Czy warto kupić grę "Rój"?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: dude2332 »

Jeśli ktoś grał, to niech powie co o niej sądzi. Czy szybko się nudzi? Jeśli miałbym kupić, to od razu z dodatkami, czy lepiej poczekać?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: mig »

Na początek spokojnie wystarczy podstawka. Chyba, że chciałbyś na kosztach przesyłki zaoszczędzić to można, ale i tak do grania najlepiej włączyć je po jakimś czasie. Podstawka daje dostatecznie dużo możliwości. To solidna gra "szachowa". Sporo strategii, blokowania się i wiązania przeciwnika. Bardzo fajne wykonanie. Ja polecam :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: dude2332 »

Chyba sprawię sobie tą grę na święta :). Dziękuje za odpowiedź :).
Ps. Który dodatek jest najlepszy?
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: jenny70 »

dude2332 pisze:Chyba sprawię sobie tą grę na święta :). Dziękuje za odpowiedź :).
Ps. Który dodatek jest najlepszy?
Wszystkie :)
A i tak prędzej czy później będziesz chciał wszystkie :)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Fuser.exe »

Sciagnij sobie na telefon/tablet i sprawdz :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Paskudnik »

Osobiście bardzo lubię Rój, grę kupiłem już ponad 2 lata temu i jeszcze mi się nie znudziła. Mimo, że ma względnie niewiele figur i nie posiada planszy, nie jest wcale taka powtarzalna i daje wiele możliwości. Ostatnio nawet zostałem w nią pokonany przez xeelee, który dobrze wyliczył ruchy i był w stanie pokonać moją strategię, a potem dostałem porządny łomot od dziesięciolatka (który był bardziej doświadczony i wymiatał w tej grze). Zabieram tą grę na wyjazdy, była ze mną m.in. w Tatrach Słowackich na wysokości 2000 m., gdzie nocowaliśmy. Grałem w nią nawet z dziewczynami na rozbieranie :P

To, czy gra spodoba się Twojemu towarzystwu będzie zależeć w dużej mierze od Ciebie - jeśli sam będziesz ją lubił, ta sympatia udzieli się również innym ludziom. Grę możesz wypróbować online np. pod tym linkiem:

http://www.boardspace.net/english/about_hive.html

To moja pierwsza nowoczesna planszówka, więc sentyment mam duży. Da się w nią zagrać wszędzie, gdzie jest choćby mały stoliczek i zaraziłem nią wiele osób.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: lacki2000 »

Paskudnik pisze:Grałem w nią nawet z dziewczynami na rozbieranie :P
Zdjęcia or didn't happen! :]
Paskudnik pisze: Grę możesz wypróbować online np. pod tym linkiem:

http://www.boardspace.net/english/about_hive.html
Można też wypróbować na BGA (BoardGameArena.com), tam też są wszystkie trzy oficjalne dodatki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: tomb »

lacki2000 pisze:
Paskudnik pisze: Grę możesz wypróbować online np. pod tym linkiem:

http://www.boardspace.net/english/about_hive.html
Można też wypróbować na BGA (BoardGameArena.com), tam też są wszystkie trzy oficjalne dodatki.
Ale na Boardspace można zagrać z AI, bez logowania - polecam zagrać, ten Dumbot nie jest taki głupi.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: dustptb »

Krótko na Twoje pytanie: tak ;)
Mamy grę już ponad dwa lata i rozegranych kilkadziesiąt partii i nadal nam się nie nudzi. Jest to idealna gra strategiczno-logiczna dla dwojga, której partię można rozegrać w kilka/kilkanaście minut.
Rozejrzyj się za wersją kieszonkową (Hive Pocket) - zawiera od razu dwa dodatki i ma mniejsze płytki dzięki czemu jest bardzo mobilna - zabieramy ją na praktycznie każdy wyjazd by można było wieczorem przy piwku w lokalu / hotelu / schronisku pograć. My zamieniliśmy wersję klasyczną po roku na pocket właśnie z racji na rozmiar i ciężar elementów.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: rastula »

tylko gdzie dostać pocket ? :)
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: dustptb »

rastula pisze:tylko gdzie dostać pocket ? :)
Ja kupiłem na amazon.de jak cena była atrakcyjna (coś koło 12 EUR) - także wystarczy obserwować.
Przez pewien czas był też dostępny bez problemu w polskich sklepach ale jak to mówią: nie samymi polskimi sklepami żyje planszówkowicz ;P
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Paskudnik »

