Sabotażysta - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Sabotażysta

Post autor: lacki2000 »

rumi91 pisze:Panowie, a powiedzcie mi jeszcze, jak rozdaje karty, to karty z ścieżką oraz akcji tasuje razem i może być tak, że mam na ręce 3 karty akcji i 3 ścieżki. Pytam, ponieważ jak oglądam grę na BGA to gość ma 5 kart ścieżki, oraz 3 karty akcji. O co chodzi?
Może to jakaś domowa modyfikacja zasad bo chyba normalnie ma się 6 kart na ręku.
rumi91 pisze:P.S Jak dam kartę rumowiska, to od razu się ujawnię, że jestem sabotażysta. Dobrze rozumuje?
Zależy jak i kiedy się ją zagra, karta ta przydaje się też kopaczom.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Sabotażysta

Post autor: jolietjake »

lacki2000 pisze:I potem (a nawet zawsze) dokładać tunele można tylko do tuneli połączonych z wejściem.
No wlasnie na BGA tak jest, a w instrukcji nie ma o tym ani slowa. Czy to blad polskiego przekladu? Czy moze jakas errata czy faq sie pojawilo pozniej? Czy to homerule i wymysl BGA? Jak w koncu jest?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Sabotażysta

Post autor: Veridiana »

Nie mam przy sobie instrukcji, ale nie grałam jeszcze na BGA, a od zawsze wiedziałam, że mozna budowac tylko w połączeniu z wejściem. więc gdzies poza BGA też to musi być :?

liczba kart na ręku jest różna w zalezności od liczby graczy, to tak tylko gwoli dopowiedzenia.
I rumowisko faktycznie przydatne jest obu stronom. Najczęściej jako sabotażysta układam tunel kartami skrzyżowań, żeby potem można było zrobić trudna do uzupełnienia dziurę ;)
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Sabotażysta

Post autor: c08mk »

W podstawce Sabotażysty mamy karty z bryłkami; po dodaniu Sabotażysty Rozszerzenia mamy żetony bryłek.

Czy grając z rozszerzeniem nadal korzysta się z kart bryłek? (bryłki z żetonów + bryłki z kart na podstawowych zasadach).

Instrukcja rozszerzenia każe odrzucić na początku gry niektóre karty, np. stare karty krasnali, ale nie ma nic o odrzuceniu starych kart ze złotem. Dodatkowo jest opisane, że w rozszerzeniu stosujemy wszystkie stare zasady z podstawki (więc teoretycznie gracze dostają skarb z żetonów na nowych zasadach + skarb z kart ze złotem na starych zasadach).
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Sabotażysta

Post autor: spicum »

Z instrukcji:
Set-Up
First, take the Dwarf Cards and the Gold Piece Cards from the base game deck and put them
aside. You won‘t need them for this game.
Jak widać nie używamy kart złota z podstawki.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Sabotażysta

Post autor: c08mk »

Dzięki.
W polskiej instrukcji jest mowa tylko o kartach krasnali, a nic o kartach ze złotem.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Al_Dente »

Czy jest gdzieś albo czy ktoś mógłby mi udostępnić polską instrukcję do podstawki? Zależy mi na skanie a nie filmiku instruktażowym, żeby dzieci mogły poćwiczyć zapoznawanie się z instrukcjami a mam wersję angielsko-chińską;)
pivo88
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2013, 12:13

Re: Sabotażysta

Post autor: pivo88 »

Witam,
nie widziałem wcześniej tego pytania, więc je zadam.

W rozszerzeniu jest karta Kradzieży, lecz w instrukcji nie jest napisane ile takich kart można mieć przed sobą w danym momencie.
Czy to oznacza, że jeżeli mam taką kartę na stole i drugą na ręce, to będę mógł w swojej turze ją zagrać na siebie?

Do tej pory grałem trzykrotnie w Sabotażystę i zawsze ustalaliśmy, że tak można zrobić. Nie mniej jednak wolę zapytać bardziej doświadczonych graczy.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Sabotażysta

Post autor: FortArt »

pivo88 pisze: W rozszerzeniu jest karta Kradzieży, lecz w instrukcji nie jest napisane ile takich kart można mieć przed sobą w danym momencie.
Przeciwnie, instrukcja bardzo wyraźnie o tym mówi:
"(...) przed żadnym z graczy nigdy nie mogą znajdować się 2 takie same karty akcji".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
pivo88
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2013, 12:13

Re: Sabotażysta

Post autor: pivo88 »

FortArt pisze:
pivo88 pisze: W rozszerzeniu jest karta Kradzieży, lecz w instrukcji nie jest napisane ile takich kart można mieć przed sobą w danym momencie.
Przeciwnie, instrukcja bardzo wyraźnie o tym mówi:
"(...) przed żadnym z graczy nigdy nie mogą znajdować się 2 takie same karty akcji".

