Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: TTR_1983 »

Rebel nie rozważa, a nikt inny z Days of Wonder nie współpracuje. Moim zdaniem szans nie ma.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: mbork »

OK, przyjąłem do wiadomości. Pozostaje pytanie: dlaczego. Ale to już mniejsza.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Memoir'44

Post autor: Jolly_Roger »

Są na sieci tłumaczenia wszystkich kart i polska instrukcja. Zresztą gra jest zrobiona po amerykańsku - czyli każdy redneck zrozumie :wink:
Pozdr.
Jolly_Roger
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Memoir'44

Post autor: vojtas »

mbork pisze:OK, przyjąłem do wiadomości. Pozostaje pytanie: dlaczego. Ale to już mniejsza.
Rebel nie ma nadziei na dobrą sprzedaż, więc zarzuciło pomysł - pierwotnie mieli M44 w swoich planach.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Memoir'44

Post autor: WolekMKB »

Jolly_Roger pisze:Są na sieci tłumaczenia wszystkich kart i polska instrukcja. Zresztą gra jest zrobiona po amerykańsku - czyli każdy redneck zrozumie :wink:
dokładnie + koszulki i gra w polskiej wersji językowej,a co najważniejsze wygląda pożądnie
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'4 bcfp

Post autor: Nextto »

Czy ktoś moze mi przetłumaczyć zasady British Commonwealth Forces (BCF)
Czytam i czytam i nie bardzo rozumiem ... :/

http://www.daysofwonder.com/memoir44/en ... forces-bcf
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Munchhausen »

Jeżeli Twój oddział został zaatakowany z sąsiedniego pola (walka w zwarciu), ale atak przetrwała POJEDYNCZA figurka i nie została zmuszona do odwrotu, to możesz odpowiedzieć atakiem (ignorując przy tym przeszkody terenowe).
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

Czy to dotyczy jednej ze stron czy obie ??
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Munchhausen »

Tylko Brytyjczyków.
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

A powiedzcie mi czy sabotaż tamy - kiedy juz zdobędę 4y gwiazdki to zyskuje 4y medale aż? Czy 1?
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

Aaa i jeszcze mam pytanie odnośnie inżynierów i rozbrajanych przez nie miny ? Jak dokładnie wyglada taka detonacja i rozbrojenie
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Nextto pisze:Aaa i jeszcze mam pytanie odnośnie inżynierów i rozbrajanych przez nie miny ? Jak dokładnie wygląda taka detonacja i rozbrojenie
Inżynier wchodzący na pole musi jej rozbroić. W tej sytuacji nie rzuca się kośćmi. Jednakże inżynierzy poruszają się jak jednostka zwykła więc w sytuacji kiedy poruszają się o 2 heksy i zakończą ruch na polu minowym - działa ono normalnie czyli odkrywasz znacznik i rzucasz kośćmi.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Nextto pisze:A powiedzcie mi czy sabotaż tamy - kiedy juz zdobędę 4y gwiazdki to zyskuje 4y medale aż? Czy 1?
4 gwiazdy = 4 medale
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: vinnichi »

WolekMKB pisze:
Jolly_Roger pisze:Są na sieci tłumaczenia wszystkich kart i polska instrukcja. Zresztą gra jest zrobiona po amerykańsku - czyli każdy redneck zrozumie :wink:
dokładnie + koszulki i gra w polskiej wersji językowej,a co najważniejsze wygląda pożądnie
Tlumaczenia kart tylko do podstawki? Dodatki które wprowadzają nowe karty, już we własnym zakresie trzeba przetłumaczyć?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

Nasibu pisze:
Nextto pisze:A powiedzcie mi czy sabotaż tamy - kiedy juz zdobędę 4y gwiazdki to zyskuje 4y medale aż? Czy 1?
4 gwiazdy = 4 medale
Czyli sabotaż jednej tamy to 4 medale wow :D sporo dzieki za odpowiedzi :)
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

To moze jeszcze odwieczne pytanie :) sa 3y hexy z wzgorzem koło siebie w lini prostej - alianci stoją z jednej strony na skrajnym a siły osi z drugiej na skrajnej ? Czy pole widzenia jest czy blokuje go wzgórze pomiędzy ?????
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: vinnichi »

Nie znam się ale wypowiem bo akurat wiem przeglądałem ostatnio na yt tutorial i w takim przypadku jest to traktowane jako jedno wzgórze (ma nawet jakąś nazwę taka linia) i nie przesłania widoku.