rastula pisze:tylko gdzie dostać pocket ? :)
W Polsce to od jakiegoś czasu jest chyba niemożliwe, dopóki ktoś nie sprzedaje używanego. Ja mam brata w UK, za jakiś czas mam zamiar poprosić go o kupno stamtąd. A może ktoś widział w jakichś słowackich / niemieckich sklepach? Założę się, że 10 osób do wspólnego zamówienia nazbierałoby się jak nic.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: lacki2000 »

rastula pisze:tylko gdzie dostać pocket ? :)
Rozwiązania są dwa:
1. Kupujesz wersję standard i szlifierkę.
2. Kupujesz wersję standard i spodnie z dużymi kieszeniami.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: eien »

Również polecam wypróbować grę, tak będzie najlepiej.

Chociaż ja akurat gry nie polecam. Kupiłam ją, będąc na nią na prawdę mega nakręcona, ale uważam, że potrafi się szybko znudzić, szczególnie jeśli w większości grasz z tą sama osobą.
Ja nie mogłam na nią już patrzeć po niecałym miesiącu, chociaż faktem jest, że w tym czasie siadaliśmy do niej często, zawsze na kilka partii. Po wielu rozgrywkach ciągle dochodziło się do momentu deja vu, co wiadomo zniszczyło całą zabawę. Próbowaliśmy później zmieniać zasady, czy nawet wprowadzać element losowy, żeby było trudniej. Pomogło - ale tylko na chwilę.
Fakt nie miałam żadnego dodatku, możliwe, że on znacznie polepsza rozgrywkę - tego niestety nie wiem.
Końcowo grę wymieniłam i chociaż minęło już ponad 3 lata od tego czasu, to jednak niechęć do gry pozostał...
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: dude2332 »

Grę kupuję, to już postanowione. Kupię też od razu z dodatkami, ponieważ:
1. Gra wydaje się fajna z tego co widziałem na filmach i z tego co mówicie :)
2. Po co 2 razy płacić za przesyłkę?
Mam ogromną prośbę do odpowiadających. Do gry są 3 dodatki. Rozumiem poruszanie się biedronki i komara, ale stonogi nie rozumiem. Mógłby mi ktoś pokazać na zdjęciach lub jaśniej wytłumaczyć, jak porusza się stonoga? Bo jeśli kupuję dodatek, to chce wiedzieć jak się owadem poruszać :). Dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: lacki2000 »

dude2332 pisze:Grę kupuję, to już postanowione. Kupię też od razu z dodatkami, ponieważ:
1. Gra wydaje się fajna z tego co widziałem na filmach i z tego co mówicie :)
2. Po co 2 razy płacić za przesyłkę?
Mam ogromną prośbę do odpowiadających. Do gry są 3 dodatki. Rozumiem poruszanie się biedronki i komara, ale stonogi nie rozumiem. Mógłby mi ktoś pokazać na zdjęciach lub jaśniej wytłumaczyć, jak porusza się stonoga? Bo jeśli kupuję dodatek, to chce wiedzieć jak się owadem poruszać :). Dziękuje za odpowiedzi.
W dziale pytań jest bogaty zestaw tychże i odpowiedzi dotyczących tej gry. Stonoga porusza się powolnie, jak królowa, o 1 pole ale ma specjalną zdolność wciągania na siebie sąsiedniego robala i wstawiania go obok siebie w wolne pole (z kilkoma zastrzeżeniami ale to można doczytać).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Paskudnik »

eien pisze:uważam, że potrafi się szybko znudzić, szczególnie jeśli w większości grasz z tą sama osobą. [ciach] i chociaż minęło już ponad 3 lata od tego czasu, to jednak niechęć do gry pozostał...
Moim zdaniem to, o czym piszesz to nie problem gry, tylko ludzi w nią grających - czyli Ciebie i Twojego partnera. Akurat u mnie kumpel, z którym najbardziej lubię grywać nie boi się eksperymentować i potrafi robić najbardziej zaskakujące i kreatywne zagrania, poczynając od pierwszego ruchu. And guess what? Przeważnie daje mi łupnia. Również podczas gry z dziesięciolatkiem o którym wspominałem wyżej zastosowana została bardzo skuteczna strategia, o której nie miałem pojęcia i sam pewnie nigdy bym do niej nie doszedł, bo wymaga uwiązania dwóch mrówek na samym początku.

