zakupu" na pewno by nie przeszła, ale może dałoby się znaleźć jakieś alternatywne i korzystne dla wszystkich rozwiązanie idąc z grubsza tym tropem.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Leser pisze:
Drakkainen pisze:
Wspieram.to pisze: Hmm nie chcę pomylić się w tej kwestii, więc zaczerpnę informacji od prawnika. Z tego co pamiętam problemem jest to, że środki nie trafiają do autora projektu od razu.
Zaczynam rozumieć. Grę kupuję od wydawnictwa więc tylko wydawnictwo ma prawo mi oddać pieniądze przed czasem, a skoro nie dysponuje tymi pieniędzmi to nie może.

A nie lepiej byłoby że płacę wspieram.to za "usługę zakupu gry" wtedy mogę zrezygnować z usługi i wspieram.to wówczas oddaje kasę. Było brane takie rozwiązanie pod uwagę?
Wspieram.to - o ile nie jest to jakieś Wasze tajne know-how, to może przedstawcie kompleksowo zagadnienia prawne związane z tym modelem biznesowym. Mamy tutaj ewidentne przemieszanie problematyki cywilno-prawnej (strony umów, uprawnienie do zwrotu towaru) z kwestiami prawno-podatkowymi (moment i konsekwencje wpłaty środków) oraz próbę salomonowego rozwiązania galimatiasu związanego z przestarzałymi regulacjami ustawowymi. Jako że prawo nie nadąża za praktyką zwykle istnieje kilka sposobów jego obejścia. "Usługa zakupu" na pewno by nie przeszła, ale może dałoby się znaleźć jakieś alternatywne i korzystne dla wszystkich rozwiązanie idąc z grubsza tym tropem.
Nie mamy tutaj żadnych tajnych know-how. Jesteśmy zarejestrowani w Polsce i posiadamy polski kapitał, rozliczamy się w kraju etc. Od prawie lutego 2013* działamy zgodnie z prawem handlowym i to ono nam wytycza ścieżkę jaka możemy podążać. Z tego co wiem to kupując w Polsce cokolwiek przez internet i dokonując wpłaty od razu, nie możesz ubiegać się o anulacje transakcji przed dostarczeniem towaru. Naturalnie są przypadki, gdzie sklepy anulują, ale z tego co wiem jest to raczej ich dobra wola. My dobrą wolą nie możemy tego zrobić bo ta jest po stronie autora projektu.

PS. Zanim wystartowaliśmy z platformą sztab prawników naszego inwestora prześledził cały zakres prawny i drogą którą podążamy jest (prawdopodobnie) jedyną możliwą.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Trampon »

Wspieram.to pisze:(...)
Trampon pisze: Kolejne, związane z powyższym, pytanie dotyczy sytuacji gdy projektodawcą jest ktoś nie będący podatnikiem VAT (np osoba fizyczna, nie prowadząca - do tej pory - działaności gospodarczej - która ma pomysł na grę i chce go zrealizować za pomocą crowfundingu właśnie). Załóżmy że w ramach takiej akcji zbierze kwotę powyżej 150 tys zł (limit dla VAT, w uproszczeniu). Czy po otrzymaniu środków nie stanie się automatycznie podatnikiem VAT?
Tego nie wiem i muszę sprawdzić, ale też nei za bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś zarabia milion zł rocznie to ma się stać płatnikiem VAT?
Jeśli ktoś zarabia milion rocznie czy miesięcznie ale na umowę o pracę to nie staje się przez to podatnikiem VAT. Tak samo jeśli zarabia ten milion z odsetek (*) czy z giełdy. Ale jeśli zarabia ten milion bo świadczy jakieś usługi (np. projektowania gier planszowych) lub sprzedaje jakiś towar (np. gry planszowe) to staje się, oj staje. A przynajmniej tak mi się wydaje. Zastanawiam się więc czy osoby które otrzymują środki w momencie sukcesu projektu (ale jeszcze przed regularną sprzedażą np. gotowej gry) mają świadomość że otrzymują zaliczki które co do zasady są objęte podatkiem VAT.

Żeby nie było że się czepiam - bardzo fajnie że uruchomiliście taką działalność a jeszcze fajniej że już powstało parę planszówek "tłumnie ufundowanych"
Nic że droga wyboista, ważne że kierunek słuszny!

Edit: (*) eh, rozmarzyłem się...
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Trampon pisze:
Wspieram.to pisze:(...)
Trampon pisze: Kolejne, związane z powyższym, pytanie dotyczy sytuacji gdy projektodawcą jest ktoś nie będący podatnikiem VAT (np osoba fizyczna, nie prowadząca - do tej pory - działaności gospodarczej - która ma pomysł na grę i chce go zrealizować za pomocą crowfundingu właśnie). Załóżmy że w ramach takiej akcji zbierze kwotę powyżej 150 tys zł (limit dla VAT, w uproszczeniu). Czy po otrzymaniu środków nie stanie się automatycznie podatnikiem VAT?
Tego nie wiem i muszę sprawdzić, ale też nei za bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś zarabia milion zł rocznie to ma się stać płatnikiem VAT?
Jeśli ktoś zarabia milion rocznie czy miesięcznie ale na umowę o pracę to nie staje się przez to podatnikiem VAT. Tak samo jeśli zarabia ten milion z odsetek (*) czy z giełdy. Ale jeśli zarabia ten milion bo świadczy jakieś usługi (np. projektowania gier planszowych) lub sprzedaje jakiś towar (np. gry planszowe) to staje się, oj staje. A przynajmniej tak mi się wydaje. Zastanawiam się więc czy osoby które otrzymują środki w momencie sukcesu projektu (ale jeszcze przed regularną sprzedażą np. gotowej gry) mają świadomość że otrzymują zaliczki które co do zasady są objęte podatkiem VAT.
.
Hmm nie widziałem tego i pewnie zdecydowana większość potencjalnych projektodawców (osoby prywatne) też jest nie świadoma. Do tej pory największe zbiórki były zawsze prowadzone przez firmy, więc ten problem póki co jest uśpiony.
ODPOWIEDZ