EDIT: Swoją drogą właśnie filmiki Ricky Royal na yt bardzo fajnie wyjaśniają rozgrywkę
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Memoir'44

Post autor: sheva »

Drogie towarzystwo planszowkowe mam pytanie: jestem fanem euro i to raczej z gatunku ciezszych ale od dawna szukam odmiany i czegos na dwoch graczy, kiedys na poczatku przygody z planszowkami nawet wlasnie memoira i teraz wracam do tematu. Stad pytanie, czy memoir to dobre wprowadzenie do gier wojennych? Lubi ktos euro i wojenne? Pozdrawiam :-)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Memoir'44

Post autor: rastula »

sheva pisze:Drogie towarzystwo planszowkowe mam pytanie: jestem fanem euro i to raczej z gatunku ciezszych ale od dawna szukam odmiany i czegos na dwoch graczy, kiedys na poczatku przygody z planszowkami nawet wlasnie memoira i teraz wracam do tematu. Stad pytanie, czy memoir to dobre wprowadzenie do gier wojennych? Lubi ktos euro i wojenne? Pozdrawiam :-)

ja lubię te i te :)

zapewne HC wargamers niekoniecznie uznają Memoir 44 za grę wojenną - ale moim zdaniem to dobry start...

może być też coś innego w systemie Command & Colors - Ancient, Napoleonic albo nawet Battlecry (wojna secesyjna), zależnie od lubianej epoki

choć jeśli lubisz cięższe Euro to może jednak coś bardziej złożonego wybierzesz

Manouvre

albo

Tide of Iron
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Memoir'44

Post autor: Mały brzydki pędrak »

sheva pisze:Drogie towarzystwo planszowkowe mam pytanie: jestem fanem euro i to raczej z gatunku ciezszych ale od dawna szukam odmiany i czegos na dwoch graczy, kiedys na poczatku przygody z planszowkami nawet wlasnie memoira i teraz wracam do tematu. Stad pytanie, czy memoir to dobre wprowadzenie do gier wojennych? Lubi ktos euro i wojenne? Pozdrawiam :-)
Zdecydowanie Manouvre.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Nextto pisze:
Nasibu pisze:
Nextto pisze:A powiedzcie mi czy sabotaż tamy - kiedy juz zdobędę 4y gwiazdki to zyskuje 4y medale aż? Czy 1?
4 gwiazdy = 4 medale
Czyli sabotaż jednej tamy to 4 medale wow :D sporo dzieki za odpowiedzi :)
Oczywiście medale przyznawane są tylko stronie niemieckiej.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Nextto pisze:To moze jeszcze odwieczne pytanie :) sa 3y hexy z wzgorzem koło siebie w lini prostej - alianci stoją z jednej strony na skrajnym a siły osi z drugiej na skrajnej ? Czy pole widzenia jest czy blokuje go wzgórze pomiędzy ?????
No to pytanie jest już odpowiedź w tym temacie. Trzeba jednak cofnąć się o kilka stron... :wink:
Warto przewertować całość, bo można znaleźć ciekawe informacje rozwiązujące wiele wątpliwości.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

vinnichi pisze:
WolekMKB pisze:
Jolly_Roger pisze:Są na sieci tłumaczenia wszystkich kart i polska instrukcja. Zresztą gra jest zrobiona po amerykańsku - czyli każdy redneck zrozumie :wink:
dokładnie + koszulki i gra w polskiej wersji językowej,a co najważniejsze wygląda pożądnie
Tlumaczenia kart tylko do podstawki? Dodatki które wprowadzają nowe karty, już we własnym zakresie trzeba przetłumaczyć?
Na to wygląda. Nie spotkałem się z oficjalnym tłumaczeniem kart. Niektóre z nich są jednak modyfikacją wprowadzającą delikatne zmiany.
Nextto
Posty: 15
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:26

Re: Memoir'44

Post autor: Nextto »

Nasibu pisze:
Nextto pisze:To moze jeszcze odwieczne pytanie :) sa 3y hexy z wzgorzem koło siebie w lini prostej - alianci stoją z jednej strony na skrajnym a siły osi z drugiej na skrajnej ? Czy pole widzenia jest czy blokuje go wzgórze pomiędzy ?????
No to pytanie jest już odpowiedź w tym temacie. Trzeba jednak cofnąć się o kilka stron... :wink:
Warto przewertować całość, bo można znaleźć ciekawe informacje rozwiązujące wiele wątpliwości.
Fakt :) a tak z ciekawości przejżałem jeszcze raz instrukcje i tam jest jak byk pokazane nawet na rysynku że mogą atakować przez wzgórza :) str.14

A co w takiej sytuacji:
LINIA PROSTA 3y hexy - odpowienio od lewej 'WZGÓRZE - PUSTE POLE - WZGÓRZE'
czy jednostka stojaca na wzgorzu z lewej strony moze zaatakowac jednostke na wzgorzu z prawej strony ???
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: vinnichi »


Na to wygląda. Nie spotkałem się z oficjalnym tłumaczeniem kart. Niektóre z nich są jednak modyfikacją wprowadzającą delikatne zmiany.
Dziękuję za odpowiedź. Pewnie niebawem trzeba będzie rozejrzeć się za pierwszym dodatkiem. Szkoda że Airpack który jest tak chwalony nie jest i chyba nie będzie już dostępny. Z tego co widzę scenariusze są już na stronie DoW ogólnie dostępne? Kiedyś był wymagany kod aktywacyjny?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