Druga sprawa to to, że rzadko kiedy gram więcej niż 3 partie pod rząd (tak, przestałem już grać na rozbieranie, chociaż oczywiście nie zamykam tej możliwości :) ) - chyba nie ma na tym świecie rzeczy, której by się nie dało przedawkować, więc uważam z tą, jak i z każdą inną grą, żeby do tego nie doszło. Jak pisałem wyżej, gra mi się jeszcze nie znudziła po 2,5 roku i mam w planie jeszcze skopać d*psko GrzeLa :P

Gdybyś jeszcze miała grę, jako lekarstwo polecałbym Ci bardzo dokupienie dodatków (przynajmniej dwóch pierwszych) - z pięciu figur zrobić 7 to jednak spora różnica. A po jakimś czasie jeszcze pillbuga dokupić. Anyway, uważam, że potencjał tej gry jest znacznie większy niż piszesz, ale na pewno co za dużo to nie zdrowo i każda gra może się komuś znudzić.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: eien »

Paskudnik nie zaprzeczam, że potencjał jest większy niż opisuję, ot wyraziłam swoją opinie. Wiem, że też nie jestem odosobniona w tym przypadku, bo znam trochę osób, których wcale gra nie urzekła...
Normalnym jest to, że nie znajdziesz żadnej gry, która w pełni odpowiadała by każdemu ;)

Kreatywności i eksperymentowania uwierz, że nam nie brakowało. Możliwe, że faktycznie trochę przedobrzyliśmy z ilością grania, aczkolwiek przy innych grach raczej pomaga odłożenie gry na półkę i powrót do niej po jakimś czasie. W moim przypadku akurat nie pomogło... No cóż zdarza się :roll:

Na moją niekorzyść zadziałało też to, że w czasie kiedy zaopatrzyłam się w Rój niestety dodatki nie były jeszcze dostępne. Komar został wydany niewiele później, niestety już w czasie kiedy moja miłość do tej gry przeminęła.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Lubel »

Grę zdecydowanie warto kupić, zwłaszcza jak ktoś lubi myśleć przy grach. Rój to takie inne szachy. No i zaleta - niezniszczalne. W sumie dużo miejsca nie zajmuje, jest ze mną i z moją rodziną na wszystkich wyjazdach.
Paskudnik pisze: A może ktoś widział w jakichś słowackich / niemieckich sklepach?
Zna ktoś jakieś sklepy na Słowacji i w Niemczech, ew. w Czechach? Bo jak czegoś nie ma w polskich sklepach to może tam można znaleźć szukaną grę.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: Gabriel »

Rój cierpi na tę sama przypadłość co Abalone. Impas. Często dochodzi do paraliżu rozgrywki. Szczególnie przy zawziętych graczach.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
nillu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lis 2011, 08:50
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Czy warto kupić grę

Post autor: nillu »

Gabriel pisze:Rój cierpi na tę sama przypadłość co Abalone. Impas. Często dochodzi do paraliżu rozgrywki. Szczególnie przy zawziętych graczach.
owszem - tak samo jak w szachach - impas może się pojawić jeśli obaj gracze będą grać protekcjonalnie

w sprawie pytania o polecane dodatki to właśnie polecam te które są w wersji pocket - komar i biedronka. w zasadzie to stanowić one trzon, a najwyżej kolejne dodatki traktować jako opcjonalne
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Czy warto kupić grę "Rój"?

Post autor: MarcinG »

To i ja dodam swoje trzy grosze ;)

Grę jak najbardziej polecam, dużo myślenia i kombinowania wraz z dodatkami które jeszcze bardziej utrudnią (urozmaicą :D) rozgrywkę.

Ale muszę napisać że po kilkudziesięciu partiach to już nie ta sama gra. Gram głownie z siostrą i gdy oboje poznaliśmy różne strategie i drogi do wygranej to gra potrafi się szybko zakończyć. Jako naumiony zasad często atakuje i ten kto zaczyno, szybko wygrywo, jak sie zablokuje królową to potem bardzo łatwo wygrać.
Tak więc gra jest mocno regrywalna ale nie wolno na hama próbować wygrać :)
ODPOWIEDZ