A widzisz, tego nie zakodowałem ;) dzięki!
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Al_Dente »

Al_Dente pisze:Czy jest gdzieś albo czy ktoś mógłby mi udostępnić polską instrukcję do podstawki? Zależy mi na skanie a nie filmiku instruktażowym, żeby dzieci mogły poćwiczyć zapoznawanie się z instrukcjami a mam wersję angielsko-chińską;)
Serio? Nikt?
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Al_Dente »

Już mam, dzięki życzliwej osobie. Dzięki! :)
BartoszKanafa
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:53

Re: Sabotażysta

Post autor: BartoszKanafa »

Instrukcję można znaleźć na stronie wydawcy - G3:

http://www.g3poland.com/G3/Sabotazysta_ ... is,101548/

Pozdrawiam,
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Al_Dente »

Dzięki :) Z tego co patrzę, to dokładnie dzisiaj się pojawiła.
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: havekar »

Chciałbym rozwiązać pewien spór, który nastąpił podczas ostatniej gry. Otóż jedna z koleżanek twierdziła, że po zagraniu karty zawalisko, kolejne tunele nie mogą być dokładane w tej części tunelu, która utraciła połączenie z drabiną dopóki połączenie nie zostanie odbudowane. Reszta graczy natomiast twierdziła, że można. Wedle naszej interpretacji instrukcja tego nie zakazuje. Co Wy o tym myślicie?
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: SeeM »

Budowa musi mieć połączenie z drabiną. Dlatego zagranie zawaliska na skrzyżowanie prowadzące do kilku osobnych tuneli jest takie fajne. :twisted:
+ (BGG)
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: havekar »

Rozumiem. Czy mógłbyś przytoczyć fragment instrukcji, który to precyzuje? Czytaliśmy ją wspólnie wielokrotnie i nie udało nam się dojść do takiego wniosku.
the_michael
Posty: 15
Rejestracja: 09 sty 2012, 16:44
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: the_michael »

@havekar Sens ma to co mówi jedna z Twoich koleżanek, ale wtedy sabotażyści zyskują zbyt dużą przewagę i nie wiem czy gra nie straci na swojej symetrii. My graliśmy tak, że można dokładać mimo luki stworzonej przez zawalisko, bo i tak jakoś średnio wychodziło, że kopacze mają trudniej, więc już nie skłanialiśmy się ku temu, żeby jeszcze bardziej utrudnic im grę.
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Odp: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: badziej »

havekar pisze:Rozumiem. Czy mógłbyś przytoczyć fragment instrukcji, który to precyzuje? Czytaliśmy ją wspólnie wielokrotnie i nie udało nam się dojść do takiego wniosku.
A jakie są zasady budowania tuneli? ;)
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: mbuka »

takie, żeby pasowały korytarze ze wszystkich stron i karta była pionowo.
to w takim razie jak gracie - można kłaść karty tuneli, które nie przedłużają korytarza - np. ściana obok ściany?

przewija się to pytanie w dwóch osobnych wątkach o sabotażyście i nikt tego nie rozwiązał :P
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: lukasz-sz »

My graliśmy tak, że musi być połączenie z drabiną, żeby kopać dalej (logika też wskazuje, że tak powinno być). W instrukcji jest (przy zagrywaniu tuneli)
Kopacze będą starali się ułożyć nieprzerwany tunel od karty startu do karty celu...
Nieprzerwany, czyli z możliwością dojścia od startu do celu.

Dawno nie grałem, ale wydaje mi się, że na BoardGameArena też właśnie takie zasady obowiązują.

Z drugiej strony, jeśli byłoby inaczej, karty z dodatkowymi drabinami z dodatku nie miałyby sensu, bo i tak zawsze można kopać.
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: badziej »

Wpis autora gry na BGG:
Frederic Moyersoen: "Main rule: When placing a new path card, it must connect to the Start card. (..)"
Patold
Posty: 6
Rejestracja: 01 paź 2014, 13:29

Re: Sabotażysta

Post autor: Patold »

Witam
Czy ktoś mógłby mi podesłać całą polską instrukcję do rozszerzenia? Moja niestety gdzieś wyparowala. Przekopalem Internet i znalazłem tylko skróconą wersję,a zależy mi na pełnej.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: mbuka »

Dobra, dzięki, nie widziałem tego wpisu, ale i tak nie napisał czy connect with path czy with ściana.
Tak jak mówicie, pewnie chodziło o with path.
lukasz-sz pisze: Z drugiej strony, jeśli byłoby inaczej, karty z dodatkowymi drabinami z dodatku nie miałyby sensu, bo i tak zawsze można kopać.
Dokładnie, wtedy drabiny dają bardzo mało - do głowy przychodzi mi tylko omijanie drzwi.
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: havekar »

badziej pisze:Wpis autora gry na BGG:
Frederic Moyersoen: "Main rule: When placing a new path card, it must connect to the Start card. (..)"
Ok. Przekonuje mnie. Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